مقاومت در برابر تغییر در سازمان : راهکار های مدیریت تغییر و کمک به درک تغییر توسط کارکنان

مقاومت در برابر تغییر

مقاومت در برابر تغییر در سازمان یعنی زمانی که تغییری در سازمان اجرایی می شود باید منتظر مقاومت افراد سازمان باشیم! مقاومت در برابر تغییر در سازمان واکنشی کاملا طبیعی است، پس جنگیدن مدیران و رهبران سازمانها با آن در واقع وضعیت را بدتر و دشوارتر می کند. به عنوان مدیر با درک این موضوع باید به مدیریت تغییر بپردازید. داستان زیر را مطالعه بفرمایید.

داستان سفر: مثالی از مقاومت در برابر تغییر

روزی برای رفتن به یک سفر تفریحی در کنار برادرم که در حال رانندگی بود. نشسته بودم. در پیچ و خم های جاده ای که به سمت مقصد ما می رفت، احساس می کردم که هر آن ممکن است به اعماق دره ها سقوط کنیم. و به نظرم می آمد که ماشین سرعت نامناسبی دارد و برادرم با بی احتیاطی رانندگی می کند. چندین بار به او تذکر دادم که آهسته تر و با احتیاط بیشتری رانندگی کند اما او اظهار داشت که “من بسیار با احتیاط رانندگی می کنم و با سرعت مجاز هم می رانم فکر نمی کنم مشکلی باشد”.  تا رسیدن به مقصد احساس خوبی نداشتم و اعتراف میکنم کمی هم جاده های پر پیچ و خم من را ترسانده بود.

در برگشت از سفر من خودم رانندگی کردم. در میان همان پیچ و خم های جاده این بار برادرم به من تذکر می داد که آهسته تر و با احتیاط تر رانندگی کن اما من در آن زمان اصلا احساس ناخوشایندی نداشتم و همه چیز به نظرم تحت کنترل بود. چه اتفاقی افتاده بود که احساس من نسبت به همان وضعیت قبلی کاملا متفاوت و برعکس بود؟

جواب این سوال در کنترلی بود که من خودم شخصا بر وضعیت داشتم. چون خودم در حال رانندگی بودم و خودم شرایط را کنترل می کردم پس هیچ احساس خطری نمی کردم و همه چیز به نظرم عادی جلوه می داد. به طور قطع برخی از شما هم در چنین وضعیتهایی بوده اید و این احساس را درک می کنید.

مقاومت در برابر تغییر در سازمانمقاومت در برابر تغییر در سازمان

می دانیم که افراد در برابر تغییر در سازمان (حرکت در جاده های پر پیچ  و خم) مقاومت می کنند و خوب می دانیم که این مقاومت واکنشی طبیعی است. پس جنگیدن مدیران و رهبران سازمانها با آن در واقع وضعیت را بدتر و دشوارتر می کند.
بیشتر سازمانها در راه تغییر شکست می خورند و به جرات می توان گفت دلایل شکست تمامی آنها عدم همکاری صحیح پرسنل است. برای شکستن و رمزگشایی این مقاومت در برابر تغییر در سازمان، توصیه های بسیاری شده است که هرکدام معایب و مزایایی را داشته اند و کمتر می توان موردی کاربردی و اجرایی در بین آنها یافت. مدیریت تحول سازمانی ، یکی از مهارت های مدیریتی است که باید هر مدیری آن را بیاموزد.

 

دلایل مقاومت در برابر تغییر در سازمان

یکی از اصلی ترین و مهمترین دلایل مقاومت در برابر تغییر در سازمان ، این است که در تغییرات ما خودمان رانندگی می کنیم و افراد نظاره گر و در کنار ما نشسته اند و این احساس عدم کنترل و نداشتن اطمینان، باعث ایجاد مقاومت در آنها می شود.  درست همانگونه که من در زمانی که خودم رانندگی نمی کردم احساس ترس می کردم.
بنابراین ما باید برای ایجاد تغییر و حرکت افراد سازمان به سمت هدفی که ما تعریف می کنیم اجازه دهیم خودشان رانندگی کنند. شاید بگویید ممکن است اینکار ما را به اعماق دره بفرستد. بله ممکن است. اما ما قصدمان این نیست که از همه چیز دست بکشیم و نظاره گر باشیم بلکه ما در کنار می نشینیم و هدایت کننده می شویم. درست مانند یک دستگاه GPS و تابلوهای راهنما عمل نموده و راه را با قوانین و محدودیتهای سرعت، به افراد نشان می دهیم. اینگونه با سرعتی مطمئن و کیفیتی عالی به هدف می رسیم.

 

حتما بخوانید: انواع سبک های مدیریتی 

 

 

برای مدیریت مقاومت در برابر تغییر چکار کنیم؟

۱- هدف از تغییر را توضیح دهید

برای مدیریت مقاومت در برابر تغییر، در ابتدا ما باید هدف از تغییر را تعریف  و این هدف را برای افراد تشریح کنیم. و فراموش نکنیم که منافع افراد و سازمان را از هم جدا نکنیم. حتما در این فرآیند اطمینان دهیم که منافع افراد به هیچ وجه به خطر نمی افتد بلکه وضعیت بهتری را به خود خواهد گرفت.

