تعریف انعطاف پذیری در مدیریت چیست؟

تعریف انعطاف پذیری درمدیریت چیست؟ یکی از مهمترین توانایی های یک مدیر موفق، انعطاف پذیری در مدیریت است. مدیر مدام با تغییرات مختلف در محیط کار خود روبرو است و گاهی ناگزیر به تغییر در رویه ها و استانداردهای معمول می باشد. در این میان کارمندان هم مقاومت های خودشان را دارند و داشتن انعطاف مدیر در برخود با آنها هم خود یک مهارت است و نمی توان با انها مبارزه کرد.

درک این موضوع که ممکن است در برخی موارد واقعا حق با آنها باشد برای برخی مدیران بسیار سخت است. یادتان باشد از آنجایی که تحلیل امور و مسائل معمولا مشکل به نظر میرسند، عادت به راه حل های قدیمی در همه وجود دارد. اما نکته مهم این است که عادت کردن مدیر به راه حل های قدیمی باعث میشود که مسائل و مشکلات سازمان همیشه مشکل باقی بمانند در صورتی که گاهی با یک خلاقیت ساده و تغییر راه حل ها میتوان مسائل بسیاری را حل کرد.

 

انعطاف پذیری در مدیریت

انعطاف پذیری مدیر یکی از مهمترین توانایی های یک مدیر موفق است. مدیران مدام با تغییرات مختلف در محیط کار خود روبرو هستند و گاهی ناگزیر به تغییر در رویه ها و استانداردهای معمول می باشند. پیشنهاد می کنم توضیحات آقای مهندس دکامی را در ویدیو زیر در رابطه با تعریف انعطاف پذیری در مدیریت  را ببینید.

 
مدیران انعطاف پذیر از لحاظ تجربه غنی هستند چون تجارب جدید را می‌پسندد و علاقمندند آنها را لمس و تجربه کنند. آنها مایل به پذیرش عقاید جدید و غیر متعارف بوده و برای شنیدن و بررسی نظرات و اندیشه‌های نو تمایل زیادی نشان می دهند. آنها چسبندگی کمتری به عقاید خود یا به عقاید سنتی دارند و سعی می کنند حرف های دیگران را نیز بشنوند و در مورد آنها تفکر کنند.

این تمایلات به این معنی نیست که آنها افرادی غیر اصولی هستند و پایبندی به اصول و عقاید خود ندارند. آنها ممکن است نظری را با کمال میل بپذیرند و یا همچون یک سنت گرا عمل کرده و با دلایل قانع کننده آنرا نپذیرند. مشکلی یش نمی آید اما مهم این است که بشنویم تحلیل کنیم بررسی کنیم و نظر بدهیم. نه اینکه  گوشی برای شنیدن نداتشته باشیم.

 

 

عدم انعطاف پذیری در مدیریت، نقطه سقوط مدیر!

عدم انعطاف پذیری در مدیریت، نقطه سقوط مدیر

یکی از دلایل مهم مقاومت کارمندان در برابر تغییرات همین انعطاف پذیر نبودن مدیر در برابر ایده ها و نظرات دیگران است. چون این موضوع باعث می شود افراد فکر کنند که آنها اختیاری نداشته و به مثابه ماشین به آنها نگریسته می شود. لذا داشتن انعطاف در مقابل نیروی انسانی یکی از عوامل موفقیت مدیران موفق است.


نقطه سقوط یک مدیر آنجایی است که گمان کند همیشه حق با اوست و باید همه گوش به فرمان او باشند.

 

مدیران بسیاری هستند که به ظاهر با این جمله هیچ مخالفتی ندارند… اما در عمل اینطور نیستند و هر طور شده حرف آخر را خودشان میزنند و باعث عقب نشینی کارکنان شده و خلاقیت را در آنها می کشند. طبیعی است وقتی گوشی برای شنیدن وجود نداشته باشد کارکنان عقب نشسته و فقط شنونده و فرمانبر میشوند و اجازه میدهند شما بگویید آنها چکار کنند.  اینگونه خلاقیت در میان کارکنان سازمان نابود میشود. و شما میشوید راننده یک ماشین که هر روز فرسوده تر میشود و روزی از حرکت خواهد ایستاد.

 

 

تغییر کارمندان یا تغییر مدیر ؟

یک مدیر موفق و انعطاف پذیر به دنبال تغییر کارمندان خود نیست. او به دنبال این نیست که کارمندان را با عقاید خود همراه سازد. بلکه او در صورتی که بداند برای افزایش ارزش و قابلیت تیم، باید خود را اصلاح کند به سرعت اینکار را می کند. اگر فشار زیاد مشکل را حل نمی‌کند، آرامش را جایگزین می کند. اگر مهربانی نتیجه نمی‌دهد، قاظعیت را جایگزین می کند.

او از هر تغییری برای بهبود و ارتقا سازمان استقبال می کند. او می داند برای چه در این سازمان حضور دارد و خوب می داند هدف چیست و چرا او انجاست. این انعطاف پذیری مدیر می تواند تا لایه های پایینی سازمان نفوذ کند و همه را در راستای دست یابی به هدف، و برخورد با تغییر، انعطاف پذیر کند.

 

نداشتن انعطاف یکی از بدترین ضعف‌های مدیر است که کل سازمان را درگیر این موضوع می کند. و در سرتاسر سازمان عدم انعطاف پذیری رواج پیدا می کند. حال فرض کنید تمام نیروهای سازمان انعطاف ناپذیر باشند و در برابر هر تغییری قد علم کنند. ببینید چه اتفاقی رخ خواهد داد. نمونه های بسیاری را دیده ایم که به خاطر همین عدم انعطاف یک سازمان عظیم را به ورطه نابودی کشانده است.

 

اگر می خواهید به صورت حرفه ای تیم سازی کنید و تیم با انگیزه ای داشته باشید، سیستم کنترلی اصولی طراحی کنید و عملکرد کارمندانتان را ارزیابی کنید، بهترین ها را در سازمانتان استخدام کنید و … می‌توانید در « دوره آنلاین مدیریت » ثبت نام کنید.

دوره آنلاین مدیریت

 

1 دیدگاه برای “تعریف انعطاف پذیری در مدیریت چیست؟

  1. اشتراک‌ها: 9 ویژگی یک مدیر فروش موفق | چگونه مدیر فروش خوبی باشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link