بیش از ۱۰ نمونه متن سخنرانی معارفه و تودیع

نمونه متن سخنرانی معارفه و تودیع

همه افراد اولین و آخرین حضورشان در یک سازمان، کارخانه یا هر کسب و کار دیگری را برای همیشه به خاطر می‌سپارند. مراسم تودیع و معارفه مراسمی است که به همین مناسبت برگزار می‌شود. این مراسم جزو مراسم‌های رسمی محسوب می‌شود، به همین دلیل نوشتن متن سخنرانی معارفه و تودیع اهمیت بسیاری دارد.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در این مراسم‌، حداقل سه سخنران وجود دارد؛ فردی که به تازگی به مجموعه معرفی می‌شود، فردی که در حال خداحافظی است و مجری مراسم. البته گاهی اوقات، مدیر یا مقام ارشد مجموعه هم برای قدردانی از زحمات همکار سابق یا خوش‌آمدگویی به همکار تازه، سخنرانی کوتاهی انجام می‌دهد. همچنین اگر مراسم مهمی مثل انتصاب وزرا برگزار شود، احتمال حضور خبرنگاران هم وجود خواهد داشت.

در این مقاله بررسی می‌کنیم مراسم معارفه و تودیع چیست،‌ چطور برگزار می‌شود و چطور باید در چنین موقعیتی سخنرانی کرد. اگر در آینده‌ای نزدیک باید در مراسم تودیع و معارفه شرکت کنید، اطلاعات این مقاله، هرآنچه لازم است بدانید را در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

مراسم معارفه و تودیع چیست؟

مراسم معارفه به معنی جلسه‌ای است که برای معرفی کردن یک همکار جدید به مجموعه برگزار می‌شود. تودیع هم از «وداع کردن» می‌آید و مراسمی است که برای خداحافظی با همکاری که قصد ترک سازمان را دارد یا بازنشسته شده، برگزار می‌شود. در اغلب موارد، این دو مراسم به صورت همزمان انجام می‌شوند؛ یعنی ابتدا شخص وداع‌کننده سخنرانی می‌کند و بعد از آن همکار تازه صحبت‌هایش را ارائه می‌دهد. در این مراسم‌ها معمولا یک مجری هم حاضر است و احتمال اینکه مدیرعامل سخنرانی کند نیز، وجود دارد.

مراسم معارفه و تودیع چیست؟

 

مراسم تودیع و معارفه معمولا برای سمت‌های مهم سازمانی برگزار می‌شود. مثلا اگر قرار باشد یکی از مدیران ارشد مجموعه سازمان را ترک کند و مدیر دیگری با او جایگزین شود، این مراسم برگزار خواهد شد. چنین مراسمی معمولا در ساعات کاری و به صورت خیلی کوتاه انجام می‌شود تا کارمندان از مدیر قدیمی خداحافظی کنند و با مدیر جدید آشنا شوند. البته در جایگاه‌های ارزشمندی مانند معارفه و تودیع وزیران، ممکن است به برگزاری یک مراسم مفصل و سخنرانی حرفه‌ای نیاز باشد.

سازمان‌ها معمولا برای کارمندان چنین مراسمی برگزار نمی‌کنند. آن‌ها با ترتیب دادن یک مهمانی دوستانه با همکار قدیمی خداحافظی می‌کنند و به همکار تازه خوش‌آمد می‌گویند، این دورهمی نیازی به سخنرانی رسمی و نوشتن متن سخنرانی معارفه و تودیع ندارد.

 

متن کامل سخنرانی تودیع و معارفه باید شامل چه مواردی باشد؟

متن کامل سخنرانی تودیع و معارفه هم مانند سایر متن‌ها باید با مقدمه درست آغاز شود و به بهترین شکل هم ادامه پیدا کند؛ در مقاله « سلام و احوالپرسی اول سخنرانی » به صورت کامل توضیح داده‌ایم که چطور می‌توانید کلام خود را آغاز کنید.

اگر شما کسب و کار یا شرکتی دارید که قرار است یک مدیر به آن مجموعه اضافه شود باید بدانید مواجه شدن با یک فرد جدید معمولاً برای کارمندان استرس‌زا است؛ بنابراین نیاز است که جلسه را به‌گونه‌ای برگزار کنید که بتواند تأثیر مثبتی روی کارمندان شما بگذارد و شرایط را برای شروع کار مدیر یا نیروی کار جدید فراهم کند. در این راستا پیشنهاد می کنیم مقاله در جلسه معارفه چه بگوییم را مطالعه کنید.

در ادامه توضیح می‌دهیم که هرکدام از افرادی که در چنین مراسمی سخنرانی می‌کنند، چه اطلاعاتی باید ارائه بدهند و چطور باید متن کامل سخنرانی تودیع و معارفه خود را بنویسند.

 

1- متن سخنرانی شخص وداع کننده

بعد از مقدمه سخنرانی لازم است درباره اینکه چند سال در این سِمت شغلی فعال بوده‌اید صحبت کنید و بگویید که چقدر همکاری با مجموعه برایتان ارزشمند بوده. سپس اعلام کنید که قصد دارید از موقعیت کنونی کناره‌گیری کنید یا بازنشسته شوید.

متن کامل سخنرانی تودیع و معارفه باید شامل چه مواردی باشد؟

در متن سخنرانی شما باید تمام خدماتی که به سازمان ارائه داده‌اید و دستاوردهایی که داشته‌اید، ذکر شود. البته این بدان معنا نیست که حتی اگر یک لیوان را جابجا کرده‌اید، در متن سخنرانی معارفه و تودیع به آن اشاره کنید؛ تنها دستاوردهای مهم و نتایجی که به واسطه حضور شما در سازمان ایجاد شده است را نام ببرید.

متن سخنرانی شخص وداع‌کننده باید با آرزوی موفقیت برای مجموعه و همکاران سابق به پایان برسد. اگر با فردی که قرار است در آینده به عنوان جایگزین شما کار کند، آشنا هستید یا می‌دانید که در مراسم تودیع شما حضور دارد، لازم است برای او هم آرزوی موفقیت داشته باشید.

همچنین در صورت نیاز، می‌توانید در پایان متن سخنرانی، یک به یک همکاران را نام ببرید و از آن‌ها تشکر کنید (البته در صورتی که تعداد افراد زیاد است، این روش توصیه نمی‌شود).

 

حتی اگر با دلخوری از سازمان خارج می‌شوید، باز هم هنگام تودیع ضعف‌ها و کاستی‌های سازمان را بیان نکنید. 

 

 

2- متن سخنرانی همکار جدید

شاید متن سخنرانی مراسم تودیع و معارفه، برای همکار تازه‌وارد، بیشتر از سایر افرادی که در این مراسم صحبت می‌کنند، اهمیت داشته باشد. بسیاری از افراد حاضر در مراسم، برای اولین بار همکار تازه را می‌بینند و متن سخنرانی، اولین صحبت‌هایی است که از او می‌شنوند. در نتیجه ذهنیت اولیه و قضاوتی که از همکار جدیدشان دارند، از همان مراسم شکل می‌گیرد. این ذهنیت، چه درست باشد و چه غلط، تا مدت‌ها بعد به همین شکل باقی خواهد ماند.

متن کامل سخنرانی تودیع و معارفه باید شامل چه مواردی باشد؟

در مراسم معارفه ابتدا باید خودتان را معرفی کنید و توضیحاتی مختصر درباره رزومه‌ کاری و دستاوردهایتان ارائه دهید؛ بهتر است به گفتن دستاوردهای پررنگ‌تر اکتفا کنید تا سخنرانیتان بیش از حد طولانی نشود. همچنین بگویید که از حضور در سازمان خرسند هستید و امیدوارید که با همکاری سایر اعضای سازمان، نتایج خوبی خلق کنید.

بعد از آن باید به سراغ علت حضورتان در سازمان بروید. به حضار بگویید که چه چشم‌اندازهایی را برای سازمان می‌بینید و قصد دارید چه کارهایی را انجام بدهید. البته منظور این نیست که همه کارهایی که قصد انجام آن‌ها را دارید، لیست کنید یا دقیقا بدانید قرار است در سازمان به چه اهدافی برسید؛ تنها به مواردی اشاره کنید که مشخص هستند.

به عنوان مثال اگر مدیر جدیدی وارد یک کارخانه شده است و می‌داند که کارخانه قصد دارد یک محصول جدید تولید کند، اما بنا به دلایلی، مدام این کار را به تعویق انداخته است، می‌تواند توسعه محصول جدید را به عنوان یکی از اهدافش در نظر بگیرد و آن را اعلام کند.

در متن سخنرانی معارفه خود به ویژگی‌های منحصر به فرد، ارزش‌ها و اصولی که به آن‌ها اعتقاد دارید هم اشاره کنید. در نهایت متن را با آرزوی همکاری موفق به پایان برسانید. همچنین اگر فردی که قبلا در پوزیشن کنونی شما کار می‌کرده، در مراسم حضور دارد، از او قدردانی کنید و بگویید که امیدوار هستید بتوانید راهش را ادامه بدهید.

