مدیریت

نیاز صنعت ما! مدیریت یا ریاست؟

در پست قبلی در مورد تفاوتهای ریاست و مدیریت اشاره کردیم حال سوال اینجاست با آشنایی هایی که با سازمانهای ایرانی داریم نیاز صنعت ما مدیریت است یا ریاست؟

گفتیم کار مدیر، تولید روش و سیستم می باشد و کار رییس حفظ نظم و انظباط و ترتیب در امور. و از آنجایی که هنوز در سازمانها و صنعت ما روشی تولید نشده است پس شدیدا نیازمند مدیریت های قوی و قدرتمند هستیم. اما متاسفانه بیشترین چیزی که دیده می شود ریاست است نه مدیریت.

بله هنوز در صنعت ما روش و سیستمی تولید نشده است و صنعت کنونی ما نیازمند روشهایی با راندمان و کارایی بالا جهت پیشرفت و گسترش است. روشها ومتدهای قدیمی در دنیای امروز دیگر به کار نمی آیند در دنیایی که سرعت پیشرفت مانند سرعت نور است با ریاست و بدون دانش راه به جایی نمی بریم همانطور که همه می دانیم کشورهای قدرتمند دنیا در پیشی گرفتن از یکدیگر و گرفتن سهم بیشتر از اقتصاد جهانی تلاش گسترده ای می نمایند و هر روز شاهد اتفاقات ، پیشرفت ها و دستاوردهای تازه ای در  این زمینه هستیم. به طوری که کشورهای ضعیف دیروز برای خود سهم قابل توجهی بدست آورده اند. کشورهایی نظیر مالزی، سنگاپور و کره جنوبی نمونه های بسیاری خوبی هستند اما متاسفانه کشور ما بیشتر به سمت تبدیل شدن به مصرف کننده ای بزرگ برای این غولهای اقتصادی حرکت می کند. و این سالها سرعت این تبدیل بیشتر  و بیشتر شده است.

حتما این سوال در ذهن جاری می شود که روشها و سیستم های زیادی در دنیا تولید شده اند و ما هم از آنها استفاده می کنیم، بله در دنیا روشها و سیستمهای مدیریتی بسیار قدرتمندی تولید و بکار گرفته شده اند. هرکدام از این روشها بخشی از فرایند توسعه و پیشرفت را به عهده داشته و در جهان نیز مورد استفاده قرار گرفته و موفقیتهای زیادی را نیز به دنبال داشته اند. از جمله این روشها و متدها می توان 5S ، EFQM ، ISO ، TQM ،6sigma ،Spc ، 8D ، VE ، PM ، TPM ، Triz و …. این روشها ومتدها آنقدر زیاد هستند که برشمردن همه آنها خارج از حوصله این مقاله بوده و بسیاری از آنها نیز در ایران هیچ وقت مورد استفاده قرار نگرفته اند و حتی شناخته شده نیز نیستند.

هم اکنون در ایران نیز بسیاری از روشهای فوق بکار گرفته شده اند و در حال پیشروی و فراگیر شدن هستند.

 اما سوال اینجاست آیا همه این روشها موفق بوده اند و توانسته اند رسالت خود را به انجام برسانند؟ در پست های بعدی سعی خواهیم کرد به این سوال جواب مناسبی بدهیم.

2 پاسخ
  1. لیذا
    لیذا گفته:

    یه خورده مطالب هم واسه ما تازه فارغ اتحصیلا بنویسید چطور می تونیم مث شما این همه کار بکنیم

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *