مصاحبه روزنامه کار و کارگر با آقای ارشیا دکامی

مصاحبه روزنامه کار و کارگر

توجه خاصی که در دهه اخیر در جهان به آموزشهای تخصصی ضمن خدمت معطوف شده حاکی از این حقیقت است که این آموزشها تنها راه تربیت نیروی انسانی متخصص و ابزار مهمی در ارتقاء کیفیت خدمات ، محصولات و ابداع و نوع آوری می باشد .

با توجه به این مهم که رشد سریع تکنولوژی، تغییرات و تاثیرات عمیقی در مسائل اجتماعی و اقتصادی بدنبال داشته اتخاذ روشهایی که هماهنگ کننده برنامه های آموزشی با توسعه تکنولوژی و تحول و متضمن تأمین نیروی انسانی ماهر و متخصص مورد نیاز آن باشد، اجتناب ناپذیر است.

تجربه و مطالعه نشان داده که یکی از مناسب ترین روش های آموزشی که جوابگوی این مهم می باشد «دوره های آموزشی تخصصی کوتاه مدت» است.

با این مقدمه و به بهانه برگزاری همایش آموزشی و کارگاه مهارت آموزی و همچنین تجلیل از کارکنان و پرسنل  شرکت تولیدی صنعتی سنگرکار که به همت مهندس غلامرضامهاجر میلانی مدیر عامل جوان،کارآفرین و اخلاق مدار این واحد تولیدی صنعتی برگزارشد برآن شدیم گزارشی اجمالی از این همایش یک روزه پیشکش نماییم.

درذیل ماحصل تلاش خبرنگاران ما در کلام و تصویر از منظر نگاه شما می گذرد.

در این همایش یک روزه که با حضور مهندس محمد عالی مدیر روابط کار اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان سمنان، حمید مستخدمین حسینی رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان مهدیشهر همچنین مهندس غلامرضا مهاجر میلانی مدیر عامل شرکت سنگر کار و نیز پرسنل و کارکنان این واحد تولیدی صنعتی برگزارشد دکتر ارشیا دکامی بعنوان استاد در این همایش به تدریس پرداخت.

دکتر دکامی در بحث آموزشی خود گفت: مدیریت چیز عجیبی است و با تمام مشاغلی که تاکنون می شناختید کاملا متفاوت است. در جایگاه مدیر انتظارات بسیاری از شما می رود و قرار است نقش های زیادی را بازی کنید. نماد قدرت باشید، رهبر، نوآور، انگیزه دهنده ، سیاستمدار، قاضی ، همچنین شانه ای برای گریه کردن، عمو، عمه و خاله ای دلسوز، شاید دیپلمات، جادوگر (برای افزایش جادویی حقوق)، حامی ، منجی، همه چیز دان و صدها نقش دیگر …

ایشان اظهارداشتند:جالب اینکه وقتی شما مدیر می شوید مسئول عده ای از افراد خواهید شد که شاید شما در انتخابشان دخالتی نداشته اید. ممکن است دوستشان نداشته باشید و اشتراکی با آنها نداشته باشید. آنها هم ممکن است شما را دوست نداشته باشند. ممکن است برخی مواقع مانند بچه های کوچک رفتار کنند. در برخی مواقع مانند نوجوان ها بهانه گیر می شوند. گاهی هم کاری انجام نمی دهند و وانمود به کار کردن می کنند و از این جور کارها… در تمام این مدت هم باید کاملا خونسرد باشید و فریاد هم نزنید و موظف هستید از آنها بهترین بهره وری کاری را انتظار داشته باشید  و بخواهید یک روز کاری عالی باشما باشند.

دکتر دکامی بیان می دارد:  به هر ترتیب مدیریت قواعدی دارد که فرقی ندارد مسئول یک نفر باشید یا هزار نفر، برای همه یکسان و کاربردی است. واز انجایی که مدیریت علمی است که به روانشناسی و فرهنگ جامعه مرتبط می باشد لذا در جوامع مختلف دنیا قواعد مختلفی جاری است.  ایران هم از این قاعده مستثنی نبوده  و ضروری است قواعد خاص مدیریت در ایران را بیاموزیم.

ایشان بیان می دارند:همانطور که می دانیم انتخاب مدیر در ایران به این صورت هست که یا از سطوح کارشناسی سازمانها انتخاب می شوند و یا به صورت ارثی و تجربی مدیریت به نسل بعدی منتقل می شود که در اینجا همیشه جای خالی آموزش مدیریت حس می شده و آموزشهایی هم که موجود هستند به صورت تئوری ارائه می شوند که اغلب مدیران نمی توانند به خوبی از این مطالب استفاده کنند و اغلب هم متناسب با فضای کسب و کار ایران نیستند. از طرفی من اصولا اعتقاد دارم مشکلات سازمانی هیچ ارتباطی به پرسنل ،کارمندان و کارگران آن ندارد و این مدیران هستند که در قبال این مشکلات مسئولند

این استاد جوان کشور در بخش دیگری از تدریس خود می گوید: بر همین اساس گروه آموزشی ما تصمیم بر این گرفت که یکسری آموزشهای کاملا کاربردی و به زبان ساده برای مدیران و کارمندان سازمانها طراحی کند که مرتبط با فضای کسب و کار ایران باشد و برای همه افراد بدون توجه به سطح تحصیلات، رشته تحصیلی و جایگاه سازمانی قابل استفاده باشد. کلاسهای ما به صورت کارگاهی طراحی شدند و در آنها خبری از مطالب تئوری نیست و افراد شرکت کننده می توانند به سرعت در کار خود از این مطالب استفاده نمایند.

دکتر دکامی گفت:ما این اموزشها را در قالب ۸ دوره توسط گروه آموزشی ارشیا دکامی به علاقمندان ارائه می دهیم که مدیریت محترم سنگر کار خودشان در این کارگاه ها شرکت کردند و با تایید محتوا و واقف شده به کاربردی بودن و اثربخشی انها تصمیم به برگزاری این اموزشها در شرکت سنگر کار گرفتند.

ایشان تصریح نمودند: این کارگاه ها شامل مهارتهای حرفه ای مدیریت در ایران، هدف گذاری و برنامه ریزی مؤثر، تفویض اختیار مؤثر، طراحی سیستم کنترلی در مدیریت، مهارت ارتباطی مدیر، انگیزه بخشی به کارکنان، مهارت استخدام و مصاحبه گری و مهارتهای ارتباطی کارکنان می باشد.

ارشیا دکامی اظهار می دارد: ما در ابتدا به مدیران سازمان ۲۳ مهارت حیاتی و پایه ای برای مدیریت در سازمانهای ایرانی را به زبانی کاملا ساده و کاربردی آموزش داده سپس ۷ مهارت اصلی و تاثیر گذار از بین این ۲۳ مهارت را به صورت جامعتر و کاملتر در کارگاه های جداگانه آموزش می دهیم .

مدیر و موسس گروه آموزشی ارشیا دکامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت : در کارگاه تفویض اختیار مؤثر به مدیران اصول و تکنیکهای تفویض اموری که دیگران می توانند انجام دهند آموزش داده می شود. تفویض اختیار مهارتی مدیریتی است که تاکنون کمتر از سایر مهارتهای مدیران مورد توجه قرار گرفته و باید گفت متاسفانه علت شکست بیشتر مدیران ایرانی این است که نتوانسته اند به خوبی از مهارت تفویض اختیار استفاده نمایند و همیشه درگیر و شلوغ بوده اند. مدیران اگر وقت کافی داشته باشند می توانند وظایف مدیریتی را به خوبی انجام دهند یعنی تا زمانی که تا حد امکان وظایف و مسئولیت ها را واگذار نکنند وقت برای مدیریت را نخواهند داشت.

