چگونه مدیری موفق باشیم؟

بر خلاف تصور بسیاری از صاحبنطران علم مدیریت به نظر من مدیریت علمی است که قانون و رویه منظم و مشخصی ندارد. علومی مانند ریاضی، فیزیک ،شیمی و بسیاری از علوم دیگر قوانین ثابت و مشخصی دارند و در هیچ کجای دنیا این قوانین تغییر نمی کنند. از ترکیب دو اتم هیدروزن با یک اتم اکسیژن همیشه آب تولید می شود. قانون برنولی در همه جای دنیا صادق است و به همین ترتیب علوم در شرایط زمانی و مکانی تغییری نمی کنند. اما علم مدیریت با علوم دیگر کاملا متفاوت است و در شرایط مکانی و زمانی قوانین ثابت و مشخصی ندارد. شما نمی توانید همان رفتاری را که با یک شخص پرخاشگر در سوییس دارید در ایران نیز داشته باشید و یا قوانینی را که برای یک ژاپنی به کار می برید در ایران نیز اجرا نمایید. چرا که فرهنگ ها و قوانین اجتماعی و اقتصادی کاملا متفاوتی در کشورهای مختلف برقرار است و مدیریت در ارتباط مستقیم با فرهنگ و قوانین اجتماعی و اقتصادی است بنابراین باید مدیریتی منطبق با شرایط مکانی و زمانی داشته باشیم. در ایران قدرتهای بسیار شگفت انگیزی نظیر عرق ملی و نوع دوستی وجود دارند که در صورتی که در مسیر توسعه هدایت شوند پیشرفت های شگفت انگیزی را به دنبال خواهد داشت. البته نقاط ضعف بسیاری نیز وجود دارد که همگی باید شناسایی و هدایت شوند. مقابله و جنگیدن با آنها تقریبا غیر ممکن است و نتیجه ای برای ما در بر نخواهد داشت.

قفسه کتابفروشی ها مملو است از کتابهای مدیریتی که شاید ما بارها و بارها آنها را خوانده ایم ولی نتوانسته اند تاثیر خاصی بر پیشرفت سبک مدیریت ما داشته باشند و فکر می کرده ایم که اینها همه در کتاب است و واقعیت کاملا متفاوت از اینهاست. درست است که تاثیری بر روند کاری ما نداشته اند اما دلیلی بر بی اعتبار بودن آنها نیست بلکه مناسب وضعیت فعلی ما نبوده اند چرا که بیشتر آنها ترجمه از زبانهای دیگر هستند که خوب مشخص است که برای ما کاربرد ندارند و آنهایی را هم که نویسندگان داخلی نوشته اند با توجه به پیشرفت های جهانی نوشته شده و توجهی به وضعیت فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی کشورمان نداشته اند.

من مجلات مدیریتی بسیاری را مشترک بوده و مطالعه کرده ام و یک چیز در همه آنها مشترک بوده و آن بیان مدیریت در سطوح بسیار بالای جهانی و با پیچیدگی های بسیار زیاد که کاملا آنها را غیراجرایی در ایران یافته ام. در این نشریات مدام روشهای مدیریتی پیشرفته دنیا مورد بحث قرار می گیرند غافل از اینکه هنوز سازمانهای ما در اصول اولیه مدیریت نقص دارند. هنوز در سازمانهای ایرانی پایه ای ترین و ابتدایی ترین متد های مدیریت به نتیجه نمی رسند چه رسد به اجرای روشهای مدیریتی پیچیده و گسترده .

از این بحث که بگذریم متوجه می شویم که برای موفق بودن در امر مدیریت در هر پست و سازمانی ابتدا باید شرایط فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی محلی را به خوبی درک نموده و شناسایی نماییم سپس با خلاقیت و ترکیب روشهای مدیریتی موفق با شرایط موجود روش قدرتمندی را به وجود آورده و بکار ببریم آنگاه از نتایج شگفت انگیزی که به دست می آوریم شگفت زده می شویم به طوری که حتی باور نخواهیم کرد که نتایج بزرگی که بدست آمده است واقعا حاصل تصمیم گیریهای ما بوده است.

سعی خواهم کرد روشهای مدیریتی که به صورت واقعا کاربردی و اجرایی متناسب با فرهنگ سازمانی در سازمانهای ایرانی می باشند را در اینجا معرفی نمایم. امید که مفید واقع شود.

منتظر پست های شگفت انگیزی در این رابطه باشید.

8 پاسخ
 1. علی مهرابیان
  علی مهرابیان گفته:

  با تشکر از مقالات بسیار مفیدتان
  من قبلا در کلاسهای شما در پتروشیمی شرکت کرده ام و نظرات شما برام جالب بود و از اینکه می بینم دارید اونا رو با همه به اشتراک می گذارید بسیار ممنون هستم جناب مهندس ممکنه این روشها را با جزییات بیشتر و به صورت کاربردی در سایت بگذارید همانطور که خودتون گفتین کتابهای مدیریتی اینقدر پیچیده موضوعات رو گفتن که اصلا آدم بی خیال می شه
  با تشکر

  پاسخ
 2. nekoi
  nekoi گفته:

  با سلام من هم دچار همین مشکل شدم و هیچ کتاب یا مقاله ای را بومی سازی شده نیافتم.آیا ممکنه به کتاب یا مقاله خاصی اشاره کنید که با شرایط ما جور در بیاد/اگه برام ایمیل کنید ممنون میشم/نکویی از اصفهان

  پاسخ
  • ارشیا
   ارشیا گفته:

   دوست عزیز کتاب خاصی را تا کنون ندیدم اما خودم در حال نوشتن کتابی درباره مدیریت متناسب با فرهنگ ایرانی هستم که تا چندین ماه آینده اگه مشکلی پیش نیاد به چاپ خواهد رسید

   پاسخ
 3. samira
  samira گفته:

  به یک مرد شغلی دهید و شما یک کارمند دارید.به یک مرد یاد بدهید چگونه اشتباهاتش را گردن دیگران بیندازد و شما یک مدیر دارید.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *