چگونه متن آگهی استخدام را عالی بنویسیم؟ + نمونه آگهی استخدام

The text of the job advertisement

سبک نگارش و انتشار متن آگهی استخدام در گذشته را به یاد دارید؟ چند عبارت کوتاه که در روزنامه‌های سفید و صورتی یا سفید و آبی با نام «نیازمندی‌ها» چاپ می‌شدند. در این روزنامه‌ها هر کسب و کاری یک مستطیل کوچک داشت که در آن نوشته شده بود: استخدام نیروی مجرب خانم/ آقا. برای موقعیت شغلی الف. با حقوق مکفی!

گاهی هم کارفرماها جزئیات بیشتری درباره کار می‌نوشتند. اما این جزئیات هیچوقت به اندازه‌ای نبود که کارجو دقیقا متوجه شود که کارفرما دقیقا به چه نیرویی نیاز دارد! پس بی‌دلیل نیست که مردم امروز دیگر از روزنامه‌های نیازمندی‌ها استفاده نمی‌کنند.

برای استخدام یک کارمند خوب، باید کارفرمای خوبی باشید. یک کارفرمای خوب از همان ابتدای کار به همه چیز، حتی متن آگهی استخدام توجه دارد. اگر قصد دارید نیروهای جدید و متخصص برای مجموعه خود استخدام کنید، مطالعه این مقاله به شما کمک می‌کند متن آگهی حرفه‌ای بنویسید.

 

بهترین روش آگهی استخدام

بهترین متن آگهی استخدام، یک متن دو طرفه است. یعنی شما در این آگهی هم می‌گویید چه نیرویی با چه تخصص‌ها و مهارت‌هایی لازم دارید و هم به کارجو می‌گویید که چه شرکتی هستید و در چه حوزه‌ای فعالیت دارید.

The best way to advertise

در واقع بهترین روش آگهی استخدام ارائه یک شرح شغل کوچک است. هدف ما در این مقاله این است که به شما پاسخ دهیم چه چیزهایی باید در متن آگهی استخدام بنویسید. بنابراین ابتدا به صورت کلی آنچه باید در آگهی باشد را بررسی خواهیم کرد. سپس مثال‌هایی در رابطه با استخدام نیروهای مختلف می‌زنیم.

 

چه اطلاعاتی باید در متن استخدام نیرو وجود داشته باشد؟

شما در آگهی استخدام باید اطلاعاتی درباره نیرویی که نیاز دارید ارائه دهید. همچنین باید ویژگی‌های سازمان خود را بیان کنید تا کارجو قدرت تصمیم‌گیری داشته باشد. شاید فردی متخصص در حوزه مورد نظر شما باشد، اما با روند کاری شرکتتان سازگاری نداشته باشد. چنین شخصی بهترین نیروی کار برای مجموعه شما نیست!

Recruitment text

۱- متن استخدام نیرو : عنوان شغلی باید شفاف باشد

هر شغلی عنوان مخصوص به خود را دارد. اما این عنوان بسیار کلی است و برای توضیح موقعیت مورد نظر شما در یک سازمان کافی نیست. تصور کنید به مغازه کفش فروشی بروید و به مغازه‌دار بگویید: من یک جفت کفش می‌خواهم! با این جمله نه تنها پاسخی دریافت نمی‌کنید، که موجی از سوال‌ها به سمتتان سرازیر می‌شود. چه مدل کفشی؟ چه سایزی؟ چه رنگی؟ و… .

پس از همان ابتدا موقعیت شغلی را به صورت شفاف در متن استخدام نیرو بیان کنید تا تنها افراد واجد شرایط برای آن درخواست دهند. با این کار هم در زمان خودتان و هم در زمان کارجوها صرفه جویی خواهید کرد. به عنوان مثال به جای عنوان «استخدام ادمین سایت» بنویسید: «استخدام ادمین سایت تمام وقت در منطقه شمال تهران».

