تعریف مدیریت چیست ؟

تعریف مدیریت

مفهوم مدیریت چیست؟ تعریف مدیریت چیست؟ مدیر کیست؟ تعریف مدیر چیست؟ مدیریت با ریاست چه تفاوتی دارد؟ چرا برخی رییس هستند و برخی مدیر؟ مدیریت و رهبری چه تفاوت و چه ارتباطی با هم دارند؟ اینها سوالاتی هستند که قصد داریم در این مطلب به آنها پاسخ دهیم

برای واژه مدیریت تعریف های بسیار گوناگونی ارائه شده است و هر صاحب نظری در مبحث مدیریت، تعریف ویژه خود را دارد.

برخی مدیریت را استفاده موثر از منابع و بکارگیری نیروی انسانی جهت رسیدن به هدفی خاص تعریف کرده اند و برخی نیز هنر انجام دادن کار به وسیله دیگران را مدیریت نامیده اند.

گروهی در تعریف مدیریت معتقدند: مدیریت ، هماهنگ نمودن منابع مادی و انسانی برای نیل به اهداف می باشد و بسیاری از تعریف های دیگر که واژه هایی نظیر افزایش کارایی ، هدایت و ترکیب علم و هنر را به تعریف های فوق اضافه نموده اند. اما می توان گفت که در تمامی آنها یک نکته مشترک است که مدیریت منابع مالی و انسانی را با هم نقل کرده اند در صورتی که مدیریت منابع مالی نیز خود به تنهایی وجود داشته و کاربردهای بسیاری را نیز دارد. که ممکن است ارتباطی به مدیریت منابع انسانی نداشته باشد اما هدف ما در اینجا بیشتر بحث روی منابع مالی و انسانی با یکدیگر است لذا تعریف خود از مدیریت با ترکیب برخی تعریف های زیبای مدیریت را در زیر می نویسم.

تعریف مدیریت:

به کارگیری علم و هنر در هماهنگی و هدایت منابع مالی یا انسانی و یا هردو ، در رسیدن به هدف با حداکثر کارایی است.

در تعریف مدیریت فوق از ترکیب علم و هنر استفاده نموده ام چرا که معتقدم مدیریت ترکیبی از علم و هنر است که بخش علم آن همان فراگیری دانش مدیریت از طریق آموزش است و بخش هنر آن پیاده سازی این دانش در عمل می باشد. بخش هنر نیز خود نیازمند کسب تجربه عملی و هنری ذاتی است.

تعریف مدیر :

مدیر کیست؟ شخصی که عهده دار مدیریت است را مدیر می نامند.

کسب تجربه در مدیریت نیز بسیار وابسته به شرایط پیرامونی (محل کار) دارد. من پس از سالها تجربه در مدیریت ، آموزش مدیریت و مشاوره مدیریت مدیران زیادی را دیده ام که شبیه مدیران قبلی خود عمل کرده اند. یعنی آنها در محیطی که کار می کرده اند نحوه مدیریت فعلی خود را فراگرفته اند. همان داستان اوستا شاگردی.

مدیریت خودش به تنهایی یک علم نیست و اگر در تعریف فوق دقت کرده باشید آورده ام که “مدیریت ، به کارگیری علم و هنر …” یعنی مدیریت علم را به کار می گیرد و از آن استفاده می کند. چرا که مدیران می توانند از دانش گذشته خود و همچنین از دانشی که آموزش داده می شود بهره ببرند.

ممکن است فکر کنید من از کجا بدانم که هنر مدیریت را دارم یا خیر ؟ و اینکه اگر نداشته باشم پس من در مدیریت موفق نمی شوم.

واقعیت این است که علیرغم اینکه می گویند بخشی از مدیریت ذاتی است و بخشی اکتسابی است. اما من معتقدم که بخش ذاتی آن هم قابل یادگیری است. اگر قبلا می گفتند مدیریت ذاتی است به این دلیل بود که شناخت از انسان تا حد دانش امروز بشر نبود. اما اکنون دیگر شناخت بسیار عمیق تر شده است و مدیریت هم تبدیل به یک دانش آموختنی شده است. تنها چیزی که به شما بستگی دارد هنر استفاده از این علم است. اینکه شما چطور این علم را بکار میگیرید تفاوت عمیقی بین شما و دیگر مدیران ایجاد می کند. بکارگیری علم در شغل مدیریت با بکارگیری علم در مهندسی متفاوت است. یک مهندس می داند در علم ریاضی همیشه ۲ بعلاوه ۲ می شود  ۴ اما واقعیت این است که در مدیریت همیشه دو بعلاوه دو ۴ نمی شود. بعضی وقتها ۵ می شود و برخی زمانها ۳ می شود. شایدم یک زمانی متوجه شوید صفر هم تنیجه خوبی است. چرا اینطور است؟

