حفظ کارکنان در سازمان: ۶ استراتژی برای ایجاد وفاداری کارمندان در سازمان

حفظ کارکنان در سازمان

آیا بهترین کارمندان شما به طور ناگهانی استعفا می‌دهند و فکر می‌کنید کارمندان خوب در مدت خیلی کوتاه شرکت شما را ترک می‌کنند؟ اگر شما جزو مدیرانی هستید که رقابت سازمان ها را تنها در کسب سود بیشتر و ارائه خدمات بهتر خلاصه می‌کنید نیازی نیست به اصل مهم حفظ کارکنان در سازمان فکر کنید. شما می‌توانید کارمندان جدید استخدام کنید. اما اگر می‌خواهید سازمان شما در بلند مدت موفق باشد حفظ نیروی شایسته یکی از چالش های اصلی شما خواهد بود.

طبق تحقیقاتی که توسط شرکت‌های مختلف مانند لینکداین، Pwc، و OLTS انجام شده است حدود 50 درصد کارکنان سازمان ها در جهان فکر می‌کنند به اندازه زحمتشان پول دریافت نمی‌کنند! شاید تعجب کنید اگر بدانید که هر ماه 3 میلیون آمریکایی شرکت ها را ترک می‌کنند تا کار بهتری پیدا کنند و 31 درصد این افراد زودتر از 6 ماه کار اینکار را انجام می‌دهند!

در سال های اخیر شرکت های موفق جهان به این موضوع پی برده‌اند که فروش بیشتر و سود بالاتر تحت تاثیر یک عامل مهمتر قرار دارد و آن منابع انسانی است. اکنون آنچه که باعث رقابت می‌شود سرمایه نیست بلکه مهارت است. به همین دلیل است که نحوه حفظ کارکنان در سازمان ها یکی از مهمترین چالش های سازمان در قرن 21 است.

حفظ و نگهداری کارکنان در سازمان چگونه ممکن است؟ چگونه می‌توان کارکنان سازمان را به کارکنان وفادار تبدیل کرد؟ آیا استراتژی هایی برای حفظ کارکنان شایسته وجود دارد؟ در این مقاله قصد داریم به این سوالات کلیدی پاسخ دهیم.

 

اهمیت وفاداری کارکنان در سازمان

وفاداری به معنای میزان اهمیتی است که یک کارمند برای سازمان قائل می‌شود. اینکه شما تا چه اندازه باور دارید که ماندن در سازمان به نفع شماست میزان وفاداری شما را نشان می‌دهد. اگر شما خیلی به سازمان وفادار باشید در جستجوی یک موقعیت شغلی دیگر نخواهید بود و برای موفقیت سازمانی که در آن کار می‌کنید تلاش خواهید کرد.

وفاداری کارمندان در سازمان بیشترین تاثیر را روی سطح بهره وری آن سازمان دارد. اما این رفتار شما به عنوان کارفرما است که به کارمند می‌گوید تا چه حد می‌تواند به سازمان وفادار باشد.
چند سال پیش به عنوان مدیر بازرگانی در یک شرکت تجاری کار می‌کردم. من در این حوزه به معنای واقعی مدیر بودم و نقش بزرگی در موفقیت شرکت داشتم. از وقتی وارد شرکت شده بودم فروش چند برابر شده بود. این موضوع باعث ایجاد یک انتظار معقول در من شد.

انتظار داشتم مدیر عامل از من تقدیر کند. فکر می‌کردم حفظ و نگاهداشت کارکنانی مانند من برای او اهمیت خاصی داشته باشد. اما به تدریج متوجه شدم که او حتی نمی‌دانست کسی که نقش اصلی در رشد سازمان داشت من بودم. احساس کردم اگر همین مقدار انرژی را برای سازمان دیگر صرف کنم ارزش کارم را خواهند دانست و از من قدردانی خواهند کرد. این باعث شد بعد از یکسال از آن شرکت استعفا دادم.

واقعیت این است که کارمندان شایسته تاثیر زیادی روی موفقیت سازمان ها دارند. آنها به خوبی با وظایف خود آشنا و به حد کافی خلاق هستند. جایگزین کردن یک کارمند جدید دو برابر حقوق یک کارمند و حتی بیشتر از آن هزینه دارد. به همین دلیل شرکت ها تلاش می‌کنند با به کارگیری استراتژی های مختلف برای حفظ کارکنان در سازمان تلاش و از کاهش منابع مالی جلوگیری کنند.

