در ورود به هر سازمانی باید رعایت شوند

تازه وازدین به سازمان

چندی پیش فردی را برای مدیریت یکی از واحدهای شرکت استخدام کردیم، ایشان برای آشنایی و شروع کار خود به واحد مربوطه اعزام شدند. در روز دوم کاری خود با مقاومت شدید پرسنل آن واحد مواجه شدند و به من مراجعه و از برخورد پرسنل ان واحد شکایت نمودند، پس از بررسی موضوع متوجه شدم ایشان یک سری از اصول مهم در بدو ورود به سازمان را رعایت نکرده  و این باعث مقاومت در پرسنل شده بود.

در بدو ورود به هر سازمانی باید چند نکته را به خاطر داشته باشید و رعایت نمایید:

  1. باید از تمامی قوانین جاری سازمان پیروی کنید ولو اینکه از نظر شما اشتباه باشد.چرا که هیچ سازمانی نمی پذیرد که با مخالفت یک فرد تازه وارد تغییری در قوانین خود به وجود آورد یا اینکه شما را مستثنی در نظر بگیرد، فراموش نکنید ممکن است در آینده با درک جوانب مختلف آن قانون خود شما هم از طرفداران آن شوید.
  2. از مدیر و رییس خود پیروی کنید به هیچ وجه با نظرات وی مخالفت نکنید چون شما هنوز در مورد سازمان اطلاعاتی ندارید.
  3. با پرسنل دیگر سازمان و همکاران خود دوست شوید و به هیچ وجه فعالیت آنها را تحلیل نکنید و نظری در مورد کار آنها ندهید.

بعد از اینکه وارد سازمان شدید و در پست سازمانی خود مشغول شدید ۳ فاز زیر را برای فعالیت خود تا تسلط کامل برشغل در نظر بگیرید.

  1. شناخت
  2. تسلط
  3. تحلیل و ارائه نظر

همچنین یک دفترچه کوچک جیبی تهیه و همیشه همراه خود داشته باشید.

فاز یک: شناخت

در این مرحله شما هیچ نظری در مورد فعالیتهای جاری سازمان و واحد کاری خود نمیدهید. فقط شروع به شناسایی امور و رویه های کاری می نمایید و اقدام به آشنایی و شناسایی تک تک فعالیتهای واحدهای مختلف میکنید و به هیچ وجه هیچگونه نظری در رابطه با فعالیتها ارائه نمی دهید. فراموش نکنید این موضوع بسیار مهم و حیاتی است. هر گونه خطایی در این زمینه باعث مقاومت شدید پرسنل و همکاران شده و در مقابل شما جبهه میگیرند.

حتی اگر نظر شما کاملا صحیح و فعالیت را بهبود میبخشد شما در این مرحله مجاز به بیان آن نیستید.از طرفی شما هنوز از تمام جوانب و دلایل آن کار آگاهی ندارید و در صورت ارائه هرگونه نظر اشتباه، بقیه شما را فردی ناتوان و سطحی نگر میدانند. معمولا در ابتدای ورود هر فردی به سازمان تمامی نگاهها ناخودآگاه به سمت فرد تازه وارد جلب شده و تمامی فعالیتهای او را رصد میکنند. در طی این زمان هرگونه خصلتی را از خود بروز دهید برای همیشه با آن خصلتها و خصویات شناخته میشوید و تغییر این باورها کاری بسیار سخت خواهد بود. پس در صورت برخورد با موردی که به نظر شما نیاز به اصلاح داشت فقط در دفترچه جیبی خود یادداشت کنید.

این مرحله بسته به حجم فعالیتها و نوع کار بین یک تا سه هفته زمان میبرد.

فاز دو: تسلط

در این فاز شما فعالیتهای سازمان را عمیقتر مورد بررسی قرار میدهید و فقط بر فعالیتهای جاری سازمان تمرکز کرده و بر آنها مسلط می شوید در این مرحله نیز مجاز به ارائه نظر اصلاحی نیستید. همچنین در مورد موارد اصلاحی و تغییرات هیچ نظری نمی دهید. در اینجا خیلی مهم است که شما به فعالیتهای جاری سازمان تسلط پیدا کنید و باز هم مانند فاز قبل فقط موارد اصلاحی و تغییرات مد نظرتان را در دفتر چه جیبی خود یادداشت کنید سپس در پایان این مرحله دفترچه خود را بررسی نمایید با آگاهی و اطلاعات بدست آمده و تسلط شما بر فعالیتها، معمولا بخشی از مواردی که برای اصلاح ثبت کرده بودید از بین خواهند رفت یعنی در واقع بخشی از آنها با تسلط شما برایتان منطقی جلوه داده و از لیست حدف میشوند.

این مرحله نیز بسته به نوع و حجم فعالیت ممکن است بین سه هفته تا سه ماه زمان ببرد. پس عجله نکنید.

فاز سه: تحلیل و ارائه نظر

در این مرحله شما موارد باقیمانده در دفترچه خود را تک تک بررسی می نمایید و نظریه های اصلاحی خود را پخته تر کرده و با آگاهی بالایی تحلیل می نمایید. در این مرحله نیز احتمالا بخشی از آنها حذف خواهند شد. اما مواردی که باقی می مانند را میتوانید به ترتیب به اجرا درآورید و تغییرات مد نظر خود را اعمال کنید. اکنون شما در بین همکاران و پرسنل کاملا پذیرفته شده اید و در صورت ارائه نظر مقاومت ها خیلی کم شده و در پاره ای از موارد از بین رفته است. اکنون نظرات شما دیگر نظراتی سطحی نیستند کاملا بررسی شده و تحلیل شده اند همچنین شما به فرایندها کاملا مسلط شده اید و قدرت دفاع از نظرات خود را دارید.

موفق باشید.

میانگین امتیازات / 5. تعداد آرا:

5 دیدگاه برای “در ورود به هر سازمانی باید رعایت شوند

  1. علي گفته:

    كاملا حق با شماست. معمولا در كارم سعي مي كنم همين رويه رو انجام بدم ولي مثل شما نميتونستم طبقه بندي كنم و به اين زيبايي شرح بدم. ممنون از توضيحاتتون.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link