لیست جامع ۲۰ کتاب برتر مدیریت کسب و کار

لیست جامع 20 کتاب مدیریتی

اگر حوزه مدیریت کسب و کار را برای مطالعه انتخاب کرده باشید، همیشه یک کتاب جدید برای خواندن خواهید داشت! مطالعه کتاب مدیریت کسب و کار یکی از راه‌های یادگیری است که شما را با نظریه‌های صاحب‌نظران علم مدیریت و مدیران بزرگ آشنا می‌کند. تعداد کتاب‌های خوبی که در این زمینه نوشته شده، آنقدر زیاد است که می‌توانید همیشه یک کتاب جدید در دست خواندن داشته باشید. اما متاسفانه کتاب‌های نامعتبر و زرد بسیاری هم در این زمینه وجود دارد. پس اگر هنوز مطالعه در حوزه مدیریت را شروع نکرده‌اید یا به دنبال خواندنی‌های تازه هستید، بهتر است ابتدا درباره کتاب و نویسنده‌ آن تحقیق کنید و سپس به سراغ مطالعه بروید.
در این مقاله ۲۰ کتابی را معرفی می‌کنیم که به عنوان بهترین کتاب مدیریت کسب و کار شناخته می‌شوند. با مطالعه این مقاله، لیست کتاب‌هایی که در نوبت خواندن گذاشته‌اید، طولانی‌تر می‌شود و منابع جدیدی برای مطالعه پیدا می‌کنید.

 

لیست ۲۰ کتاب مدیریت کسب کار برتر

اگر به دنبال بهترین کتاب مدیریت کسب و کار هستید، باید بدانید که تاکنون هیچ کتابی به این رتبه نرسیده است! البته این مسئله به حوزه مدیریت محدود نمی‌شود؛ تقریبا در هیچ حوزه‌ای نمی‌توان یک کتاب را به عنوان «بهترین» معرفی کرد، مگر اینکه نسبت به یک کتاب یا نویسنده، تعصب داشته باشیم! هر کتاب مدیریت کسب و کار، بخشی از دنیای بزرگ مدیریت را به شما نشان می‌دهد و نکاتی را بیان می‌کند که در مسیر مدیریت کمک‌کننده خواهد بود. پس بهتر است به جای اینکه به دنبال پیدا کردن بهترین کتاب مدیریت کسب و کار و مطالعه آن باشید، کتاب‌های مختلفی در این حوزه بخوانید تا اطلاعات جامع‌تری به دست آورید.
ما در این مقاله لیستی از ۲۰ کتاب مدیریت کسب و کار را معرفی می‌کنیم و توضیحات کوتاهی درباره موضوع هرکتاب ارائه می‌دهیم.

 

۱. از خوب به عالی؛ جیمز سی. کالینز

در این کتاب تعریف‌های جدیدی برای مفاهیم قدیمی مدیریتی یاد می‌گیرید و متوجه می‌شوید که «خوب بودن» برای موفقیت در مدیریت کسب و کار کافی نیست و باید عالی باشید. جیمز کالینز در این کتاب با استناد به منابع علمی و تحقیقات، عواملی که باعث شکل‌گیری بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا شده است را بررسی می‌کند.

کتاب از خوب به عالی

کالینز در این کتاب باورهای قدیمی مدیریت را زیر سوال می‌برد. همچنین توضیح می‌دهد که برای مدیریت نباید کمال‌گرا باشید و همانطور که از نام کتاب مشخص است، باید کم‌کم از سطح خوب به سطح عالی برسید.

 

اگر تمایل دارید در مورد انواع مدیریت کسب و کار اطلاعات بیشتری کسب کنید، پیشنهاد می کنیم مقاله ی دیگر ما را مطالعه کنید.

 

۲. گاو بنفش؛ ست گادین 

اهمیتی ندارد که چقدر از شروع کسب و کارتان می‌گذرد؛ در هر صورت شما باید چیز جدیدی برای ارائه به مشتریان داشته باشید. شما در کتاب گاو بنفش، خاص بودن در کسب و کار را یاد می‌گیرید.

