چگونه مصاحبه کنیم (۲)

چگونه مصاحبه کنیم

در پست قبلی چگونه مصاحبه کنیم دو سوال کلیدی مطرح شد و دوستان زیادی هم نظرات خودشان را در مورد جواب این سوالات در قسمت نظرات نوشته بودند در این پست جواب صحیح را همراه با دلیل مطرح می کنیم.

اولین سوال این بود که :

اگر مدیر شما به شما دستوری بدهد و شما بدانید که اجرای این دستور خسارت سنگینی به سازمان وارد می سازد چه اقدامی می کنید؟

خیلی از دوستان گفته بودند که انجام نمی دهیم و برخی دوستان هم جواب آری انجام می دهیم داده بودند باید بگویم که باید انجام داد چراکه اجرای دستورات مدیر ارشد یکی از ارکان مهم روابط و ساختار سازمانی است اگر قرار باشد که من خودم شخصا تصمیم بگیرم که کدام کار صحیح و کدام کار ناصحیح است و خودم تصمیم به اجرا و عدم اجرا بگیرم پس نقش مدیر اینجا چیست ممکن است تصور شما بر این باشد که من دارم از خسارت به سازمان جلوگیری می کنم اما آیا فقط شما به فکر سازمان هستید؟ و مدیر نیست ؟

دوستان عزیز، اطلاعات در سازمانها بر اساس سلسله مراتب سازمانی توزیع می شود و بسیاری از اطلاعات که بین مدیران ارشد و میانی سازمان ردو بدل می شود به شما منتقل نمی شود و قرار هم نیست منتقل شود شاید بسیاری از انها اسرار سازمان باشند اینکه مدیری تصمیم به کاری می گیرد و شما را مامور انجام آن قرار می دهد مطمئن باشید که همه جوانب را سنجیده و مسائلی در میان است که قرار نیست شما از آن مطلع باشید پس تنها کاری که شما انجام می دهید مشاوره به مدیر و آگاه نمودن مدیر از تمام عواقب کار می باشد ممکن است مدیر یکی از مواردی که شما مطرح می کنید را در نظر نیاورده باشد و با گفته شما از کار صرفنظر کند در غیر اینصورت اگر امر به اجرا داد باید انجام داد طبیعتا اجرای آن کار بیشتر به صرف سازمان است تا عدم اجرای آن.

البته ما در اینجا مورد را بزرگنمایی کردیم تا عمق اهمیت موضوع را نشان دهیم تا متوجه باشیم که اجرای دستورات مدیر ارشد تا چه حدی مهم است. برخی از دوستان گفته بودند که ممکن است مدیر از از عواقب کار شانه خالی کند باید گفت تمامی اتفاقاتی که در یک واحد و بخش تحت سرپرستی مدیر رخ می دهد مسئولیت آن مستقیما متوجه مدیر واحد است. اینکه مدیر از موضوع شانه خالی کند ضعف مدیریت ارشد سازمان است که این اجازه را می دهد نه ضعف مدیر واحد، برای شفاف تر شدن موضوع بگذارید یک مثال ساده و عمومی بزنیم مثلا وقتی که سوانح هوایی در یک کشور زیاد و خارج از حد می شود چه اتفاق رخ می دهد؟ افکار عمومی متوجه چه ضعفی می شوند؟ آیا سراغ سرویس کارهای هواپیماها می روند و از آنها توضیح می خواهند؟ و یا ارشدترین فرد سازمانی مثل وزیر ترابری را مورد مواخذه و استیضاح قرار می دهند؟ طبیعی است که وزیر مورد مواخذه قرار می گیرد. اینکه مدیر شما از اقداماتی که شما در سازمان انجام می دهید بیخبر باشد اصلا پذیرفته نیست باز هم ضعف او را می رساند.

 اما در هر حال اگر اینقدر مطمئن هستید که سازمان شما بیمار است و مدیریت ارشد هم این مشکل را دارد ساده ترین و کاربردی ترین راه ارائه گزارش مکتوب در مورد عواقب کار بوده و در نهایت اجرای کار است البته فراموش نکنید فقط در مواردی مانند سوال ما که خسارتها بسیار سنگین هستند این کار را انجام دهید در بقیه موارد به صورت شفاهی گزارش داده و سپس کار را انجام دهید.قرار نیست برای هر مخالفتی که با دستور مدیر دارید گزارشی بلند بالا تنظیم و ارائه دهید. در هر صورت اجرای دستورات مدیریت ارشد از ارکان مهم روابط سازمانی است و باید حتما دستورات اجرا شوند.

و اما سوال دوم که این بود:

چیدمان سه کلمه سرعت ، صحت و دقت به ترتیب اولویت بود

ترتیب صحیح این کلمات به ترتیب اولویت صحت ، دقت و سرعت است. چرا که ابتدا باید از صحت و درستی کاری که انجام می دهیم مطمئن شده سپس آن کار را با دقت انجام داد و در نهایت سرعت را به آن اضافه کرد کاری که با سرعت و بدون دقت انجام پذیرد خساراتی را به بار می آورد و  ممکن است مدت زمان واقعی انجام کار و هزینه آنرا چندین برابر نماید. همچنین در صورتی که اجرای کاری صحیح نباشد هر چقدر با دقت و سرعت انجام پذیرد ارزشی ندارد.

امید که مطالب فوق برای شما دوستان عزیز مفید واقع شده باشد.

میانگین امتیازات / 5. تعداد آرا:

9 دیدگاه برای “چگونه مصاحبه کنیم (۲)

 1. سعید گفته:

  ارشیای عزیز
  من این مطلب رو ندیده بودم و درمورد مطلب قبلی نظر دادم,
  متشکر از این نظراتتون که خیلی دقیق و کارا بود
  لیکن درشرکتی که من کار میکنم بدلیل مسئولیت خودم مجبورم همون کاری رو که درنظر قبلیم گفتم انجام بدم
  با آرزومی موفقیت و کامیابی

 2. samira گفته:

  در پایان مصاحبه شغلی در شرکتی مدیر منایع انسانی از مهندس جوان صفر کیلومتر پرسید:برای شروع کار حقوق
  مورد انتظار شما چقدر است؟مهندس گفت:حدود75000دلار بسته به مزایایی که داده میشود.
  مدیر گفت:خوب نظر شما در مورد 5 هفته تعطیلی،14 روز تعطیلی با حقوق بیمه کامل درمانی و خودرو مدل بالا چیست؟
  مهندس گفت:شوخی میکنید؟
  مدیر گفت:بله اما یادت باشد اول تو شروع کردی.

 3. نیک بین گفته:

  مطلب فوق العاده ارزشمندی بود بسیار سپاسگزار از اینکه اطلاعات و تجربیات خودتون رو دراختیار علاقمندان می گذارید. موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link