و اینک پایان سال نود

خوب داریم کم کم به پایان سال نود نزدیک می شویم ، این سال هم با تمام اتفاقات خوب و بدش به پایان خود نزدیک می شود، پایانی که اگر به پشت سرمان خوب نظر بیندازیم شاید برای بعضی ها خوشایند و برای بعضی دیگر غم انگیز باشد و اتفاقات و رخدادهایی شیرین و تلخ در آن بیابیم. براستی چه چیزهایی می توانند این سالهایی که می آیند و می گذرند را برایمان خوشایند و یا تلخ نمایند؟

البته همه ما می دانیم بخشی از این اتفاقات از دست ما خارج بوده و تلاطم طبیعت است که برای ما آنان را رقم می زند اما بخشی دیگر نیز در دست خودمان است بخش اعظمی که اگر خوب دقت کنیم می بینیم که می توانستیم به خوبی از آن استفاده کنیم و آنرا به خوبی به کنترل خودمان در بیاوریم. اما افسوس که بسیاری از ماها وقتی آنرا از دست می دهیم می گوییم ای کاش و ای کاش … در این سال چیزهایی را به دست آوردیم و چیزهای دیگری را از دست دادیم. برنامه هایی برای کار و زندگیمان داشتیم که برخی به انجام رسیدند و برخی دیگر روی زمین ماندند.

برای من سال گذشته سالی پر تلاطم همراه با اتفاقات خوب و بد بود در ابتدای سال با برخی مسائل و مشکلات کاری دست و پنجه نرم کردم و در اواسط سال تصمیم مهمی گرفتم که ادامه تحصیل بدهم و خوشبختانه به خوبی هم از پس آن برآمدم، شبهایی بود که تا دیر وقت درس می خواندم و صبحهایی که یک ساعت قبل از سرکار رفتن از خواب بیدار می شدم و درس می خواندم تا جایی که به دلیل کم خوابی دچار سردرد شدم،  اما با تمام این اتفاقات آن روزها گذشتند و من با رتبه سه قبول شدم و تمام آن تلاشها برایم در پایان سال به لذت و سرمستی دلپذیری تبدیل شدند که کمک خواهند کرد آینده ای دلپذیرتر را رقم بزنم. همچنین در ماههای آخر سال به دلیل سهل انگاری خودم و بی توجهی به آموزه ها و درسهایی که از طبیعت گرفته بودم  و تفکری بچه گانه سکته ای ناقص در برهه ای از زمان در روند جاری زندگیم رخ داد که بخش اعظمی از حرکتم را متوقف و به سکون فرستاد، و البته گرفتن درسی جدید بود و شروعی دوباره اما با قدرتی بیشتر و توانی شگرف… نوشتن کتابی بود که می خواستم تا پایان سال تمامش کنم ولی در نصفه راه باقی ماند و واگذار شد به سال آینده. تلاشهایی برای ایجاد یک تغییر، یک نگرش و فرهنگ نوین بود که به دلیل کارشنکنی های بسیار به نتیجه نرسید اما می خواهم در سال جدید با توانی بیشتر و با راهی جدیدتر شروعی دوباره داشته باشم. شروع به نشر مقالاتم بود که به خوبی شروع و ادامه دادم و از این بابت خوشحالم، در این سال دوستانی جدید وارد زندگیم شدند که برخی روحم را آزردند و برخی توانم دادند و اتفاقات بسیاری دیگر که هرکدام چه تلخ و چه شیرین با خود درسی به همراه داشتند که به طور حتم در سال جدید به یاریم خواهند آمد تا آینده ای بهتر خلق کنم.

همه ما در این سال چه بسیار دروغ شنیدیم و چه بسیار دروغ گفتیم. آیا در پایان این سال به پشت سر نظری می اندازیم و بدیهایمان را می بینیم و آیا تصمیم می گیریم که در سال جدید تکرارشان نکنیم؟ دروغ نشنیدن دست ما نیست اما دروغ نگفتن که دست خودمان است! می توانیم تصمیم بگیریم دروغ نگوییم؟ آیا می توانیم گلیم خودمان را با دروغ نگفتن و با صداقت از آب بگیریم؟ آیا می توانیم در سال جدید پیشرفتهایمان را مرهون توانمندیهای خود بدانیم و نه خالی کردن زیر پای دیگری و یا زیر پا گذاشتن ارزشهای خودمان و یا دیگری! براستی می توانیم؟!

در سالی که گذشت آدمهایی دیدیم که ارزشها و باورهای قوی دارند و اگر آنرا از آنها بگیری دیگر یارای ادامه را نخواهند داشت. من خودم با این ارزشها و باورهایم زنده ام بدون آنها تقریباً احساس وجودی نخواهم داشت باورها و ارزشهایم زندگیم را سرو سامان و شکل داده اند و هیچگاه حاضر نیستم آنها را زیر پا بگذارم تا درآمد یا موقعیت های بهتری به دست بیاورم. اما همه ما در این سالی که به پایان خود نزدیک می شود دیده ایم آدمهایی که چطور همه چیزشان حتی ارزش خودشان و گوهر وجودی خودشان را زیر پا گذاشته و چه بسا به حراج گذاشته اند تا دیده یا پذیرفته شوند و پست و مقامی برای خودشان دست و پا کنند و لذتهایی را که فقط خودشان آنرا می فهمند و می بینند به دیگران عرضه و برای فروش بگذارند.

آیا فکر کرده اید در سال گذشته زیباییهای زندگی شما را چه چیزهایی تشکیل داده اند؟ آیا قدرشان را می دانید؟ یا اصلاً تاکنون آنها را دیده اید؟ کشف این زیباییها به ما قدرتی شگرف می دهد تا بتوانیم در سال جدید کمک کنیم این زیباییها قویتر و پر رنگ تر از قبل در زندگیمان نمایان شوند. از طرفی با کشف سستی ها و رخوتی که گاهی جریان زندگیمان را مختل کرده اند، همچنین کشف زشتی ها و بدیهایش می توانیم در سال جدید از آنها دوری کرده و اجازه ورود به آنها ندهیم در عوض جایشان را با زیباییها پر کنیم.

 تمامی این لحظات خوب و بد تمامی این فراز و نشیبها، زشتی ها و زیباییها همه و همه با هم زندگی ما را تشکیل می دهند و این زندگیست که جریان دارد زندگی که کنترل بخش اعظمی از آن در دستان خودمان است.

بیایید سال جدید را با توانی فزاینده، روحی آزاد ،احساساتی زیبا و قوی و با نگرشی نوین آغاز و زندگیمان را مدیریت کنیم که در پایان سال آینده با افتخار پشت سرمان را بنگریم و از آن لذت ببریم!!

6 دیدگاه برای “و اینک پایان سال نود

  1. مهران گفته:

    زیبا نوشته اید و آموزنده هم هست خسته نباشید و برای سوم شدنتان هم تبریک می گویم آفرین

  2. زیبا گفته:

    امیدوارم همیشه موفق باشید و سال ۹۱ سالی سرشار از موفقیت و پیروزی براتون باشه پیشاپیش سال نو رو به شما و خوانندگان عزیز وبلاگتون تبریک می گم

  3. خورشید گفته:

    سلام سال نو مبارک زیبا بود به زیبایی خورشید که آموخت اگر بر همگان نتابد از درون از غم و تنهایی میسوزد پس با عشق گرما و محبتش را بر تک تک آفریدگان می بخشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link