ما در مقاله ای دیگر انواع متن شروع سخنرانی در جلسات اداری  را به تفصیل  ارائه داده ایم.

 

پیج اینستاگرام دکامی

 

3- متن سخنرانی مدیر

متن کامل سخنرانی تودیع و معارفه برای مدیر از همه افراد ساده‌تر است. مدیر تنها وظیفه قدردانی از شخص وداع‌کننده و خوش‌آمدگویی به همکار تازه وارد را برعهده دارد. مدیران معمولا در مراسم تودیع، متن سخنرانی خداحافظی را می‌خوانند و از همکار سابقشان قدردانی می‌کنند. سپس یک لوح یادبود به همراه هدیه به او ارائه می‌دهند.

متن کامل سخنرانی تودیع و معارفه باید شامل چه مواردی باشد؟
در مراسم معارفه مدیر می‌تواند یک متن رسمی برای خوش‌آمدگویی همکار تازه وارد بخواند و برای همکاری موفق و دستیابی به اهداف سازمانی در کنار او، ابراز امیدواری کند.

همانطور که گفتیم، در مراسم‌های تودیع و معارفه یک مجری هم وجود دارد. در مراسم‌هایی که مقامات ارشد حضور ندارند، مجری ممکن است به جای مدیر، متن معارفه یا تودیع را بخواند. در صورتی که این مسئولیت برعهده مجری نباشد، متن خاصی نخواهد داشت و خودش می‌تواند برای اجرای مراسم برنامه‌ریزی کند.

 

نمونه متن معارفه مدیر

تا این بخش از مقاله درباره اینکه چطور باید متن سخنرانی معارفه و تودیع را بنویسید، صحبت کردیم. اکنون چند نمونه متن سخنرانی معارفه مدیر و سایر افراد را ارائه می‌دهیم تا با نمونه‌های عملی مناسب برای این کار هم آشنا شوید.

1- نمونه اول متن معارفه مدیر

به نام دوست

همکار گرامی سرکار خانم/ جناب آقای ….

انتصاب شایسته شما در سِمت ….. را تبریک عرض می‌کنیم. ما اعتقاد داریم که شما با تلاش، پشتکار و پایبندی به اصول می‌توانید به خوبی این مسئولیت را انجام دهید. همکاران در مجموعه تلاش می‌کنند یاری‌رسان شما باشند و به شما در انجام مسئولیت‌هایتان، کمک کنند.
از خداوند منان موفقیت روز افزون و سربلندی شما همکار گرامی را خواستاریم.

 

دوره جامع آموزش مدیریت کاربردی

2- نمونه دوم متن معارفه مدیر

به نام خداوند بخشنده مهربان

سرکار خانم/ جناب آقای ….
انتصاب شما به عنوان ….. در مجموعه …. را تبریک عرض می‌کنیم و ایمان داریم که شما شایسته‌ترین فرد برای انجام این مسئولیت هستید. حضور شما در مجموعه نویدبخش آینده‌ای روشن، موفیت و دستاوردهای بزرگ برای مجموعه است. امیدواریم در کنار همکاران، یک به یک پله‌های موفقیت و ترقی را طی کنید و به بالاترین مدارج دست پیدا کنید.

 

3- نمونه اول متن تودیع مدیر

به نام خداوند بخشنده مهربان

سرکار خانم/ جناب آقای ….

از اینکه سال‌های متمادی به عنوان ….. در مجموعه …. به بهترین نحو تلاش کردید و کارهای موثری در مجموعه انجام دادید، سپاسگزاریم. از این بابت که دیگر شما را در مجموعه و در کنار همکاران نداریم، افسوس می‌خوریم با این حال برای فرصت‌های جدیدی که پیش روی شما قرار گرفته، بسیار خرسندیم.
امید است در آینده شاهد موفقیت‌های روزافزون و رشد و تعالی شما باشیم.

شایسته است بار دیگر برای تلاش‌های بی‌وقفه و بی‌دریغ از طرف تمام همکاران مجموعه از شما و خانواده محترم که در این مسیر همراهتان بوده‌اند،‌ قدردانی کنیم.

هر آنکس که خدمت جانان به جان کرد/ به گیتی نام خود جاودان کرد

 

4- نمونه دوم متن تودیع مدیر

بسم الله الرحمن الرحیم

همکار گرامی سرکار خانم/ جناب آقای …..

