طوفان مغزی در مدیریت یعنی چه و چه کاربردهایی دارد؟

تکنیک طوفان فکری اولین بار توسط الکس آزبورن (Alex Osborn) مدیر تبلیغاتی آمریکایی ایجاد شد. از آن روز به بعد، محققان و اندیشمندان تکنیک اولیه‌ی او را بسیار بهبود بخشیده‌اند. طوفان مغزی در مدیریت ، طوفان فکری یا بارش فکری یکی از تکنیکهای کاربردی حل مسأله است که به مدیران توصیه می کنم گاهی برای حل مسائل سازمان با مشارکت کارکنان از آن استفاده کنند. در این روش حل مسئله، اعضای گروه راه حل های گوناگون را به صورت فی البداهه و شفاهی بدون هیچگونه محدودیتی برای حل یک مسئله مطرح می کنند.

در طوفان فکری هر چه ایده ها خلاقانه تر و هر چه تعداد آنها بیشتر باشند بهتر است. طوفان مغزی در مدیریت می تواند نقش بسزایی داشته باشد چرا که از آنجایی که در این روش از مشارکت کارکنان استفاده می شود، قطعا باعث تقویت حس مالکیت در کارکنان شده و آنها را برای اجرایی شدن راه حل ها مصمم خواهد کرد.

 

اهداف و منافع طوفان مغزی در مدیریت

 1. تقویت کار تیمی و کمک به مشارکت تمام اعضای تیم در مسائل سازمان

 2. تقویت ارتباط بین اعضای تیم و افزایش حس همکاری بین آنان

 3. افزایش قدرت ابتکار در کارکنان و کمک به آزادی بیان افکار و خلاقیت ها

 4. تقویت مهارت حل مسئله در کارکنان

 5. کمک به انتخاب بهترین راه حل با مشارکت تمامی اعضای تیم

 6. بالا بردن انگیزه کارکنان با القا حس مفید بودن در تیم و سازمان

 7. بدست آوردن ایده های خاص و نو

شرایط برگزاری جلسات طوفان مغزی در مدیریت

تعداد افراد حاضر در جلسه طوفان فکری بهتر است بین ۶ تا ۱۲ نفر بعلاوه خود مدیر و یا سرپرست و یک منشی زبردست برای ثبت ایده ها باشد. چون تعداد اعضای بالا باعث بالا رفتن تعداد ایده ها شده و جذب همه ی آنها مشکل می شود و ممکن است جریان اندیشه ها را محدود و کند شود.

طوفان مغزی در مدیریت

از طرفی جلسه را بسیار طولانی و فرآیند طوفان مغزی را خسته کننده و وقت گیر می کند. تعداد کم افراد هم تعداد ایده ها را بسیار کم می کند که این هم خود باعث بدست نیامدن ایده های خوب و چالشی می شود.

همچنین سعی کنید که افراد حاضر در جلسات طوفان مغزی از تخصص های گوناگون باشند تا مسئله از منظر دید متخصصان مختلف بررسی و باعث تولید ایده های متنوع شود. گروهی که همه ی اعضای آن مثل هم فکر کنند قطعا به اندازه گروهی با دیدگاه های متفاوت نمی تواند ایده خلاقانه تولید کند.

 

حتما بخوانید: کار استارتاپی چیست 

 

قوانین اجرای طوفان فکری در مدیریت

 1. هیچ گونه قضاوت یا انتقادی درباره ایده ها نباید صورت گیرد.

از آنجایی که هدف طوفان فکری ترغیب افراد به تولید ایده است بنابراین یکی از قوانین اجرای طوفان فکری این است که به هیچ وجه نباید قضاوت و انتقادی نسبت به ایده ها صورت پذیرد. چرا که قضاوت و تحلیل، جلوی بیان ایده ها را می گیرد. ترس از مسخره شدن مانع بزرگی برای ابراز ایده ها خواهد شد.

 1. از کلیه ایده ها باید استقبال شده و ثبت گردند، حتی اگر ایده ها بی معنی و غیر عملی باشند.

اینکار باعث می شود که ذهن افراد باز شده و چارچوب های ذهنی و پارادایم های آنان را بشکند. چرا که شاید برخی ایده ها در ابتدا احمقانه به نظر بیایند اما با کمی دستکاری آنها و یا ترکیب آنها با ایده های دیگر ممکن است به ایده های کارآمد و موثری دست پیدا کنید. برخی از آنها هم ممکن است جرقه ایده‌های بعدی باشند.

جلسه طوفان فکری

 1. هدف اصلی کمیت ایده ها است نه کیفیت آنها.

باید بتوانید در مدت زمانی محدود به انبوهی از ایده های کوچک و بزرگ، صرف نظر از درجه اهمیت آنها و کاربردی بودن و عملی بودن آنها دست پیدا کنید. لذا یکی از قوانین اجرای طوفان فکری فقط باید روی تعداد ایده ها تمرکز شود نه کیفیت آنها.

 1. هیچکس مالک ایده ها نیست

در این روش هیچکس نباید بگوید فلان ایده مال من است و یا خودش را صاحب ایده ای بداند. چرا که همانطور که گفتیم ایده ها توسط ایده های بعدی تکمیل تر می شوند و جرقه بسیاری از انها هم از ایده های دیگران زده می شود همچنین برخی از ایده ها هم ترکیبی از ایده های دیگر است. لذا هیچکس مالک و صاحب ایده نیست و در ثبت ایده ها نام هیچکس را جلوی ایده ها ننویسید فقط خود ایده را بنویسید.


رعایت قوانین طوفان فکری برای تمامی اعضا الزامی است.

 

۱۱ راهکار مفید برای جلسه طوفان فکری در مدیریت

 1. بهتر است قبل از جلسه طوفان فکری، سرپرست موضوع مورد بحث را به اطلاع گروه برساند.

 2. مسئله روی وایت برد نوشته شود. در صورت اماکن اطلاعات در دسترس هم کنار ان نوشته شود. در نوشتن مسئله محدودیتی برای خودتان قائل نشوید.

 3. قوانین طوفان فکری را به طور دقیق برای تمامی افراد به طور شفاف بیان کنید و خواستار رعایت تمامی آنها باشید.

 4. در جایگاه مدیر یا سرپرست هیچگاه شما ابتدا نظر ندهید چراکه ممکن است ایده ها و نظرات افراد تابعی از نظر و ایده ی شما باشد.

 5. از افراد بخواهید در مورد مسئله فکر کنند و هر ایده و راه حلی به ذهن شان می رسد بگویند تا ثبت شود. فرد منشی با سرعت ایده ها را ثبت می کند

 6. به صورت چرخشی و به نوبت از افراد بخواهید ایده های خودشان را اعلام کنند هر نوبت یک ایده بیان و نوبت به نفر بعدی داده می شود تا ایده خود را بیان دارد.

 7. مدیر و سرپرست جلسه باید با دقت جلسه را مدیریت تا قوانین به خوبی رعایت شوند.

 8. زمانی که دیگر افراد ایده ای برای بیان نداشتند مرحله بیان ایده ها را به پایان برسانید و حدود نیم ساعت به افراد استراحت بدهید.

 9. بعد از نیم ساعت استراحت دوباره جلسه طوفان فکری را تشکیل و حالا نوبت بررسی راه حل ها و نقد و ارزیابی ایده هاست. اینجا کیفیت ایده ها مورد ارزیابی قرار می گیرند.

 10. ایده ها را دسته بندی کنید و بر اساس الویت، رتبه بندی کنید

 11. در پایان جلسه طوفان فکری با همفکری تیم و ترکیب ایده ها و تحلیل نهایی ایده ها، بهترین ایده را انتخاب کنید.

مدیر نباید به دلیل کمبود بودجه یا دیگر منابع لازم پیشنهادها را کنار بگذارد. اگر ایده ای خوب بود، باید راه های پیاده سازی آن نیز جستجو و اجرایی شود.


اما باید بدانید که طوفان فکری در مورد مسائل گسترده و پیچیده و همچنین موقعیت هایی که نیاز به آزمایش و خطا دارند خیلی پاسخگو نیست.

 

آیا کاربرد طوفان فکری فقط در مدیریت است؟

کاربرد طوفان فکری محدود به یک یا چند حیطه نیست، بلکه طوفان فکری را در تمامی حیطه های کسب و کار و در مسائل گوناگون می توان به کار برد.

از جمله: مسائل مربوط به تولید محصول، رفع اشکالات تولید، مسائل بازاریابی، افزایش کیفیت محصول، تعیین خط مشی سازمان، بالابردن بهره وری نیروی انسانی و فرآینده ها تامین نیروی انسانی، انگیزه بخشی به کارکنان، بالابردن فروش و مسائل مربوط به رضایت مشتری و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link