متن شروع سخنرانی در جلسات اداری و مدیریتی

نمونه متن سخنرانی کوتاه
شنیدن با گوش دادن هزاران تفاوت دارد و گوش دادن با دقیق گوش دادن هم متفاوت است! متن سخنرانی کوتاه و تأثیر کلام است که مشخص می‌کند یک فرد دوست دارد به حرفی گوش بدهد یا اینکه صرفا از سر اجبار به آن گوش کند.

زمانی که دانش آموز بودیم و معلمان درس می‌دادند، طی یک جلسه ممکن بود چند بار حواسمان پرت شود، خوابمان ببرد یا با دوستمان صحبت کنیم و اصلا به اینکه معلم چه می‌گوید توجهی نداشته باشیم. معلم هم برای اطمینان از اینکه به گوش می‌کنیم یا نه، می‌خواست که حرفش را تکرار کنیم، اما معمولا یادمان نبود چون جملات و شیوه سخنرانی او برایمان جذابیتی نداشت.

ما همان افراد هستیم، اما الان می‌توانیم در همایش‌هایی با ساعت‌های طولانی شرکت کنیم و اگر موضوع صحبت مفید و جذاب باشد و سخنران هم مطالب را به شیوه‌ای درست بیان کند، تمام مدت به او گوش می‌دهیم.

با مطالعه این مقاله متوجه خواهید شد که چطور با متن سخنرانی کوتاه و جذاب می‌توانید شنوندگان را با خود همراه کنید و به هدفی که از سخنرانی دارید، برسید.

چرا متن سخنرانی کوتاه اهمیت دارد؟

در سخنرانی سه نکته مهم وجود دارد:

 • محتوای صحبت‌های سخنران
 • متن ارائه محتوا
 • شیوه ارائه متن

ویژگی اول به شناختی که از مخاطب دارید و هدفی که از سخنرانی دنبال می‌کنید، بستگی دارد. ویژگی دوم متن سخنرانی کوتاه است که در این مقاله درباره آن یاد می‌گیرید. ویژگی سوم هم به زبان بدن، بیان و شیوه‌ای که برای صحبت کردن دارید برمی‌گردد. برای نکته سوم باید یاد بگیرید شخصیتی کاریزماتیک داشته باشید. اینکه چگونه شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم را در مقاله دیگری به طور کامل توضیح داده‌ایم.

 

اهمیت متن سخنرانی
اهمیت متن سخنرانی

 

متن سخنرانی کوتاه برای مواقعی مناسب است که قصد دارید در یک جلسه صحبت کنید و تریبون به مدت یک تا پنج دقیقه در اختیار شما قرار دارد. باید در همین چند دقیقه کوتاه برای صحبتتان مقدمه چینی کنید، اصل مطلب را بیان کنید و در نهایت به جمع‌بندی برسید. برای جبران محدودیت زمان نمی‌توان سرعت صحبت کردن را افزایش داد، بنابراین باید متن سخنرانی را تا حد امکان کوتاه چید و تأثیرگذاری آن را هم حفظ کرد. 

 

دوره جامع آموزش مدیریت کاربردی

 

6 اشتباهی که افراد در ارائه متن سخنرانی مدیریتی انجام می‌دهند

مدیران جزو افرادی هستند که نیاز دارند در موقعیت‌های مختلف سخنرانی کنند. آن‌ها باید سخنرانی درباره موضوعات مختلف را بدانند، زیرا موقعیت‌های سخنرانی منحصر به فرد است. به عنوان مثال ممکن است در آغاز یک پروژه نیاز داشته باشند به کارمندان انگیزه بدهند، پس باید سخنرانی انگیزشی بلد باشند. یا ممکن است لازم داشته باشند استراتژی جدید سازمان را برای کارمندان توضیح دهند، پس باید نکاتی درباره شیوه سخنرانی تخصصی بدانند.

برخی از مدیران شبیه به معلم‌‌ها هستند، یعنی کلام تأثیرگذاری ندارند و کارمندان صرفا صدایشان را می‌شنوند، اما گوش نمی‌کنند. بخشی از اشتباهات این دسته از مدیران به متن سخنرانی کوتاهشان بر می‌گردد.

 

ویژگی های متن سخنرانی مدیریتی
ویژگی های متن سخنرانی مدیریتی

 

در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین اشتباهات در سخنرانی اشاره می‌کنیم:

 1. پرگویی و متن سخنرانی طولانی
 2. ارائه محتوایی که نه برای مخاطبان کاربردی است نه ارتباطی به بحث دارد
 3. عدم استفاده از محتوای تصویری به همراه متن سخنرانی
 4. حاشیه زیاد در متن و در لفافه قرار دادن اصل موضوع
 5. ارائه خیلی تند یا خیلی کند متن
 6. عدم تسلط به متن سخنرانی و استفاده زیاد از عباراتی مثل «ااااا» یا مکث‌های طولانی

مدیران اگر مهارت‌ سخنرانی را یاد بگیرند، متن شروع سخنرانی در جلسات اداری را حرفه ای آماده کنند و جلسات و همایش‌های سخنرانی‌شان را هدفمند برگزار کنند، می‌توانند به جای شنونده، مخاطب داشته باشند؛ مخاطبی که با آن‌ها تعامل دارد و به صحبت‌هایشان گوش می‌دهد.

 

 

 

از سخنرانی فی‌البداهه دوری کنید

اینکه یک مدیر طی چند ثانیه پشت تریبون حاضر می‌شود و بدون اینکه متن سخنرانی مدیریتی نوشته باشد، حرف‌های تأثیرگذاری می‌زند و هرآنچه کارمندان نیاز دارند بشنوند را به آن‌ها می‌گوید، یک داستان خیالی در فیلمنامه‌هاست. هیچ سخنرانی موفقی فی‌البداهه نیست. وقتی می‌خواهید فی‌البداهه صحبت کنید، ذهن شما به سراغ اطلاعات قدیمی می‌رود و چیز جدیدی برای ارائه ندارد، همچنین بخاطر نداشتن آمادگی ممکن است جملاتی که ارائه می‌دهید، منسجم نباشد و مخاطبان را خسته کند.

تحت هیچ شرایطی بدون متن سخنرانی در جلسه حاضر نشوید، حتی اگر قرار نیست سخنرانی کنید، اما به عنوان مهمان ویژه در یک مراسم حضور دارید، بهتر است برای یک سخنرانی کوتاه آماده باشید. چون ممکن است میزبان از شما برای انجام این کار دعوت کند.

شروع سخنرانی یکی از مهم‌ترین مراحل کار شماست

مخاطب در چند دقیقه ابتدایی سخنرانی بخاطر هیجان و جوی که در فضا وجود دارد، به سخنرانی شما گوش می‌دهد. بعد از چند دقیقه اگر موضوع صحبت و شیوه بیان برایش جذاب باشد، همچنان به گوش دادن ادامه می‌دهد. در غیر این صورت به سراغ فکرهای متفرقه می‌رود و دیگر توجهی به سخنرانی ندارد.

 

مهم‌ترین مراحل سخنرانی
مهم‌ترین مراحل سخنرانی

متن شروع سخنرانی یکی از مهم‌ترین قسمت‌های آن است. سخنرانی به مقدمه نیاز دارد و نباید از همان ابتدا به سراغ اصل مطلب بروید و محتوا را بیان کنید. مقدمه سخنرانی مخاطبان شما را برای گوش دادن به صحبت‌هایتان آماده می‌کند. شروع صحبت بدون مقدمه یا به عبارت دیگر، شیرجه زدن در سخنرانی باعث می‌شود مخاطبان تصور کنند شما استرس دارید، می‌خواهید سریع‌تر مطلب را ارائه دهید و از پشت تریبون پایین بیایید. این موضوع تصور خوبی در ذهن مخاطب ایجاد نمی‌کند و احتمالا به ادامه حرف‌هایتان توجهی نخواهد کرد. 

 

راز یک سخنرانی موفق شروع قدرتمند، ارائه جذاب اصل مطلب و پایان تأثیرگذار است.

 

چرا شروع سخنرانی تا این اندازه اهمیت دارد؟

جلب توجه مخاطب با شروع جذاب، یکی از علت‌های اهمیت انتخاب جملات مناسب برای شروع سخنرانی است. جملات آغازین از جوانب دیگر هم اهمیت دارند.

 • مقدمه‌چینی مناسب، نشان از اعتماد به نفس شماست. شروع حرفه‌ای نشان می‌دهد شما هیچ مشکلی در ارائه مطلب ندارید و با صبر و حوصله می‌توانید هرآنچه که باید را ارائه بدهید. 
 • متن شروع سخنرانی همیشه شامل جملات بسیار ساده است و بیان آن‌ها سخت نیست. بنابراین می‌تواند استرس شما را برای ادامه سخنرانی کاهش بدهد. بعد از چند دقیقه، شرایط برایتان عادی می‌شود و می‌توانید متن سخنرانی را همانگونه که تمرین کرده بودید، ادامه بدهید.
 • مقدمه حرفه‌ای شما را در ذهن مخاطب ماندگار می‌کند.
 • با متن شروع سخنرانی خوب، به مخاطب نشان می‌دهید حرفه‌ای هستید و می‌توانید کل مطلب را به شیوه‌ای جذاب ارائه دهید.

البته به یاد داشته باشید که مقدمه طولانی هم نتیجه معکوس خواهد داشت. مثل وقتی که فردی نمی‌داند چطور چیزی که می‌خواهد را بیان کند و به این خاطر مدت زیادی مقدمه‌چینی می‌کند و حاشیه می‌رود و به دنبال راه فرار از بیان اصل مطلب می‌گردد.

 

بهترین روش برای شروع سخنرانی

در ادامه به چند موضوع که می‌توانید از آن‌ها برای نوشتن متن شروع سخنرانی خود استفاده کنید، اشاره می‌‌کنیم:

 • شروع با نام و یاد خداوند
 • شروع با قدردانی از شنوندگان برای حضور در مراسم و توجه به سخنرانی شما
 • ارائه موضوع سخنرانی و مشخص کردن مسیری که قرار است در طی سخنرانی طی کنید
 • پرسش درباره موضوع سخنرانی (نیازی نیست از مخاطبان پاسخ شفاهی بگیرید، همینکه برای آن‌ها پرسش ایجاد کنید و در طول سخنرانی به آن‌ها پاسخ بدهید یا کمک کنید خودشان به جواب برسند، می‌توانید آن‌ها را متمرکز نگه دارید)
 • شروع با یک شعر، بیت، آبه قرآن یا جملات زیبا (بهتر است آنچه انتخاب می‌کنید با موضوع متناسب باشد)

متن شروع سخنرانی به زمانی که برای ارائه در اختیار دارید هم بستگی دارد. به عنوان مثال اگر در حال نوشتن متن سخنرانی یک دقیقه‌ای هستید، نمی‌توانید جملات طولانی برای شروع استفاده کنید و بهترین روش این است که با یک بیت شعر یا یک جمله کوتاه کارتان را شروع کنید و به سراغ اصل مطلب بروید. در مقابل اگر زمان کافی برای سخنرانی دارید، می‌توانید زمان بیشتری برای مقدمه‌چینی بگذارید و حتی از روش‌هایی مثل پرسش و پاسخ با مخاطبان و سوال کردن از آن‌ها آغاز کنید.

نوشتن متن سخنرانی کوتاه انگیزشی

به نظر من متن یک سخنرانی انگیزشی یکی از حساس‌ترین انواع متن سخنرانی کوتاه است. در سال‌های اخیر تعداد سخنرانان انگیزشی بسیار زیاد شده است و بسیاری از آ‌ن‌ها فقط محتواهای زرد در حرف‌هایشان ارائه می‌دهند. مثلا درباره ذهن ثروتمند صحبت می‌کنند و از کار و تلاش می‌گویند، در حالی که خودشان هیچ دستاوردی در زندگی‌شان نداشته‌اند و اگر هم ثروتمند شده‌اند، بخاطر فروش کتاب‌ها و بلیط همایش‌هایشان بوده است.

 

متن سخنرانی کوتاه و تاثیر گذار
متن سخنرانی کوتاه و تاثیر گذار

 

محتواهای انگیزشی زرد ذهن کاربران را نسبت به سخنرانی‌های انگیزشی حساس کرده است، به همین دلیل حتی اگر موضوعی واقعی در این زمینه بیان شود، باز هم احتمال اینکه ذهن مخاطب آن را پس بزند، وجود دارد.

 

پیج اینستاگرام دکامی

 

نکاتی برای تأثیرگذاری سخنرانی انگیزشی

مهم‌ترین نکاتی که در یک سخنرانی انگیزشی باید به آن‌ها توجه داشته باشید را در ادامه ارائه می‌دهیم:

 • متن را ساده بنویسید و از کلمات و جملات پیچیده استفاده نکنید.
 • چیزی را بنویسید و ارائه دهید که به آن باور دارید.
 • احساسات افراد را درگیر کنید و به یاد داشته باشید هدف شما این است که کاری کنید تا مخاطب شما احساس بهتری نسبت به خودش داشته باشد.
 • به متن تسلط داشته باشید و فراموش نکنید که قرار است سخنرانی کنید نه اینکه از روی یک متن بخوانید.
 • مخاطبان را با سخنرانی درگیر کنید، از آن‌ها سوال بپرسید و کاری کنید که به درون خودشان برگردند و برای حرکت رو به جلو مصمم شوند.
 • متن سخنرانی انگیزشی را متناسب با تفکر افراد بنویسید، به عنوان مثال اگر در حال سخنرانی برای کارمندانی که با حقوق قانون کار امرار معاش می‌کنند، هستید، نمی‌توانید با آن‌ها از خرید خانه و ماشین میلیاردی صحبت کنید. اما اگر برای مدیران رده بالای یک سازمان صحبت می‌کنید، می‌توانید در این باره با آن‌ها حرف بزنید.

اگر یک سخنران انگیزشی حرفه‌ای نیستید، به چیزی جز یک متن سخنرانی کوتاه برای انگیزه دادن به مخاطبانتان نیاز ندارید. به عنوان مثال اگر مدیری قرار است در ابتدای یک پروژه سنگین به کارمندانش انگیزه بدهد، می‌تواند در یک متن کوتاه از توانمندی‌های آن‌ها صحبت کند و بگوید که آن‌ها توانایی لازم برای حل چالش‌های این پروژه را دارند.

 

 

 

11 ویژگی متن سخنرانی یک مدیر موفق

 

ویژگی های متن سخنرانی یک مدیر موفق
ویژگی های متن سخنرانی یک مدیر موفق

 

متن سخنرانی یک مدیر موفق چه کوتاه باشد، چه بلند، مخاطبان را جذب می‌کند. این جذابیت هم در محتوا و متن سخنرانی وجود دارد و هم در رفتار و شیوه بیان مدیر.
برای نوشتن متن سخنرانی مدیریتی موفق به نکات زیر توجه داشته باشید:

 1. متن را از یک نقطه مشخص آغاز کنید و با طی کردن یک مسیر مشخص به پایانی مشخص برسید.
 2. اضافه‌گویی‌های متن را حذف کنید.
 3. متن را به شیوه‌ای بنویسید که برای مخاطب جذاب باشد، به عنوان مثال اگر در حال سخنرانی برای هیئت مدیره هستید، متن باید رسمی‌تر باشد و اگر برای کارمندان سخنرانی می‌کنید، می‌توانید شیوه نگارش متن سخنرانی کوتاه خود را کمی غیررسمی کنید.
 4. داستان‌سرایی کنید و درباره منظورتان مثال بیاورید.
 5. از سخنان افراد مشهور استفاده کنید.
 6. جملات مثبت به کار ببرید. مثلا به جای اینکه بگویید «اگر صبح زود از خواب بیدار نشوید، تمرکزتان در تمام روز کم می‌شود» بگویید «اگر صبح زود از خواب بیدار شوید، برای کارهای روزانه‌تان متمرکزتر خواهید بود».
 7. از جملات کلیشه‌ای استفاده نکنید.
 8. از واژه‌های تخصصی یا عبارات مخفف استفاده نکنید، مگر اینکه مطمئن هستید تمام مخاطبان معنی آن را می‌دانند یا در ادامه مطلب خودتان آن اصطلاح را معنی کرده‌اید.
 9. متن سخنرانی را بیش از حد طولانی نکنید. تحقیقات نشان می‌دهد ذهن مخاطبان یک سخنرانی تا سه نکته را کامل درک و تحلیل می‌کند، اما از نکته چهارم و پنجم به بعد، بازدهی ذهن آن‌ها کم‌تر می‌شود.
 10. مطمئن شوید متن متناسب با موضوعی است که به مخاطبان اعلام کرده‌اید و به مسائل جانبی و نامربوط نمی‌پردازد.
 11. متن را با توجه به زمانی که در اختیار دارید بنویسید تا بخاطر کمبود زمان مجبور به افزایش سرعت صحبت یا خلاصه کردن مطالب نداشته باشید. بهتر است بخشی از دقایق پایانی را هم به پرسش و پاسخ و تعامل با مخاطبان اختصاص دهید.

