اصول سرپرستی-شروع سرپرستی

سرپرستی

در صورتی که شما به عنوان سرپرست برگزیده شده اید و یا هم اکنون سرپرست یک بخش از سازمان خود هستید با ما همراه باشید تا با نکات مهم و کاربردی دنیای سرپرستی آشنا شوید نکاتی که با رعایت آنها می توانید یکی از تاثیر گذارترین سرپرستانی باشید که سازمان تا کنون به خود دیده است.

قبل از ورود به این دنیای پر رمز و راز باید جواب چند سوال را برای خودتان شفاف کنید تا تکلیفتان با آینده و اهدافتان مشخص شود. این سوالات در زیر آمده اند:

چرا من سرپرست شده ام؟ چه توانایی های در وجود من بوده است که انتحاب شده ام ؟ علاقه ای به اینکار دارم یا خیر؟ هدفم در این کار چیست در واقع میخواهم به کجا بروم؟

جواب این سوالات را نیازی نیست من و یا شخص دیگری بداند.اینها سوالاتی هستند که احساسات صادقانه شما را نسبت به کار مشخص می کنند. امیدوارم از آن دسته نبوده باشید که سرپرستی را فقط برای لذت برتر بودنش قبول کردید چرا که باید بگویم شما تاثیر گذار هستید اما برتر نیستید. چرا که سرپرستان واقعی در دل افرادشان جای دارند و حس برتری در آن وجود ندارد. بگذریم حال که وضعیت خود را مشخص کردید و هدفتان را تعریف کردید (امیدوارم هدفتان خالی کردن زیر پای مدیرتان نباشد) بیایید با هم وارد مباحث زیبای این شغل از دید علمی و کاربردی شویم.

اولین و مهمترین کاری که شما باید انجام دهید شناخت کامل کارتان است. بررسی های عمیق خود را در رابطه با زوایای مختلف  کار و فعالیتی که قرار است گروه تحت سرپرستی شما به سر انجام برساند شروع نمایید. اگر تا کنون به عنوان یک تکنیسین فعالیت می کرده اید باید بدانید که آن اطلاعات برای سرپرستی کافی نیستند و اگر هم به عنوان یک تازه وارد در حال فعالیت هستید باید شناخت دقیق و علمی از نوع کار پیدا نمایید. یکی از فعالیتهای مهم سرپرست راهنمایی وهدایت پرسنل تحت سرپرستی در کل زمان اجرای امور می باشد پس باید شناخت و تسلط کافی را در امور داشته باشید. صحبت ها و بحثهای دیگر را که می گویند “نیاز نیست همه چیز را بدانید شما سرپرست هستید نه تکنیسین و اپراتور ” برای همیشه فراموش نمایید طرح این موضوع به مثابه سم برای فعالیت شماست من حتی اعتقاد دارم که یک مدیر هم باید تسلط کافی بر فعالیت های گروه تحت نظارت خود داشته باشد. ممکن است یک مدیر نیازی به تسلط کامل بر جزییات نداشته باشد اما شما به عنوان سرپرست باید حتما جزییات را به خوبی بلد بوده و تسلط کامل و کافی داشته باشید. پس مطالعات و تحقیقات خود را برای تسلط بیشتر شروع کنید.

توصیه اکید می کنم که به یافته ها و آموزه های تجربی خود اکتفا نکنید چرا که بسیاری از امور در طی زمان و چرخش دست به دست از حالت استاندارد و علمی اولیه خود خارج شده اند و نظرات شخصی افراد بسیاری در این آموزه ها دخیل بوده است.پس آنها کاملا مورد اعتماد نیستند از طرفی قرار است شما متفاوت باشید پس اطلاعات خود را هم متفاوت کنید و از زوایای دیگری به امور نگاه کنید.

 ممکن است در ابتدا شناخت تمامی نیازهای کاریتان سخت باشد. اشکالی ندارد در ابتدا تمامی نیازهایی که می دانید باید آموزش ببینید را یادداشت نمایید. سپس آنها را اولویت بندی کرده و شروع به یادگیری نمایید. برای یادگیری می توانید از مدارک و دستورالعمل هایی که سازنده تجهیز یا فرآیند در اختیار شما گذاشته است استفاده نمایید. برای یادگیری عمیقتر تکنولوژی ها از وب و جستجوی اینترنتی بهره بگیرید و یا در کلاسهای آموزشی شرکت نمایید به هر ترتیب اطلاعات خود را روز به روز افزایش دهید. مطالعه روزانه در مورد کار خود را برای خود یک اصل قرار داده و جزو لاینفک فعالیت خود بگذارید.

در حین کار نیز هر زمان با موضوعی ناشناخته برخوردید سریع آنرا جزو مطالبی که باید در باره آن آموزش ببینید قرار دهید این آموزش الزاما نباید یک دوره کامل باشد بلکه حتی با خواندن یک مقاله اینترنتی می توانید میزان اطلاعات مورد نیاز در این سطح شغلی را به دست بیاورید.

هیچگاه به امید توانایی های فردی پرسنل خود سرپرستی نکنید این شمایید که باید الگو و روش به پرسنل بدهید. پس مبانی علمی کار خود را گسترش دهید و آموزه های خود را به پرسنل تحت سرپرستیتان انتقال دهید. با اینکار پرسنل احساس اعتماد بیشتری نسبت به شما خواهند داشت و شما برای آنها، سرپرستی قابل اعتماد خواهید بود.

از مقاله زیر هم برای اینکه مطالعه ای هدفمند داشته باشید می توانید استفاده کنید.

مطالعه هدفمند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link