معرفی کتاب گاو بنفش

ست گادین در این کتاب توضیح می‌دهد که دیگر تبلیغات برای موفقیت کسب و کارها کفایت نمی‌کند. آن‌ها برای موفقیت باید چیز جدید و خاصی ارائه بدهند که قبل از آن وجود نداشته و توجه مشتریان را جلب می‌کند، چیزی مثل یک گاو بنفش! گادین در این کتاب به شما آموزش می‌دهد که چطور در میان گاوهایی با رنگ‌های تکراری سفید، قهوه‌ای و مشکی، یک گاو بنفش بسازید و همه را شگفت‌زده کنید! همچنین یاد می‌گیرید چطور برای گاو بنفش خود در بازار تقاضا ایجاد کنید و آن را بفروشید.

 

 

دوره جامع آموزش مدیریت کاربردی

 

 

۳. ۷ عادت مردمان موثر؛ استفان کاوی

۷ عادت مردمان موثر، دقیقا یک کتاب مدیریت کسب و کار نیست، اما اگر می‌خواهید مدیر موفقی باشید، باید به جُرگه مردمان موثر بپیوندید. پس لازم است که عادت‌های این گروه را بدانید و خودتان هم به آن‌ها عادت کنید. ۷ عادت مردمان موثر در دسته کتاب‌های روانشناسی موفقیت قرار می‌گیرد.

کتاب هفت عادت مردمان موثر

استفان کاوی در این کتاب از شما می‌خواهد در برابر تغییرات انعطاف داشته باشید و با اجرای دستوراتی که در کتاب نوشته شده، شخصیتتان را رشد بدهید و تکامل پیدا کنید. در این کتاب متوجه می‌شوید که مدیران و افراد موفق، چطور روی خودشان کار می‌کنند و با شناخت خودشان به موفقیت می‌رسند. در واقع این کتابی همه‌جانبه برای کار روی شخصیت شماست.

 

۴. مدیر یک دقیقه‌ای؛ کن بلانچارد، اسپنسر جانسون

با مطالعه این کتاب مدیریت کسب و کار متوجه می‌شوید که انسان‌ها چطور می‌توانند با بالاترین بهره‌وری در کنار یکدیگر کار کنند، به اهدافشان دست پیدا کنند و از فعالیت در کنار همکارانشان راضی باشند. نویسنده‌های مدیر یک دقیقه‌ای، این کتاب را بر اساس علوم پزشکی و رفتاری نوشته‌اند.

در کتاب مدیر یک دقیقه‌ای،‌ یاد می‌گیرید چطور به جای دیکتاتور بودن، سازمانتان را رهبری کنید و در کنار حفظ ارتباط صمیمانه با کارکنان، بر آن‌ها تسلط داشته باشید. با مطالعه مدیر یک دقیقه‌ای، متوجه می‌شوید که هرکدام از کارمندان شما می‌توانند چیزهای مختلفی به شما یا دیگران یاد بدهند. همچنین یاد می‌گیرید که با ایجاد یک محیط کاری مناسب، کارکنان به نتایج بزرگی دست پیدا می‌کنند و به فعالیت در سازمانشان علاقمند می‌شوند. در نتیجه مدت بیشتری در سازمان می‌مانند و با شما کار می‌کنند.

 

۵. تفکر سریع و آهسته؛ دنیل کانمن

این کتاب درباره عملکرد ذهن انسان نوشته شده و دو سیستم مهم ذهنی را معرفی می‌کند. کانمن در این کتاب می‌گوید که یکی از سیستم‌های ذهنی ما قدرت تفکر سریع دارد، اما دیگری نیازمند پردازش است و به همین دلیل، آهسته کار می‌کند.


بسیاری از انسان‌ها ترجیح می‌دهند از تفکر سریع (که در کتاب به عنوان سیستم ۱ شناخته می‌شود) برای تصمیم‌گیری‌ها استفاده کنند تا سریع‌تر به نتیجه برسند! اما برای رسیدن به بهترین نتیجه باید از قدرت تفکر آهسته (سیستم ۲) هم استفاده کرد. در این کتاب یاد می‌گیرید چطور بین قدرت تفکر سریع و آهسته تعادل برقرار کنید و در تصمیم‌گیری‌هایتان از هردوی آن‌ها کمک بگیرید.

