مدیریت کارکنان چیست؟

مدیریت کارکنان چیست

کیم اسکات نویسنده و یکی از مدیران ارشد سابق گوگل و اپل معتقد است شیوه مدیریت کارکنان، رفتار یا عادت نبوده و ‌ویژگی‌ هستند و می توان آنها را در مدیر  شکل داد. این مطلب بدین معناست که مدیران ضعیف نیز می توانند با تمرکز و تمرین به رهبران مطلوبی بدل شوند

اما مدیریت کارکنان چیست؟ چگونه می توان مدیریت صحیح کارمندان را انجام ؟ آیا شما مدیریت پرسنل زیردست خود را به درستی انجام می دهید؟ شاید پاسخ کامل به سؤالات با تمامی جزئیاتش در یک جمله مقدور نباشد؛ اما به‌طور کلی اصطلاح مدیریت کارکنان به معنای کمک به انجام وظایف کارکنان با بهبود روزافزون در مسیر رسیدن سازمان به اهداف بزرگ است.

با مطالعه ی این مقاله با تکنیک ها و نکات مهم در مدیریت کارکنان آشنا می شوید و می توانید با تمرین این مهارت ها خودتان را در زمره مدیران برتر سازمان قرار دهید.

 

اصول مدیریت کارمندان چیست؟

علت دشواریِ تعریف مدیریت کارکنان، بیشتر ناشی از چندلایگی معنایی و وظایف متعددی است که در چهارچوب مدیریت کارکنان قرار می‌گیرد. برخی از مهم‌ترینِ این وظایف و اصول مدیریت کارمندان عبارت‌اند از:

Employee management

 1. انتخاب (گزینش)
 2. نظارت
 3. تعامل
 4. پاداش
 5. انضباط

۱- نقش انتخاب در مدیریت کارکنان

انتخاب یا اصطلاح اداری‌تر آن گزینش، یافتن و انتخاب نامزدهای درست برای پست‌های خالیِ سازمان است. این انتخاب باید طوری انجام شود که بخش‌های مختلف سازمان بدون مشکل و به بهترین شکل ممکن کار خود را انجام دهند. برای داشتن یک انتخاب عالی مدیر باید مهارت استخدام و مصاحبه شغلی را به خوبی یاد بگیرد تا بتواند گزینشهای عالی داشته باشد. در مورد استخدام و اصول مصاحبه استخدامی در دوره جذب و استخدام بهترینها به طور مفصل صحبت می کنیم.

 

 

۲- نقش نظارت در مدیریت کارکنان

در حقیقت، نظارت در اینجا همان مدیریت عملکرد کارکنان یا به عبارت دقیق‌تر، ارزیابی عملکرد کارکنان است. در کنار ارزیابی عملکرد کارکنان، سیستم کنترل در مدیریت هم باید وجود داشته باشد. زیرا در ارزیابی عملکرد کارکنان، ما با سنجش و ارزش گذاریِ عملکرد انسان‌هایی که در سازمان مشغول به کار هستند سر و کار داریم.

اما در سیستم کنترلی تمرکز مدیر بر کنترل فرآیندهای کاری است که این مورد هم در دوره طراحی سیستم کنترلی در مدیریت با مدل تار عنکبوت آموزش داده می شود. بدون داشتن مهارت در نظارت درست کارمندان، شما نمی توانید کارمندان را به سمت و سوی هدف مورد نظرتان هدایت کنید و نخواهید توانست انحرافات انان را تشخیص و اصلاح کنید.

 

۳- نقش تعامل در مدیریت کارکنان

بحث تعامل در مدیریت کارکنان برای ارتباط بهتر و بیشترِ روزانه بین مدیر و کارکنان سازمان ضروری است. این مهم از طریق گزارش‌ها و نیز ارتباط بهتر بین خودِ کارکنان امکان پذیر است. تعامل درست در محیط کار می تواند یک شبکه ارتباطی قوی در تیم و سازمان ایجاد کند که در بالابردن بهره وری و تسهیل فعالیتها بسیار بسیار موثر و کارآمد است. در این خصوص توجه به تعریف بهره وری و نکات زیر می تواند در این تعامل تاثیرگذار باشد:

 • انتظارات شغلی و کاری را به خوبی برای کارکنان تعریف کنید.
 • بازخورد دادن و بازخورد گرفتن را در سازمان جاری سازید.
 • فرهنگ سازمانی را به سمت ارتباطات قوی و غنی هدایت کنید.

دوره آموزشی مهارت های حرفه ای مدیریتی و مهارت های ارتباطی مدیر که در گروه آموزشی ارشیا دکامی برگزار می شود می تواند برای افزایش این مهارتها در مدیران بسیار موثر باشد.

