نظرخواهی از کارمندان : ۷ نکته مدیریتی از زبان ارشیا دکامی

نظرخواهی از کارمندان

نظرخواهی از کارمندان برای همه مدیران به نظر امری طبیعی و بدیهی است. از هر مدیری بپرسی از کارمندانت نظرخواهی می کنی و به نظراتشان توجه می کنی قطعا پاسخ او بله است. اما یک واقعیت در این میان پنهان است که مدیران به آن اشاره ای ندارند و آن این است که آیا کارمندانت جرأت اظهار نظر را دارند یا خیر؟

پاسخ به این سوال کمی سخت است. البته به سادگی هم نمی توان پاسخ دقیقی به آن داد. چرا که بسیاری از نظرات کارمندان هرگز بیان نمی شوند و هرگز شنیده نمی شوند. رفتار و برخورد مدیر کارمندان را به حاشیه می راند و آنها تمایلی به ابراز نظر خود نخواهند داشت.

واقعیت این است که نظرات مخصوصا نظرات سازنده یا منفی ممکن است خود به خود جوابی تدافعی برانگیزند. حالت تدافعی مدیر در نظرخواهی از کارمندان، توانایی مدیر در شنیدن و درک اطلاعات موجود در نظر کارمندان را به شدت پایین می آورد. از همه مهم تر این حالت تدافعی مدیر مانع از ابراز نظر کارمندان شده و آنها نظرات و اطلاعات صادقانه ارائه نمی دهند.

در ادامه چند پیشنهاد عالی برای برخورد صحیح با تبادل نظر کارمندان داده شده است. به آنها توجه کنید و آنها را بکار ببرید تا نتایج عالی کسب کنید. استفاده از انها خیلی سخت نیست فقط کافی است که بخواهید که انجام شان دهید.

 

حتما بخوانید: مهارت سخنرانی بداهه 

 

برخورد صحیح هنگام نظرخواهی از کارمندان

هنگامی که مدیر از کارمندان نظرخواهی می کند باید توجه داشته باشد که با رفتار خود باعث سرکوب کارمندان و سکوت سازمانی نشود. با رعایت مواردی که در ادامه بیان می شود می توانید کارمندانتان را ترغیب به اظهار نظر کنید:

نظرخواهی از کارمندان

۱- حالت تدافعی را بدترین دشمن خود بدانید. بحث نکنید، توضیح ندهید و نظر داده شده را به مذاکره بگذارید. اگر حالت تدافعی به خود بگیرید، دیگران تمایل نخواهند داشت به شما اطلاعات دهند و شما یک منبع اطلاعاتی حیاتی را از دست خواهید داد.

۲- الگوی جواب هایتان را بررسی و عباراتی مانند «بله، اما…» را حذف کنید. هر وقت دیدید در مورد دلیلی توضیح می دهید، سکوت کنید و گوش دهید. توضیحات اکثرا نوعی دفاع محسوب می شوند.

 

 

۳- وقتی احساس می کنید حالت تدافعی دارید، لحظه ای درنگ کنید و از خود سوالات زیر را بپرسید تا بتوانید حالت تدافعیتان را از بین ببرید.

 • آیا حرف گفته شده را می فهمم؟

 • آیا انتقاد در مورد حرف یا رفتاری است که اگر بخواهم، می توانم تغییر دهم؟

 • اگر بر طبق نظر داده شده رفتار کنم، چه خواهد شد؟

۴- نظرخواهی از کارمندان هم زمان خود را دارد. وقتی احساس خوبی ندارید، از کسی که نظر میدهد دلخوری دارید و یا قصد استفاده از نظر کارمند را ندارید، نظر خواهی نکنید. در این زمان ها معمولا گوش شنوا ندارید.

۵- هنگام پاسخ گویی با احترام رفتار کنید. نظر را خلاصه بگویید تا مطمئن شوید آن را کامل شنیده و درک کرده اید.

۶- از همکاران قابل اعتماد بخواهید وقتی حالت تدافعی دارید به شما بگویند. رفتاری که آنها تدافعی نامیده اند را حذف کنید یا تغییر دهید، حتی اگر با دیدگاه آنها مخالفید. برداشت آنها از رفتار شما حقیقت است، چیزی که آنها باور دارند درست است. سعی نکنید چیزی را توجیه کنید

 

 

۷- وقتی کارمندی با شما مخالفت می کند، صبر کنید حرفش تمام شود. و بکوشید منظورش را بفهمید. اگر در این زمانها حس خوبی ندارید باید آرام باشید و به خود یادآوری کنید که او کارمند شماست و شما مدیر. شما باید باید باید به حرفش گوش بدهید. میدان جنگ که نیست، باید گوش کنید سپس پاسخ دهید. با مواردی که مخالف هستید با دلیل مخالفت خود را اعلام کنید.

خوب دقت کنید با رعایت اصول ساده ی بالا می توانید کارمندان را ترغیب به نظردادن کنید. هدف مطالب بالا این است که شما حس خوبی برای تبادل نظر در کارمندان ایجاد کنید که انها سکوت نکنند بلکه آزادانه نظر دهند.

 

اگر می خواهید تعارضات سازمانی را حل کنید، کارمندان سرکش و ناسازگار را مدیریت کنید، به درستی با کارمندان خانم و آقا ارتباط برقرار کنید و … می‌توانید در دوره « مهارت های ارتباطی مدیران » ثبت نام کنید.

دوره آموزشی مهارت های ارتباطی مدیران

6 دیدگاه برای “نظرخواهی از کارمندان : ۷ نکته مدیریتی از زبان ارشیا دکامی

 1. مجيد مروجي گفته:

  امیدوارم همواره موفق باشید و از اینکه پیشرفت را در کارهایتان میبینم بسبار خریند هستم .
  دلم برای کلاسهایتان تنگ شده و امیدوارم بتوانم باز هم در این کلاسها شرکت کنم و مرور مجددی داشته باشم . به امید دیدار

 2. اردشیر حسامی گفته:

  نظر خواهی از کارمندان بسیار موضوع خوبی بود ما مدیران اکثر اوقات در دام پاسخگویی تدافعی و اعمال نظرات خودمان گرفتار می شویم. یادآوری به موقع و جالبی بود سپاسگزارم

 3. فاطمه احمدی گفته:

  سلام استاد دکامی عزیز
  ممنون از راهنمایی های درخشانتون و مقاله های عالی تون، سایه جنابعالی مستدام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link