آموزش کارکنان چیست؟

آموزش کارکنان چیست؟ یکی از حلقه های گم شده سازمان های ایرانی است که متاسفانه نسبت به آن بسیار بی توجهی می شود. این روزها به هر سازمانی که سر میزنم میبینم خبری از آموزش کارکنان نیست . اگر هم هست بسیار سطحی و در حد شعار باقی مانده است و آموزشهای تاثیر گذار و اثر بخش وجود ندارد. 

آموزش کارکنان را سر لوحه ی کار خود قرار دهید و به عنوان یک گوهر گرانبها و یک مؤلفه اساسی تغییر و بهبود به آن نگاه کنید. در واقع در پاسخ به سوال ” آموزش کارکنان چیست؟ ” باید گفت آموزش چیزی جز تغییر نیست. شما هر رفتاری را که قصد تغییر و نهادینه کردن داشته باشید  می توانید با آموزش اثربخش، به نتیجه برسانید.

اثربخشی برخی از دوره های آموزشی فقط محدود به تغییر دانش است اما اگر آموزش مفیدتر و کاربردی تر باشد، سطح آن از دانش فراتر رفته و باورها و نگرش ها را نیز تغییر می دهد. آموزش های کارآمد فراتر از دانش و نگرش رفته و رفتارها را نیز می توانند تحت تأثیر قرار داده و آنها را تغییر دهند.

در مورد آموزش کارکنان معمولا این سوال ذهن مدیران را مشغول کرده که ” اگر کارکنان را آموزش بدهیم و بعد از شرکت ما بروند چه کنیم؟ ” با ما همراه باشید تا پاسخ سوال خود را طبق تجربه های مدیریتی بگیرید.

 

اهمیت آموزش کارکنان در سازمان چیست؟

در راستای درک اهمیت آموزش کارکنان در سازمان پیشنهاد می کنم حتما ویدئوی آموزشی زیر را ببینید.

 

مدل های آموزش کارکنان

من راههای مختلفی را برای آموزش کارکنان تست و تجربه کردم ولی هیچ راهی را موثرتر از تکرار و تکرار و تکرار نیافتم. با تکرار می توان عادات مناسب و اثربخش را جایگزین عادتهای اشتباه کرد.

در واقع می توان گفت مدل خاص و ثابتی جهت آموزش کارکنان وجود ندارد. جهت آموزش کارکنان به جای تمرکز بر مدل های آموزش کارکنان، به این نکته توجه داشته باشید که شیوه و روند آموزش کارکنان قدیم و جدید کاملا متفاوت می باشد که در بخش بعدی مقاله به توضیح آن می پردازیم.


تنها یک راز در تغییر وجود دارد و آن فقط آموزش است و تمام.

 

چگونگی آموزش کارکنان در سازمان

امروزه سازمانها نیاز به افراد با مهارت بالا دارند و تقاضا برای مهارت بالا در کارها خیلی زیاد است.  از آنجایی که امکان جمع شدن همه ی مهارتها در یک فرد غیر ممکن است، مدیران می کوشند از طریق جذب نیرو و آموزش کارکنان در سازمان ، مهارت آنها را ارتقا دهند. اینکار نیاز به سخت کوشی و خوشفکری و کاردانی مدیریت دارد و در نتیجه منجر به پرسشهای زیر می شود:

  • آموزش کارکنان در سازمان را چگونه انجام دهیم؟

  • مدیران برای ارتقای مهارت کارکنان چکار می توانند انجام دهند و چه کمک هایی در راستای آموزش کارکنان می توانند بکنند؟

Staff training in the organization

این پرسشها همیشه در سازمانها وجود داشته اند و پاسخهای زیادی هم برای آنها وجود دارد. اما از نظر من یک روش هست که همیشه عالی پاسخ داده است و من نتایجی فوق العاده ای از آن گرفته ام. این روش، پیدا کردن صفات مثبت و بارز در هر فرد است. یعنی اینکه ما تمام تلاشمان را بکنیم تا خصوصیات مثبت افراد را ببینیم و آنها را تشویق کنیم و کمتر از آنها ایراد بگیریم.

 اغلب کارکنان به تنهایی نمی توانند نقاط قوت خودشان را کشف کنند. آنها در کارهای روزمره ی شرکت به شدت غرق می شوند و سرشان آنقدر شلوغ می شود که موفقیت ها و شکستهای خودشان را نمی توانند تحلیل کنند.

لذا این وظیفه مدیر است که این کار را برای آنها انجام دهد و با تحلیل های مختلف آنها را به سمت موفقیت ها هدایت کرده و نقاط قوتشان را کشف کند. مدیر با مشاهدات خود می تواند به سادگی اینکار را انجام دهد. و برنامه هایی برای آموزش کارکنان طراحی نماید تا نقاط ضعف آنها را تبدیل به نقاط قوت کند.

حتما بخوانید: وظایف مدیریت چیست؟  ۵ وظیفه اصلی مدیر یا اصول مدیریت چیست؟   

 

اگر بخواهیم فقط صفات منفی افراد را ببینیم هیچگاه نمی توانیم بدون نگرانی کار پر مسؤلیتی را به آنها بسپاریم. اینطور دائم نگران ارتکاب خطاهای بسیار خطرناک او هستیم.

این نوع اشتغال ذهنی بر کار مدیریتی ما اثر گذاشته و توانایی ما را در پایین ترین سطح ممکن نگه می دارد، آنگاه قادر نخواهیم بود بر مسائل مهم تر مدیریتی مانند سیاستگذاری ها تمرکز داشته باشیم.

 

What is staff training?

یک وضعیت بدتر وجود دارد و آن این است که مدیری به خاطر نداشتن اعتماد به توانایی های کارکنان، از دست زدن به اقدامات جسورانه و جدی باز می ماند. این ترس اجازه اقدامات جدی را به او نداده و ریسک پذیری او به شدت پایین می آید. وقتی مدیری در زمان لازم جرئت و جسارت تصمیمات جسورانه و جدی را نداشته باشد، سازمان او متضرر خواهد شد. این موضوع را من در مدیران زیادی دیدم. وقتی به آنها درباره توسعه کار صحبت می کردم پاسخ آنها این بود ” با این کارکنان!!! “

به طور حتم گاهی در دیدن قابلیتهای افراد و صفات مثبت و بارز آنها ممکن است اشتباهاتی داشته باشیم، آنها را زیادی دست بالا بگیریم و در نتیجه آنها را در موقعیت هایی قرار دهیم که آمادگی آن را ندارند. اما من ترجیح می دهم توانایی های افراد را بیشتر ارزیابی کنم نه کمتر و این دیدگاه موفقیت های زیادی نصیب من کرده است.

تجربه نشان داده که وقتی کاری را به فردی بسپاری و به او اعتماد کامل داشته باشی، هر کاری از دست او بر بیاید انجام می دهد تا مطابق انتظارات شما عمل کند و دیدگاه شما را خراب نکند. من معتقدم که اغلب مردم کاملا توانایی آموختن کاری را که به آنان واگذار می کنید، دارند و تمام سعی خودشان را برای انجام عالی آن کار بکار می گیرند. و صد البته گاهی هم به مشاوره هایی از سوی ما یا افراد متخصص دیگر نیاز دارند.

 

بهترین راه برای آموزش کارکنان جدید چیست؟

مدیران نباید تاثیر آموزش بر کارکنان جدید و نیز ارتقا سطح رضایت شغلی آن‌ها را دست‌کم بگیرند. برای کارکنان جدید جلسات آموزشی آشنایی یا راهبری برگزار کنید. این آموزشها  باعث می‌شوند بین کارکنان ارتباط بهتری به وجود بیاید.