 

دوره جامع آموزش مدیریت کاربردی

 

 

حفظ کارکنان شایسته

تردیدی وجود ندارد که کارمندان خوب تاثیر زیادی روی موفقیت سازمان ها دارند. آنها به خوبی از وظایف خود آشنا و به حد کافی خلاق هستند. همچنین، جایگزین کردن یک کارمند جدید دو برابر حقوق یک کارمند و حتی بیشتر از آن هزینه دارد. به همین دلیل شرکت ها تلاش می‌کنند با به کارگیری استراتژی های مختلف برای حفظ کارکنان شایسته در سازمان تلاش و از گردش منابع مالی جلوگیری کنند.
در سال های اخیر شرکت های موفق جهان به این موضوع پی برده‌اند که فروش بیشتر و سود بالاتر تحت تاثیر یک عامل مهم تر قرار دارد و آن منابع انسانی است. اکنون آنچه که باعث رقابت می‌شود سرمایه نیست بلکه استعداد است. به همین دلیل است که نحوه حفظ کارکنان شایسته در سازمان یکی از مهمترین چالش های سازمان ها در قرن 21 است.

 

 

دلایل اصلی که کارمندان شرکت ها را ترک می کنند

من برای پیدا کردن این دلائل با افراد شایسته‌ای که سازمان ها را ترک کرده‌اند مصاحبه‌ای انجام دادم. در پاسخ هایی که دریافت کردم حتما یک یا چند مورد از دلایل زیر وجود داشت:

دلایل اصلی که کارمندان شرکت¬ها را ترک می¬کنند

 • ناکافی بودن حقوق و مزایا
 • کار بیشتر و پشتیبانی کمتر
 • فراهم نبودن فرصت های مناسب برای پیشرفت شغلی
 • عدم شناخت کافی مدیران از استعداد کارمندان
 • خستگی از کار زیاد
 • ناراضی بودن از مدیر
 • نگرانی از سلامت مالی شرکت
 • نارضایتی از فرهنگ موجود در شرکت
 • میل به تغییر

کافی است تا یکی از این موارد برای کارمندان شما پررنگ باشد تا او مصمم شود شرکت شما را ترک کند.

 

 

6 استراتژی برای حفظ کارکنان در سازمان

حفظ و نگاهداشت کارکنان در سازمان به خودی خود انجام نمی‌شود. شما برای اینکار نیاز به استفاده از استراتژی های خاصی دارید. یادتان باشد که هیچ قانون ثابتی در این مورد وجود ندارد. اگر به اندازه کافی جدی و خلاق باشید می‌توانید با توجه به شرایط سازمان خود استراتژی های زیادی ایجاد کنید. در اینجا به 6 مهمترین استراتژی برای حفظ کارکنان در سازمان اشاره می‌کنیم.

 

1. ایجاد فرصت های پیشرفت حرفه‌ای

ایجاد فرصت های پیشرفت حرفه ای

طبق مطالعه‌ای که لینکدین انجام داده است 94 درصد کارمندان به این دلیل شرکت ها را ترک کرده‌اند که مدیران آنها نتوانسته‌اند روی پیشرفت شغلی کارکنان سرمایه گذاری کنند. این نشان می‌دهد که شما به عنوان یک کارفرما باید روی یادگیری کارمندان و افزایش دانش حرفه‌ای آنها تمرکز کنید و برای آن برنامه هایی داشته باشید. کارمندان کنجکاو و با انگیزه مدام دنبال ارتقا مهارت ها و کسب موفقیت های بیشتر هستند. آنها کسانی هستند که از در جا زدن خسته می‌شوند.

اگر برنامه هایی برای افزایش دانش حرفه‌ای کارکنان دارید یادتان باشد در مورد نحوه اجرای آن با کارمندان خود صحبت کنید. ببینید آیا آنها دنبال چه نوع یادگیری هستند. آیا یادگیری آنلاین دوست دارند یا ترجیح می‌دهند به صورت حضوری در جلسات شرکت کنند؟ پاسخ به این سوالات به شما کمک می‌کند تا روشی به کار ببرید که کارمندان شما از آن لذت می‌برند.

 

 

2. ایجاد فرصت های شغلی جدید

کارمندان شایسته حتما می‌خواهند در شغل خود ترفیع داشته باشند. آنها فکر می‌کنند شایستگی انجام کارهای چالش برانگیزتر را دارند. اگر این افراد برای مدت طولانی در یک نقش بمانند به گزینه ترک سازمان فکر خواهند کرد.

