نیاز صنعت ما! مدیریت یا ریاست؟

مدیریت

در پست قبلی در مورد تفاوتهای ریاست و مدیریت اشاره کردیم حال سوال اینجاست با آشنایی هایی که با سازمانهای ایرانی داریم نیاز صنعت ما مدیریت است یا ریاست؟

گفتیم کار مدیر، تولید روش و سیستم می باشد و کار رییس حفظ نظم و انظباط و ترتیب در امور. و از آنجایی که هنوز در سازمانها و صنعت ما روشی تولید نشده است پس شدیدا نیازمند مدیریت های قوی و قدرتمند هستیم. اما متاسفانه بیشترین چیزی که دیده می شود ریاست است نه مدیریت.

بله هنوز در صنعت ما روش و سیستمی تولید نشده است و صنعت کنونی ما نیازمند روشهایی با راندمان و کارایی بالا جهت پیشرفت و گسترش است. روشها ومتدهای قدیمی در دنیای امروز دیگر به کار نمی آیند در دنیایی که سرعت پیشرفت مانند سرعت نور است با ریاست و بدون دانش راه به جایی نمی بریم همانطور که همه می دانیم کشورهای قدرتمند دنیا در پیشی گرفتن از یکدیگر و گرفتن سهم بیشتر از اقتصاد جهانی تلاش گسترده ای می نمایند و هر روز شاهد اتفاقات ، پیشرفت ها و دستاوردهای تازه ای در  این زمینه هستیم. به طوری که کشورهای ضعیف دیروز برای خود سهم قابل توجهی بدست آورده اند. کشورهایی نظیر مالزی، سنگاپور و کره جنوبی نمونه های بسیاری خوبی هستند اما متاسفانه کشور ما بیشتر به سمت تبدیل شدن به مصرف کننده ای بزرگ برای این غولهای اقتصادی حرکت می کند. و این سالها سرعت این تبدیل بیشتر  و بیشتر شده است.

حتما این سوال در ذهن جاری می شود که روشها و سیستم های زیادی در دنیا تولید شده اند و ما هم از آنها استفاده می کنیم، بله در دنیا روشها و سیستمهای مدیریتی بسیار قدرتمندی تولید و بکار گرفته شده اند. هرکدام از این روشها بخشی از فرایند توسعه و پیشرفت را به عهده داشته و در جهان نیز مورد استفاده قرار گرفته و موفقیتهای زیادی را نیز به دنبال داشته اند. از جمله این روشها و متدها می توان ۵S ، EFQM ، ISO ، TQM ،۶sigma ،Spc ، ۸D ، VE ، PM ، TPM ، Triz و …. این روشها ومتدها آنقدر زیاد هستند که برشمردن همه آنها خارج از حوصله این مقاله بوده و بسیاری از آنها نیز در ایران هیچ وقت مورد استفاده قرار نگرفته اند و حتی شناخته شده نیز نیستند.

هم اکنون در ایران نیز بسیاری از روشهای فوق بکار گرفته شده اند و در حال پیشروی و فراگیر شدن هستند.

 اما سوال اینجاست آیا همه این روشها موفق بوده اند و توانسته اند رسالت خود را به انجام برسانند؟ در پست های بعدی سعی خواهیم کرد به این سوال جواب مناسبی بدهیم.

2 دیدگاه برای “نیاز صنعت ما! مدیریت یا ریاست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link