 

۶. ۵ دشمن کار تیمی؛ پاتریک لنچیونی

این کتاب مبنای علمی ندارد و بر اساس تجربه‌های شخصی لنچیونی نوشته شده، اما مطالعه آن خالی از لطف نیست. یکی از جذابیت‌های این کتاب مدیریت کسب و کار این است که یک داستان مدیریتی را روایت می‌کند. البته نویسنده در ۲۰ درصد انتهایی کتاب، با ادبیات رسمی‌تر درباره روش‌های پیدا کردن مشکلات کار تیمی و راهکارهای حل آن‌ها صحبت می‌کند.

معرفی کتاب پنج دشمن کار تیمی

داستان این کتاب ساده است و اگر به چشم رمان به آن نگاه کنید،‌ قطعا مجذوبش نخواهید شد. اما در دل این داستان، نکات مدیریت و مذاکره‌، به شیوه‌ای ملموس بیان می‌شود. به همین دلیل دریافت این نکات بسیار ساده است و احتمالا برای همیشه در ذهنتان می‌ماند. به عبارتی می‌توان گفت ۵ دشمن کار تیمی، یک مثال ساده و کاربردی برای آموزش و ارائه نکات کلیدی درباره مدیریت و کار تیمی است. در مقاله‌ی تیم سازی در سازمان، ما به پنچ نکته‌ی کلیدی و اساسی که لازمه‌ی تیم سازی در کسب و کار شما است، پرداختیم؛ پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را مطالعه کنید.

 

۷. رقص تغییر؛ پیتر سنگه

تکنولوژی و هوش مصنوعی، دنیای امروز را به سمت تغییرات سریع پیش می‌برند و اگر سازمانی همگام با این تغییرات بروزرسانی نشود، محکوم به حذف از بازار خواهد بود. در کتاب رقص تغییر، پیش از هرچیز دلایل اهمیت تغییر و بروزرسانی مداوم در سازمان را متوجه می‌شوید. بعد از آن هم یاد می‌گیرید که تشخیص بدهید سازمانتان به چه تغییراتی نیاز دارد و چطور باید آن‌ها را ایجاد کنید.

معرفی کتاب رقص تغییر

این کتاب برای آموزش ثابت نگه داشتن تغییر در کسب و کار نوشته شده! پیتر سنگه در این کتاب، دنیای مدیریت کسب و کار را از دید رهبرانی که همیشه در حال بروزرسانی سازمان هستند،‌ بررسی می‌کند. برای اینکه شما دید کامل و جامعی به اهداف و تغییرات مفید در سازمانتان داشته باشید، بدون شک نیاز به یک کوچ حرفه‌ای و کاربلد در کسب و کارتان دارید؛ برای کسب اطلاع بیشتر مقاله‌ی کوچینگ کسب و کار را مطالعه بفرمایید.

 

۸. رهبران آخر غذا می‌خورند؛ سایمون سینک

نام این کتاب از رفتاری که در ارتش ایالات متحده انجام می‌شود، الگوبرداری شده. در این ارتش، سربازان تازه‌کار و جوان، اولین کسانی هستند که غذایشان را دریافت می‌کنند و هرچقدر سابقه افراد بیشتر باشد، در اولویت‌های آخر برای دریافت غذا قرار می‌گیرند. البته این یک قانون یا دستور اجباری نیست؛ بلکه رهبران و ارتشبدهای بزرگ، نیاز دیگران را در اولویت قرار می‌دهند و با این کار، روحیه همدلی را در خودشان تقویت می‌کنند.


کتاب رهبران آخر غذا می‌خورند، اصول راهبری یک سازمان را به مدیران آموزش داده می‌دهد و به آن‌ها می‌آموزد که به جای توجه به موفقیت‌های مقطعی، روی دستیابی به دستاوردهای بلند مدت و بزرگ تمرکز داشته باشند. در این کتاب، عوامل موفقیت سازمان‌های بزرگ و چالش‌هایی که یک مدیر در طول هدایت سازمان با آن مواجه می‌شود نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

۹. استراتژی اقیانوس آبی؛ دبلیو چان کیم و رنه مابورنیا

در این کتاب مدیریت کسب و کار، فضاهای کاری مسمومی که در آن‌ها رقابت ناسالم و تنش‌زا وجود دارد، به عنوان اقیانوس قرمز شناخته می‌شوند. در مقابل، بازارهایی که هنوز رقبای زیادی در آن‌ها وجود ندارد و چارچوب مشخصی برایشان تعریف نشده، به عنوان اقیانوس آبی معرفی می‌شوند.