ما در مجموعه …. شاهد زحمات شما در سال‌های متمادی بوده‌ایم و قدردان هستیم. همکاران هیچوقت زحمات بی‌دریغ شما و خاطرات خوشایندی که در این سال‌های فعالیت ساختید را از یاد نخواهند برد و تا همیشه برایتان آرزوی موفقیت و شادکامی دارند. امید است که در آینده‌ای نزدیک شاهد همکاری دوباره با شما همکار گرانقدر باشیم.

اکنون که پای در مسیر دیگری گذاشته‌اید و از ما جدا خواهید شد، باز هم مراتب قدردانی را به شما اعلام می‌داریم و تلاش می‌کنیم مسیر شما را پرقدرت ادامه دهیم. امید است که در سایر مراحل زندگی موید و شادکام باشید.

 

 

نمونه متن تودیع و معارفه برای همکار تازه و شخص وداع کننده

همانطور که گفتیم در متن سخنرانی معارفه و تودیع شما باید موارد مختلفی مثل دستاوردهای سابقتان وجود داشته باشد. در این بخش ما چند نمونه متن سخنرانی تودیع و معارفه ارائه می‌دهیم که به صورت اختصاصی برای خداحافظی از همکاران یا معرفی خود به آن‌ها نوشته شده است. سخنران بعد از ارائه این بخش از سخنرانی، باید سایر اطلاعاتی که لازم است را نیز ارائه بدهد. تقویت مهارت سخنرانی یکی از مواردی است که به ما کمک می کند تا بتوانیم دستاوردهای خود را به خوبی بروز دهیم.

نمونه متن تودیع و معارفه برای همکار تازه و شخص وداع کننده
اگر به عنوان همکار تازه قصد دارید در مراسم معارفه خود سخنرانی کنید، بررسی نمونه متن تودیع و معارفه‌هایی که در ادامه ارائه می‌دهیم، خالی از لطف نیست. اگر در چنین موقعیتی قرار دارید، سخنرانی معارفه شما نقش مهمی در ذهنیتی که اعضای سازمان درباره شما خواهند داشت، ایفا می‌کند.

 

1- نمونه اول متن معارفه

به نام خداوند بخشنده مهربان

درود بر همکاران عزیز! من ….. هستم. از اینکه مرا به عنوان همکاری تازه در مجموعه خود پذیرفته‌اید قدردانم و این فرصت همکاری را غنیمت می‌شمارم. آشنایی و همکاری با شما موهبتی است که امیدوارم شایستگی آن را داشته باشم. امیدوارم همکاری موفق توأم با صداقت، درستکاری، اعتماد و شادی را در کنار یکدیگر تجربه کنیم و آینده‌ای روشن برای خود و سازمان بسازیم.

 

2- نمونه دوم متن معارفه

همکاران عزیز! اکنون که فرصت همکاری با شما عزیزان گرانقدر برای من فراهم شده، این را به فال نیک می‌گیرم و تلاش می‌کنم خادمی امین و درستکار در مجموعه …. باشم. امید است که شما عزیزان از همکاری با بنده رضایت داشته باشید و بتوانیم با یاری یکدیگر به چشم‌اندازهای بزرگ و اهداف بلند سازمان دست پیدا کنیم.

اگر قصد دارید از یک مجموعه جدا شوید و در مراسم تودیع خود شرکت می‌کنید، در ادامه چند نمونه متن تودیع و معارفه ارائه داده‌ایم که می‌تواند برای الگو گرفتن کاربردی باشد.

 

3- نمونه اول متن تودیع

به نام خداوند حکیم

همکاران عزیز! حضور و همکاری چند ساله با شما در مجموعه …. افتخاری بود که خداوند منان به بنده ارزانی داشت. اکنون که زندگی من وارد فصل تازه‌ای شده، از اینکه دیگر نمی‌توانم شما را در کنار خود داشته باشم، سخت اندوهگینم. برای یکایک شما آرزوی موفقیت و سربلندی دارم و برای مجموعه …. موفقیت روزافزون را آرزو می‌کنم.

من با کوله‌باری از خاطرات خوش، تجربه و دانش از شما جدا خواهم شد و هرگز روزهایی که در کنار شما سپری کردم را از خاطر نمی‌برم. امید است در آینده‌ای نزدیک فرصت دوباره حضور در کنار شما عزیزان را داشته باشم.

گویند از دل برود هر آنچه از دیده برفت/ تو چنان در دل من رفته که جان در بدنی

 

4- نمونه دوم متن تودیع

به نام دوست

همکاران عزیز! از اینکه در سال‌های فعالیت در مجموعه …. برای من تجربه‌ای بی‌نظیر خلق کردید، صمیمانه قدردانی می‌کنم. در این مدتی که فرصت حضور در کنار شما و همکاری با شما عزیزان را داشتم، مطالب بسیار آموختم. صمیمانه دست یکایک شما را می‌فشارم و برایتان آرزوی کامیابی و موفقیت دارم. امیدوارم در سال‌های آینده هم در کنار یکدیگر به رشد و پیشرفت ادامه دهید و به جایگاهی که شایستگی رسیدن به آن را دارید، دست پیدا کنید.

یاد یاران یار را میمون بود/ خاصه کان لیلی و این مجنون بود

 

نکاتی که هنگام ارائه متن تودیع و معارفه رییس باید به آن توجه داشته باشید

ارائه متن تودیع و معارفه رییس

 

 

 • قبل از شرکت در مراسم معارفه، درباره موقعیت شغلی که قرار است در آن مشغول به کار شوید، مطالعه کنید تا با آن آشنایی کامل داشته باشید.
 • در صورتی که همکار قبلی با ناراحتی مجموعه را ترک کرده یا اخراج شده، نیازی به برگزاری مراسم تودیع نیست.
 • به جای استفاده از متن تودیع و معارفه رییس به صورت آماده و حفظ کردن این متن‌ها، خودتان متن سخنرانی معارفه و تودیع را بنویسید تا سبک شخصی و خلاقیتتان هم در متن دیده شود.
 • از تعریف بیش از اندازه بپرهیزید و تنها نکات مهم را بیان کنید.
 • مراقب باشید متن تودیع و معارفه رییس، بیش از حد طولانی نشود و ارائه آن هم خیلی طول نکشد.
 • احتمال اینکه در پایان مراسم معارفه‌، پرسش و پاسخ انجام شود نیز وجود دارد. در نتیجه بهتر است برای پاسخگویی به پرسش حاضران آمادگی لازم را داشته باشید.
 • سعی کنید در جلسه معارفه ارتباط اولیه خود با همکاران را به بهترین شیوه شروع کنید تا در جلب اعتماد آن‌ها موفق باشید.
 • سخنرانی در مراسم معارفه و تودیع هم به اندازه سخنرانی در یک سمینار اهمیت دارد. بهتر است بعد از نوشتن متن تودیع و معارفه رییس، ارائه آن را هم به اندازه کافی تمرین کنید تا هنگام برگزاری مراسم، به صورت کامل روی آن تسلط داشته باشید.
 • خلاصه‌گویی کنید، اما مطمئن شوید که همه اطلاعات ضروری را ارائه می‌دهید. سخنرانی شما باید کوتاه، اما کامل باشد.

 

کلام آخر؛ مراسم تودیع و معارفه را به یاد ماندنی برگزار کنید

در این مقاله توضیحاتی درباره آنچه که باید در مراسم تودیع و معارفه گفته شود، صحبت کردیم. این مراسم نشانه‌ای از یک تغییر فصل در زندگی همکاران سابق یا تازه است، پس باید به بهترین شکل برگزار شود. در مجله مرکز مدیریت کاربردی ایران توضیحاتی درباره نوشتن متن سخنرانی ارائه داده‌ایم. با مطالعه این مقالات، اطلاعات بیشتری درباره شیوه نوشتن بهترین متن سخنرانی تودیع و معارفه به دست می‌آورید. در صورتی که همچنان سوالی در این زمینه دارید، می‌توانید در بخش کامنت‌ها سوالتان را مطرح کنید. در این صورت هم کاربران با تجربه سایت می‌توانند به شما پاسخ بدهند و هم کارشناسان مرکز مدیریت کاربردی ایران پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

در دوره جامع مدیریت کاربردی، ۲۳ قانون و قاعده حرفه ای مدیریت در ایران ارائه می شود که به تنهایی می توانند از شما مدیری برجسته بسازند

دوره جامع مدیریت کاربردی

 

8 دیدگاه برای “بیش از ۱۰ نمونه متن سخنرانی معارفه و تودیع

 1. اشتراک‌ها: تقویت مهارت سخنرانی : چطور مهارت سخنرانی خود را افزایش دهیم (بداهه و حرفه ای)

 2. اشتراک‌ها: سلام و احوالپرسی اول سخنرانی + بیش از 10 نکته مهم برای متن مقدمه سخنرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link