شما باید آنقدر به کارکنان خود اهمیت بدهید که بتوانید نقاط ضعف و قوت آنها را شناسایی کرده و بدانید در چه زمینه هایی می‌توانید مهارت آنها را به کار بگیرید. این باعث می‌شود تا انگیزه کارمندان حفظ شود و میزان وفاداری آنها بیشتر باشد.

 

پیج اینستاگرام دکامی

 

3. ارزیابی عملکرد کارکنان

بسته به نوع سیاست کاری شما نظارت و ارزیابی عملکرد کارکنان می‌تواند به صورت ماهانه، چند ماهه، یا سالیانه باشد. وقتی کارمندان شما می‌دانند شما عملکرد آنها را ارزیابی می‌کنید با انگیزه بیشتری کار می‌کنند. آنها می‌دانند که هر گونه شایستگی آنها دیده شده و از آن قدردانی خواهد شد. این باعث حفظ کارکنان در سازمان و همچنین افزایش سطح بهره وری در سازمان خواهد شد.

 

4. قرار دادن مزایا

شما و همه کارکنان شما یک وجه مشترک دارید و آن این است که برای تامین مخارج زندگی تلاش می‌کنید. به همین دلیل افزایش حقوق و مزایای کارکنان تا جای ممکن یکی از بهترین سیاست ها برای حفظ کارکنان در سازمان است. البته مزایا تنها شامل مزایای مالی نمی‌شود. شما باید مزایای دیگر ماند تعداد تعطیلی ها، بیمه، سرویس های خدماتی و … را هم در نظر بگیرید.

 

 

5. برقراری ارتباط مناسب

برقراری ارتباط مناسب

معمولا افراد دوست ندارند در محیطی کار کنند که در آن با مدیر و سایر کارمندان راحت نیستند. اگر حفظ کارکنان در سازمان برایتان اهمیت دارد باید فرهنگ موجود در شرکت شما یک فرهنگ دوستانه و مشارکتی باشد. یعنی کارکنان به راحتی بتوانند درباره مشکلات و انتظارتشان با شما صحبت کنند و اطمینان حاصل کنند که به آن ترتیب اثر داده خواهد شد. همچنین آنها باید ارتباطی سالم با سایر کارکنان داشته باشند و بتوانند از هم کمک و مشورت بگیرند.

 

6. پاداش

اگر کارمندان بدانند که شما برای تلاش آنها پاداش در نظر می‌گیرید و از کوچکترین زحمات آنها تقدیر می‌کنید به کار خود علاقه مند می‌شوند و با انگیزه بیشتری کار می‌کنند. پاداش قرار نیست حتما مالی باشد. شما می‌توانید برای روز تولد کارمندان خود کیک سفارش دهید، آنها را برای صرف غذا به مکان های تفریحی دعوت کنید یا در شبکه های اجتماعی از زحماتشان تشکر کنید.

 

حتما بخوانید: قیف فروش در بازاریابی 

 

جمع‌بندی

حفظ کارکنان در سازمان برای شرکت های موفق اهمیت خاصی دارد. آنها می‌دانند که اگر کارمندان شایسته خود را از دست بدهند باید وقت و هزینه زیادی برای استخدام منابع انسانی جدید صرف کنند و این اصلا به نفع سازمان ها نیست. نیروی جدید هر اندازه هم کاربلد باشد باز هم برای آشنایی کامل با برنامه های شرکت و روند قبلی آن به زمان نیاز دارد.

اگر از منظر روانشناسی به موضوع گردش منابع انسانی نگاه کنیم به نکته مهمی پی می‌بریم. نکته این است اگر شما با ایجاد استراتژی برای حفظ کارکنان در سازمان تلاش کنید آنها وفاداری بیشتری به شرکت شما خواهند داشت. این احساس باعث می‌شود تا کارمندان با انگیزه مضاعف تلاش کنند و بهره وری بالاتری داشته باشند. اما کارمندان جدید برای ایجاد انگیزه و حس وفاداری در خود به زمان نیاز دارند و این باعث افت مالی سازمان ها می‌شود.