نویسندگان کتاب استراتژی اقیانوس آبی،‌ خواننده‌ها را تشویق می‌کنند که به جای تلاش برای بقا در بازارهای شلوغ و آشفته اقیانوس قرمز، به بازارهای کم رقابت اقیانوس آبی وارد شوند. نویسندگان در این کتاب به مدیران آموزش می‌دهند که چطور با نوآوری، تقاضای جدید بسازند و سود به دست آورند. آن‌ها روی خروج از اقیانوس قرمز و ورود به اقیانوس آبی تأکید دارند و می‌خواهند به مدیران آموزش بدهند که چطور از قید و بند رقابت رها شوند.

 

۱۰. مدیر افسانه‌ای؛ مایکل گربر

به تعریف مدیر افسانه‌ای در ذهنتان فکر کنید؛ مایکل گربر در این کتاب درباره چنین مدیری صحبت می‌کند. تبدیل شدن به یک مدیر افسانه‌ای کار ساده‌ای نیست،‌ اما اگر باورها، رفتارها و جهت‌گیری‌هایش را بشناسید، می‌توانید کم‌کم این ویژگی‌ها را در خودتان ایجاد کنید و به مرور زمان یک مدیر افسانه‌ای شوید!

مدیران افسانه‌ای به رشد کارکنان سازمانشان کمک می‌کنند و می‌توانند آن‌ها را در مسیر دستیابی به اهداف سازمان با خودشان همراه کنند. این دسته از مدیران، اهداف و استراتژی‌های سازمان را به گونه‌ای می‌چینند که برای کارکنان هم ارزش افزوده داشته باشد.
مدیران افسانه‌ای همچنین به جای راه‌اندازی کسب و کارهای کارمند محور، سازمان‌های سیستم محور راه‌اندازی می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که کارکنان در کسب و کارهایی که سیستم سازی درستی دارند، با بهره‌وری بالاتری کار می‌کنند.

 

۱۱. ابتدا تمام قوانین را زیر پا بگذارید، کاری که بزرگ‌ترین مدیران انجام می‌دهند؛ مارکوس باکینگهام

اگر سخنرانی‌های مدیران بزرگ را گوش داده باشید،‌ احتمالا می‌دانید که بسیاری از آن‌ها به خارج از چارچوب بازی کردن و به شیوه‌ای متفاوت عمل کردن، اشاره می‌کنند. این کتاب مدیریت کسب و کار هم به همین منظور نوشته شده است.

معرفی کتاب ابتدا تمام قوانین را زیر  پا بگذارید، کاری که بزرگ‌ترین مدیران انجام می‌دهند

مارکوس باکینگهام در کتاب ابتدا تمام قوانین را زیر پا بگذارید، از مدیران به عنوان نیروی محرکه کارکنان سازمان یاد می‌‌کند. اما تعریف‌ها و کلیشه‌هایی که درباره انگیزه دادن به کارکنان و ارتقای عملکرد آن‌ها وجود دارد را زیر سوال می‌برد و دیدگاه جدیدی درباره مدیریت نیروی انسانی به مدیران نشان می‌دهد.

 

۱۲. تنها نکته‌ای که لازم است بدانید؛ مارکوس باکینگهام

این کتاب شبیه به کتاب‌های دانشگاهی به نظر می‌رسد و یکی از ارزشمندترین منابعی است که در حوزه مدیریت کسب و کار نوشته شده. در این کتاب سه مفهوم مدیریت، رهبری و موفقیت فردی مورد بررسی قرار می‌گیرد. معمولا در انواع کتاب مدیریت کسب و کار، حداقل یک بار به توسعه فردی هم اشاره می‌شود؛ علت این است که یک مدیر پیش از موفقیت در مدیریت فرایندها و افراد، باید توانایی مدیریت و کنترل خودش را داشته باشد.