 

 

12 نمونه متن سخنرانی سه دقیقه ای و یک دقیقه ای

برای نوشتن متن سخنرانی کوتاه و جذاب و حرفه‌ای می‌توانید به سخنرانی‌های افراد خبره در این زمینه توجه کنید. آن‌ها می‌توانند معلم‌هایی باشند که همه چیز را به صورت عملی آموزش می‌دهند، تنها کافی است نکته‌بین باشید و به تمام جزئیات دقت کنید. توجه داشته باشید انتخاب متن شروع سخنرانی در جلسات اداری نیز اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال جلسه معارفه مدیر ارشد اداره است و شما نیاز به چند نمونه متن سخنرانی معارفه و تودیع نیاز دارید. 

 

متن سخنرانی سه دقیقه ای و متن سخنرانی ۵ دقیقه ای
متن سخنرانی سه دقیقه ای و متن سخنرانی ۵ دقیقه ای

 

در این بخش برای درک بهتر موضوع نمونه متن سخنرانی کوتاه و همچنین چند نمونه متن سخنرانی سه دقیقه ای و یک دقیقه ای ارائه می‌دهیم.

 

1) نمونه جملات مناسب برای شروع سخنرانی

یکی از اولین و بهترین راه‌ها این است که سخنرانی خود را با نام و یاد خداوند آغاز کنید. با این کار هم سطح استرس خودتان کم‌تر می‌شود و هم راهی برای شروع بحث دارید. البته اگر در یک مجمع بین‌المللی سخنرانی می‌کنید، روش دیگری برای شروع انتخاب کنید. زیرا شروع سخنرانی با نام خدا در چنین جلساتی متداول نیست.

 • بسم الله الرحمن الرحیم، هست کلید در گنج حکیم
 • به نام آنکه هستی نام از او یافت، فلک جنبش زمین آرام از او یافت
 • به نام خداوند جان و خرد، کزین برتر اندیشه برنگذرد
 • به نام آن که تن را نور جان داد، خرد را سوی دانایی عنان داد
 • به نام خداوند لوح و قلم، حقیقت نگار وجود و عدم
 • به نام خدایی که جان آفرید، زمین و زمان و مکان آفرید
 • بسم الله الرحمن الرحیم / هست سرآغاز الف لام میم

اشعار بسیاری در زمینه نام و یاد خداوند سروده شده که با جستجو در سایت‌های ادبی می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

 

2) نمونه جملات برای معرفی خود

 • من …. هستم و قراره چند دقیقه درباره موضوع …. صحبت کنم.
 • امروز روز …. است و به نظرم رسید خوبه اگه مقداری درباره موضوع این مناسبت صحبت کنیم.
 • من …. هستم و قصد دارم امروز داستان خودم رو براتون تعریف کنم.
بهترین نمونه های متن سخنرانی
بهترین نمونه های متن سخنرانی

 

اگر مخاطبان افرادی هستند که شما را می‌شناسند، بهتر است از معرفی خودتان چشم‌پوشی کنید و درباره موضوع توضیح دهید. بعد از شروع با نام خداوند یا سلام و تشکر از حضور شنوندگان به سراغ جملاتی مثل نمونه‌هایی که در ادامه بیان می‌کنیم، بروید:

 • این جلسه برای …. برگزار شده. امیدوارم امروز به جمع‌بندی مناسبی درباره این موضوع دست پیدا کنیم.
 • در این جلسه درباره …. صحبت می‌کنیم. این موضوع به دلیل …. اهمیت بسیاری داره و لازمه که تا انتهای سخنرانی به صحبت‌ها توجه داشته باشید تا به نتایج مطلوب برسیم.

 

3) نمونه جملات ادبی ساده و شیوا برای متن شروع سخنرانی

این موضوع تا حد زیادی به موضوع صحبت شما بستگی دارد، مثلا اگر درباره همدلی صحبت می‌کنید، شعر «بنی آدم اعضای یک دیگرند، که در آفریش ز یک گوهرند» مناسب است. یا اگر درباره تلاش و پشتکار صحبت می‌کنید، بیت «نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود، مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد» انتخاب مناسبی است. خوشبختانه ادبیات فارسی بسیار غنی است و می‌توان با توجه به موضوع سخنرانی متن مناسبی انتخاب کرد.