ایشان بیان داشتند: در کارگاه هدف گذاری و برنامه ریزی، مدیران یاد می گیرند که جهت و مسیر حرکت اصلی تیم خود را بر اساس هدف های الویت دار سازمان تنظیم کنند و به دنبال آن برنامه دستیابی به این هدف ها را ایجاد نمایند. در هر سازمانی تعیین جهت حرکت سازمان و اهداف کلی به عهده مدیر ارشد سازمان است و مدیران میانی باید این اهداف را به زبان واحدهای زیر مجموعه خود ترجمه کنند. و برای آنها اهداف دیگری در جهت هدف اصلی تعریف کنند و سپس دست به برنامه ریزی برای رسیدن به این اهداف بزنند.

دکتر ارشیا دکامی می گوید: در کارگاه طراحی سیستم کنترلی در مدیریت افراد یاد می گیرند برای تیم خودشان سیستم کنترلی طراحی و پیاده سازی نمایند همانطور که می دانیم مدیریت بدون کنترل راندن در تاریکی است. و اهمیت کنترل بر هیچ فردی  پوشیده نیست اما اینکه چطور کنترل کنیم را به خوبی جایی آموزش ندیده ایم ما در اینجا به افراد طراحی سیستم کنترلی به روش تار عنکبوت را آموزش می دهیم که ابداع بنده است  و متناسب با سازمانهای ایرانی است.

این مشاور جوان صنعتی کشور در بخش دیگری از تدریس خود گفت: درکارگاه مهارتهای ارتباطی مدیران، ما به افراد درک صحیح ارتباطات پایدار را آموزش می دهیم. در میان مجموعه مهارتهای مدیریتی، مهارتهای ارتباطی بیش از سایر مهارتها بر اثربخشی یک مدیر مؤثر است. در ارتباط با مدیران بالادستی و کارمندان زیر مجموعه منطقی است که همزمان به مواضع و گفته‌های صریح طرف مقابل و نیز به منافع پنهان و احساسات ناگفته‌ی او توجه کنیم تا بتوانیم درک صحیحی از خواسته های آنان داشته باشیم.

ایشان تصریح می نمایند: در کارگاه انگیزه بخشی ما نیز در واقع اصول جلوگیری از بی انگیزگی افراد را اموزش می دهیم چون اساسا معتقدیم که افراد با انگیزه وارد سازمانها می شوند و در آنجا انگیزه آنها از بین برده می شود.

وی می گوید: در کارگاه مهارت چگونگی  استخدام بهترینها ، تمرکز اموزش بر نحوه ی استخدام افراد مناسب برای شغلهای مدنظر و همچنین تقویت مهارت مصاحبه گری آموزش داده می شودچرا که بر این باوریم کسب این  مهارت حیاتی که ۹۰ درصد موفقیت سازمانها وابسته به انتخاب های صحیح و مناسب افراد است بدون شک ضامن پیشرفت و ارتقاء واحدهای تولیدی صنعتی می باشد.

مدیر و موسس گروه آموزش ارشیا دکامی در بخش پایانی سخنان خود گفت: پس از کسب و طی این مراحل کارگاه های آموزشی یک دوره مهارتهای ارتباطی برای تمامی پرسنل برگزار می شود که ارتباطات فی ما بین افراد را ارتقا دهیم. هدف بسیار مهمی که در خلال برگزاری این کارگاه ها دنبال می کنیم تقویت ارتباط و اعتماد متقابل شرکت کنندگان است که می توانیم این را در این جمع حاضر و صمیمی دوستان ببینیم.

دکتر ارشیا دکامی در کلام آخر در رابطه با این همایش آموزشی یک روزه شرکت تولیدی صنعتی سنگرکار اظهارداشت: این همایش  زیبا و پر انرژی حاصل تغییر نگاه مدیران فرهیخته این مجموعه می باشد.

میانگین امتیازات / 5. تعداد آرا:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link