۲- متن استخدام نیرو : ذکر جزئیات مهم موقعیت شغلی مورد نظر

فراموش نکنید که متن آگهی استخدام نباید بیش از حد طولانی باشد. بنابراین تنها به جزئیات مهم کار اشاره کنید. اگر شرح شغل کاملی برای پست کاری مورد نظرتان داشته باشید، به راحتی می‌توانید تشخیص دهید که چه جزئیاتی باید در آگهی استخدام نوشته شوند. در ادامه چند مثال از جزئیات مورد نیاز برای متن استخدام نیرو را بیان کرده‌ایم.

 • مسئولیت‌های موقعیت کاری: به عنوان مثال برای یک ادمین سایت، انتشار محتوا، نظارت بر روند کار سایت، گزارش نویسی هفتگی یا ماهانه و… جزو مسئولیت‌های کاری هستند.
 • مهارت‌های مورد نیاز: برای ادمین سایت تسلط به سیستم مدیریت محتوا (وردپرس و…)، تسلط بر اصول سئو، آشنایی با محتواسازی و … جزو مهارت‌های مورد نیاز اوست.
 • ساعات کار و موقعیت کار را نیز مشخص کنید: اگر کارمند پست مورد نظرتان نیاز به انجام ماموریت‌های خاصی دارد، باید در آگهی درج شود.


در آگهی استخدام ۲ تا ۳ خط درباره شرکت یا سازمان خود توضیح دهید.

 

۳- متن استخدام نیرو : چه نیرویی می‌خواهید؟

بعد از اینکه ویژگی‌های شغلی در متن آگهی استخدام مشخص شد، حال باید به سراغ توقعات خودتان از نیروی کار بروید. حتما می‌دانید که همه افرادی که در زمینه مورد نظر فعالیت دارند، برای سازمان شما مناسب نیستند. بنابراین بعد از آن باید ویژگی‌های یک نیروی شایسته برای فعالیت در شرکتتان را بنویسید.

برای مثال توانایی‌های مورد نیاز برای یک ادمین سایت را ذکر نموده ایم:

 • روحیه کار تیمی
 • نظم
 • مدیریت و توانایی ایجاد هماهنگی بین نیروهای مختلف
 • سابقه کار مورد نیاز
 • وضعیت سربازی کارجو
 • حضور در شرکت در صورت نیاز (اگر نیروی دورکار استخدام می‌کنید).

به طور کلی هر آنچه انتظار دارید در این بخش باید یادداشت شود.

۴- متن استخدام نیرو : دستمزد و مزایای فعالیت در شرکت

در بسیاری از موارد کارفرمایان در متن آگهی استخدام چیزی درباره دستمزد و مزایا و خدماتی که شرکت به کارمندان خود ارائه می‌دهد، نمی‌نویسند. به همین دلیل تا مرحله پذیرش در مصاحبه استخدامی پیش می‌روند. اما بعد از آن متوجه می‌شوند که نمی‌توانند در مورد دستمزد به توافق برسند.

Recruitment text
البته می‌دانیم که تا پیش از مشخص شدن جزئیات درباره نیروی کار (مانند مهارت، سابقه کار و…) نمی‌توان دستمزد قطعی برای او مشخص کرد. اما در هر صورت دستمزد در یک محدوده مشخص قرار دارد و از این محدوده کم‌تر یا بیشتر نمی‌شود.

بیان محدوده دستمزد در متن استخدام نیرو، یعنی شما از همان ابتدا همه چیز را شفاف و مشخص بیان کرده‌اید. بنابراین نیروی کار می‌تواند به مجموعه شما اعتماد داشته باشد. علاوه بر میزان دستمزد، تسهیلاتی چون وام‌ها، بن‌ها و تشویقی‌ها را نیز در متن آگهی استخدام درج کنید.

۵- متن استخدام نیرو : اطلاعات تماس

تا اینجای کار دقیقا مشخص کرده‌اید که مجموعه شما چیست و به چه نیرویی نیاز دارد. بنابراین کارجویان متوجه می‌شوند که آیا برای همکاری با شما مناسب هستند یا خیر. در صورت تمایل به ارسال رزومه، باید راه‌های ارتباطی مختلفی در آگهی درج شده باشد.

مرسوم‌ترین شیوه برای دریافت رزومه، ایمیل است. اما برای راحتی بیشتر خودتان و کارجوها می‌توانید شماره تماس یا آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خود را نیز قرار دهید. دقت کنید که اگر شماره تلفن قرار می‌دهید، اما دوست ندارید با حجم زیاد تماس‌ها روبرو شوید، حتما در متن آگهی استخدام بنویسید. یادداشت کنید که تنها برایتان پیام ارسال کنند و از پاسخ دادن به تماس‌ها معذورید.

 

اطلاعاتی که نباید در متن آگهی استخدام نوشت

کارفرمایان معمولا می‌دانند چه چیزهایی نباید در متن آگهی استخدام نوشته شود. اما گاهی اوقات برای هدف درست، جمله اشتباهی در متن آگهی جذب نیرو می‌نویسند. این موضوع باعث می‌شود کارجوها برای ارسال رزومه اقدام نکنند. موارد زیر نباید در آگهی وجود داشته باشد.

The text of the job advertisement

 • تعریف بیش از اندازه از شرکت: نیازی نیست در متن آگهی استخدام به موفقیتی که سال‌ها پیش به دست آورده‌اید، اشاره کنید.
 • جزئیات بیش از حد موقعیت شغلی: برخی از جزئیات بدیهی هستند. مثلا برای استخدام ادمین سایت، آشنایی با کامپیوتر یک مهارت بدیهی است و نیازی به درج آن در متن آگهی استخدامی وجود ندارد!
 • درباره نحوه پوشش صحبت نکنید. پوشش هرکس انتخاب شخصی اوست. اگر حتی سبک پوشش برایتان اهمیت دارد (بهتر است نداشته باشد!)، نیازی نیست آن را در آگهی بنویسید. کارجو برای مصاحبه به دفتر می‌آید و پوشش او را می‌بینید. صحبت درباره ظاهر افراد، حس ناامنی و بی‌اعتمادی ایجاد می‌کند.
 • مهارت‌هایی که واقعا ضروری نیستند و فرد بعد از استخدام می‌تواند در شرکت شما آن‌ها را یاد بگیرد. (البته می‌توانید به چند مورد اشاره کنید. اما قبل از آن بنویسید: ترجیحا دارای ویژگی…. یا آشنا با ویژگی… )
 • متن آگهی استخدام را بیش از حد طولانی نکنید.
 • اگر قصد استخدام در چند ردیف شغلی دارید، آن‌ها را در یک آگهی جای ندهید. برای هر کدام متن جداگانه بنویسید و در آگهی‌های جدا منتشر کنید.

 

چگونه یک آگهی استخدام خوب بنویسیم؟

تا اینجا فهمیدیم که چگونه آگهی استخدام بنویسیم. اما می‌دانید که متن آگهی استخدام معمولی با آگهی خوب متفاوت است. البته تفاوت‌های بین آن‌ها جزئی است. پیش از هر چیز به یاد داشته باشید که آگهی استخدام خوب متن کاملی دارد که در آن تمام اطلاعات مورد نیاز ارائه شده است. در ادامه با ما همراه باشید تا پاسخ سوال ” چگونه یک آگهی استخدام بنویسیم ” را بگیرید و بتوانید یک آگهی استخدام خوب و حرفه‌ای بنویسید. 

How to write a good job posting

 • از جذابیت‌های کار و موقعیت شغلی و سازمانتان صحبت کنید، اما اغراق نکنید.
 • برنامه‌هایی که برای آینده کارمندان در نظر دارید.
 • اطلاعات را به ترتیب به کارجو انتقال دهید. ابتدا درباره عنوان و ویژگی‌های موقعیت کاری صحبت کنید. سپس به توانایی‌های مورد نیاز بپردازید و در نهایت راه‌های ارتباطی خود را درج کنید.
 • اطلاعات را دسته‌بندی کنید و برای هر دسته سرفصل مناسب قرار دهید. ارائه یک لیست که همه مطالب به دنبال هم و جدا نشده ارائه شوند، کارجو را سردرگم می‌کند.
 • سعی کنید در آگهی با کارجو صحبت کنید! یعنی از ضمایر مخاطب استفاده کنید، نه غایب. مثلا بگویید: «برای کار در شرکت ما لازم است روحیه کار تیمی داشته باشید.» نه اینکه: «کارجو باید روحیه کار تیمی داشته باشد.»
 • از عکس مناسب برای آگهی استخدامی خود استفاده کنید. بهتر است در این عکس ویژگی‌های مثبت موقعیت شغلی مورد نظر شما به مخاطب منتقل شود.
 • ساده بنویسید. جملات پیچیده با ادبیات سنگین، کارجو را خسته می‌کنند. به یاد داشته باشید که متن آگهی استخدام هیچ ارتباطی با کتب ادبی یا نامه‌های رسمی و اداری ندارد!
 • از کلمات مناسب استفاده کنید. به عنوان مثال به جای منشی از عبارت مسئول دفتر استفاده کنید. به جای انباردار، واژه کارشناس انبارداری به کار ببرید. سعی کنید تا در متن آگهی به کارجو و تخصص‌های او احترام بگذارید.

تا اینجا همه چیز را به صورت تئوری بیان کردیم. با ما همراه باشید تا با مثال‌های عملی ارائه شده بفهمید چگونه باید از این اطلاعات استفاده کنید.

 

حتما بخوانید: رشته MBA چیست 

 

۲ نمونه متن آگهی استخدام جذاب

در این بخش دو نمونه متن آگهی استخدام جذاب ارائه داده‌ایم و قسمت‌های مختلف آگهی را مشخص و تفکیک کرده‌ایم. همچنین توضیحات لازم را درباره آن‌ها یادداشت کرده‌ایم.

The text of the attractive job advertisement

متن اول: آگهی استخدام سرآشپز رستوران

۱- عنوان:

استخدام سرآشپز ماهر نیمه وقت در رستوران ایتالیایی محدوده شمال تهران

۲- جزئیات موقعیت شغلی:

ما یک رستوران ایتالیایی پنج ستاره هستم که برای پختن بهترین غذاهای ایتالیایی در تهران به یک سرآشپز ماهر نیاز داریم. شما در رستوران مسئول مدیریت آشپزخانه هستید. بنابراین طعم و محبوبیت غذاهای رستوران به شما بستگی دارد.

۳- مسئولیت‌های سرآشپز:

 • آشنا به دستور پخت غذاهای ایتالیایی
 • دارای حداقل ۵ سال سابقه کار مرتبط.
 • ترجیحا دارای تحصیلات در زمینه آشپزی
 • و …

۴- دستمزد و مزایای کار در شرکت:

 • حقوق قانون کار با بیمه و مزایای اضافی
 • امکان دریافت وام فوری
 • ارائه بن‌های تخفیف و تشویقی ویژه کارکنان رستوران … 

اطلاعات تماس نیز در انتها درج می‌شوند. فراموش نکنید که فهرست کردن در متن آگهی استخدام اهمیت بسیاری دارد. جملات طولانی که پر از ویژگی‌ مورد نظر برای کار هستند و پشت سر هم نوشته شده‌اند، رشته کلام را از دست مخاطب خارج می‌کنند.

متن دوم: آگهی استخدام ادمین سایت

۱- عنوان:

استخدام ادمین سایت تمام وقت در شرکت نرم افزاری در منطقه ۲ کرج

۲- جزئیات موقعیت شغلی:

ما یک شرکت نرم افزاری هستیم که به صورت تخصصی در حوزه طراحی نرم افزارهای مدیریت مالی فعالیت می‌کنیم. برای افزایش مشتریان اینترنتی و توسعه دیجیتال مارکتینگ به یک ادمین سایت باسابقه و حرفه‌ای نیاز داریم.

