قاطعیت مدیر

قاطعیت مدیر

قاطعیت یکی از ابزارهای مهم مدیریت است که نوعی مهارت به شمار می رود و دستیابی به آن نیاز به تمرین و ممارست دارد. برای داشتن قاطعیت نیاز به رعایت یکسری از نکات مهم در ارتباطات است که در ادامه توضیحاتی درباره آن داده شده است.

یکی از موارد مهم پافشاری است، پافشاری و سماجت لازمه قاطعیت میباشد. یک راهکار مناسب در این مواقع پافشاری قاطعانه است به این صورت که بدون آنکه عصبانی شوید،برنجید و یا صدای خود را بلند کنید با خونسردی و صلابت مکررا در خواست خود را تکرار کنید. صرفنظر از شگردهایی که افراد برای منصرف کردن شما بکار میبندند، تا اجابت تقاضاهای خود و دستیابی به آن محکم بایستید.

مورد بعدی وضعیت بدنی و زبان بدن شماست این دو مولفه در برخورد قاطعانه شما با کارمندانتان بسیار مهم میباشند. زبان بدن شما میبایست مطمئن و توام با آرامش باشد. تماس چشمی مستقیم با مخاطب خود برقرار کنید اما خیره نشوید. حالت چهره شما بایستی با پیام ارسالی شما همخوانی و هماهنگی داشته باشد. لحن و آهنگ صدای شما نیز به همین ترتیب. هنگام صحبت کردن با کارمندانتان از تکان دادن بی مورد دستها و پاهای خود که اضطراب، تردید، ترس و عدم اعتماد بنفس شما را آشکار میسازند جدا خودداری کنید. جدیت بایستی در چهره شما موج بزند.

مورد سوم لحن و آهنگ صدای شماست که از اهمیت ویژه ای برخوردار است. لحن صدای شما بایستی خنثی بوده و بار احساسی نداشته باشد. قاطع، محکم و آرام صحبت کنید. لرزش صدا یک عامل منفی در برقراری ارتباط قاطعانه است. با صدای رسا و شمرده صحبت کنید. مکث ها را هنگام صحبت کردن حذف کنید. مانند ” اِ اِ..” و یا “اوم…”. با تردید و بلاتکلیفی صحبت نکنید .واژه های “نمیدانم..” و”فکر کنم…” را کمتر بکار برید.

در صورت نیاز به نه گفتن، قاطعانه و مصمم”نه” بگویید. اگر مایل بودید توضیح مختصری از علت رد تقاضای خود بدهید، اما بیش از حد توجیه نکنید. توجیه کردن، بهانه تراشی و عذر خواهی بیش از حد و بی مورد از اقتدار شما میکاهد.

بمنظور دوری از اصرار کارمند و از سر خود باز کردن طرف مقابل، بیخودی لبخند نزنید و سر تکان ندهید و الکی تظاهر به توافق نکنید. از فرضیات و پیش داوریها اجتناب ورزید و هرگز تصور نکنید که از قبل میدانید کارمند شما چه میخواهد بگوید و یا انگیزه هایش چه چیزهایی هستند. ابتدا به خوبی حرفهایش را بشنوید سپس پاسخ بگویید.

از کارمندان خود انتظار نداشته باشید بدون اینکه چیزی بگویید افکار شما را بخوانند و به دلخواه شما رفتار کنند لذا همه چیز را شفاف، مشخص و صریح بخواهید و امکانات لازم را در اختیار بگذارید.

هرگز کارمندانتان را تهدید به پیامدهای خاصی نکنید، تنها پیامد رفتارش را به وی گوشزد کنید. چرا که اگر تهدیدات خود را عملی نسازید از اعتبار و اقتدار شما کاسته خواهد شد.

در پایان به یاد داشته باشید که قاطعیت نیز دارای محدودیتهای خاص خود میباشد برای مثال شما نباید با یک فرد بیمار و ناخوش با قاطعیت برخورد کنید بلکه بایستی حتما مراعات حال وی را بکنید و از برخی از خواسته های خود بگذرید. و یا شما نباید با کارمندی که مشکلات خانوادگی او را آزار میدهد و سخت درگیر این مسائل است با قاطعیت برخورد کنید.

 

5 پاسخ
 1. حکاک
  حکاک گفته:

  سلام – با نیروی ضعیف که می خواهیم رد کنیم چون بدرد کارمون نمی خورد چطور برخورد کنیم – بخصوص که روحیه حساس داشته باشد.

  پاسخ
 2. مشایخ
  مشایخ گفته:

  با سلام
  ممنون از مقاله و راهکارهای شما
  به نظرم بهتر بود در صورت امکان مطالب بومی تر و فنی تری مطرح میشد
  زیرا این مطالب کمی کلیشه ای به نظر می رسیدند
  با ز هم ممنونم

  پاسخ
  • ارشیا دکامی
   ارشیا دکامی گفته:

   با سلام و عرض ادب
   از اینکه نظر خودتان را با ما در مبان گذاشتید بسیار سپاسگزاریم.
   ممنون خواهم شد که بفرمایید چه چیزی در این مطلب هست که باعث شد شما اینطور فکر کنید؟ و اینکه به نظرتان چطوری مطلب را بیان کنیم کاربردی تر و قابل درک تر خواهد بود؟
   پیشاپیش از راهنمایی و کمک شما سپاسگزاریم

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *