۱۰ تفاوت جالب بین مدیریت و ریاست

مدیریت و ریاست

ما واژه های مدیریت و ریاست و مدیر و رییس را بسیار شنیده‌ایم ولی آیا هیچگاه پرسیده‌ایم بین این دو چه تفاوت‌هایی وجود دارد؟

اگر در همین ابتدای مقاله بخواهم تفاوت مدیر و رئیس را توضیح دهم، باید بگویم که مدیر یک پدر مهربان و رییس یک ناپدری نامهربان است! البته جای صحبت زیادی درباره این موضوع وجود دارد. اما اصلا چرا باید تفاوت مدیریت و ریاست را بدانیم؟ چه اهمیتی دارد که در سازمان مدیر باشیم یا رییس؟

در این مقاله من تفاوت‌های مدیر و رییس را برای شما روشن می‌کنم. بعد از آن به اهمیت حضور مدیر در سازمان پی می‌برید و خودتان هم تلاش می‌کنید به جای رییس، مدیر خوب باشد. 

 

منظور از مدیریت و ریاست چیست؟

ابتدا باید مفهوم هر دو عبارت را توضیح دهیم. مدیریت خلق و تولید روش‌های مدون و قابل قبول با توجه به شرایط و محدودیت‌های موجود برای رسیدن به هدف است. یعنی هدف تعریف می‌شود و این مدیر است که با توجه به تمام محدودیت‌های سازمانش و با توجه به شرایطی که در آن قرار دارد، شروع به هدایت سازمان می‌کند. یک مدیر برای رسیدن به هدف سازمان روش‌های جدید همراه با خلاقیت‌های پایدار خلق می‌کند.

تعریف رئیس

اما در ریاست، فرد تنها به حفظ و نگهداری و نظم و ترتیب دادن به وضعیت موجود می پردازد. خلاقیت و آفرینشی در آن دیده نمی شود. شرایط هرچه که باشد، رییس درجا می زند و تلاش می کند شرایط را همانگونه که هست حفظ کند. بنابراین سازمان حرکتی رو به جلو ندارد. اکنون با کمی فکر کردن می‌توانید تشخیص دهید که بارها و بارها در اطراف خود مدیریت و ریاست را دیده‌اید و تفاوت‌های آن‌ها را احساس کرده‌اید.

 

حتما بخوانید: بیزینس مدل کانواس 

 

 

۱۰ تفاوت مدیریت و ریاست

 1. رییس فقط امر و نهی می‌کند. مدیر به صورت مداوم با پرسنل خود در تعامل است و از نظرات آن‌ها برای تصمیم‌گیری بهره‌ می‌برد.
 2. رییس بازخوردها را دریافت و تنبیه می‌کند اما مدیر بازخوردهای را دریافت و اشتباهات را تحلیل می‌کند تا بتواند راه حلی برای آن پیدا کند.
 3. رییس برای نگهداری وضع موجود از اهرم زور گاهی بهره می‌برد ولی مدیر اهرمی به نام زور را نمی شناسد. این یک تفاوت مدیریت و ریاست، بسیار کلیدی است.
 4. رییس جبهه می‌گیرد ولی مدیر مشاوره می‌دهد.

تفاوت رئیس و مدیر

 1. رییس وابسته به قدرت است اما مدیر به اعتماد کارکنان وابستگی دارد.
 2. رییس توقع احترام دارد اما مدیر احترام را به دست می‌آورد.
 3. رییس ترس ایجاد می کند اما مدیر حس اعتماد را اشاعه می‌دهد.
 4. رییس دنبال خطاکار میگردد اما مدیر دنبال حل اشتباه است. این تفاوت مدیریت و ریاست میزان پیشرفت سازمان و حل مشکلات را تعیین می‌کند.
 5. رییس تنها از توانایی‌های کارمندان بهره می‌برد و فرصتی برای رشد آن‌ها فراهم نمی‌کند. مدیر به کارمندان بال و پر می‌دهد و فرصت رشد و پیشرفت را برایشان فراهم می‌کند.
 6. رییس کاری نمی‌کند و تنها دستور می‌دهد. در نهایت نیز می‌گوید: «من موفق شدم». مدیر به همراه تیم کار می‌کند و حتی ممکن است خودش اولین نفر برای تجربه‌های جدید باشد. در نهایت نیز موفقیت را به نام تیم می‌زند.

 

 

 

رییس بالاتر است یا مدیر؟

این موضوع بستگی به سازمان دارد. برخی از سازمان‌ها قصد پیشرفت ندارند. مثلا یک شعبه از بانک نیازی به رشد و پیشرفت ندارد. بنابراین یک رییس نیز می‌تواند از پس مسئولیت‌های شعبه برآید و کارمندان را نظم بدهد.

فرق مدیر و رئیس

در مقابل یک شغل استارتاپی به یک مدیر تمام عیار نیاز دارد. این فرد باید پا به پای سازمان خود با چالش‌ها روبرو شود. حتی گاهی لازم است بیشتر از کارمندان کار کند. او باید تمام ویژگی‌های یک مدیر که در این زمینه بیان کردیم را داشته باشد.

با دانستن تفاوت‌های بین مدیریت و ریاست، شاید شما پاسخ مشابهی به سوال رییس بالاتر است یا مدیر داشته باشید. مدیر توانمندی‌های بیشتری دارد و قاعدتا باید رتبه‌ای بالاتر از رییس داشته باشد. اما این موضوع به دلیل ضعف مدیریتی در تمام سازمان‌های صادق نیست.