وقتی کارکنان جدید را فوری و بدون آموزش سر کارشان بفرستیم،‌ باعث می‌شویم که جایگیری آنها در ارتباطات اجتماعی، بر پایه پیش‌فرض‌های قبلی خود کارمند باشد، نه این که بتوانند به آن شکل بدهند. برای بهبود و گذاشتن اثر مثبت بر فرهنگ سازمانی، آموزش کارکنان جدید یکی از ابزار های قدرتمند و تاثیر گذار است.

 

سوال عجیب درباره آموزش کارکنان

در اغلب کلاسهای آموزشی، هنگامی که من در مورد آموزش کارکنان صحبت می کنم ، مدیران حاضر در کلاس این سوأل را می پرسند که : “اگر آموزش بدهیم و آنها سازمان را ترک کنند چه باید بکنیم؟

می دانم که این سوال اغلب شماها هم هست اما به نظر من پرسیدن این سوال اشتباه است و باید سوال را اینگونه پرسید: “اگر کارکنانمان را آموزش ندهیم چه می شود؟”

What is staff training

با گذری بر سیاستهای سازمانهای موفق و پیشرو متوجه می شویم که این سازمانها مبالغ هنگفتی را سالانه صرف آموزش کارکنان می کنند. چون به خوبی می دانند که آموزش های به جا و مناسب کارکنان، سود بسیار زیادی را نصیب سازمان می کند. طبق تحقیقات انجام شده، صرف هزینه برای آموزش کارکنان می تواند ۲۰ تا ۳۰ برابر هزینه آموزش برای سازمان سودآوری داشته باشد.

به خاطر سرعت فوق العاده بالای تغییر و رقابت در صنایع امروزی، اگر کارکنان در سازمان پیوسته بهتر نشوند در عمل بدتر می شوند و شرکتهایی که به کارکنانشان آموزش می دهند جلوتر می افتند.


آموزش ادامه دار و رشد و توسعه یک انتخاب و دلبخواهی نیست، بلکه کاری کاملا اجباری است که برای بقا در شرایط امروز جهان ضروری است

 

به هر حال باید افراد را بسیار تشویق کنید و مراقب آنها باشید تا بر نقص ها و ضعف هایشان غلبه کنند. و کنار آنها باشید تا در آن کار جا بیافتند. توصیه می کنم ۸۰ درصد توجهتان را به دیدن صفات بارز متمرکز کنید. و ۲۰ درصد را برای دیدن کاستی ها و ضعفهای افراد! تا  می توانید به آنها کمک کنید این ضعفها و کاستی ها را اصلاح کنند.

 

بهترین راهکار برای اثربخشی آموزش کارکنان چیست؟

برای اثر بخشی و کارآمدی آموزشها، من راههای مختلفی را تست و تجربه کردم ولی هیچ راهی را موثرتر از تکرار و تکرار و تکرار نیافتم. من با تکرار توانستم رفتارهای بنیادی و چندین ساله کارکنان سازمانهای زیادی را تغییر دهم و رفتارهای مفید و اثر بخش را جایگزین آن کنم.

در واقع عادات نامناسب کاری را در آنها تغییر و عادت های خوب و اثر بخش را جایگزین آنها کردم. شما هم از این روش میتوانید استفاده کنید تا بتوانید رفتارها و عادتهای اثربخش را در کارکنان نهادینه کنید.

 

اگر می خواهید به صورت حرفه ای تیم سازی کنید و تیم با انگیزه ای داشته باشید، سیستم کنترلی اصولی طراحی کنید و عملکرد کارمندانتان را ارزیابی کنید، بهترین ها را در سازمانتان استخدام کنید و … می‌توانید در « دوره آنلاین مدیریت » ثبت نام کنید.

دوره آنلاین مدیریت

میانگین امتیازات / 5. تعداد آرا:

3 دیدگاه برای “آموزش کارکنان چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link