تفاوت مدیریت با مشاغل دیگر

مدیریت با مشاغل دیگر متفاوت است. دلیلش هم این است که مدیر با انسانها سروکار دارد و انسانها هم از خود رفتارهای متفاوتی نشان می دهند. گاهی بچه می شوند ، گاهی قهر می کنند گاهی پر انرژی هستند و گاهی دروغ می گویند گاهی فرار می کنند. گاهی کلک می زنند و گاهی هم می جنگند. و شما به عنوان مدیر باید بدانید در هر زمانی چه نوع رفتاری داشته باشید. و الان زمان بروز کدام رفتار است.  انتخاب نوع رفتار هم وابسته به فردی است که با آن طرف هستید. بنابراین هنر استفاده از این علم توسط مدیر بستگی به قابلیتهای مدیر و شرایط او دارد. هر مدیر باید این علم را بیاموزید سپس بکار بگیرد. وقتی شما در جایگاه مدیر ، واقعا آن را بکار گرفتید متوجه خواهید شد که واقعا هنر استفاده از این علم را دارید یا خیر؟ در واقع باید گفت هنر استفاده از دانش مدیریت در دنیای واقعی کسب و کار میزان توانمندی و هنر مدیر را به نمایش می گذارد.

مهمترین ویژگی یک مدیر چیست؟

برای درک این موضوع توصیه میکنم حتما ویدیوی زیر را ببینید

 

وظایف مدیریت

بحث های زیادی در مورد وظایف مدیریت تاکنون مطرح شده است اما آنچه بین اغلب صاحب نظران مشترک است، ۵ وظیفه اصلی مدیر است که در زیر آمده است

 1. برنامه ریزی

 2. سازماندهی

 3. به کار گماردن

 4. رهبری

 5. کنترل

در مطلب دیگری با عنوان وظایف پنجگانه مدیریت  به طور مفصل این ۵ وظیفه را بررسی کردم و توضیحات مفصلی در این زمینه داده ام. توصیه میکنم جهت آشنایی دقیقتر و عمیق تر با این ۵ وظیفه حتما این مطلب را مطالعه بفرمایید.

 تفاوت مدیریت و رهبری

در مورد تفاوت رهبری و مدیریت بحث هایی زیادی مطرح می شود و خیلی ها به اشتباه تصور می کنند رهبری بر مدیریت الویت دارد. اگر به وظایف گفته شده فوق دقت کنید می بینید که وظیفه چهارم مدیریت رهبری کردن است. اگر مدیری وظیفه چهارم خود را به خوبی انجام ندهد تبدیل به یک رییس می شود. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله تفاوت مدیریت و رهبری مراجعه نمایید. همچنین برای اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت رییس و مدیر به مطلب تفاوت ریاست و مدیریت مراجعه فرمایید. نکات بسیار جالبی را در این مقالات آورده ام که می تواند دیدگاه شما را در این زمینه کاملا تغییر دهد.

مدیریت در ایران

از آنجایی که علم مدیریت با بقیه علوم کاملا متفاوت است، نگرش ما هم باید نسبت به این علم متفاوت باشد. تفاوت بسیار عمده بین علم مدیریت و بقیه علوم این است که علم مدیریت در رابطه با انسانهاست. و از آنجا که انسان موجود بسیار پیچیده ایست و در جوامع و فرهنگ های مختلف رفتارهای متفاوتی را از خود بروز می دهد. لذا علم مدیریت هم همه جا یکسان نخواهد بود. و کشور ما ایران هم از این امر مستثنی نیست. این موضوع را من در مطلبی با عنوان علم مدیریت در ایران به طور مفصل بررسی کرده ام. توصیه می کنم حتما مطالعه فرمایید تا نگرش خود را نسبت به این علم در ایران ارتقا دهید.

