قانون پارکینسون

قانون پارکینسون

قانون پارکینسون یکی از قوانینی است که به نظرم هر مدیری باید توجه ویژه ای به آن داشته باشد و در برنامه ریزی امور و مدیریت زمان انجام کارها باید قانون پارکینسون را در نظر داشته باشد.

 اغلب پارکينسون را به عنوانِ یک بيماري مي شناسيم. اما باید بدانید که پاركينسون، نامِ يك قانون مهم در روان شناسي است که در مدیریت هم بسیار کاربرد دارد. بين قانون پارکينسون و بيماري پارکينسون هم هیچ ارتباطي وجود ندارد.

قانون پارکینسون مي گويد:

کار به اندازه زمانی که برای آن در نظر گرفته شده است، طول می‌کشد.

یعنی اگرانجام یک پروژه يک هفته وقت لازم داشته باشد و شما براي انجام آن پروژه دو هفته وقت در نظر بگیرید، آن پروژه به اندازه همان دو هفته کش می آید و طول می کشد و هیچگاه، یک هفته ای (که زمان واقعی آن است) اتمام نمی یابد و به اندازه ي دو هفته برايش وقت صرف مي شود.

 يكي از دلايلي كه می توان برای اینکار بیان کرد این است که معمولا انجام زودتر کار پاداشی ندارد، ولی ممكن است باعث شود تا مسئوليت ديگري به فرد داده شود. همچنین با کش دادن کار فشار كاري كمتري هم به فرد وارد مي شود.

در بسیاری از موارد هم تصور بر این است چون کار خیلی زمان برده است پس خیلی کار سخت و مهمی است. مخصوصا در پروژه های پیمانکاری از این تکنیک زیاد استفاده می شود. اما باید گفت که کش يافتن کار هیچ ارتباطی به ميزان و ماهيت کار ندارد.

یا مثلا زمان امتحانات اگر خاطرتان باشد، زمانی که برای یک امتحان زمان زیادی در اختیار داشتیم در روزهای اول توجه چندانی به درس خواندن نداشتیم بلکه روزهای آخر فشرده تر درس می خواندیم و هر چه به امتحان نزدیک میشدیم این فشردگی افزایش می یافت، این همان قانون پارکینسون است.

قانون پاركينسون در سازمانها اثرات منفي زيادي را در بر دارد. اين قانون باعث از دست رفتن زمان و ايجاد اضطراب و دلهره در فرد و سازمان مي شود و این به تعويق افتادن ها و فشردگی فعالیتها، باعث كاسته شدن از كيفيتِ نتيجه كار می شود.

چه بخواهیم چه نخواهیم قانون پارکینسون یک واقعیت است و افراد و سازمان ها به طور طبيعي به این قانون گرايش دارند.

برای رهایی از اثرات منفی قانون پارکینسون باید اقداماتی را انجام و وضعیت را تحت کنترل بگیرید.

اقدامات لازم برای رهایی از اثرات منفی قانون پارکینسون

  1.  دقت زیادی در مدت زمان فعالیتها به خرج دهید

    حتما فعالیتها را به قسمتهای کوچکتری بشکنید و برای آن اجزا زمان مناسب اختصاص دهید. سپس ان اجزا را تحت کنترل بگیرید. همچنین نقاط کنترلی مناسبی در طی پروژه یا فعالیت تعریف و درصد پیشرفت پروژه را در آن نقاط از قبل تعریف کنید. تا بتوانید پیشرفت کار را مرحله به مرحله رصد کنید.

  2.  مدیریت زمان را به کارکنانتان بیاموزید

    بر اهمیت مدیریت زمان در اجرای فعالیتها بسیار تاکید کنید و هیچ کار و فعالیتی را بدون زمانبندی مناسب و مدیریت زمان در آن، نپذیرید

  3. افراد و يا گروه هايي را كه فعاليت های محوله را زودتر از موعد مقرر انجام می دهند، تشويق کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *