ويژگي هاي مديران موفق

ويژگي هاي مديران موفق – تشويق تبادل آزادانه اطلاعات و نظرات

يکي از ويژگي هاي مديران موفق تشويق سازمان به تبادل آزادانه نظرات و عقاید است. تبادل نظرات و عقايد در یک سازمان موفق، امری ضروری محسوب می شود.

مديران موفق درباره ی مسائل، مشکلات و حوادث ناگوار روی داده، خوب فکر مي کنند و تبادل اطلاعات بین افراد را تشویق مي کنند. زیرا اغلب افراد فکر می کنند دادن اخبار ناگوار به دیگران کار صحیحی نیست و ممکن است آنها مقصر شناخته شوند.

يک مدير موفق مي داند در زمان ایجاد تغییرات سریع و ضربتی، سازمان باید مداوم به تطبیق، گروه بندی مجدد و گام نهادن به مراحل بعد بپردازد. و تبادل آزادانه نظرات و عقاید در اجرای این امر بسیار تاثير گذار و اساسا حياتي است.

ويژگي مديران موفق براي تشويق تبادل اطلاعات

✅ افراد را پيوسته برای تبادل نظر تشویق مي کنند

هنگامی که آنها به این کار می پردازند، به دقت به سخنان کارمندان گوش مي دهند و از آنها تقدیر و تشکر مي کنند. و در مواقع لزوم، از نظرات یا اطلاعاتشان بهره مي گيرند.

✅هنگامی که افراد به ارائه توصیه ها و پیشنهادها به مديران موفق می پردازند، آنها درباره ی گزینه های دیگری که در نظر دارند نیز پرسش مي کنند.

آنها از کارمندانشان مي پرسند برای رسیدن به این نظرات با چه کسانی مشورت می کنند. با این کار تبادل نظر افراد با یکدیگر را به عادت تبدیل می کنند.

✅مديران موفق برای ایده ها و نظرات گوناگون و غیر معمول نیز ارزش قائل مي شوند

هنگامی که آنها ایده ای را می شنوند که به نظر بی معنا و بی محتوا می رسد، بلافاصله آن را رد نمي کنند. بلکه زمانی را به بررسی آن اختصاص مي دهند، حتی اگر این نظرات غیر مقبول و ناخوشایند باشند.

✅مديران موفق در مقابل اختلاف عقايد، وجود تفاوت در نظرات، مقابله نمي کنند

 حتی ابراز ناخوشنودی و نارضایتی جزئی نیز با افرادی که نظرات خود را ابراز می کنند، موجب محافظه کاری آنها از ایراد چنین سخنانی در آینده خواهد شد.

✅مديران موفق گزینه های مختلفی را برای اظهار نظر، در اختیار افراد قرار مي دهند

آنها افراد را مجبور به گفتگوي حضوری با خودشان نمي کنند. بلکه از افراد مي خواهند نظراتشان را از هر راهی که برایشان راحت تر است، بگویند. همچنين به انها مي گويند، ممکن است برای روشن کردن برخی سوالات و مسائل و توضیحات بيشتر در آینده با آنها تماس بگيرند.

 

در بررسي قابليتهاي خودتان در اين زمينه به موارد زير توجه کنيد:

  1. واکنشهايتان درباره ي افراد پرحرف تحليل کنيد

ببينيد ايا مشتاق شنيدن نظرات آنها هستيد يا از حضورشان در جلسات دلخور مي شويد و معتقديد که حضور آنها سبب کندي پيشرفت کارها مي گردد يا موجب تضاد و مغايرت مي گردد؟

واکنشهاي شما تعيين کننده ي چگونگي تعاملات افراد با شما خواهند بود و بر کيفيت اطلاعات دريافتي تان تاثير مي گذارد.

  1. عملکرد هايتان را کنترل کنيد و ببینید چگونه به تبادل اطلاعات با افراد در سطوح مختلف، عملکردهای متنوع و فرهنگ های گوناگون می پردازید.

اگر تنها با افراد و گروه های منتخب به تعامل و تبادل اطلاعات بپردازید، کارآمدی و تاثبر گذاری کمتری خواهید داشت.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *