بیخودی استخدام نکنید

استخدام کارمند

سازمانی کار میکردم که هر بار که سازمان جانی تازه می گرفت مدیر عامل شروع می کرد به اضافه کردن افراد مختلف و ایجاد پست های جدید کاری و تجزیه کارها، این امر همیشه برای من ناخوشایند و از مخالفان سرسخت این کار بودم چون به نظرم اینکار هیچ ارزش افزوده ای برای سازمان نداشت و اینجا یکی از نقاط مهم اختلاف من با مدیرعامل بود.

این استخدام های بی مورد از آنجا ناشی می شود که مدیران علاقه بسیار زیادی به افزایش افراد تحت مدیریتشان دارند چون تصور میکنند که هر چقدر تعداد نیروهای زیردستشان بیشتر باشد قدرتمندتر و مدیرتر هستند لذا بر همین اساس شروع می کنند به تجزیه کارها و جداسازی تخصص های مختلف، و برای هر کدام از انها نیرویی جدید و به اصطلاح یک متخصص استخدام می کنند. درصورتی که اغلب این استخدام ها بی مورد و غیر ضروری هستند و افراد دیگر را تنبل میکند. البته ممکن است این امر به دلیل عقده حقارت و خود کم بینی باشد. همچنین میتواند از خصوصیات بی کفایتی و حسادت نیز ناشی شود، مدیری که کیفیت کارش درجه دو است ، مرئوسان درجه سه استخدام می کند! در چنین سازمانهایی برای بهتر شدن تلاش نمی کنند، از آنجایی که آنها تقریبا هیچ کاری نمی کنند، لذا سریع به هدفهای از پیش تعیین شده می رسند و مورد تشویق هم قرار می گیرند.

تجزیه کارها و جدا کردن تخصص‌های ساده و واگذار کردن آنها به نیروهای متعددی که به‌اصطلاح متخصص هم هستند هیچ نفعی برای سازمان نداشته و ارزش افزوده ای ایجاد نمی کند. اگر شما مدیر یک سازمان هستید و یا این‌که شرکت و یا کسب کار خودتان را دارید، بهتر است برای استخدام کارمند جدید حتما دلیل بسیار محکم و کار تعریف شده و به اندازه کافی داشته باشید. البته منظور من این نیست که همه ی کارها را بر دوش یک نفر بگذارید اما نباید با تجزیه کارها و جدا کردن بیش از حد تخصص‌ها، دست به استخدام افراد متعدد برای این کارها بزنید و سازمانی بزرگ با چرخه هایی طولانی‌تر ایجاد کنید. نتیجه این کار چیزی جز کندتر کردن روند کارها نیست.

شما باید به کارمندان تان هم این موضوع را آموزش دهید به آنها بیاموزید برای ارزش‌گذاری‌های کارها پیش‌قدم شوند و برای آسان‌تر انجام شدن کارها، تمام تلاش خود را بکار ببرند. آنها می توانند بدون آسیب زدن به کارهایی که وظیفه انجام‌شان را دارند، برای انجام بخشی از کارهای دیگر که توان و تخصص‌شان را دارند پیش‌قدم شوند و در محدوده خودشان میتوانند مانع از طولانی شدن این چرخه کاری شوند. فراموش نکنید وقتی به کارها معنی و مفهوم بدهید و انها را ارزشمند جلوه دهید افراد از انجام اینکارها لذت می برند و خوشحال تر خواهند بود.

 

میانگین امتیازات / 5. تعداد آرا:

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link