رشته MBA چیست؟ بازار کار رشته MBA

رشته MBA

مدیریت هم می‌تواند عامل اصلی موفقیت یک سازمان باشد و هم عامل شکست آن. تفاوت هم در آگاهی و شناخت مهارت‌های مدیریت است. به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال این هستند که بدانند رشته MBA چیست؟

رشته‌های مدیریت شاخه‌های متنوعی دارند. مدیریت بازرگانی یا مدیریت MBA‌ یکی از کاربردی‌ترین شاخه‌های مدیریت است که در این مقاله به صورت کامل راجع به آن‌ صحبت خواهیم کرد. در همین ابتدای کار باید تأکید کنیم که رشته MBA به دو روش مختلف آموزش داده می‌شود. روش اول شامل آموزش‌هایی کاربردی است که مهارت‌های لازم برای مدیریت را به افراد آموزش می‌دهد. روش دوم صرفا توضیحات تئوری است که فقط روی کاغذ کاربرد دارد و در بازار کار هیچ مشکلی را حل نمی‌کند. در این مقاله خواهید دانست روش اول در رشته MBA چیست و چه کاربردی دارد.

 

رشته MBA چیست؟

زمانی که این سوال را در موتورهای جستجو سرچ می‌کنیم، توضیحاتی با عبارات و جملات ثقیل می‌خوانیم و در پایان هم تقریبا دقیقا نمی‌فهمیم رشته MBA چیست. پس در این مقاله از عبارات پیچیده می‌گذریم و به ساده‌ترین روش بررسی می‌کنیم که رشته MBA چیست.

رشته MBA چیست

در رشته MBA مهارت‌های اساسی مورد نیاز برای مدیریت آموزش داده می‌شود. دانشجویان این رشته دیدگاهی جامع از بازاریابی، امور مالی، حسابداری و مهارت‌های سخت و نرم مورد نیاز برای مدیریت و رهبری یک سازمان به دست می‌آورند. افرادی که از این رشته فارغ التحصیل می‌شوند، باید بتوانند چالش‌های مدیریت در دنیای واقعی را برطرف کنند و به نوعی مدیریت بحران در سازمان را انجام دهند که این کار به دانشی فراتر از آنچه روی کاغذ نوشته می‌شود، نیاز دارد.

رشته مدیریت MBA منحصر به مدیران نیست. افرادی که کسب و کاری راه‌اندازی نکرده‌اند، اما به مدیریت علاقه دارند، در این رشته درس می‌خوانند. بعد از فارغ التحصیلی می‌توانند به عنوان مدیر در شرکت‌های مختلف استخدام شوند یا کسب و کار شخصی خود را راه‌اندازی کنند. مهارت‌های فارغ التحصیلان این رشته،‌ فرصت‌های شغلی بهتر با حقوق بالاتر را پیش روی آن‌ها قرار می‌دهد. در صورتی که علاقه دارید درباره رشته مدیریت اجرایی هم اطلاعات بیشتری کسب کنید حتما مقاله دیگر ما را مطالعه نمایید.

 

حتما بخوانید: طراحی قیف فروش

 

گرایش‌های رشته MBA‌ چیست؟

رشته MBA گرایش‌های مختلفی دارد. دانشجویان بعد از دو ترم تحصیل در دانشگاه می‌توانند گرایش مورد نظر خود را انتخاب کنند. هرکدام از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، چند گرایش خاص را ارائه می‌دهند. به همین دلیل پیش از ثبت نام در این رشته، باید بررسی کنید در دانشگاه مورد نظرتان گرایش‌های رشته MBA چیست. به طور کلی گرایش‌های این رشته عبارتند از؛

 • عمومی
 • استراتژی
 • بازاریابی
 • خدمات
 • رفتار سازمانی و منابع انسانی
 • سازمان‌های پروژه محور
 • سیستم‌های اطلاعاتی و IT
 • زنجیره تأمین و پروسه
 • کارآفرینی
 • مالی
 • نوآوری در توسعه محصول و خدمات

گرایش‌های رشته MBA‌ چیست

 

موارد بالا گرایش‌هایی بودند که در دفترچه‌های کنکور ثبت شده‌اند. هر دانشگاه ممکن است یک یا چند مورد از این گرایش‌ها را ارائه دهد. برخی از موسسات آموزشی، با توجه به نیازهای کسب و کارهای مختلف، گرایش‌های دیگری مانند مدیریت عمران و سازه، مدیریت در مراکز درمانی و… را نیز تدریس می‌کنند.

 

دوره جامع آموزش مدیریت کاربردی

 

رشته MBA مخفف چیست؟

MBA مخفف عبارت Master of Business Administration به معنی «کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی» است و در ایران با نام «مدیریت ارشد کسب و کار» نیز شناخته می‌شود. البته این رشته به افرادی که قصد دارند کسب و کارهای تجاری و بازرگانی را مدیریت کنند، محدود نمی‌شود. بسیاری از مدیران صنعتی و دولتی نیز در این رشته تحصیل می‌کنند. نکته مهم این است که بدانید رشته MBA چیست و آیا می‌تواند دانش و مهارت‌های مورد نظر را به شما ارائه دهد یا خیر.

MBA عبارت مخففی بود که برای اولین بار در سال ۱۹۰۸ توسط دانشگاه هاروارد به عنوان یک رشته تحصیلی جدید معرفی شد. امروزه این رشته در دانشکده بازرگانی هاروارد ارائه می‌شود. در رابطه با اینکه مدیریت بازرگانی چیست اینجا بخوانید.

 

حتما بخوانید: هوش تجاری bi

 

مهارت‌های رشته مدیریت MBA چیست؟

افرادی که در رشته مدیریت MBA تحصیل می‌کنند،‌ باید به یک مدیر تمام عیار تبدیل شوند که با تمام مهارت‌های سخت و نرم این حوزه آشنایی دارد. البته برای به دست آوردن این مهارت‌ها، نباید به آموزش‌های آکادمیک بسنده کرد. استفاده کاربردی از دانسته‌ها و کسب تجربه، مهم‌ترین اصل برای تبدیل شدن به یک مدیر حرفه‌ای است.

بیایید به سوال اصلی برگردیم؛ مهارت‌های رشته MBA چیست؟

 • مهارت‌های حسابداری
 • مهارت‌های ارتباطات با کارمندان یا شرکای تجاری
 • اصول اخلاق کسب و کار
 • اصول استراتژی کسب و کار
 • تحلیل داده‌ها
 • اقتصاد
 • امور مالی و دارایی
 • رهبری
 • بازاریابی

 

حتما بخوانید: وظایف مدیر داخلی شرکت 

 

مدیریت MBA را در دانشگاه بخوانیم یا موسسات آموزش آزاد؟

این موضوع کاملا به موقعیت شما بستگی دارد. دانشجویانی که می‌دانند رشته MBA چیست و به آن علاقه دارند، با تحصیل در دانشگاه‌ها می‌توانند به اهداف خود برسند. اما در برخی موارد مدیران کسب و کارها برای بروزرسانی دانش خود و یادگیری مهارت‌های رهبری و مدیریت، برای تحصیل در رشته مدیریت MBA اقدام می‌کنند. این افراد شغل خود را دارند و احتمالا بیشتر از اینکه به مدرک تحصیلی نیاز داشته باشند، به مهارت‌هایی که آموزش داده می‌شود، نیاز دارند. دوره‌های MBA برای این افراد بسیار طولانی است و احتمالا بسیاری از اطلاعات را از پیش می‌دانند.
مدیران کسب و کارها می‌توانند نقاط ضعف خود را شناسایی کنند و به جای صرف زمان طولانی برای تحصیل در رشته MBA، در دوره‌های مدیریتی شرکت کنند. چنین دوره‌هایی کاربردی‌تر هستند و از تجربیات بازار کار برآمده‌اند. به همین دلیل می‌توانند خیلی بیشتر از دوره‌های تئوری و آکادمیک موثر باشند و به شما کمک کنند راه‌هایی برای توسعه و رشد کسب و کار خود پیدا کنید.

 

بازار کار رشته MBA

فارغ التحصیلان رشته مدیریت کسب و کار مهارت‌های مختلفی به دست آورده‌اند و به همین دلیل می‌توانند در موقعیت‌های شغلی مختلفی کار خود را شروع کنند.

در ادامه لیستی ارائه داده‌ایم تا متوجه شوید بازار کار رشته MBA در ایران چیست.

 • مدیر مالی شرکت‌ها
 • مشاور مالی
 • مدیریت منابع انسانی
 • کارآفرینی
 • مشاور سرمایه‌گذاری
 • مدیر IT
 • کوچ مدیریت
 • مدیر بازاریابی
 • مدیر عملیات

جالب است بدانید که آمار ارائه شده نشان می‌دهد استخدام فارغ التحصیلان رشته MBA در سال‌های اخیر که ویروس کرونا روی کسب و کارها تأثیر گذاشته، افزایش پیدا کرده است. بسیاری از فارغ التحصیلان این رشته در شرکت‌های بین المللی، سازمان‌های دولتی و غیر دولتی و… استخدام شده‌اند. حتی برخی از آن‌ها کسب و کارهای موفقی را راه‌اندازی کرده‌اند.

 

لازم است تأکید کنیم که همه این موقعیت‌های ایده‌آل شغلی تنها به شرطی وجود دارد که فرد فارغ التحصیل واقعا به یک «مدیر کسب و کار» تبدیل شده باشد!

 

دروس رشته MBA

تا اینجای کار شما می‌دانید رشته MBA چیست و چه گرایش‌هایی دارد. دروس هر گرایش منحصر به فرد است. البته گرایش دانشجویان در سال‌های سوم و چهارم مشخص می‌شود و تا پیش از آن دروس تخصصی تمامی دانشجویان مدیریت کسب و مشترک است. مهم‌ترین درس‌های تخصصی این رشته عبارتند از؛

 • اقتصاد خرد
 • مدیریت عملیات
 • برنامه ریزی استراتژیک
 • مدیریت بازاریابی
 • رفتار سازمانی
 • مدیریت مالی

دانشگاه‌های مختلف در هر کشور، برنامه تحصیلی منحصر به فردی برای این رشته ارائه می‌دهد. به همین دلیل لازم است پیش از انتخاب این رشته و ثبت نام، بررسی کنید که برنامه آموزشی هر دانشگاه برای رشته MBA‌ چیست.

 

پیج اینستاگرام دکامی

 

تفاوت رشته DBA و رشته MBA چیست؟

DBA با نام «دکترای مدیریت کسب و کار» شناخته می‌شود. افرادی که در DBA تحصیل می‌کنند، به صاحب نظران حوزه کسب و کار تبدیل می‌شوند. آن‌ها می‌توانند نظریه‌های مختلف در این حوزه را تحلیل و نقد کنند. برخی از دانشجویان MBA‌ برای تکمیل آموزش و تبدیل شدن به یک استاد در حوزه کسب و کار، در دوره آموزشی DBA نیز تحصیل می‌کنند. در واقع می‌توان گفت DBA مقطع بالاتر کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار است.

دانشجویان در دوره دکترا از جو دانشگاهی که اساتید همه چیز را به آن‌ها آموزش می‌دهند، خارج خواهند شد. آن‌ها خودشان شروع به تحقیق و جستجو یاد می‌گیرند، تجربه کسب می‌کنند و حتی می‌توانند به دیگران درباره مدیریت کسب و کار آموزش دهند.

 

حتما بخوانید: دوره DBA چیست 

 

آیا یک مدیر کسب و کار باید حتما تحصیلات MBA داشته باشد؟

بگذارید به کمک برخی از محتواهای زرد اینستاگرامی به این سوال پاسخ دهیم. احتمالا شما هم جملاتی درباره اینکه تحصیلات شما را به یک کارمند معمولی تبدیل می‌کند یا اینکه میلیاردرهای جهان ترک تحصیل کرده‌اند، شنیده‌اید. بگذارید خیالتان را راحت کنم! از نظر علمی هیچ ارتباطی بین موفقیت و تحصیلات آکادمیک وجود ندارد. همه چیز به نیاز شما برمی‌گردد.

برخی از مدیران به مدرک تحصیلی MBA‌ و دانش این رشته نیاز دارند. به همین دلیل وارد فرایند آموزشی می‌شوند، کنکور می‌دهند و در دانشگاه‌ها ثبت نام می‌کنند. اما برخی دیگر از مدیران، بعد از تحقیق درباره اینکه رشته MBA چیست، متوجه می‌شوند نیازی به تحصیل در این رشته ندارند و با شرکت در دوره‌های آموزشی مدیریت، می‌توانند اطلاعات و مهارت‌های مورد نیازشان را به دست آورند.

 

رشته MBA‌ برای برخی از افراد یک سکوی پرش برای موفقیت است. اما برای برخی دیگر چیزی جز اتلاف وقت نیست.

 

کلام آخر؛ تحصیلات آکادمیک برای مدیریت لازم است اما کافی نیست

پاسخ به سوال رشته MBA چیست، هدف اصلی ما از نگارش این مقاله بود. اما باید بدانید که آنچه در مدیریت اهمیت دارد، اطلاعاتی است که بتواند عملکرد فرد را ارتقا دهد. اگر یک مدیر تمام کتاب‌های مربوط به مدیریت را بخواند یا دوره‌های مختلف را شرکت کند، اما این اطلاعات را به صورت عملی در سازمان استفاده نکند؛ با فردی که آموزشی در این زمینه ندیده، تفاوتی نخواهد داشت. پس اهمیتی ندارد که کدام یک از رشته‌های تحصیلی مدیریتی بهتر هستند. مهم این است که کدام آموزش نیاز شما را برآورده می‌کند و به آن علاقه دارید.

آکادمی دکامی به صورت تخصصی در زمینه دوره‌های آموزشی مدیریت کاربردی فعالیت دارد. این دوره‌ها بر اساس دانش، تحصیلات و تجربه به دست آمده‌اند و مطابق با متدهای روز دنیا بروزرسانی می‌شوند. با دوره‌های آکادمی دکامی می‌توانید اطلاعات مورد نیاز خود را خیلی سریع‌تر از تحصیل در رشته MBA به دست آورید.

در دوره جامع مدیریت کاربردی، ۲۳ قانون و قاعده حرفه ای مدیریت در ایران ارائه می شود که به تنهایی می توانند از شما مدیری برجسته بسازند

دوره جامع مدیریت کاربردی

 

2 دیدگاه برای “رشته MBA چیست؟ بازار کار رشته MBA

 1. محسن تاجیک گفته:

  جناب آقای دکامی عزیز
  سلام
  وقت شما بخیر.
  آقای مجری از کلاه قرمزی سئوال میکنه که: کلاه قرمزی چرا ما هر سال خونه تکونی میکنیم؟
  کلاه قرمزی هم میگه برای اینکه پدر مون درآد.
  حالا برای چه میایم توی سایت ارشیا دکامی و فیلمهای آموزشی ایشون رو می بینیم و کتاب مدیریت کاربردی این بزرگوار رو میخونیم؟ برای اینکه پدرمون درآد.
  نه شما بلکه همه عزیزانی که در رشته مدیریت تدریس میکنند، مدام به بهتر شدن ترغیب میکنند و آموزش میدن. و لازمه این رشد و پیشرفت چیه؟ خوندن کتابهای معتبر، مقالات معتبر، حضور در کلاسهای آموزشی و غیره. اینجوری میشه که تمام وقت ما پر میشه و برای رسیدن به نقطه مطلوبیت تلاش میکنیم. منتها میبینیم که همه ناراضی هستند. اول همسرت، دوم فرزندت، سوم مقام مافوقت و چهارم خودت که این همه زحمت میکشی ولی به جاش سرکوفت میشنوی
  غرض ایراد گرفتن به کار شما نیست
  غرض این است که برای پیشرفت کردن باید حسابی داغان بشوی
  ارشیا جان مواظب خودت باش
  مطالب سایتت خوب است.

  • ارشیا دکامی گفته:

   با سلام و سپاس از شما
   احتمالا یک جای مسیر را دارید اشتباه می رید چون وقتی مهارتهای شما در مدیریت بالا میره قطعا وقت بیشتری هم برای خودتون و هم برای خانواده و هم برای کارمندان خواهید داشت. ما در دوره های یکساله این موضوع رو رصد می کنیم از همان جلسات اول اموزش باید این اتفاق بیفتد که وقت آزاد برای موارد دیگر داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link