 

۴- نقش پاداش در مدیریت کارکنان

عملکرد سطح بالای کارکنان با انواع پاداش‌هایِ در نظر گرفته شده توسط مدیران از تقدیر شفاهی و کتبی گرفته تا پاداش‌های مادی جبران می شود. مدیران با پیگیری و رصد عملکرد کارکنان سعی در جبران خدمات سطح بالای کارکنان می کنند. پرداخت پاداش باید کاملا هدفمند و بر اساس عملکرد و با اشاره به عملکرد مثبت انجام شده باشد.

در غیر اینصورت پرداخت پاداش های بی هدف ضرر بیشتری نسبت به پرداخت نکردن پاداش دارد و بیشتر باعث بی انگیزگی می شود. ما در کارگاه آموزشی ارزیابی عملکرد کارا نحوه ی ارزیابی عملکرد کارمندان و سیستم پاداش دهی را به طور کامل و عملی آموزش می دهیم.

 

۵- انضباط در مدیریت کارکنان

وجود انضباط از الزامات اولیه در محیط کار می باشد. انضباط می تواند شامل قوانین مختلف و موثر در محیط کار همچنین تدابیری برای سروسمان دادن رفت و آمدها، ماموریت ها و حتی در فعالیتها و زمانهای ارائه انها باشد.

انضباط در مدیریت کارکنان، اهداف در پی آمده را دنبال می‌کند:

 • بهبود عملکرد ضعیف کارکنان
 • رفع خطاها و نواقص
 • اِعمال و پیشبرد سیاست‌های کاریِ سازمان

مدیریت مؤثر کارکنان در اغلب موارد به عملکرد و گزارش‌های یکایک مدیران و توانایی آن‌ها در ایجاد انگیزه، برقراری ارتباط و ایجاد اعتماد بستگی دارد.

 

 

۴ مشکل اصلی در مورد مدیریت کارمندان

۱) ضعف در مدیریت عملکرد: اگر سیستم، یک هدف مشخص نداشته باشد و اگر استراتژی و تاکتیک‌های به کار گرفته شده هم‌سو نباشند، مدیریت عملکرد کارکنان تأثیر چندانی در سازمان برجای نخواهد گذاشت.

۲) برنامه‌ریزی‌های غیراستراتژیک در مورد منابع انسانی: گاهی مدیریت بیشتر از متمرکز شدن بر تشخیص مشکلات پیشِ روی سازمان و آمادگی برای رفع سریع آن، بر روی مسائلی مانند حجم نیروی کار، گردش مالی و پر شدن ساعات کاری مورد نظر برای کارکنان متمرکز می‌شود. در مورد مدیریت استراتژیک اینجا بیشتر بخوانید.

۳) استفاده‌ی ناکافی از تجزیه‌وتحلیل نیروی کار: با اینکه اکثر مدیران به اهمیت تجزیه‌وتحلیل مسائل مربوط به نیروی کار واقف هستند ولی در رابطه با کیفیت حرکت سازمان و نحوه‌ی فرسایش سازمان به شکلی کامل و کارآمد، از این آنالیزها استفاده نمی‌کنند.

۴) هزینه‌ی بالای مشکلات حل نشده: اگر مدیریت نتواند مشکلات سازمان را به‌طور زودهنگام تشخیص دهد، در آینده برای رسیدن به اهداف سازمانی با مشکل شکاف بین برنامه‌ی مدیریت و نبودِ نیروهای توانا روبرو خواهد شد.

 

مزایای مدیریت کارمندان چیست؟

فواید کاربردی مدیریت کارکنان را می‌توان در عناوین در پی آمده دسته‌بندی کرد؛ در این مقاله فقط به عناوین آن اشاره می‌کنیم:

 1. بهره‌وری ناشی از گردش امور را افزایش می‌دهد
 2. بهره‌وری و انگیزه‌ی کارکنان را زیادتر می‌کند
 3. امنیت داده‌ها را افزایش می‌دهد
 4. هزینه‌ی کارکنان را کاهش می‌دهد

 

حتما بخوانید: اسکرام چیست 

 

بهترین روش مدیریت کارمندان (۷ راهکار)

 

۱)  یک رویّه‌ی ارتباطیِ باز در پیش بگیرید

ارتباط باز با کارمندان به معنای گفتگوهای رسمی و سرد نیست. کاری کنید که کارکنانتان بتوانند نگرانی‌هایشان را به زبان بیاورند.

Employee managementبرای این کار، سیاست درب باز را پیشه کرده (تا حدی در دسترس کارکنان باشید) و شفاف عمل کنید، مگر در باره‌ی اطلاعات و مواردی که جزو اطلاعات خاص و دارای معذوریت شخصی یا شرکتی هستند. با این کار یکی از بهترین روش های مدیریت کارمندان را انجام می دهید.

 

۲) در شرکتتان دادن و گرفتن بازخورد را تشویق کنید

گامِ مهم دیگر، دادن بازخورد درست به شما و سایر افراد سازمان توسط کارکنانتان است. با گرفتن بازخورد از کارکنان، نقطه ضعف‌ها را شناسایی و برطرف کنید.


گرفتن و دادن بازخورد، راهی آسان برای شما است تا انعطاف پذیری خود را به کارکنان نشان بدهید.

 

۳)  انتظارات خود از کارکنان و وظایف آن‌ها را دقیقاً تعریف و مشخص کنید

فرض کنید مدیریت کارشناس های فروش به عهده‌ی شما است و می‌خواهید ۳۰ درصد به میزان فروش شرکت بیفزایید. برای این کار لازم است موارد در پی آمده را برای کارکنانتان کاملاً توضیح بدهید:

 • از افزایش فروشِ کدام محصول یا محصولات صحبت می‌کنید؟
 • زمان تعیین شده برای این ۳۰ درصد افزایش فروش چقدر است؟
 • انتظار دارید کارکنانِ فروش از چه روش‌هایی برای افزایش فروش استفاده کنند؟
 • انتظار دارید کارکنان برای این مقدار افزایش فروش روی کدام مناطق بیشتر تمرکز کنند؟
 • عملکرد کارکنان در مورد ۳۰ درصد افزایش فروش را چگونه خواهید سنجید؟
 • سایر موارد مهم در این باره چه چیزهایی هستند؟

 

حتما بخوانید: اصول مدیریت چیست؟ 

 

۴) به رشد و پیشرفت کارکنانتان کمک کنید

یکی از بهترین روش های مدیریت کارمندان این است که کمک کنید آنها رشد داشته باشند و ارتقا پیدا کنند. بدین منظور می توانید راهکارهای زیر را در سازمان اجرا کنید:

Employee management

 • برای کارکنانتان برنامه‌های آموزشی و مربی‌گری ترتیب دهید
 • در داخل سازمانتان فرهنگ آموزش و آموزش پذیری را ترویج کنید
 • اجازه بدهید کارکنانتان شرکت شما را در سمینارها و کنفرانس‌ها نمایندگی کنند

 

۵) در شرکتتان جو اطمینان و اعتماد را حاکم کنید

 1. به حریم خصوصی کارکنان احترام بگذارید
 2. میکرو مدیر نباشید (به جزئیات، مستقیماً دخالت نکنید)
 3. از بازخورد گرفتنِ بیش از حد از کارکنان پرهیز کنید.

 

۶) به عملکردهای درخشان پاداش بدهید

برای اجرای بهترین روش مدیریت کارمندان ، لازم است حتماً یک سیستم با شیوه‌نامه‌ای مشخص برای تشویق کارکنانتان ایجاد کرده و همیشه آن را به‌روزرسانی کنید. به استفاده از این موارد هم توجه کنید:

 • شناخته شدن کارکن کوشا در سطح سازمان
 • دادن احساس رضایت به کارکن
 • نامه‌های تشکر
 • دورِ همی‌های سازمانی


حتماً لازم نیست پاداش‌هایتان همیشه مادی باشد.

 

۷) از کارمندانتان قدردانی کنید

در تحقیقاتی که انجام شده بیشتر کارمندان گفته اند دلیل نارضایتی آنها در سازمان، عدم قدردانی مدیر یا سرپرستشان است. بنابراین در مدیریت کارمندان سعی کنید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

Staff management and appreciation

 • بابت کارهایی که کارمندانتان انجام میدهند از آنها قدردانی کنید زیرا به آنها انگیزه می دهید.
 • نام کارمندان را به خاطر بسپارید.
 • به احساسات و روحیه ی کارمندان توجه کنید.
 • توجه به کارمندانتان را در اولویت قرار دهید.

 

اگر می خواهید به صورت حرفه ای تیم سازی کنید و تیم با انگیزه ای داشته باشید، سیستم کنترلی اصولی طراحی کنید و عملکرد کارمندانتان را ارزیابی کنید، بهترین ها را در سازمانتان استخدام کنید و … می‌توانید در « دوره آنلاین مدیریت » ثبت نام کنید.

دوره آنلاین مدیریت

 

6 دیدگاه برای “مدیریت کارکنان چیست؟

 1. حامد قلي زاده گفته:

  با سلام و احترام
  بنده اطلاعاتی درخصوص دوره هائی که درشرکت های معتبر برگزار کردین را می خواهم جهت استعلام مستدعی است شماره تماس های واحد اموزش یا رابطین اموزش در جاهائی که ارائه خدمات آموزشی یا مشاوره انجام داده اید ارئه فرمائید -با تشکر رئیس آموزش و توسعه منابع انسانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link