بعضی از موضوع‌هایی که در کتاب «تنها نکته‌ای که لازم است بدانید» بررسی می‌شوند را در ادامه نام می‌بریم:

 

  • سازمان‌دهی وظایف و مسئولیت‌های مدیریتی 
  • رهبری و درک نیازهای مشترک کارکنان سازمان 
  • جلب اعتماد دیگران و ترسیم آینده مشترک برای آن‌ها

 

۱۳. ۶ کلاه تفکر؛ ادوارد دبونو

۶ کلاه تفکر یک کتاب مدیریت کسب و کار است که شهرت زیادی هم دارد. در این کتاب راجع به شش کلاه متفاوت صحبت می‌شود که می‌توانید آن‌ها را بر سر بگذارید و به شیوه‌های مختلفی فکر کنید! وقتی هرکدام از این کلاه‌ها را به سر می‌گذارید، باید مطابق با آداب آن رفتار کنید و به شیوه همان کلاه بیندیشید.

کتاب شش کلا تفکر

بیایید بررسی کنیم که هرکدام از کلاه‌ها چه رنگی دارند و نماد چه تفکری هستند.

 

  • کلاه سفید: تفکر خنثی،‌بی‌طرف و بر اساس آمار و منطق
  • کلاه قرمز: تفکر با توجه به احساسات و هیجانات مثبت یا منفی
  • کلاه سیاه: تفکر با عینک بدبینی و توجه به علت‌‌هایی که باعث شکست یک کار می‌شوند
  • کلاه زرد: تفکر با عینک خوش‌بینی و بررسی ابعاد مثبت و امیدوارانه مسئله
  • کلاه سبز: ایده‌پردازی و تفکر خلاق
  • کلاه آبی: بررسی موضوع از سمت بالا و بررسی تمام ابعاد آن

 

برای اینکه متوجه شوید تفکر به شیوه هرکدام از کلاه‌ها چگونه است، به سراغ سخنان گوهربار آقای دبونو بروید و کتاب را مطالعه کنید.

 

پیج اینستاگرام دکامی

 

 

۱۴. اصول دراکر؛ پیتر دراکر

پیتر دراکر یکی از بزرگ‌ترین نظریه‌پردازان در حوزه مدیریت است که سابقه درخشانی در کارآفرینی دارد. پیتر دراکر در کتاب اصول دراکر، دانش و تجربه‌ای که در چند دهه تحقیق و بررسی علم مدیریت به دست آورده را با خوانندگان به اشتراک می‌گذارد. در این کتاب اشتباهات مدیران مورد بررسی قرار می‌گیرد و نکاتی برای مدیریت موفق به مدیران آموزش داده می‌شود.

معرفی کتاب اصول دراکر

وقتی این کتاب را می‌خوانید، متوجه می‌شوید که چه رفتارها یا فعالیت‌های اشتباهی در فرایند مدیریت سازمان انجام می‌دهید و می‌توانید پیش از اینکه منجر به ایجاد مشکل شوند، آن‌ها را اصلاح کنید.

 

۱۵. انتخاب عالی؛ جیم کالنیز و مورتن تی.هانسن

روی جلد انتخاب عالی یک سوال جذاب نوشته شده که در محتوای کتاب به آن پاسخ داده می‌شود: «چرا بعضی از شرکت‌ها با وجود همه بحران‌ها، باز هم جهش می‌کنند؟»


نویسندگان در این کتاب کمی به اوضاع نابه‌سامان دنیا می‌پردازند و درباره بحران‌هایی که یکی پس از دیگری سر می‌رسند، صحبت می‌کنند. بعد از آن به سراغ بررسی شرکت‌هایی می‌روند که در همین اوضاع نابه‌سامان درآمد کسب می‌کنند، سود بیشتری به دست می‌آورند و اهدافشان را یکی پس از دیگری تیک می‌زنند.
در این کتاب شما با شباهت‌ها و تضادهایی که در عملکرد بزرگ‌ترین مدیران جهان وجود دارد، آشنا می‌شوید. در نتیجه می‌توانید از فعالیت‌های این مدیران درس بگیرید و سریع‌تر از قبل در مسیر تبدیل شدن به یک مدیر موفق گام بردارید.