 

در دوره جامع مدیریت کاربردی، ۲۳ قانون و قاعده حرفه ای مدیریت در ایران ارائه می شود که به تنهایی می توانند از شما مدیری برجسته بسازند

دوره جامع مدیریت کاربردی

 

9 دیدگاه برای “حفظ کارکنان در سازمان: ۶ استراتژی برای ایجاد وفاداری کارمندان در سازمان

 1. دکتر جهانگیر کریمی گفته:

  باسلام، به صورت اتفاقی با سایت شما آشنا شدم و مطالب مندرج در سایت سبب شد چند ساعت به مطالعه آنها اختصاص داده و از محتوای بسیار جالب و کاربردی آن بهره لازم را ببرم. خواستم از متولیات امر خالصانه تشکر و سپاسگزاری نمایم. دست مریزاد. انصافا لذت بردم از مطالب کیفی و ایجازگونه. مباحث به صورت حرفه ای خلاصه شده و همه به درد بخور هستند. من که برای همیشه جزو یکی از بازدید کنندگان پرو پاقرص این سایت شدم. خدا حفظتون کند.

   • منصور گفته:

    با سپاس از همه اعضای گروه آموزشی ارشیا دکامی، به نظرم نکته مهمی وکلیدی که کارکنان از ادامه کار خود ناراضی و دلزده می شوند عمدتاً مربوط به بی سوادی و دروغگو بودن مدیران ارشد و اعضای هیات مدیره می باشند که به دلیل روابط غلط و عمدتاً سیاسی انتخاب می شوند.به خصوص در شرکت های دولتی و خصولتی که هیچ ارزشی برای نیروی کارآمد قائل نیستند و فقط از افراد چابلوس و متملق و بله قربانگو خوششان می آید!!!!!!

 2. علی نظری گفته:

  بسیار عالی وپر محتوا نگارش شده
  همه این اتفاقا ومسایل برای من افتاد که بر خلاف میلم دنبال کار دیگری باشم
  سال ۸۶ استخدام کارخانه صنعتی شدم
  بعد یک سال تلاش توانستم به عنوان سرپرست دست پیدا کنم این درحالی بود که اکثر کارکنان بالا هفت یا هشت سال و بیشتر سابقه داشتن.شدم همه کاره از جذب نیرو کرفته تا اموزش وتبدیل نیروهای مبتدی به ماهر.از راه کار هایی برای بالا بردن راندمان تولید استفاده کردم وبسیار کارهای دیگر که صرفا دلسوزانه بود برای شرکت.ولی متاسفانه دریغ از کمی اهمیت.یک بار نشد بنده درخواست افزایش حقوق ندم و خود کارفرما کاری برایم بکند.در مقابل فرق چندانی با نیروی جدید نداشتم
  الان ۱۴ سال میگذرد ومن همچنان منتظر بودم که کار فرما کاری بکند.والان میفهمم که این سیاست خود کارفرماست.کمی از جوانیت که میگذرد دیگر میداند مجموعه اش را ترک نخواهی کرد.
  نوشتن چنین مطالبی زمان بسیاری میخواهد با وجود اینکه دلم پر است از این جور مسایل وناراحتم
  چند سالی دنبال کار بودم وبه گوش مدیران هم میرساندم.و میدیدم انها با زرنگی نیرو را تا پای استعفا میکشاندن و با وعده وعید دورغ منصرف میکردن تا اون موقعیت شغلی طرف از دست برود.
  ولی دیگر تصمیمم را گرفته ام و انتظار بیش از حد دیگر جایز نیست وانشاالله تا اخر فروردین ۱۴۰۱ مجموعه را ترک خواهم کرد.
  وخدا شاهده با هیچ وعده ای از تصمیمم بر نخواهم گشت.چون احساس میکنم بد سواستفاده شده از من و امثال من.
  و بسیار متاسفم که بهترین دوران جوانیم را تباه کردم
  بخدا اگر با یک تولیدی با دانش ومدیر خوب کار میکردم میتوانستم هم مفید تر باشم و هم زندگی خودم خیلی بهتر بود و از همه مهمتر حس رضایت داشتم
  ببخشید اگر زیاد مطلب نوشتم
  ممنون از سایت خوبتون

 3. جعفر جاهد گفته:

  منم که تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شدم و ماه اول کاری ام را تجربه میکنم امروز میخواستم درین تحقیق کنم که بعد از جستجو در گوگل اتفاقی سایت شما را باز کردم. تشکر از مطالب خوب تان درین مقاله.

 4. فاطمه جوینده گفته:

  با سلام
  من امروز بطور اتفاقی سایت شما رو دیدم و عضو پیج شما شدم
  ممنون از مطالب آموزنده امیدوارم در آینده نه چندان دور از کلاسهای شما بهره بگیرم .

 5. اشتراک‌ها: چگونه یک شرکت موفق داشته باشیم؟ [8 راهکار کاربردی برای مدیران موفق]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link