4) نمونه داستان‌ سرایی

برخی از داستان‌ها در ادبیات آمده‌اند و توسط دیگران نوشته شده‌اند و مستقیما مفهومی را نشان می‌دهند. مثل داستان «طوطی و بقال» یا داستان‌های کتاب «کلیله و دمنه».

انواع مدل های سخنرانی
انواع مدل های سخنرانی

 

برای نمونه در ادامه داستان سلیمان و نهنگ را می‌‌خوانید.

روزی حضرت سلیمان به خدا گفت می‌خواهم یک روز من روزی تمام حیوانات را بدهم. خداوند به او این اجازه را داد. سلیمان مهمانی بزرگی ترتیب داد و همه جانوران را دعوت کرد و برای هرکدام غذای مناسبی تدارک دید. اولین مهمان نهنگ بود و به محض اینکه رسید، تمام غذایی که سلیمان برای همه جانوران تدارک دیده بود را خورد. سلیمان از او پرسید چرا چنین کردی؟ تو غذای مخصوص خودت را داشتی. نهنگ گفت خداوند روزانه سه قورت روزی به من می‌دهد، آنچه تو اکنون به من دادی تنها نیم قورت از غذای روزانه‌ام بود و هنوز دو قورت و نیم آن باقی است!

دسته دوم داستان‌ها، سرگذشت واقعی افراد هستند. استادی داشتم که می‌گفت: سرگذشت‌ها روی سرنوشت‌ها تأثیر می‌گذارند. پس اگر داستانی متناسب با متن سخنرانی‌تان دارید، آن را کوتاه مطرح کنید.

 

حتما بخوانید: تست شخصیت شناسی disc

 

 

استفاده از جملات افراد مشهور در سخنرانی

استفاده از داستان‌ها و سخنان افراد مشهور با توجه به موضوع بحث، جذابیت متن سخنرانی را دوچندان می‌کند. اگر اهل مطالعه باشید، سخنرانی افراد مشهور را دنبال کنید یا در شبکه‌های اجتماعی صفحاتی که این جملات را منتشر می‌‌کنند، دنبال کنید، برای نوشتن متن سخنرانی گزینه‌های زیادی در اختیار خواهید داشت.
در ادامه چند جمله را به عنوان نمونه ارائه می‌دهیم:

 • اگر نتوانید راهی پیدا کنید که وقتی خواب هستید هم پول در بیاورید، تا آخر عمر مجبور به کار کردن خواهید بود. «وارن بافت»
 • جشن گرفتن برای یک پیروی خوب است، اما درس گرفتن از شکست اهمیت بیشتری دارد. «بیل گیتس»
 • زمان شما محدود است، آن را برای زندگی کردن در جهان دیگران هدر ندهید. «بیل گیتس»
 • اگر تمایلی به ریسک کردن ندارید، مجبور خواهید شد تا همیشه معمولی زندگی کنید. «جیم ران»
 • شخصیت هیچکس در راحتی و سکون رشد نمی‌کند؛ افرادی که با سختی‌های زیادی مواجه می‌شوند، روح قدرتمندتری دارند. «هلن کلر»

 

روش استفاده از متن سخنرانی آماده

متن‌های سخنرانی آماده جزو بهترین انواع متن سخنرانی کوتاه هستند، زیرا معمولا افراد حرفه‌ای در این زمینه آن‌ها را می‌نویسند. اما نکته‌ای که باید توجه داشته باشید این است که متن آماده چیزی که شما نوشته‌اید نیست و با سبک شما فرق دارد. به همین دلیل بهتر است آن را به بیان خودتان بازنویسی کنید یا به شیوه خودتان آن را ارائه دهید. استفاده صد در صد از متن آماده و حفظ کردن و بیان طوطی‌وار آن امکان اکتیو بودن و ارائه سخنرانی جذاب را از شما می‌گیرد.