 

۱۶. سخت‌ترین نکات درباره سخت‌ترین چیزها؛ بن هوروویتز

این کتاب می‌تواند بهترین کتاب مدیریت کسب و کار باشد، اما صحبتی که در ابتدای مقاله گفتیم را فراموش نکنید؛ هرکدام از کتاب‌های مدیریتی، نکته‌ای به شما می‌آموزند و حرفی برای گفتن دارند. بیایید به سراغ بررسی صحبت‌های بن هوروویتز در کتاب جذابش برویم.

کتاب سخت ترین نکات در مورد سخت ترین چیزها
نویسنده در این کتاب مدیریت کسب و کار درباره راه‌اندازی و رشد کسب و کار در سخت‌ترین شرایط صحبت می‌کند. سخت‌ترین نکات درباره سخت‌ترین چیزها با ادبیاتی داستان‌گونه نوشته شده و برای خواننده‌ها جذاب است. پس اگر به دنبال کتابی هستید که هم در اوقات فراغت سرگرمتان کند و هم درس‌هایی درباره مدیریت برایتان داشته باشد، این کتاب بهترین انتخاب برای شماست.

 

۱۷. هنر شفاف اندیشیدن؛ رولف دوبلی

اگر هنوز هنر شفاف اندیشیدن را نخوانده‌‌اید، حداقل نامش را شنیده‌اید. هنر شفاف اندیشیدن یکی از بهترین کتاب‌های نوشته شده در حوزه توسعه فردی است که هر مدیری باید حداقل یک بار آن را بخواند. شما در کنار کتاب‌های مدیریت کسب و کار، به کتاب‌های دیگری هم نیاز دارید تا بتوانید مهارت‌های درون فردی و بین فردی خود را نیز توسعه بدهید.

نویسنده در این کتاب به خطاهای ذهنی می‌پردازد که هنگام تفکر و تصمیم‌گیری گریبانگیر ما می‌شوند و به مسیر اشتباه هدایتمان می‌کنند. شما با مطالعه هنر شفاف اندیشیدن یاد می‌گیرید خطاهای شناختی ذهنتان را شناسایی و مدیریت کنید. رولف دوبلی معتقد است که بعد از مطالعه این کتاب شیوه تفکرتان تغییر می‌کند. البته نباید انتظار داشته باشید که میزان خطاهای شناختی خود را به صفر برسانید و مانند یک انسان کامل تصمیم بگیرید.
نکته جالب دیگری که درباره کتاب هنر شفاف اندیشیدن وجود دارد این است که عادل فردوسی‌پور آن را به نثری روان ترجمه کرده و مطالعه آن ذهن و چشم خوانندگان را خسته نمی‌کند.

 

۱۸. ۵۳ اصل در مدیریت انسان‌ها؛ استفان رابینز

در این کتاب ۵۳ نکته‌ای که رابینز در مدیریت افراد و رفتار سازمانی آموخته، مطرح شده است. این کتاب مدیریت کسب وکار، حجم زیادی از اطلاعات مفید و کاربردی به صورت خلاصه و فشرده به مخاطب ارائه می‌دهد. به همین دلیل نویسنده در نکته آخر کتاب تأکید می‌کند که «مراقب راهکارهای زودبازده باشید!».


با اینکه ۵۳ اصل در مدیریت انسان‌ها، کتابی کوتاه و مفید است، اما توصیه می‌کنیم آن را با سرعت کم‌تری بخوانید و به هر نکته‌ای که یاد می‌گیرید، عمیق فکر کنید. با این شیوه مطالعه، آنچه استفان رابینز می‌خواسته به خوانندگان انتقال بدهد را دریافت خواهید کرد.

 

۱۹. صراحت تمام عیار؛ کیم اسکات

در این کتاب قاطعیت در مدیریت را یاد می‌گیرید. اعضای سازمان زمان زیادی در طول روز را باهم سپری می‌کنند و در این میان ممکن است تعارض‌هایی بین آن‌ها پیش آید. بعضی از اعضا، بخاطر پیشگیری از تنش در سازمان، ملاحظه‌کاری می‌کنند و صراحت ندارند. این کار مانع از استرس و تنش در سازمان می‌شود، اما تعامل بین کارکنان را کاهش می‌دهد و به دنبال آن، بهره‌وری هم کم می‌شود. بنابراین مدیر سازمان باید با صراحت کامل برای حل اختلافات و از بین بردن تعارضات وارد عمل شود.