مسئولیت‌ها و وظایف کاری:

 • بارگذاری محتوا به صورت روزانه
 • بهینه‌سازی سایت و آنالیز مشکلات و ارائه راهکار برای حل آن‌ها
 • توانایی تحلیل و آنالیز سایت
 • تسلط بر وردپرس
 • آشنایی با نوشتن محتوای سئو شده و جذاب مزیت محسوب می‌شود
 • دارای دو سال سابقه کار مرتبط

۳- دستمزد و مزایای کار در مجموعه:

 • ارائه آموزش‌های منظم
 • حقوق ۵ میلیون ماهانه به همراه بیمه و مزایا
 • ارائه پورسانت همکاری در فروش در صورت بازاریابی موفق در فضای آنلاین
 • فضای کاری صمیمی و دوستانه.

۴- دستمزد و مزایای کار در شرکت:

 • حقوق قانون کار با بیمه و مزایای اضافی
 • امکان دریافت وام فوری
 • ارائه بن‌های تخفیف و تشویقی ویژه کارکنان رستوران … 

توجه داشته باشید که این دو متن آگهی کامل نوشته نشده‌اند. تنها چند نمونه از ویژگی‌های مورد نیاز برای موقعیت‌های شغلی ذکر شده را به عنوان مثال در متن آگهی استخدام ارائه دادیم. در واقع بیشتر باید به سبک ساده نویسی و کوتاه نویسی آگهی توجه داشته باشید.

 

بهترین متن آگهی استخدام فروشنده

در این چند بخش، نمونه‌هایی از متن آگهی جذب نیروهای پرکاربرد را ارائه داده‌ایم. به یاد داشته باشید که شرح شغل اولین پیش نیاز نوشتن یک آگهی استاندارد، کامل و جذاب است. شما می‌توانید متن آگهی استخدام فروشنده را با پاسخ به سوالاتی که در ادامه بیان می‌کنیم، بنویسید.

The best seller job advertisement text

۱- عنوان

 • استخدام فروشنده چه اجناسی در کدام منطقه و کدام شهر؟
 • پاره وقت یا تمام وقت؟

۲- توضیح موقعیت شغلی

 • مجموعه یا مغازه شما در چه حوزه‌ای فعالیت دارد؟
 • آیا فروشنده باید در محل حضور داشته باشد؟
 • فروشنده باید چه کارهایی در مغازه یا دفتر کار شما انجام دهد؟

۳- وظایف و مسئولیت‌های فروشنده

 • آیا سابقه کار مرتبط برایتان اهمیت دارد؟
 • جنسیت فروشنده برایتان مهم است؟
 • آیا برای کار شرط سنی دارید؟
 • آیا فروشنده باید مهارت خاصی به غیر از فروش محصول داشته باشد؟ (توانایی کار با اسکنرها و نرم افزارهای خاص).

در نهایت بعد از پاسخ به این سوالات برای نوشتن بهترین متن آگهی استخدام فروشنده ، درباره میزان دستمزد و مزایای کار صحبت کنید. به یاد داشته باشید که لازم است اصول نگارش یک متن آگهی استخدام حرفه‌ای را نیز در پاسخ به این سوالات رعایت کنید.

حتما بخوانید: ۷ سوال کلیدی در مصاحبه کارشناس فروش که کارفرما باید بپرسد 

 

بهترین متن آگهی استخدام بازاریاب یا ویزیتور

متن آگهی استخدام ویزیتور نیز چیزی اضافه بر آنچه تا اینجا گفتیم ندارد. البته روش دستمزد دهی برای بازاریاب‌ها با کارمندها متفاوت است. آن‌ها معمولا مطابق با قانون کار حقوق نمی‌گیرند و پورسانت دریافت می‌کنند. بنابراین بهتر است در متن آگهی استخدام بازاریاب حتما درباره دستمزد صحبت کنید.

علاوه بر دستمزد، سعی کنید فضای بازاریابی را نیز در آگهی درج کنید. برخی از شرکت‌ها بازاریاب‌های خود را به سوی مشتریان هدفی که خودشان انتخاب کرده‌اند، می‌فرستند. اما در برخی دیگر از مجموعه‌ها بازاریاب باید خودش مخاطب هدف را در فضای مجازی یا واقعی پیدا کند و با او مذاکره انجام دهد.