مدیریت بی انتهاست و پایانی ندارد

مدیریت یک شغل بسیار پر مشقت است. اگر چه هر مدیر مسئول موفقیت واحد خود است، اما هیچ نقطه پایانی برای شغل مدیریت وجود ندارد. یعنی هیچ وقت یک مدیر نمی تواند بگوید ” خب کار من تموم شد” . برخلاف مدیر ، یک مهندس می تواند کارهایش را به اتمام برساند. مثلا یک پروژه را تمام میکند و تحویل می دهد. یک حسابرس کارش را تمام می کند و تحویل می دهد. یک مدیر باید همیشه کار خودش را ادامه بدهد. و واقعا نمی داند چه زمانی موفق می شود و چه زمانی شکست می خورد. چون یک مدیر باید پیوسته حرکت کند و برود. مدیریت پر است از اتفاقات پیش بینی نشده ، یک مدیر واقعا نمی داند امروز قرار است چه اتفاقی بیفتد. درست است پیش بینی می کند ، برنامه ریزی می کند و بر اساس آن برخی زمانها اقدام هم می کند. ولی واقعا برخی روزها اتفاقاتی می افتد که هرگز فکرش را هم نمی کرد. این را کسی مثل من می فهمد که سالها مدیریت کرده است.

لی یاکوکا ” مدیر عامل سابق کرایسلر می گوید ” در برخی روزها اگر می دانستم قرار است امروز چه اتفاقی بیفتد، هرگز از رختخواب بیرون نمی آمدم”.

مدیریت چیست؟
بحث های زیادی در مورد وظایف مدیریت تاکنون مطرح شده است اما آنچه بین اغلب صاحب نظران مشترک است، ۵ وظیفه اصلی است.

آموزش مدیریت

ما در گروه آموزشی ارشیا دکامی (به عنوان مرکز آموزش مدیریت کاربردی ایران) مدیریت را به بنیادی ترین عناصر آن خرد کرده ایم و متناسب با فرهنگ سازمان های ایرانی ، آن را آموزش می دهیم. علاقمندان به این شغل زیبا و جذاب می توانند دانش لازم برای این شغل را بیاموزند و تبدیل به مدیر موفقی در حوزه کاری خود شوند. برای اطلاعات بیشتر در مورد آموزش های مدیریت کاربردی در ایران به لینک زیر مراجعه بفرمایید.

آموزش مدیریت کاربردی

شما هم نظر خود را در مورد تعریف مدیریت و تعریف مدیر در قسمت نظرات بنویسید شاید بتوانیم به تعریفی جامع تر و کاربردی تری برسیم.

میانگین امتیازات / 5. تعداد آرا:

39 دیدگاه برای “تعریف مدیریت چیست ؟

 1. مرضیه گفته:

  سلام ممنون از وبلاگ خوبت. من ی مقاله از مدیریت چیست و چه کاربردی دارد میخوام. ممنون میشم اگه کمکم کنید. با آرزوی موفقیت

 2. روي گر گفته:

  شناسايي يا طراهي هدف تعيين بهترين استراتزي هماهنگي منابع مالي و نيروي انساني براي رسيدن به هدف را مديرت گويند.
  فهم هدف و هنر رسيدن به آن در كوتاه ترين زمان را مديريت گويند.

 3. samira گفته:

  از مدیر ارشد یه سازمان سوال شد شما در اداره تان شایسته سالاری دارید؟
  مدیر کمی فکر کرد و گفت:اسمشان به نظرم آشناست.باید از کارگزینی بپرسم خانمی به اسم شایسته سالاری داریم یا نه؟

  • ارشیا گفته:

   تئوری پیچیدگی در زمینه های مدیریت استراتژیک و مطالعات سازمانی استفاده می شود و کاربرد آن در چگونگی درک سازمانها از محیط اطراف خود و چگونگی برخورد آنها با شرایط عدم اطمینان است…

 4. بازرگانی بین الملل گفته:

  خدمت تمام دانشجویان مدیریت
  شما باید ببینید چه چیزی در اختیار دارید؟ چه امکاناتی- چه سرمایه هایی- چه پتانسیلهایی- چه کمک هایی- چه پیشنهادهایی- چه میراثهایی- چه دارایی هایی و…. که بتوانید مدیریت خود را با آن آغاز کنید.
  در مرحله دوم باید چند گره را باز کنید
  قبل از هر چیز گره هایی که باید در رابطه خود و خدای خود از ایمانتان باز کنید
  اول گره هایی که با آن دارایی های مذکور می توانید از کار مردم به عنوان بازار خود باز کنید
  سپس گره هایی که در خانواده شما به عنوان مشکلات درآمدی، و سایر مشکلات وجود دارد که مانند حلقه های یک زنجیر به گره های دیگر مرتبطند.
  این گره ها را که باز کنید می تونید با یک مدیریت علمی بسته به زمینه ای که دارایی های شما در آن قرار دارند کار را شروع کنید و بسته به آن زمینه متخصص استخدام کنید
  مثلا کسی که دارایی هایش در زمینه کشاورزی است باید مهندس کشاورزی استخدام کند.
  شما به راحتی با به کار گیری دیگران می توانید یک تیم قوی تشکیل دهید و بازار را با علم مدیریت و بازار از آن خود کنید