کتاب صراحت تمام عیار

در این کتاب هم مانند بسیاری از دیگر کتاب‌های مدیریت کسب و کار، ویژگی‌های یک مدیر خوب بررسی می‌شود. نویسنده همچنین درباره اشتباهات احتمالی مدیران صحبت می‌کند و رفتار رهبران بزرگ سازمان‌هایی با ارزش چند میلیون دلاری را مورد بررسی قرار می‌دهد. موضوع اصلی کتاب صراحت تمام عیار، حول محور ارتباط صادقانه و صریح مدیر با کارکنان سازمان می‌چرخد.

 

۲۰. کتاب مدیریت کسب و کار و بهره وری؛ محمد تقی طغرایی، سید سعید میرواحدی , فرزانه خالویی

کتاب مدیریت کسب و کار و بهره وری یکی از بهترین کتاب‌های مدیریتی است که به زبان فارسی نوشته شده و ترجمه زبان دیگری نیست. این کتاب مدیریت کسب و کار، جزو منابع دانشگاهی محسوب می‌شود و نوشته‌های آن کاملا علمی است. به همین دلیل مطالعه آن برای مدیرانی که مشغول به تحصیل نیستند هم فواید بسیاری دارد.

معرفی کتاب مدیریت کسب و کار و بهره وری
همانطور که از نام کتاب مدیریت کسب و کار و بهره وری مشخص است، نویسندگان در این کتاب به روش‌های هدایت یک سازمان، افزایش عملکرد کارکنان و رشد کمی و کیفی سازمان می‌پردازند.

 

کلام آخر؛ مطالعه کتاب مدیریت کسب و کار به تنهایی برای موفقیت کافی نیست.

مطالعه کتاب‌های مدیریت کسب و کار اطلاعات جدید به شما می‌دهد و دیدگاهتان را نسبت به مدیریت باز می‌کند تا ابعاد مختلف آن را ببینید. به همین خاطر تفاوت‌های یک مدیر کتابخوان با مدیری که سالی یک کتاب هم نمی‌خواند، در مدیریت سازمانشان مشخص می‌شود. البته مطالعه به تنهایی کاری از پیش نمی‌برد و نتیجه‌ای جز رسیدن به ضرب‌المثل «عالم بی‌عمل به چه ماند؟ به زنبور بی‌عسل!» ندارد.

اگر به دنبال یادگیری علم مدیریت هستید، در کنار مطالعه کتاب‌ها، نکاتی که یاد می‌گیرید را اجرا کنید. همچنین مقالات و منابع به‌روزی که در این زمینه نوشته‌ شده‌اند را نیز مطالعه کنید و اطلاعاتتان را آپدیت نگه دارید. اگر هم فرصت کافی برای گشتن به دنبال منابع ندارید،‌ مرکز مدیریت کاربردی ایران را در بازه‌های زمانی منظم چک کنید. ما در این وب‌سایت داده‌های مختلف مدیریتی را در قالب‌ دوره‌های آموزشی و مقالات مدیریتی در اختیار مخاطبانمان قرار می‌دهیم تا سطح مدیریت کسب و کار در ایران ارتقا پیدا کند.
اگر شما هم کتاب مدیریت کسب و کار خوبی می‌شناسید، به ما معرفی کنید. همچنین اگر کتاب‌های این مقاله را خوانده‌اید،‌ نظرتان را در بخش کامنت‌ها بنویسید.

 

اگر می خواهید به صورت حرفه ای تیم سازی کنید و تیم با انگیزه ای داشته باشید، سیستم کنترلی اصولی طراحی کنید و عملکرد کارمندانتان را ارزیابی کنید، بهترین ها را در سازمانتان استخدام کنید و … می‌توانید در « دوره آنلاین مدیریت » ثبت نام کنید.

دوره آنلاین مدیریت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link