متن شروع سخنرانی در جلسات اداری و مدیریتی

نمونه متن سخنرانی کوتاه
شنیدن با گوش دادن هزاران تفاوت دارد و گوش دادن با دقیق گوش دادن هم متفاوت است! متن سخنرانی کوتاه و تأثیر کلام است که مشخص می‌کند یک فرد دوست دارد به حرفی گوش بدهد یا اینکه صرفا از سر اجبار به آن گوش کند.

زمانی که دانش آموز بودیم و معلمان درس می‌دادند، طی یک جلسه ممکن بود چند بار حواسمان پرت شود، خوابمان ببرد یا با دوستمان صحبت کنیم و اصلا به اینکه معلم چه می‌گوید توجهی نداشته باشیم. معلم هم برای اطمینان از اینکه به گوش می‌کنیم یا نه، می‌خواست که حرفش را تکرار کنیم، اما معمولا یادمان نبود چون جملات و شیوه سخنرانی او برایمان جذابیتی نداشت. ما همان افراد هستیم، اما الان می‌توانیم در همایش‌هایی با ساعت‌های طولانی شرکت کنیم و اگر موضوع صحبت مفید و جذاب باشد و سخنران هم مطالب را به شیوه‌ای درست بیان کند، تمام مدت به او گوش می‌دهیم.

با مطالعه این مقاله متوجه خواهید شد که چطور با متن سخنرانی کوتاه و جذاب می‌توانید شنوندگان را با خود همراه کنید و به هدفی که از سخنرانی دارید، برسید.

چرا متن سخنرانی کوتاه اهمیت دارد؟

در سخنرانی سه نکته مهم وجود دارد:

 • محتوای صحبت‌های سخنران
 • متن ارائه محتوا
 • شیوه ارائه متن

ویژگی اول به شناختی که از مخاطب دارید و هدفی که از سخنرانی دنبال می‌کنید، بستگی دارد. ویژگی دوم متن سخنرانی کوتاه است که در این مقاله درباره آن یاد می‌گیرید. ویژگی سوم هم به زبان بدن، بیان و شیوه‌ای که برای صحبت کردن دارید برمی‌گردد. برای نکته سوم باید یاد بگیرید شخصیتی کاریزماتیک داشته باشید. اینکه چگونه شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم را در مقاله دیگری به طور کامل توضیح داده‌ایم.

اهمیت متن سخنرانی

متن سخنرانی کوتاه برای مواقعی مناسب است که قصد دارید در یک جلسه صحبت کنید و تریبون به مدت یک تا پنج دقیقه در اختیار شما قرار دارد. باید در همین چند دقیقه کوتاه برای صحبتتان مقدمه چینی کنید، اصل مطلب را بیان کنید و در نهایت به جمع‌بندی برسید. برای جبران محدودیت زمان نمی‌توان سرعت صحبت کردن را افزایش داد، بنابراین باید متن سخنرانی را تا حد امکان کوتاه چید و تأثیرگذاری آن را هم حفظ کرد.

دوره جامع آموزش مدیریت کاربردی

 

اشتباهاتی که افراد در ارائه متن سخنرانی مدیریتی انجام می‌دهند

مدیران جزو افرادی هستند که نیاز دارند در موقعیت‌های مختلف سخنرانی کنند. آن‌ها باید سخنرانی درباره موضوعات مختلف را بدانند، زیرا موقعیت‌های سخنرانی منحصر به فرد است. به عنوان مثال ممکن است در آغاز یک پروژه نیاز داشته باشند به کارمندان انگیزه بدهند، پس باید سخنرانی انگیزشی بلد باشند. یا ممکن است لازم داشته باشند استراتژی جدید سازمان را برای کارمندان توضیح دهند، پس باید نکاتی درباره شیوه سخنرانی تخصصی بدانند.

برخی از مدیران شبیه به معلم‌‌ها هستند، یعنی کلام تأثیرگذاری ندارند و کارمندان صرفا صدایشان را می‌شنوند، اما گوش نمی‌کنند. بخشی از اشتباهات این دسته از مدیران به متن سخنرانی کوتاهشان بر می‌گردد.

متن سخنرانی مدیریتی

در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین اشتباهات در سخنرانی اشاره می‌کنیم:

 • پرگویی و متن سخنرانی طولانی
 • ارائه محتوایی که نه برای مخاطبان کاربردی است نه ارتباطی به بحث دارد
 • عدم استفاده از محتوای تصویری به همراه متن سخنرانی
 • حاشیه زیاد در متن و در لفافه قرار دادن اصل موضوع
 • ارائه خیلی تند یا خیلی کند متن

مدیران اگر مهارت‌ سخنرانی را یاد بگیرند، متن سخنرانی مدیریتی جذابی داشته باشند و جلسات و همایش‌های سخنرانی‌شان را هدفمند برگزار کنند، می‌توانند به جای شنونده، مخاطب داشته باشند؛ مخاطبی که با آن‌ها تعامل دارد و به صحبت‌هایشان گوش می‌دهد.

حتما بخوانید: بهترین کتاب اصول و فنون مذاکره

 

نوشتن متن سخنرانی کوتاه انگیزشی

به نظر من متن یک سخنرانی انگیزشی یکی از حساس‌ترین انواع متن سخنرانی کوتاه است. در سال‌های اخیر تعداد سخنرانان انگیزشی بسیار زیاد شده است و بسیاری از آ‌ن‌ها فقط محتواهای زرد در حرف‌هایشان ارائه می‌دهند. مثلا درباره ذهن ثروتمند صحبت می‌کنند و از کار و تلاش می‌گویند، در حالی که خودشان هیچ دستاوردی در زندگی‌شان نداشته‌اند و اگر هم ثروتمند شده‌اند، بخاطر فروش کتاب‌ها و بلیط همایش‌هایشان بوده است.

متن سخنرانی کوتاه و تاثیر گذار

محتواهای انگیزشی زرد ذهن کاربران را نسبت به سخنرانی‌های انگیزشی حساس کرده است، به همین دلیل حتی اگر موضوعی واقعی در این زمینه بیان شود، باز هم احتمال اینکه ذهن مخاطب آن را پس بزند، وجود دارد.

پیج اینستاگرام دکامی

 

نکاتی برای تأثیرگذاری سخنرانی انگیزشی

مهم‌ترین نکاتی که در یک سخنرانی انگیزشی باید به آن‌ها توجه داشته باشید را در ادامه ارائه می‌دهیم:

 • متن را ساده بنویسید و از کلمات و جملات پیچیده استفاده نکنید.
 • چیزی را بنویسید و ارائه دهید که به آن باور دارید.
 • احساسات افراد را درگیر کنید و به یاد داشته باشید هدف شما این است که کاری کنید تا مخاطب شما احساس بهتری نسبت به خودش داشته باشد.
 • به متن تسلط داشته باشید و فراموش نکنید که قرار است سخنرانی کنید نه اینکه از روی یک متن بخوانید.
 • مخاطبان را با سخنرانی درگیر کنید، از آن‌ها سوال بپرسید و کاری کنید که به درون خودشان برگردند و برای حرکت رو به جلو مصمم شوند.
 • متن سخنرانی انگیزشی را متناسب با تفکر افراد بنویسید، به عنوان مثال اگر در حال سخنرانی برای کارمندانی که با حقوق قانون کار امرار معاش می‌کنند، هستید، نمی‌توانید با آن‌ها از خرید خانه و ماشین میلیاردی صحبت کنید. اما اگر برای مدیران رده بالای یک سازمان صحبت می‌کنید، می‌توانید در این باره با آن‌ها حرف بزنید.

اگر یک سخنران انگیزشی حرفه‌ای نیستید، به چیزی جز یک متن سخنرانی کوتاه برای انگیزه دادن به مخاطبانتان نیاز ندارید. به عنوان مثال اگر مدیری قرار است در ابتدای یک پروژه سنگین به کارمندانش انگیزه بدهد، می‌تواند در یک متن کوتاه از توانمندی‌های آن‌ها صحبت کند و بگوید که آن‌ها توانایی لازم برای حل چالش‌های این پروژه را دارند.

حتما بخوانید: سودآورترین کارهای تولیدی در ایران 

۸ ویژگی متن سخنرانی یک مدیر موفق

متن سخنرانی یک مدیر موفق چه کوتاه باشد، چه بلند، مخاطبان را جذب می‌کند. این جذابیت هم در محتوا و متن سخنرانی وجود دارد و هم در رفتار و شیوه بیان مدیر.
برای نوشتن متن سخنرانی مدیریتی موفق به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • متن را از یک نقطه مشخص آغاز کنید و با طی کردن یک مسیر مشخص به پایانی مشخص برسید.
 • اضافه‌گویی‌های متن را حذف کنید.
 • متن را به شیوه‌ای بنویسید که برای مخاطب جذاب باشد، به عنوان مثال اگر در حال سخنرانی برای هیئت مدیره هستید، متن باید رسمی‌تر باشد و اگر برای کارمندان سخنرانی می‌کنید، می‌توانید شیوه نگارش متن سخنرانی کوتاه خود را کمی غیررسمی کنید.
 • داستان‌سرایی کنید و درباره منظورتان مثال بیاورید.
 • از سخنان افراد مشهور استفاده کنید.
 • جملات مثبت به کار ببرید. مثلا به جای اینکه بگویید «اگر صبح زود از خواب بیدار نشوید، تمرکزتان در تمام روز کم می‌شود» بگویید «اگر صبح زود از خواب بیدار شوید، برای کارهای روزانه‌تان متمرکزتر خواهید بود».
 • از جملات کلیشه‌ای استفاده نکنید.
 • از واژه‌های تخصصی یا عبارات مخفف استفاده نکنید، مگر اینکه مطمئن هستید تمام مخاطبان معنی آن را می‌دانند یا در ادامه مطلب خودتان آن اصطلاح را معنی کرده‌اید.

برای نوشتن متن سخنرانی کوتاه و جذاب و حرفه‌ای می‌توانید به سخنرانی‌های افراد خبره در این زمینه توجه کنید. آن‌ها می‌توانند معلم‌هایی باشند که همه چیز را به صورت عملی آموزش می‌دهند، تنها کافی است نکته‌بین باشید و به تمام جزئیات دقت کنید.

حتما بخوانید: چگونه زمان را مدیریت کنیم

 

۱۰ نمونه متن سخنرانی یک دقیقه ای و سه دقیقه ای

تا این بخش از مقاله با نکاتی که باید برای نوشتن متن سخنرانی کوتاه رعایت کنید، آشنا شدید.

متن سخنرانی سه دقیقه ای و متن سخنرانی ۵ دقیقه ای

در این بخش برای درک بهتر موضوع نمونه متن سخنرانی کوتاه و همچنین چند نمونه متن سخنرانی سه دقیقه ای و یک دقیقه ای ارائه می‌دهیم.

 

نمونه جملات مناسب برای شروع سخنرانی

 • بسم الله الرحمن الرحیم، هست کلید در گنج حکیم
 • به نام آنکه هستی نام از او یافت، فلک جنبش زمین آرام از او یافت
 • به نام خداوند جان و خرد، کزین برتر اندیشه برنگذرد
 • به نام آن که تن را نور جان داد، خرد را سوی دانایی عنان داد
 • به نام خداوند لوح و قلم، حقیقت نگار وجود و عدم

 

نمونه جملات برای معرفی خود

 • من …. هستم و قراره چند دقیقه درباره موضوع …. صحبت کنم.
 • امروز روز …. است و به نظرم رسید خوبه اگه مقداری درباره موضوع این مناسبت صحبت کنیم.
 • من …. هستم و قصد دارم امروز داستان خودم رو براتون تعریف کنم

 

نمونه جملات ادبی ساده و شیوا برای متن شروع سخنرانی

این موضوع تا حد زیادی به موضوع صحبت شما بستگی دارد، مثلا اگر درباره همدلی صحبت می‌کنید، شعر «بنی آدم اعضای یک دیگرند، که در آفریش ز یک گوهرند» مناسب است. یا اگر درباره تلاش و پشتکار صحبت می‌کنید، بیت «نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود، مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد» انتخاب مناسبی است. خوشبختانه ادبیات فارسی بسیار غنی است و می‌توان با توجه به موضوع سخنرانی متن مناسبی انتخاب کرد.

 

نمونه داستان‌ سرایی

برخی از داستان‌ها در ادبیات آمده‌اند و توسط دیگران نوشته شده‌اند و مستقیما مفهومی را نشان می‌دهند. مثل داستان «طوطی و بقال» یا داستان‌های کتاب «کلیله و دمنه».

نمونه داستان‌سرایی

برای نمونه در ادامه داستان سلیمان و نهنگ را می‌‌خوانید.
روزی حضرت سلیمان به خدا گفت می‌خواهم یک روز من روزی تمام حیوانات را بدهم. خداوند به او این اجازه را داد. سلیمان مهمانی بزرگی ترتیب داد و همه جانوران را دعوت کرد و برای هرکدام غذای مناسبی تدارک دید. اولین مهمان نهنگ بود و به محض اینکه رسید، تمام غذایی که سلیمان برای همه جانوران تدارک دیده بود را خورد. سلیمان از او پرسید چرا چنین کردی؟ تو غذای مخصوص خودت را داشتی. نهنگ گفت خداوند روزانه سه قورت روزی به من می‌دهد، آنچه تو اکنون به من دادی تنها نیم قورت از غذای روزانه‌ام بود و هنوز دو قورت و نیم آن باقی است!

دسته دوم داستان‌ها، سرگذشت واقعی افراد هستند. استادی داشتم که می‌گفت: سرگذشت‌ها روی سرنوشت‌ها تأثیر می‌گذارند. پس اگر داستانی متناسب با متن سخنرانی‌تان دارید، آن را کوتاه مطرح کنید.

حتما بخوانید: تست شخصیت شناسی disc

 

روش استفاده از متن سخنرانی آماده

متن‌های سخنرانی آماده جزو بهترین انواع متن سخنرانی کوتاه هستند، زیرا معمولا افراد حرفه‌ای در این زمینه آن‌ها را می‌نویسند. اما نکته‌ای که باید توجه داشته باشید این است که متن آماده چیزی که شما نوشته‌اید نیست و با سبک شما فرق دارد. به همین دلیل بهتر است آن را به بیان خودتان بازنویسی کنید یا به شیوه خودتان آن را ارائه دهید. استفاده صد در صد از متن آماده و حفظ کردن و بیان طوطی‌وار آن امکان اکتیو بودن و ارائه سخنرانی جذاب را از شما می‌گیرد.

 

حتما بخوانید: بهترین پادکست های کسب و کار  

 

کلام آخر: با متن سخنرانی کوتاه اخلاقی کارمندان به شما گوش می‌دهند!
افراد یک سازمان در کنار هم یاد می‌گیرند، رشد می‌کنند و درآمد به دست می‌آورند. تنها ۲۵ درصد از دستاوردهای شغلی ما به درآمد مربوط است و ۷۵ درصد دیگر آن شامل مواردی است که یاد می‌گیریم، ارتباطاتی است که می‌سازیم و اعتماد به نفسی است که به دست می‌آوریم.

مدیر سازمان مانند پدر خانواده است. پدرانی که شیوه صحیح تربیت فرزند را می‌دانند و ارتباط درستی با آن‌ها برقرار می‌کنند، می‌توانند افراد سالمی وارد جامعه کنند. در مقابل پدرانی که شیوه تربیتی تنبیهی دارند و سعی می‌کنند به زور چیزی را به فرزندانشان بقبولانند، در تربیت آن‌ها موفق نمی‌شوند. شما به عنوان مدیر سازمان اگر موضوع خوبی برای سخنرانی‌هایتان انتخاب کنید، متن سخنرانی کوتاه و تاثیر گذار بنویسید و آن را به شیوه‌ای جذاب ارائه دهید، کاری می‌کنید که کارمندان همیشه به شما گوش کنند. این یعنی می‌توانید مانند یک پدر آن‌ها را تربیت و در مسیر صحیح هدایت کنید.

در دوره جامع مدیریت کاربردی، ۲۳ قانون و قاعده حرفه ای مدیریت در ایران ارائه می شود که به تنهایی می توانند از شما مدیری برجسته بسازند

دوره جامع مدیریت کاربردی

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link