نحوه رفتار با کارکنان : چگونگی و نحوه برخورد با کارمندان

نحوه رفتار با کارکنان

نحوه رفتار با کارکنان سوالی است که ذهن مدیران بسیاری را به خود مشغول کرده است. چگونگی و نحوه برخورد با کارمندان یکی از اساسی تری دغدغه های مدیران است. چرا که امروزه مدیران این موضوع را متوجه شده اند که بخشی از مشکلات عملکردی ، مشکلات رفتاری ، بی انگیزه گی کارمندان ناشی از عدم رفتار مناسب با کارکنان و نداشتن مهارت در برخورد با کارمندان است.

 آموزش و یادکیری نحوه رفتار با کارکنان از حیاتی ترین مهارتهای فردی مدیر است.

در مطلب قبلی هفت گام اساسی در برقراری ارتباط موثر با کارکنان را بیان کردیم. در این مطلب قصد داریم این موضوع را تکمیل تر کنیم و هفت گام اساسی در مورد نحوه رفتار با کارکنان و چگونگی و نحوه برخورد با کارمندان خدمت شما بیان می کنیم.

نحوه رفتار با کارکنان

هفت نکته اساسی در نحوه رفتار با کارکنان

 1. مراقب لحن بیان خود باشید

یادتان باشد فقط آنچه می گویید از طرف کارمندان شما دریافت نمی شود بلکه چگونگی بیان و لحن بیان اثرات بسیار بیشتری از خود کلمات دارد.
هرگز با لحن بی ادبانه با کارمندان صحبت نکنید. و البته بالحن چاپلوسانه هم با مدیران خود صحبت نکنید.
لحن بیان را همه می فهمند و رازهای نهفته در آن را به خوبی درک می کنند. چون همه ی ما یک رادار درونی داریم.

 اگر با کارمندانی سروکار دارید که برقراری ارتباط با انان سخت است، آرام باشید و به چشمان آنها برای یافتن نشانه هایی از عدم اطمینان بنگرید.و مطمئن شوید که انها حرف شما را فهمیده اند. چون مشکل بزرگ رفتار با کارکنان عدم توانایی در انتقال مطلب توسط مدیر است.

 1. مهارت های محاوره ای را تمرین کنید

در ارتباطات خود با کارمندان ازآنان سوال بپرسید به پاسخ های آنان با اشتیاق گوش کنید.
سعی کنید تا حد ممکن از تکیه کلام هایی مانند “میدونی” ، “اساسا” ، “در واقع” و امثال اینها کمتر استفاده کنید. انها اطلاعات غیر ضروری هستند و باعث انحراف پیغام شما می شوند.
از تکنیک های حرکتی در پایان مکالمات استفاده کنید تکنیک هایی مانند بلند شدن از جای خود درپایان مکالمه و یا دست دادن و تشکر، دست بر شانه زدن در زمان هایی که امکان پذیر است و…

 1. صحبت کارمندان را قطع نکنید

هنگامی که کارمندان در حال مکالمه با شما هستند سعی نکنید صحبت های آنان را قطع کنید . مگر در مواقعی که از بحث خارج می شوند آنان را به موضوع بحث برگردانید.

جمله ی انان را تکمیل نکنید صبور و خونسرد باشید. اجازه دهید خودشان اینکار را بکنند.

 1. تماس چشمی را حفظ کنید

  اجازه ندهید چیز در اطراف شما حواس شما را پرت کنید . توجه کامل به گفتگو داشته باشید. اگر چشمهایتان به طور پیوسته به اطراف بچرخد. نشان دهنده این است که شما علاقه ای به شنیدن ندارید. و باعث ایجاد استرس در کارمند می شوید و او هم نمی تواند حرفش را به طور کامل بزند. و همین جا ارتباط موثر با کارمند قطع خواهد شد. و انها کمتر به سراغ شما می آیند.

 2. شما زیاد صحبت نکنید

شما در یک مکالمه به کارمند فقط 20 درصد زمانرا برای صحبت کردن در اختیار دارید. مابقی زمان متعلق به کارمند است و اجازه دهید او بیشتر صحبت کند. حتی زمانهایی که در حال اطلاع رسانی به کارمندان هستید هم سعی کنید این نسبت را رعایت کنید و زمان بیشتری به دریافت بازخوردهای کارمندان معطوف دارید. تا مطمئن شوید که مباحث به طور کامل دریافت و درک شده اند.

اگر کسی می گوید ” بله – اما ” احتمالا حرفهای شما را خوب گوش نکرده است و یا خوب متوجه منظور شما نشده است.

 1. نظرات خود را امر مسلم ندانید

نظرات شما یک امر مسلم و حتمی نیستند بنابراین انها را به صورت اینکه این نظر امری مسلم است بیان نکنید. اینطور کارمندان شما رغبت کمتری به شنیدن صحبت های شما خواهند داشت.
مثلا سعی کنید بگویید ” به نظر من … ” نگویید ” باید به این صورت عمل کنید و … ”
با بی میلی نظرات و تصمیمات گرفته شد را نپذیرید این تقریبا بی احترامی به تصمیماتی است که با کمک کارمندان تان می گیرید.
کارمندان را تشویق کنید که در مورد خودشان صحبت کنند و نظرات کارشناسی انان را تایید و تشویق کنید. کارمندان به این موضع بسیار علاقمندند.

 1. در گفتگو با کارمندان صدایتان افت نکند

اجازه ندهید صدایتان در پایان جملات و گفتگو افت کند. این حالت نشان دهنده ی بی حوصلگی و یا ببی علاقگی شما در برخورد با کارمندان شماست.
در برخورد با کارمندان بی انرژی بودن و بی حوصله بودن شما به کارمندان هم سرایت خواهد کرد.

نحوه رفتار با کارکنان نقطه عطفی است که می تواند کسب و کارها را متحول و بهره وری سازمان دست خوش تغییرات مثبت و منفی زیادی بکند.

مدیران بسیاری را می شناسم که در مورد نحوه برخورد با کارکنان آموزش های لازم و کافی را ندیده اند و تنها گمان می کنند با ارعاب می توان جذبه ای برای خودشان دست و پا کنند.

 

 

میانگین امتیازات / 5. تعداد آرا:

1 دیدگاه برای “نحوه رفتار با کارکنان : چگونگی و نحوه برخورد با کارمندان

 1. کیانوش عرشیا مقدم گفته:

  مطالب بسیار زیبا ولی در ایران کاربردی ندارد. مدیریت در ایران یعنی له کردن کارمند، یعنی عدم توجه به گفته هاش، یعنی وقتی گفت بله شما سه ساعت حرف بزنید و اون گو ش کنه و سپس از آمدن پیش مدیر پشیمان میشود و پشت دست خود را داغ میکند . وووووووووووو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link