مدیریت تعارض در سازمان

مدیریت تعارض در سازمان

مدیریت تعارض در سازمان و حل ختلافات در محل کار ، امری دشوار است. برای حل اختلاف در سازمان باید با شخصیت قدرتمند کارکنان ، عقیده ی راسخ آنها و گاه رفتار بچه گانه ی آنها روبه رو شوید.

مدیریت تعارض سازمانی بخشی از وظایف شما به عنوان مدیر است. باید این مهارت را به خوبی یاد بگیرید تا بتوانید تعارضات بین کارمندان را به خوبی مدیریت و به نقطه نظرات مشترک برسانید.

مطالعه این مقاله می تواند  شما را در حل اختلافات محیط کار و مدیریت تعارض در سازمان کمک کند.

 

مدیریت تعارض در سازمان چیست؟

مدیریت تعارض در سازمان یعنی حل مخالفت ها، مشکلات و تضادهایی که بین کارمندان در سازمان ایجاد می شود. برخی تعارضات سازنده هستند و ممکن است منجر به خلاقیت شوند ولی بعضی دیگر مخربند و ایجاد استرس و ناهماهنگی در سیستم می‌کنند.

نکته قابل توجه این جاست که مدیریت تعارض در سازمان باید به گونه ای باشد که اختلافات درون سازمانی به بهترین نحو ممکن حل شود.

با مدیریت تعارض در سازمان، در برابر تغییرات محفوظ نمی مانیم و همیشه نمی توانیم به خواسته های خود دست یابیم اما می توانیم برای تحولات جدید آماده شویم و راه حل های مناسب بیابیم.

 

 

هنگام مدیریت تعارض کدخدا هستید یا مدیر؟

بسیاری از مدیران در مدیریت تعارض و حل تعارض بین کارکنان روش درست را انتخاب نمی کنند. در واقع آنها تعارض بین کارکنان را به درستی برطرف نمی کنند. و تعارض کارکنان و تقابل آنان همچنان در بطن ارتباطات وجود دارد.

 

روش های حل تعارض در سازمان

اساسا ریشه ی همه ی اختلافات و تعارضات در سازمان این است که چه کسی باید درباره ی مسئله ای تصمیم بگیرد یا اینکه حق با چه کسی است. آگاه باشید که شما و دیگران به این دلیل با هم اختلاف نظر پیدا می کنید که مسئله ای مهم در میان است، به این دلیل که یکی یا هر دوی شما بر این باور است که نظرتان درست است و یا درباره ی اینکه تصمیم گیرنده چه کسی باشد.

بهترین کار این است که روش های حل تعارض در سازمان را یاد بگیرید و آن را به کار ببرید تا بتوانید به خوبی و در کنار هم همکاری کنید. در ادامه این بخش با روش های حل تعارض در سازمان آشنا میشوید.

 1. اعتراف کنید که تفاوت وجود دارد

وقتی می خواهید تعارض های سازمان را مدیریت کنید و به حل یک اختلاف کمک می کنید، باید به طور شفاف بیان کنید که تفاوت هایی وجود دارد. برای کارمندان توضیح دهید که می خواهید درباره ی این تفاوت ها به شکلی سازنده گفتگو کنید تا به راه حل مناسبی دست یابید و معنی دست یابی به یک راه حل سازنده به معنی تایید یک نفر و یا نظر او نیست، بلکه باید با گفتگو به یکسری نتایج برسید و همه در بازه ی آن به توافق برسید.

 1. افراد را تشویق کنید تا مواضعشان را روشن کنند.

یکی از روش های حل تعارض در سازمان این است که همه ی افراد به طور شفاف مواضع شان را بیان کنند. برای این منظور سؤال های باز بپرسید که با عباراتی چون به من بگو…، توضیح بده …» یا «نظرت درباره ی… چیست؟” آغاز می شود.

سوال های باز افراد را مجبور می کند که اطلاعات و توضیحات بیشتری در مورد مواضع ونظرات شان بدهند. از طرح سوال های بسته که  پاسخ آنها به صورت بله یا خیر و یا یک کلمه است بپرهیزید.

 1. دیدگاه های هر شخص را بازگو کنید

برای مدیریت تعارض در سازمان به طور صحیح، شما باید به طور کامل منظور و مواضع افراد را درک کرده باشید. برای این منظور دیدگاه های افراد را بیان کنید تا مطمئن شوند شما آن را فهمیده اید. این کار به آنها اطمینان می دهد که شما مشتاقانه به آنها گوش می دهید.

 1. از افراد دخیل در قضیه دعوت کنید

در این روش از حل تعارض در سازمان، از کسانی که به نوعی درگیر این نظرات هستند دعوت به یاری کنید تا مسئله یا مشکل حاضر را تعریف و دیدگاهشان را به شکلی خاص عنوان کنند. با این کار می توانید فرضیات نادرست احتمالی را درباره ی دیدگاه های آنها شناسایی کنید. همچنین، از این راه به آنها نشان می دهید به شنیدن نظراتشان علاقمندید.

 

روش های حل تعارض در سازمان

 1. نقاط مشترک را مرور کنید

مهمترین مرحله مدیریت تعارض در سازمان و پیدا کردن راه حل برای حل اختلافات در محیط کار پیدا کردن نقاط مشترک بین نظرات افراد است. شما می توانید با پیدا کردن نقاط مشترک نظرات میتوانید انها را در راستای هدف اصلی هدایت کنید. همچنین از هر فرصتی استفاده کنید برای تأکید بر اولویت یا هدف اصلی که همگی برای رسیدن به آن کار می کنید.

داشتن هدف مشترک اغلب به سادگی اختلافات را برطرف می کند. بنابراین دنبال هدفی بگردید که همگی بتوانید درباره ی آن هم نظر باشید. وقتی طرفین ماجرا به این نتیجه می رسند که حل مسئله مهم تر از ادامه ی مخالفت است، اغلب اختلافات آنها به پایان می رسد. در رابطه با مهارتهای حل مسئله اینجا بیشتر بخوانید.

 1. راه حل ها و گزینه هایی را بیابید که با آن همگی به خواسته شان برسند.

تا جایی که ممکن است سعی کنید راه حل هایی را بیابید که همگی به مقصودشان برسند. البته اینکار کمی سخت است. به علاوه، خاطرنشان کنید که طرفین احتمالا باید بر سر برخی مسائل با یکدیگر کنار بیایند.

 1. موضوع مورد اختلاف را خرد کنید

گاهی، موارد اختلاف آنها آنقدر زیاد است که حل آن غیر ممکن به نظر می رسد. در این موارد، اختلافات بزرگ را به اجزای کوچک تر تبدیل کرده و این روند را تا آنجا ادامه دهید که به موارد پایه ای مورد اختلاف برسید. ولی، در جزئیات غرق نشوید. از مشاجره بر سر جزئیات کم اهمیت بپرهیزید.

هرگاه کاری از دستتان بر نمی آید به سراغ راه حل های کوتاه مدت بروید. شاید بتوانید به راه حلی دست یابید که همگی بپذیرند برای مدت زمان کوتاهی آن را آزمایش کنند. همین که به توافق رسیدید، تاریخی را تعیین کنید تا ببینند این راه حل چگونه مؤثر واقع شده است.

روش های حل تعارض در سازمان

 

 

مهارت های مدیریت تعارض در سازمان

در راستای بهبود مهارت مدیریت تعارض در سازمان باید توجه داشته باشید راه حل هایی را در نظر بگیرید که اختلافات تکرار نشوند.

اختلافات تکرار شونده نیروی تولید را کاهش می دهد و به روابط کاری آسیب می رساند. معمولا این اختلافات به این دلیل روی می دهند که دلیل ریشه ای مورد توجه  قرار نگرفته، یا اشخاص و گروه ها هنوز نمی توانند با یکدیگر کنار بیایند. برای به  حداقل رساندن این اختلافات، نیاز است تا مهارت های خود را در مدیریت تعارض های سازمان بهبود ببخشید. در این راستا به پیشنهادهای زیر توجه کنید:

 1. هیچ گاه اختلافات تکرار شونده را شخصی نکنید

حتی اگر این گونه به نظر برسد حل و فصل اختلافات شخصی بسیار سخت تر از انواع دیگر آنهاست. در عوض، به هدف ها و مسائل هر کدام از آنها بپردازید. به این مسئله مانند هر مشکل دیگری نگاه کنید. اینکه هر شخص دنبال چه هدفی است و مسئله ی پایه ای چه چیزی است.

 1. روش حل تعارض سازمانی را تغییر دهید

اگر تلاش های قبلی در حل مشکلات موفق نبوده، روشتان را تغییر دهید. شایع ترین دلیل عدم موفقیت این است که دلیل ریشه ای مورد توجه قرار نگرفته یا انگیزه ی کافی برای توقف یا حل اختلاف وجود ندارد.

می توانید خیلی ساده بپرسید چرا برای شما مهم است این اختلاف حل شود یا چه چیزی بیشتر شما را به حل اختلاف علاقمند می کند؟

 1. محدودیت ایجاد کنید

گاهی نیاز است برای آنها محدودیت ایجاد کنید. برای مثال، برایشان روشن سازید که این اختلاف نباید ادامه یابد. خاطرنشان کنید که این اختلاف نظر اثری منفی به دنبال دارد و شما نبود راه حل از سوی آنها را مسئله ای رفتاری برای آنها در نظر میگیرید. این روش نیز یکی از مهارت های مدیریت تعارض در سازمان می باشد. 

5 دیدگاه برای “مدیریت تعارض در سازمان

 1. محسن تاجیک گفته:

  ای آقای ارشیا دکامی عزیز
  کاشکی به این سادگی ها که شما میگفتید بود
  ای بابااااااااااااااااااا ولش کن

  • Admin گفته:

   گویا مقاله را بصورت کامل مطالعه نکردید ؟
   ” مدیریت تعارض در سازمان و حل ختلافات در محل کار ، امری دشوار است . برای حل اختلاف در سازمان باید با شخصیت قدرتمند کارکنان ، عقیده ی راسخ آنها و گاه رفتار بچه گانه ی آنها روبه رو شوید . “

 2. محمد زمانی زاده گفته:

  سلام…در مورد مدیریت تعارض مطالب عالی بود ولی بستگی به شخصیت و منش کارکنان هم دارد.بعضا” موارد اختلاف بیم کارکنان پیش میاید که اگر بخواهیم با تکنیک های ارائه شده به حل اختلاف بپردازیم به سبب ماهیت شخصیتی افراد بعضی مواقع نتیجه عکس میدهد و به جای اینکه طرف خطا کار اشتباه خود را بپذیرد سعی در نپذیرفتن عقاید خود میکند و مساله بد تر از قبل خواهد شد و نوعی کینه در خود شخص هم از مدیر مربوطه و هم از شخصی که با او اختلاف داشته است بوجود می آید.در چنین مواقع چاره کار چیست؟

 3. سیدعباس محمدی گفته:

  با درود و وقت بخیر . ضمن تشکر از جناب دکامی بزرگوار . معمولا در سازمانها برای پیشگیری از اعمال نظر فردی در حل تعارضات ؛ موضوع را به کمیته ای بنام کمیته انضباط کار ارجاع می دهند و مدیر ارشد با توجه به نظر کمیته اقدامات لازم را انجام می دهد . بنظر میرسد نظر اجماع افراد از جوانب گوناگون بهتر میتواند یک اختلاف یا تعارض را ریشه یابی و تصمیم سازی کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link