فرهنگ خلاقیت در سازمان بسازید

آیا دوست دارید تمام ایده های خلاقانه در سازمان را خودتان ارائه دهید؟

تا کنون ایده های جدید و خلاقانه کارمندان را برانگیخته اید و آنها را آزمایش کرده اید؟

واقعیت این است که در جایگاه مدیر به تنهایی نمی توانید به تمام ایده های خلاقانه بیندیشید. شما به افرادی نیاز دارید که بتوانند خلاقانه بیندیشند. این امر نیازمند تغییر فرهنگ شرکت از تصدیق و پیروی به چالشی کردن موضوعات و پذیرش نگاه های متفاوت دارد. فرهنگی که باعث رشد و پرورش اولویت ها و خلاقیت ها بشود. برای این امر شما نیاز به فرهنگ خلاقیت در سازمان دارید
شما باید به کارمندان تان نشان دهید که به شدت پشتیبان ابتکارات و نوآوری ها هستید. و حاضرید این نوآوری ها را آزمایش کنید. و از شکست در این راه نمی ترسید.

 برای افزایش تشویق و حمایت از خلاقیت کارمندان و توسعه فرهنگ خلاقیت در سازمان ، به پیشنهادهای زیر توجه نمایید:

✅به کارمندانتان فرصت تفکر بدهید.

معمولا خلاقیت بر مبنای تقاضا ایجاد نمی شود. بلکه خلاقیت خودش بر اساس شرایط می آید و تفکر جزئی از فرایند خلاقیت محسوب می گردد. لذا برای گسترش فرهنگ خلاقیت در سازمان باید فرصت های تفکر را محیا سازید

✅ببینید که آیا کارمندان شما را فردی می دانند که پشتیبان و مشوق خلاقیت در سازمان است یا کسی که هرگونه خلاقیتی را در نطفه خفه می کند.

به بازخوردهای افراد به دقت گوش دهید، حتی اگر این بازخوردها با تصور شما از خودتان در تضاد باشد. تا زمانی که متوجه نشدید دیگران چگونه به تفسیر و مشاهده آنها می پردازند موضوع را به بحث و بررسی بگذارید.

از کارمندانتان بخواهید خلاق باشند

با اهمیت دادن به تفکرات خلاقانه کوچک می توانید خلاقیت را در کارمندان رشد دهید

از دیگران به خاطر ارائه ی نظرات و ایده های خلاقانه تقدیر و تشکر کنید

تشکر کردن آنها را ترغیب می کند که ایده های خلاقانه خود را با شما در میان بگذارند.

از افرادی که راه حل های خلاقانه ارائه می کنند با پاداش های ملموس ( ارتقاء شغلی، افزایش حقوق) یا پاداش های ناملموس ( تصدیق و شناخت، ارائه ی پروژه های چالشی تر به آنها) تقدیر و تشکر کنید.

✅ خلاقیت خود به تولید خلاقیت منجر می گردد

شرایطی فراهم آورید که کارمندان درباره ی روش های جدید تفکر، اکتشافات، محصولات و خدمات به بحث و گفتگو بپردازند. خلاقیت مانند نویسندگی است تا دست به قلم نبری چیزی برای نوشتن نداری. خلاقیت هم، همینطور است تا زمانی در مورد موضوعات وارد بحث و گفتگو نشوید افکار خلاقانه به سراغ شما نمی آیند. وقتی در مورد موضوعی گفتگو می کنید مغز تا مدتها درگیر موضوع می شود و در پس زمینه ذهن روی موضوع کار می کند.

✅از کارمندان ایده پرداز حمایت کنید.

چرا که این افراد موجب نگرانی کل گروه می شوند. دیگران می پندارند که ایده های این افراد آنها را وا می دارد تا راحتی و آسایش کارهای روتین و روزمره را کنار بگذارند. تا به یادگیری کارهای جدید بپردازند. لذا شما باید حامی و ناجی آنها باشید. با آنها ارتباط برقرار کنید و توضیح دهید که چرا ایده های جدید، برای موفقیت گروه و سازمان بسیار مهم و ضروری هستند.

میانگین امتیازات / 5. تعداد آرا:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link