 

حتما بخوانید: سبک های رهبری  

 

جمع بندی؛ با شناخت تفاوت مدیر و رئیس، تصمیم دارید کدام باشید؟

در این میان مدیران قوی و ضعیف و همچنین روسای قوی و ضعیف نیز وجود دارند.

متاسفانه بسیار دیده می شود که مدیران تبدیل به رییس شده‌اند و جایگاه خود را فراموش کرده‌اند. شاید ریاست کار ساده‌تری نسبت به مدیریت باشد. اما تفاوت رییس و مدیر در ارتباطات آن‌ها مشخص می‌شود. جایی که همه افراد به مدیر علاقه دارند، اما هیچ ارتباط دوستانه‌ای با رییس خود برقرار نمی‌کنند.

تفاوت مدیر و رئیس

اکنون شما تفاوت بین مدیر و رییس را می‌دانید. حال تصمیم بگیرید می خواهید مدیر باشید یا رییس ؟؟؟ کدام برای شما لذت بخش‌تر است ؟؟؟ شاید ریاست لذت زیادی دارد که همه اطراف ما را رییس فرا گرفته است. کاش کمی مدیر می دیدیم!

اگر نظر یا تجربه‌ای درباره مدیریت و ریاست دارید یا سوالی برایتان به وجود آمده است، می‌توانید در بخش نظرات کامنت بگذارید.

 

اگر می خواهید به صورت حرفه ای تیم سازی کنید و تیم با انگیزه ای داشته باشید، سیستم کنترلی اصولی طراحی کنید و عملکرد کارمندانتان را ارزیابی کنید، بهترین ها را در سازمانتان استخدام کنید و … می‌توانید در « دوره آنلاین مدیریت » ثبت نام کنید.

دوره آنلاین مدیریت

20 دیدگاه برای “۱۰ تفاوت جالب بین مدیریت و ریاست

  • ارشیا گفته:

   دوست عزیز شما به عنوان صاحب صنعت و سهامدار اونجا، صنعت خود را به یک مدیر خبره سپرده و بدون دخالت در جزییات فعالیت مدیر از وی خروجی مناسب و عالی از سازمان میخواهید و با یک سیستم کنترلی مناسب فقط شاخص های مهم سازمان را پایش میکنید و دلایل تغییرات را از مدیر جویا می شوید و خواسته های خود را از مدیر میخواهید با تعریف اهداف کلان مدنظر خود و تعریف شاخص های مربوط به آن میتوانید به این مهم دست یابید.
   با سپاس

  • ارشیا گفته:

   این آقایون مدیر هم همین فکرا رو میکردن و خواستن رییس باشن که الان این شدن که شماها ازشون ناراضی هستین لااقل بزارید این شکل مدیریت ریشه کن بشه اگه همه ماها همین فکر رو بکنیم طبیعتا در آینده همین مدیرانی میشیم که الان مدیرمونن و اونوقت دیگه واسه تغییر خیلی دیره

 1. دكتر نيك اختر گفته:

  مدیریت ذاتی اما ریاست اکتسابیست . رئیس کسی ست که در اطاق ریاست نشسته است و فقط نظاره گر است و وظیفه اش حفظ وضعیت تعریف شده و موجودست اما برای مدیر هیچ وضعیتی تعریف نشده است و دائما در حال تغییر و تکامل و پیشرفت است .یک مدیر حتما نباید در اطاق ریاست باشد یک مدیر میتواند آبدارچی باشد . در اینصورت به او آبدارچی نخواهیم گفت بلکه او را مدیر آبدارخانه میدانیم. متاسفانه رئیس های امروزه از مدیریت در لایه های پایین غافلند و نمیدانند که انتقال حس منفی و یا مثبت از طریق آبدارچی به مشتری چقدر تأثیرش بیشتر از حسی ست که رئیس به مشتری انتقال میدهد. یا به عبارتی یک جمله منفی و یا مثبت آبدارچی تاثیرش بسیار بیشتر از صد جمله رئیس میباشد.
  ( دکتر نیک اختر دکترای مدیریت کسب و کار )

 2. محمد گفته:

  با سلام
  دوستان گرامی اشتباه نکنید مدیر و رئیس، دو وظیفه یا دو فرد متفاوت نیستند. بلکه رئیس، کارکردی است که در شرایط خاصی به مدیریت اضافه می گردد. به عنوان مثال ممکن است یکی از مدیران میانی یا مدیران تخصصی یکی از بخش های سازمانی به ریاست سازمان منصوب گردد. در این حالت این فرد هم مدیر است و هم رئیس. پس لزوما مدیر و رئیس دو فرد مجزا نیستند.

 3. اریان گفته:

  مدیر ورئیس هیچ فرقی از لحاظ معنی با هم نمیدهند.رئیس یک کلمه عربی است.به معنی هدایت ومدیریت کردن.واین واژه از تعداد واژه های است که از عربی وارد زبان فارسی شده است.اما در بوروکراتی ما مثلا میگویند رئیس میتواند سیاست کلی اداره یا سازمان را در چارچوب قانون تبیین ونظارت کند.وپرسنل را بازخواست کند.اما مدیر نقش اجرایی کننده سیاست های وانجام کارهای شرکت یا اداره یا سازمان را برعهده دارد

 4. غلامرضا گفته:

  با سلام و تشکر از مطالب ارزنده دوستان، جسارتا من از حیث مکاتبات اداری بیشتر مدنظر داشتم که تفاوت کلمه رئیس و ریاست در عناوین نامه چه تفاوتی با هم دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link