 

نحوه استفاده از متن سخنرانی آماده
نحوه استفاده از متن سخنرانی آماده

 

تماشای سخنرانی‌های حرفه‌ای مثل کنفرانس‌های تدکس به شما در نوشتن متن سخنرانی کمک می‌کند، اما قرار نیست متن شما شبیه به چیزی باشد که سخنران مورد نظرتان از آن استفاده کرده است. از متن‌ها و سخنرانی‌های آماده تنها برای الگو گرفتن استفاده کنید، نه برای کپی کردن. به جز مواردی که از شعر یا نقل قول استفاده می‌کنید، سایر مطالب را به بیان خودتان بنویسید تا هم در ارائه آن راحت‌تر باشید و هم مخاطبان سخنرانی با شما و متن سخنانتان ارتباط برقرار کنند.

 

 

 

چطور با متن سخنرانی توجه مخاطب را جلب کنیم؟

توجه نکردن مخاطب به سخنران، علت‌های مختلفی دارد. اگر متن حرفه‌ای نوشته باشید و آن را به شیوه‌ای جذاب بیان کنید، احتمالا در جلب توجه مخاطبان موفق خواهید بود. اما اگر به دنبال روش‌هایی برای افزایش تمرکز شنوندگان هستید، راهکارهایی که در ادامه ارائه می‌دهیم را استفاده کنید.

 • در کنار سخنرانی‌، از ابزار هم استفاده کنید. گاهی اوقات یک پاور پوینت ساده یا موسیقی زمینه، تأثیر سخنرانی را دوچندان می‌کند.
 • داستان‌های شخصیتان را بگویید. همانطور که گفتیم داستان‌ها تأثیر بسزایی در تأثیرگذاری سخنرانی دارند. از میان داستان‌های مختلف، داستان‌های شخصی بیشترین تأثیر را روی مخاطب می‌گذارند. البته هیچوقت داستان‌های معروف را به گونه‌ای تعریف نکنید که گویا برای خودتان اتفاق افتاده؛ اگر مخاطب آن را قبلا شنیده باشد، دیگر به شما اعتماد نمی‌کند و به بقیه سخنرانیتان گوش نخواهد داد.
 • با مخاطب صداقت داشته باشید. نیازی نیست وانمود کنید فوق‌العاده و بدون ایراد هستید؛ افراد وقتی می‌فهمند شما هم مثل خودشان معمولی هستید و نقاط مشترک بسیاری با ایشان دارید، راحت‌تر به شما اعتماد خواهند کرد.
 • مخاطبان را در بحث درگیر کنید. انجام تست‌های مرتبط با موضوع سخنرانی، بازی‌های مرتبط یا پرسش و پاسخ روش‌هایی است که ذهن مخاطبان را روی موضوع بحث شما متمرکز می‌کند.

 

کلام آخر: با متن سخنرانی کوتاه اخلاقی کارمندان به شما گوش می‌دهند!

افراد یک سازمان در کنار هم یاد می‌گیرند، رشد می‌کنند و درآمد به دست می‌آورند. تنها ۲۵ درصد از دستاوردهای شغلی ما به درآمد مربوط است و ۷۵ درصد دیگر آن شامل مواردی است که یاد می‌گیریم، ارتباطاتی است که می‌سازیم و اعتماد به نفسی است که به دست می‌آوریم.

مدیر سازمان مانند پدر خانواده است. پدرانی که شیوه صحیح تربیت فرزند را می‌دانند و ارتباط درستی با آن‌ها برقرار می‌کنند، می‌توانند افراد سالمی وارد جامعه کنند. در مقابل پدرانی که شیوه تربیتی تنبیهی دارند و سعی می‌کنند به زور چیزی را به فرزندانشان بقبولانند، در تربیت آن‌ها موفق نمی‌شوند. شما به عنوان مدیر سازمان اگر موضوع خوبی برای سخنرانی‌هایتان انتخاب کنید، متن سخنرانی کوتاه و تاثیر گذار بنویسید و آن را به شیوه‌ای جذاب ارائه دهید، کاری می‌کنید که کارمندان همیشه به شما گوش کنند. این یعنی می‌توانید مانند یک پدر آن‌ها را تربیت و در مسیر صحیح هدایت کنید.

 

در دوره جامع مدیریت کاربردی، ۲۳ قانون و قاعده حرفه ای مدیریت در ایران ارائه می شود که به تنهایی می توانند از شما مدیری برجسته بسازند

دوره جامع مدیریت کاربردی

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link