5 افسانه در مورد خلاقیت در محیط کار

خلاقیت در محیط کار

متاسفانه طی  سال های گذشته تحقیقات بسیار محدودی روی خلاقیت در کار و خلاقیت در محیط کار انجام گرفته است. اما در طول تمام این تحقیق و تفحص ها، روشن شده است که خلاقیت موضوعی است که بسیار مورد سوء برداشت قرار گرفته است. سوء برداشتها و سوء تعبیرها درباره این فرایند ظاهرا مرموز، فراوان اند. و این سوء تعبیرها و سوء برداشتها باعث شده است که مدیران توجه کمی به خلاقیت کارمندان خود و خلاقیت در محیط کار داشته باشند.

در ادامه پنج مورد از این سوء تعبیرها در مورد خلاقیت در کار را بررسی می کنیم. پس از مطالعه آنها، از خود بپرسید که آیا شما هیچ یک از این سوء تعبیرات را درباره خلاقیت دارید؟

اگر چنین است، با تغییر دیدگاه خود درباره خلاقیت کارمندان، عرصه مدیریتی خود را گسترش داده و برای حداکثر سازی ظرفیت گروه خود اقدامات لازم را انجام دهید.

پنج افسانه درباره خلاقیت در کار

افسانه شماره 1 : هرچه باهوش تر باشید، خلاق ترید.

 هوش تنها تا جایی با خلاقیت همبستگی دارد که هوش کافی برای انجام دادن کار خود داشته باشید، بعد از آن این رابطه دیگر صادق نیست. یعنی، بالاتر از یک آستانه نسبتا معمولی بهره هوشی (IQ) معادل با ۱۲۰ ، بین هوش و خلاقیت هیج همبستگی وجود ندارد.

افسانه شماره ۲: افراد جوان خلاق تر از افراد مسن هستند.

 سن، پیش بینی روشنی از ظرفیت خلاقیت نیست. تحقیقات نشان می دهند که برای ایجاد خبرگی عمیق در حوزه ای کاری ، به طوری که فرد به الگوی عمیقی از کار که افراد تازه کار توانایی درک آن را ندارند دست یابد، معمولا به هفت تا ده سال وقت نیاز است.  بنابراین، در جهان کسب و کار، خلاقیت ممکن است نزد فرد با تجربه در هر سنی یافت شود.

با این همه ، خبرگی ممکن است مانع خلاقیت هم بشود چرا که کارمندان با تجربه گاه آنقدر درگیر الگوهای تثبیت شده می شوند که توانایی مشاهده یا تفکر خارج از الگوهای تثبیت شده (پارادایم ها) را از دست می دهند.

افسانه شماره ۳: خلاقیت خاص عده معدودی است

بی شک ریسک پذیری و تمایل به خطر کردن و توانایی فکر کردن به شیوه های غیر معمول، در خلاقیت نقش دارند. اما این امر به معنای آن نیست که خلاقیت محدود به امور شدیدا تأثیر گذار و بسیار پرخطر است. برای اینکه کارمندی خلاق باشد، لازم نیست با طناب از بلندی به پایین بپرد. در واقع نباید به نحو بارزی متفاوت از دیگران باشد. به علاوه، مدیران می توانند گامهای مشخصی بردارند تا به خود یا هر فرد دیگری کمک کنند که خلاق تر باشد.

در مواقع نادری، نظریاتی که یک فرد خلاق به آنها می رسد، جهش هایی به سمت جلو خواهند بود که انقلابی در یک صنعت ایجاد خواهند کرد. اما در اغلب مواقع، این گامها، پیشرفت های کوچکی هستند که اهداف سازمانی را به پیش می برند.

حلاقیت کاری

 افسانه شماره ۴: عمل خلاقانه اساسا تک روانه است

 در واقع، درصد بالایی از مهم ترین ابداعات جهان، حاصل کار یک نابغه تنها نبوده اند، بلکه از همکاری عده ای از افراد، با مهارت های مکمل هم، نتیجه شده اند. افراد و گروه هایی که به کشفیات مهم نائل می شوند، از مراحل بسیاری عبور می کنند. و اغلب نوآوری ها تنها پس از انجام دادن کارهای طاقت فرسا و گذشتن از سد های متعدد توسط یک تیم حاصل می شوند.

افسانه شماره ۵: شما نمی توانید خلاقیت را اداره کنید

خلاقیت تا حدودی شبیه غولی است که نمی توان آن را درون بطری کرد. این یعنی اینکه هرگز پیشاپیش نمی توانید بفهمید که چه کسی درگیر یک کار خلاقانه خواهد شد، آن کار چه خواهد بود، و دقیقا چه وقت و چگونه روی خواهد داد. با این همه، در جایگاه مدیر می توانید شرایطی فراهم آورید که احتمال وقوع خلاقیت را بسیار بیشتر خواهد کرد. یعنی، شما می توانید بر احتمال نوآوری بیفزایید.

این پنج افسانه چه چیزی را به ما می آموزند و چه درسی پشت آنها نهفته است؟

درس مهمی که از این افسانه ها در می یابیم این است که کارمندان شما ظرفیت آن را دارند که خلاق و نوآور باشند. اما برای ظهور آن ظرفیت خلاقیت در محیط کار ، باید شرایط مناسب را فراهم آورید.  فراهم آوردن آن شرایط مجموعه اقدامات مشخصی را می طلبد.

اقداماتی که شرایط خلاقیت در کار و محیط کار را مهیا می سازند

  1. ترکیب گروه خود را به دقت تعیین کنید.
  2. محیط کاری را غنا ببخشید از نظر محیط روانی و محیط مادی تا ذهن ها را برای خلاقیت از بندهای آنها آزاد سازید
  3. ابزارها و فنونی که تولید فکر را تقویت می کنند، فراهم آورید. این ابزارها به کارمندان کمک می کند که خلاقیت خود را رشد دهند.
  4. فرایند خلاقیت را به نحوی اداره کنید که بهترین بینشها و نظریات، به محصولات، خدمات و شیوه های اجرای نوآورانه کار تبدیل شوند. تا کارمندان ترغیب به دادن ایده های خلاقانه شوند
  5. یک نقطه ی آغاز خوب برای ساختن محیط خلاق، به نظر من، آشنا شدن با فرآیند یا توالی خلاقیت است.
 1.  
 1.  
 1.  

میانگین امتیازات / 5. تعداد آرا:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link