۵ تفاوت کلیدی ویزیتور و کارشناس فروش که باید بدانید

تفاوت ویزیتور و کارشناس فروش

 

ویزیتور و کارشناس فروش دو پوزیشن کاملاً ضروری در بخش فروش مجموعه شما هستند که البته تمایز قابل‌توجهی با یکدیگر دارند. کارشناس فروش فردی است که زمینه فروش را فراهم می‌کند، این کار شامل جستجو، جذب سرنخ‌ها، پلنینگ فروش و ایجاد چشم‌اندازهای شما است. اما ویزیتور کسی است که معامله نهایی را بسته و هر بار برای تمدید فروش به خریدار مراجعه می‌کند. اگر می‌خواهید تفاوت‌های کلیدی ویزیتور و کارشناس فروش را به‌خوبی درک کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید.

 

آیا باید یک کارشناس فروش استخدام کنیم یا ویزیتور؟

به دلیل شباهت‌هایی که در این دو کار وجود دارد، متأسفانه در برخی از شرکت‌ها، تفاوت چندانی بین آنها قائل نمی‌شوند و معمولاً یکی از این پوزیشن‌ها را کاملاً رها می‌کنند. همان‌طور که گفته شد “فروش” و “بازاریابی” دو بخش کاملاً مجزا است که هرکدام دارای وظیفه‌های خاص خود هستند. برای درک این تفاوت باید ابتدا بدانید که وظیفه هرکدام از این بخش‌ها چیست.

تفاوت ویزیتور و کارشناس فروش

فرد یا تیمی که نقش بازاریابی فروش را انجام می‌دهد، نگاه بزرگ‌تر و بلند مدت‌تری نسبت به بازار دارند. آنها به یک مشتری نگاه نمی‌کنند، بلکه به دنبال پیدا کردن سرنخ‌هایی هستند تا بدانند که جایگاه محصول شرکت در بازار کجاست، چطور می‌توان آن را ارتقا داد، محصول مناسب کدام منطقه از شهر یا کشور است و یا حتی چگونه قیمت‌گذاری کرد.

این در حالی است که ویزیتور مانند فردی است که ضربه آخر را می‌زند، از روی پلن تیم بازاریابی فروش پیش می‌رود و به نوعی اجرا کننده نقشه آنهاست. نقش وی در اجرای درست پلن فروش بسیار حیاطی است و نگاهش به فروش نهایی به خریداری است که به آن مراجعه می‌کند. همچنین او می‌تواند فیدبک خریداران را به طور صحیح به تیم بازاریابی فروش انتقال دهد. ما در مقاله ای دیگر به تفصیل در مورد وظایف ویزیتور و کارشناس فروش صحبت کرده ایم.

 

 

کارشناس فروش و ویزیتور، دو روی یک سکه هستند 

 

 

اگر به سؤالی که ابتدای پاراگراف پرسیده شد برگردیم، باید در جواب بگوییم که مجموعه شما به هر دو موقعیت شغلی نیاز دارد. شما هم نیازمند به فرد یا تیمی برای بازاریابی فروش هستید و هم نیازمند ویزیتور.

هر دو بخش هدف نهایی یکسانی دارند – تولید درآمد – اما هرکدام نقاط کانونی و استراتژی‌های متفاوتی دارند؛ بنابراین آنها باید با هم کار کنند تا یک فرایند مطمئن را تشکیل دهند که به طور مداوم سرنخ‌ها را به مشتریان تبدیل کنند. در حالی که بازاریابی بر قیمت‌گذاری، ارتقا و آموزش تمرکز دارد، فروش بر روی سهمیه‌ها، اهداف و اهداف درآمدی تمرکز دارد.

 

چه تفاوتی بین ویزیتور و کارشناس فروش وجود دارد؟

 

 کارشناس فروشویزیتور
اهداف

• تبلیغ شرکت، محصولات و/یا خدمات آن
• سرنخ ایجاد کنید
• تمرکز فروش، معمولاً با استفاده از کمپین‌های طولانی مدت است

 

• به‌عنوان سفیران برند برای شرکت عمل کنید
• بستن قرارداد فروش
• تمرکز بر روی دستیابی به اهداف فروش کوتاه مدت است

پلن• محصول و/یا خدمات را تعریف می‌کنید
• مشتری هدف را شناسایی و توصیف کنید
• تعیین قیمت محصول و/یا خدمات
• نحوه بازاریابی محصول و/یا خدمات را تعیین می‌کنید • یک برنامه اقدام برای فروش ایجاد می‌کنید
• فرایند فروش را تعیین می‌کنید
• ساختار تیم – قلمروها و غیره را تعریف می‌کنید.
• فیدبک به مجموعه
استراتژی• بازاریابی آنلاین
• بازاریابی شهری
• بازاریابی ایمیلی
• بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی
• بازاریابی ویدئویی
• فروش مفهومی
• فروش پیشنهادی ارزشی
• راه‌حل فروش
• مزایای فروش
• تمدید فروش

 

همان‌طور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید، علی‌رغم اینکه این دو تیم باید با یکدیگر کار کنند اما تفاوت‌های عمده‌ای بین آنها دیده می‌شود. در ادامه می‌خواهیم ۵ تفاوت مهم بین ویزیتور و کارشناس فروش را برای شما بیان کنیم

 

تفاوت ویزیتور و کارشناس فروش

 

1- تفاوت در اهداف بین کارشناس فروش و ویزیتور

درست است که در مجموع، کارشناس فروش و ویزیتور باید به هدف مشترکی که فروش بیشتر محصول یا خدمات است برسند اما اهداف آنها کاملاً متفاوت است. کارشناس فروش بر شناخت مسیرهای فروش، راه‌حل‌ها و پروموت‌ها تمرکز دارد. در واقع پلن آنها ایجاد فروش مستمر و بلند مدت است.

در حالی که ویزیتور، می‌خواهد یک هدف روزانه را کسب کند. آنها به مسائل استراتژیک بلند مدت شرکت توجهی ندارند و قصدشان فقط این است که آن روز بتوانند هدف مالی را کسب کنند.

 

2- تفاوت در ارتباط

بازاریابان فروش به کلیت یک مارکت توجه می‌کنند، آنها بیشتر به سمت خوانش فکت‌های اقتصادی و آمار و ارقام بازار می‌روند و ارتباط مستقیم کمتری با مشتریان دارند. این در حالی است که ویزیتورها به لحاظ ارتباطی در پیشانی شرکت قرار دارند، آنها به طور روزانه و به صورت مستقیم با خریداران دیدار رو در رو دارند و حتی سعی می‌کنند با آنها به‌عنوان یک دوست ارتباط بگیرند.

 

3- تفاوت در بازاریابی

هرچند که تنظیم پلن اصلی بازاریابی به عهده کارشناس فروش است اما ویزیتورها نیز در کار خود نیاز به بازاریابی دارند. در واقع کارشناس فروش اقدام به بازاریابی کلان از طریق تبلیغات شهری و دیجیتال، تخفیف‌ها، ارائه خدمات بهتر و تعیین قیمت رقابتی می‌کند.

اما این بازاریابان هستند که به میزانی که دست آنها باز گذاشته شده است می‌توانند به بازاریابی و فروش بیشتر محصول کمک کنند. پس به نوعی می‌توان گفت بازاریابی تیم فروش به صورت کلی و بازاریابی ویزیتورها به صورت فردی و ریزبین خریداران انجام می‌شود

 

4- تفاوت در قیمت‌گذاری و تخفیف

بازاریابان فروش عملاً می‌توانند قیمت را تعیین کنند یا حتی تخفیفات فصلی را برای جذب مشتری بیشتر طراحی کنند. اما دست بازاریابان در تخفیف دادن آن‌قدر باز نیست. یک بازاریابان باید بر اساس یک برنامه بلند مدت وضعیت قیمت‌گذاری را تعیین کنند تا ارتباط مجموعه با خریدار حفظ شود اما ویزیتور باید بر اساس قیمت مشخص شده، با تکنیک‌های فروش خود، خریدار را متقاعد به خرید و حفظ ارتباطش با مجموعه کند.

 

5- آنالیز مشتریان

یکی از عمده تفاوت‌های کارشناس فروش و ویزیتور در نحوه آنالیز مشتریان است. ویزیتورها به صورت فردی مشتریان را آنالیز می‌کنند و عمده چالشی که با آن مواجه هستند قیمت جنس و قیمت درخواستی مشتری است.

اما بازاریابان فروش به صورت تکی به یک مشتری نگاه نمی‌کنند. آنها چالش‌ها را بزرگ‌تر می‌بینند. بازاریابان فروش مشکل را درون پلن فروش و جامعه هدف خود پیگیری می‌کنند، آنها بیشتر به آنالیز شرایط بازار و رقبا می‌پردازند ولی ویزیتورها این کار را موردی روی یک مشتری انجام می‌دهند چون تمرکزشان فروش به یک مشتری است و جامعه بزرگ‌تر در خط دید آنها نیست

 

نتیجه گیری

همان‌طور که گفته شد حالا تفاوت کلیدی کارشناس فروش و ویزیتور برایتان مشخص شده است؛ بنابراین فهمیده‌اید که شرکت شما برای فروش محصول یا خدماتش به هر دوی این پوزیشن‌های شغلی نیاز دارد.

یکی از وظایف اصلی شما این است که فرد مناسب را برای پوزیشن مناسب انتخاب کنید. ضمن اینکه بین این دو گروه باید تقسیم‌کار صحیحی رخ دهد، همچنین مدیر شرکت باید بتواند ارتباط مناسبی بین این دو گروه ایجاد کند، چون در نهایت، موفقیت فروش، در گرو همکاری کامل کارشناس فروش و ویزیتور است.

 

اگر می خواهید به صورت حرفه ای تیم سازی کنید و تیم با انگیزه ای داشته باشید، سیستم کنترلی اصولی طراحی کنید و عملکرد کارمندانتان را ارزیابی کنید، بهترین ها را در سازمانتان استخدام کنید و … می‌توانید در « دوره آنلاین مدیریت » ثبت نام کنید.

دوره آنلاین مدیریت

 

5 دیدگاه برای “۵ تفاوت کلیدی ویزیتور و کارشناس فروش که باید بدانید

  1. اشتراک‌ها: ۶ تفاوت کارشناس فروش با مدیر فروش {حقوق +مهارت +شرح وظایف و...}

  2. اشتراک‌ها: معرفی جامع شغل مدیر فروش {وظایف+حقوق + شرح شغل و...}

  3. اشتراک‌ها: همه چیز درباره کارشناس فروش | شرح وظایف، درآمد، مزایای شغلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link