 5. نرگس گفته:

  سلام خسته نباشید نیاز به توصیف واژه مدیر و مدیریت دارم از کدوم قسمت میتونم مطالب مورد نظرم را برداشت کنم

 6. elaheh گفته:

  مدیریت عبارت است از فرایند(process)کارآمد(cfficimt)واثربخش(cffectivens)منابع سازمان(resorrces)ازطریق برنامه ریزی(planning)سازمان دهی (organizing)سرپرستی(directing)بسیج منابع(resorrce maloilizution) وکنترل برای دست یابیم به اهداف سازمان براساس نظام ارزشی مورد قبول جامعه.

 7. ایران مدیر گفته:

  مقاله بسیار مفیدی بود
  درک تفاوت رهبری، مدیریت و ریاست می تواند بسیاری از تعارضات را در سطوح مختلف سازمان کاهش دهد

 8. رئیس سمیع گفته:

  سلام عرض ادب برای همه در نخست مدیریت به چند طریق تعریف شده است اما از دیدگاه خو و از بیان خود من تعریف میکنم خدمت شما انشاالله که موثر باشد. مدیریت فرآیند برای استفاده از منابع سازمان در بهترین حالت ممکن برای رسیدن به اهداف را در یک زمان مدیرت گویند…..

 9. مریم اروجی گفته:

  مطالب خیلی خوبی بود سپاس لطفا رفرنس ها رو به اشتراک بگذارید ممنون میشم درحال حاضر منتظر رفرنس مطالب بالا هستم متشکرم

 10. ایران کیسه گفته:

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
  شما در شهرستان ها هم دوره حضوری یا به صورت کارگاه آموزشی برگزار می کنید؟

 11. Mohammad گفته:

  مطالب خوبی بودایامیشه مدیریت راچنین تعریف کردهنراستفاده کردن از منابع در دست داشته جهت رسیدن به هدف مطلوب

 12. اشتراک‌ها: مدیریت منابع انسانی چیست ؟ مدیریت منابع انسانی چیست ؟ نکات مهم در مدیریت منابع انسانی

 13. اشتراک‌ها: رفتار سازمانی چیست ؟ : اهمیت رفتار سازمانی و اهداف + تأثیر محیط سازمان روی رفتار سازمانی

 14. طاهره شکرریز گفته:

  تعریف مدیریت :
  مدیریت ، به کارگیری علم و هنر در هماهنگی و هدایت منابع مالی یا انسانی و یا هردو ، در رسیدن به هدف با حداکثر کارایی است.
  در تعریف مدیریت فوق از ترکیب علم و هنر استفاده نموده ایم چرا که معتقدم مدیریت ترکیبی از علم و هنر است که بخش علم آن همان فراگیری دانش مدیریت از طریق آموزش است و بخش هنر آن پیاده سازی این دانش در عمل می باشد. بخش هنر نیز خود نیازمند کسب تجربه عملی و هنری ذاتی است

  با سلام من این تعریف رو از سایت شما در یک کتاب نوشتم میخواستم منبع بزنم اگه این تعریف از منبع خاصی هست میشه منبع رو دقیقا بفرمایید

 15. حسین سلطانیان . گفته:

  سلام
  به نظر من مظلومترین واژگان در تاریخ ادبیات اسلامی همین واژگانی است که هنگام انتصاب یک مدیر نا آگاه و بدون تعهد و تخصص در تابلو اداره می بینی و هم به حال خود و هم دیگران غصه می خوری .
  باتوجه به تعهد ، تخصص ، مسئولیت پذیری و تجارب ارنده شما حضرتعالی را به مدیر … منصوب می کنیم .
  که منتیجه آن در ایران می شود تجارت ارزنده .

 16. Effat گفته:

  سلام به نظر من مانباید خود را در تعریف مقید بسازیم چون ما انسان ها از تمام پدیده ها برداشت نسبی داریم تا جای که من میدانم مدیریت همچنان یا پدیده نسبی هست.

 17. اشتراک‌ها: تعریف مدیریت چیست ؟ - daniko

 18. مصطفی گفته:

  یک واژه که در تکمیل مدیریت باید در نظر بگیریم علم و هنر به کار گیری منابع سخت افزاری ( امکانات / تجهیزات / منابع مالی و … ) و منابع نرم افزاری ( پرسنل / اموزش و … ) در نظام ارزشی پذیرفته شده در ان سازمان و یا ان جامعه می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link