زمان را چگونه مدیریت کنیم ؟

زمان را چگونه مدیریت کنیم

 

یکی از سوالاتی که اغلب دانش پژوهان از من می پرسند این است که زمان را چگونه مدیریت کنیم و اینکه شما چطور این همه کار را انجام می دهید.

تکنیک های مدیریت زمان بسیار زیاد هستند و هر کدام به فراخور خود در مدیریت زمان به کمک هایی می کنند. یکی از این تکنیک ها که من همیشه از آن استفاده می کنم تک کاری است.

تک کاری، یکی از مهمترین تکنیک های مدیریت زمان است و البته یک از مهارتهای فردی است که به نظر من هر مدیری باید به آن مسلط باشد

تک کاری یعنی اینکه وقتی کاری را شروع می کنید، تا اتمام کامل آن، به کار ادامه دهید.

تک کاری، یعنی کاری را بارها و بارها شروع نکنید، یا آن را کنار نگذارید و سراغ کار دیگری بروید و بعد دوباره به کار اول برگردید.

هر بار که کاری را رها می کنید و سراغ کار دیگری می روید، حرکت و آهنگ آن کار را از دست می دهید و مسیر انجام  آن کار را گم می کنید و وقتی دوباره به سراغ آن می روید، چاره ای ندارید جز اینکه اقداماتی را که قبلا انجام داده اید، مرور کنید و ببینید که هنگام ترک کار در چه مرحله ای بوده اید و سپس دوباره شروع کنید.

مغز ما برای اینکه مجددا در مسیر و فضای آن کار قرار بگیرد بخشی از زمان ما را می گیرد. و این دقیقا همان جایی است که اتلاف زمان رخ می دهد

این فرایند در مقایسه با زمانی که کار را شروع می کنید و به پایان می برید، تا ۵ برابر زمان لازم را برای انجام آن کار بیشتر می کند.

پس می توان گفت:

تک کاری می تواند زمان لازم برای انجام کارهای مهم را تا ۸۰ درصد کاهش دهد

تک کاری علاوه بر اینکه زمان لازم را کاهش می دهد بلکه  کیفیت کار نهایی را به شدت افزایش دهد.
چون شما وقتی روی کاری تمرکز می کنید سطح خلاقیت تتان بالاتر می رود واین یعنی اینکه شما کار را با کیفیت بالاتر انجام می دهید وممکن است از راه های خلاقانه تری به نتیجه دست پیدا کنید.

 با تعهد به تک کاری، خود را موظف می دانید کاری را که شروع کرده اید، کامل کنید و بعد سراغ کار دیگری بروید.

برای اینکار همیشه موارد بی اهمیت را فورا از لیست کارهایتان جدا کرده و فقط یک بار به اسناد مهم رسیدگی کنید. یعنی بلافاصله آنها را تکمیل و یا به آنها پاسخ دهید.

به جای اینکه به همه ایمیل ها و تلفن های خود پاسخ دهید. «آنها را رها کنید!» درِ اتاق را ببندید، همه وسایل را خاموش کنید و همه چیز را کنار بگذارید تا بتوانید بر روی وظیفه ای کار کنید که در این مرحله، بیشترین تمایز را در شرکت و کارتان ایجاد می کند.

وقتی این تکنیک مدیریت زمان را به عادت خود تبدیل کردید، بهره وری و عملکرد و نیز خروجی تان تقریبا یک شبه دو یا سه برابر خواهد شد.

2 دیدگاه برای “زمان را چگونه مدیریت کنیم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link