 

بهترین روش درج آگهی استخدام

اولویت دوم، بعد از نوشتن متن آگهی، این است که آگهی را در کجا منتشر کنیم؟ بهترین روش درج آگهی استخدام چیست؟ امروزه فضاهای بسیاری وجود دارد که در آن می‌توانید آگهی‌های استخدامی خود را منتشر نمایید، سایت‌های اینترنتی، پیج‌های اینستاگرام ، شبکه‌های اجتماعی و…

The best way to advertise a job

به یاد داشته باشید که امروزه کارجوها دیگر در فضای واقعی به دنبال فرصت‌های شغلی نیستند. آن‌ها در اینترنت آگهی استخدام را پیدا می‌کنند و درخواست می‌دهند. باید قبول کنیم که روزنامه‌های نیازمندی‌ها دیگر به کار نمی‌آیند! بنابراین توجه داشته باشید که برای بهترین روش درج آگهی استخدام از نیازمندی های روزنامه استفاده نکنید.

حتما بخوانید: ۱۵ نکته‌ی ضروری جهت استخدام نیرو از طریق شبکه‌های اجتماعی 

 

کجا آگهی استخدام بدم؟

در ایران سایت‌های مختلفی در زمینه انتشار متن آگهی استخدام فعالیت می‌کنند. برخی از آن‌ها به صورت رایگان این کار را انجام می‌دهند. علت رایگان کار کردن آن‌ها این است که یا تازه کار هستند و مخاطبان زیادی ندارند، یا کارجوهای باسابقه و حرفه‌ای در آن‌ها فعالیت نمی‌کنند. چند نمونه از بهترین سایت‌های ایرانی برای انتشار آگهی را در ادامه نام برده‌ایم.

 • ایران تلنت
 • جابینجا
 • جاب ویژن
 • ای-استخدام
 • کاربوم
 • سایت نیازمندی‌های همشهری (جایگزین روزنامه‌های باطله سفید و صورتی!)
 • پایگاه اطلاع‌رسانی شغلی دانش‌آموختگان آموزش عالی
 • سایت استخدام
 • جامعه مجازی متخصصین
 • شبکه اجتماعی لینکدین
 • کانال های و گروه های تلگرامی مرتبط با پوزیشن شغلی مدنظرتان
 • کانال های تلگرامی حوزه ی منابع انسانی
 • پیج های اینستاگرامی مرتبط

 

جمع بندی

اکنون می‌توانید بهترین آگهی استخدام را بنویسید و دیگر نیازی به مستطیل‌های کوچک روزنامه‌های نیازمندی‌ها ندارید! می‌توانید یک جایگاه ویژه در میان سایت‌های استخدام داشته باشید. در این مقاله هر آنچه لازم بود برای نوشتن بهترین متن آگهی استخدام بدانید را بیان کردیم.

نیاز دوم شما شرح شغل مناسب است. اگر اطلاعات شرح شغل را مطابق با روشی که قبلا آموزش دادیم، درج کنید؛ بهترین متن آگهی استخدام را خواهید داشت. این موضوع شانس مجموعه شما را در بهره‌مندی از حرفه‌ای‌ترین کارمندان افزایش می‌دهد.

 

اگر می خواهید آگهی استخدام حرفه ای و اصولی بنویسید، رزومه های مشکوک را شناسایی کنید، به راحتی در مورد حقوق مناسب با متقاضی توافق کنید و کارمندان حرفه ای را در سازمان خود حفظ کنید و… می‌توانید در دوره «آموزش جذب و استخدام بهترین ها» ثبت نام کنید.

کارگاه آموزشی جذب و استخدام بهترین ها

2 دیدگاه برای “چگونه متن آگهی استخدام را عالی بنویسیم؟ + نمونه آگهی استخدام

 1. اشتراک‌ها: آموزش جامع مراحل استخدام به صورت گام به گام | از 0 تا 100 | ارشیا دکامی

 2. اشتراک‌ها: شرح وظایف مدیر منابع انسانی چیست؟ | پاسخ به 4 سوال متداول | ارشیا دکامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link