۲- از افراد درخواست همکاری کنید

مرحله بعدی در مدیریت مقاومت در برابر تغییر، درخواست همکاری از افراد برای ارائه نظر و پیشنهاد می باشد تا بتوان راه رسیدن به این هدف و مقصد را مشخص کرد. سپس در این جلسه هم، ما می توانیم راه حل های استانداردی که دیگر سازمانها رفته اند و به نتیجه رسیده اند را ارائه دهیم و آن را هم به رای بگذاریم.
از طرفی ما خوب می دانیم که راه حل های دیگر سازمان ها مطلقا مناسب سازمان ما نیست. پس انعطاف پذیر باشید و با تلفیق نظرات خوبی که ممکن است افراد ارائه دهند با استانداردها، مسیر رسیدن را هموارتر سازید.

به هیچ وجه در اینگونه جلسات امر و نهی نکنید ، دستوری صحبت نکنید، غرور نداشته باشید ، نحوه ارائه نظراتتان با غرور همراه نباشد و حتی می توانید برخی از روشهای کاری را نیز به خودشان نسبت دهید.

مثلا اگر یکی از افراد اشاره کوچکی به موضوع داشت هرچند خیلی دور، می توانید به سرعت آنرا با یکی از روشهای استانداردی که دارید تکمیل و از فرد نظر دهنده برای این نظر خوب تشکر نمایید و جمله ” همانطور که آقای …. فرمودند” را در ابتدای ارائه نظر تکمیلی فراموش نکنید. با این کار حس مالکیت را در افراد تقویت می نمایید. و این احساس را که خود افراد مجری و راننده هستند را به خوبی می توانید القا کنید.

وقتی خود افراد راننده باشند هیچگونه مقاومتی ( عدم اطمینان و ترس از سقوط ) در برابر تغییر (حرکت در جاده های ناشناس و پر پیچ و خم) نداشته و احساس کنترل اوضاع را خواهند داشت.

با ادامه اینگونه جلسات به سرعت می توانید مدیریت مقاومت در برابر تغییر داشته باشید و مقاومت کارکنان را به شدت پایین بیاورید و با سرعت، تغییر را ایجاد نمایید. با ایجاد احساس کنترل در افراد اطمینان آنها را به خوبی جلب خواهید نمود.

جالب است بدانید که همان افراد مدافع تغییر و همکار در ایجاد بهتر تغییر خواهند شد. فراموش نکنید شما هدایت کننده باشید. تمامی مسیر تغییر را زیر نظر داشته باشید و به محض خارج شدن از مسیر حرکت، مورد را به افراد گزارش دهید و با تکرار جلسات اشتراکی بخواهید روش را اصلاح کنند.

در مسیر تغییر و با دست یافتن به نتایج خوب در مراحل مختلف، خساست به خرج ندهید و کمی دست و دلباز باشید و  در تشویقهای کلامی و مالی کوتاهی نکنید. تشویقهای خوب و به موقع نتایج بسیار خوبی را به بار می آورند.

این روش مدیریت تغییر را من خودم شخصا بسیار به کار برده ام. و توانسته ام نه فقط تغییراتی که خواسته ام ایجاد کنم ، بلکه در اجرای پروژه ها هم از این روش استفاده کرده ام و همیشه نتایج حیرت انگیز و عالی بوده اند. در تمامی آنها نیز افراد در نتایج شریک بوده و صاحب تغییر خودشان بوده اند.

 

14 دیدگاه برای “مقاومت در برابر تغییر در سازمان : راهکار های مدیریت تغییر و کمک به درک تغییر توسط کارکنان

 1. سرمدیان گفته:

  قشنگ بود و ارتباط خوبی هم به اون داستان کوچیک داده بودید. من خودم تو این وضعیت بودم و واقعا برام مثالش جالب بود. جدا که باید رانندگی به خود پرسنل سپرده بشه
  ممنون عالی بود

 2. علی پور گفته:

  با سلام
  در صورت امکان می خواستم بدونم راه اندازی سایتی شخصی شبیه همین سایتی که خودتون دارید چقدر هزینه می برد و مراحل ان را بدونم
  مرسی

  • ارشیا گفته:

   دوست عزیز این سایت با وردپرس راه اندازی شده زیبایی سایت هم به خاطر قالب اونه که یه قالب بسیار حرفه ای است که به فارسی ترجمه شده. کل مراحل راه اندازی وطراحی رو خودم انجام دادم و از هزینه های اون اطلاعی ندارم.

 3. محسن گفته:

  با سلام خدمت شما دوست عزیز مرسی از اینکه با تبادل لینک موافقت کردین .
  من شما رو لینک کردم.
  لطفا منو با نام “آموزش اکسل ۲۰۱۰ ” لینک بدین .
  باتشکر

 4. علی پور گفته:

  اقا ارشیا مرسی از پاسخ گویی
  حالا اگه بتونید و لطف کنید واسه من هم طراحی کنید چقدری هزینه می شه . منتظر جوابتون می مونم.
  با تشکر

 5. امیرحسین اکبری گفته:

  با سلام
  ممنون
  مطالبه جالبی رو اشتراک میگذارید.
  در جوابه دوستمون آقای علی پور بگم که این سای Word press هستش
  با کمی تحقیق درباره wordpress می تونید خودتون سایت مشابهی راه اندازی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link