افیلیت مارکتینگ چیست؟ نحوه کسب درآمد از همکاری در فروش

افیلیت مارکتینگ

افیلیت مارکتینگ (affiliate marketing) یا همکاری در فروش یکی از روش‌های متداول بازاریابی است و آمار نشان می‌‌دهد در حال حاضر ۸۰ درصد از برندهای جهان از این روش استفاده می‌کنند. آمار دقیقی از سال ۲۰۲۱ ارائه نشده است، اما تحقیقات نشان می‌دهد ارزش بازار همکاری در فروش سالانه به صورت متوسط ده درصد رشد می‌کند. بسیاری از کسب و کارها بخش مهمی از بودجه بازاریابی خود را برای این متد بازاریابی صرف می‌کنند و نتایج خوبی می‌گیرند.

دیجیتال مارکتینگ روش بازاریابی همکاری در فروش را توسعه داد و به مرور زمان برندهای مختلف از این شیوه برای افزایش فروش خود استفاده کردند. یکی از مشهورترین نمونه‌های affiliate marketing در ایران، پروژه اسنپ بود. چند سال قبل که استفاده از اپلیکیشن اسنپ هنوز متداول نبود، اسنپ این شیوه بازاریابی را اجرا کرد. در این برنامه اگر فردی از طریق کد معرف یک کاربر وارد اسنپ می‌شد، اسنپ به شخص معرف کد تخفیف در سفر می‌داد. همین موضوع باعث شد مردم برای اسنپ بازاریابی دهان به دهان انجام دهند و این برند به موفقیت برسد. 

در این مقاله بررسی می‌کنیم که سیستم افیلیت مارکتینگ چیست و چگونه کار می‌کند؛ همچنین مدل‌های مختلف آن را معرفی می‌کنیم تا بتوانید تصمیم بگیرید که آیا این متد بازاریابی برای کسب و کار شما مناسب است یا خیر.

 

افیلیت مارکتینگ یعنی چه؟

معنی افیلیت مارکتینگ یا affiliate marketing به صورت واژه به واژه «بازاریابی وابسته» است، اما در فارسی معادل‌های بهتری مانند همکاری در فروش یا بازاریابی پورسانتی هم وجود دارد که مفهوم را بهتر منتقل می‌کنند.

افیلیت مارکتینگ یعنی چه

در این روش از بازاریابی سه گروه فعالیت دارند:

 • گروه اول تولیدکنندگان یک محصول هستند که با نام merchant شناخته می‌شوند.
 • گروه دوم افراد یا مجموعه‌هایی هستند که می‌توانند محصول را به بازار هدف معرفی کنند و آن را بفروشند و در ازای فروش پورسانت بگیرند؛ به این گروه ناشر می‌گوییم.
 • گروه سوم هم مشتریان هستند که از طریق ناشر با تولیدکننده آشنا می‌شوند و از او خرید می‌کنند.

ناشران از راه‌های مختلف می‌توانند محصولات را به مشتریان معرفی کنند؛ مثلا یک بلاگر غذا می‌تواند ناشر فروش یک رستوران باشد و در صفحه خود درباره آن رستوران صحبت کند. برخی از ناشران هم وب سایت دارند و در کنار محتوایی که برای کاربران تولید می‌کنند، بنرهای افیلیت مارکتینگ را هم در سایتشان قرار می‌دهند.

در سایر روش‌های بازاریابی، کسب و کارها باید ابتدا بودجه اختصاص بدهند و سپس آن را امتحان کنند تا متوجه شوند این روش در افزایش فروششان تأثیر دارد یا خیر. در روش affiliate marketing کسب و کارها تا زمانی که به هدفشان نرسیده باشند، هزینه‌ای نمی‌پردازند. به عنوان مثال اگر ناشر بنر سایت فروشنده را در سایت خودش گذاشته باشد و قرار بر این باشد که بعد از هر خرید، درصدی از فروش محصول به ناشر برسد، فروشنده تا زمانی که کاربر از لینک بنر مورد نظر وارد سایت نشده باشد و خرید نکرده باشد، هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند.

پیج اینستاگرام دکامی

 

روش کار سیستم همکاری در فروش چیست؟

در قسمت قبلی با فرایند کلی افیلیت مارکتینگ آشنا شدید. اهمیتی ندارد که فروشنده چه محصولی عرضه می‌کند یا ناشر از چه روشی برای فروش استفاده می‌کند، نکته مهم این است که ارزشی برای فروشنده ایجاد شود (فروش محصول، معرفی محصول یا عضویت در اپلیکیشن و…) و در ازای این ارزش به ناشر پول بدهد.

روش کار سیستم همکاری در فروش چیست

سایت‌های مختلفی وجود دارند که به عنوان همکار فروش فعالیت می‌‌کنند؛ یعنی طی قرارداد بنر یا لینکی را منتشر می‌کنند و با هر کلیک یا هر ورودی که منجر به فروش می‌شود، هزینه‌ای دریافت می‌کنند.

سیستم همکاری در فروش پیش از گسترش اینترنت هم وجود داشت، اما از آنجایی که امکانات زیادی در دسترس نبود، کسب و کارها نمی‌توانستند از تمام پتانسیل این مدل بازاریابی استفاده کنند. به عنوان مثال در گذشته اگر مشتری از طریق یک ناشر با محصولی آشنا می‌شد، اما چند ماه بعد خرید می‌کرد، پورسانتی به ناشر پرداخت نمی‌شد. اما در حال حاضر امکان پیگیری تمام لینک‌ها در سایت وجود دارد و می‌توان بررسی کرد هر مشتری از طریق کدام لینک وارد صفحه شده و چه زمانی خرید انجام داده است.

 

حتما بخوانید: مدیریت بازاریابی

 

انواع مدل‌های درآمد از همکاری در فروش

افیلیت مارکتینگ برای ایجاد درآمد از همکاری در فروش برنامه‌های مختلفی دارد که کسب و کارها می‌توانند با توجه به استراتژی مارکتینگ خود برنامه مناسب را انتخاب کنند. در ادامه برنامه‌های موجود برای کسب درآمد از همکاری در فروش را توضیح می‌‌دهیم.

 

پرداخت به ازای هر فروش

افیلیت مارکتینگ در ابتدا تنها همین یک برنامه را داشت. در این روش افراد به ازای فروش محصول پورسانت می‌گیرند. برخی از افراد که فروشندگان حرفه‌ای هستند، تیم‌های فروش تشکیل می‌‌دهند و محصولات برندهای مختلف را می‌فروشند و در ازای آن پورسانت می‌گیرند.

پرداخت به ازای هر فروش

در دیجیتال مارکتینگ معیار ارائه پاداش به ناشر این است که مشتری وارد سایت شود، فرایند خرید را طی کند و روی دکمه ثبت سفارش نهایی یا پرداخت هزینه سفارش کلیک کند. در این صورت پورسانت برای ناشر واریز خواهد شد. در میان برنامه‌های مختلف درآمد از همکاری در فروش این روش، کم‌ترین ریسک را برای فروشندگان دارد، به همین دلیل بیشتر کسب و کارها به دنبال این مدل هستند.

 

تعداد فروش محصول در کسب و کارهای بزرگ بسیار زیاد است، به همین دلیل درصد کمی از سود فروش را به ناشران می‌دهند. کسب و کارهای کوچک، تعداد کم فروش را با ارائه درصد پورسانت بالاتر، جبران می‌کنند.

 

پرداخت به ازای دریافت سرنخ

در این روش ناشر به ازای هر مشتری بالقوه‌ای که به یک کسب و کار اضافه می‌کند، پورسانت می‌گیرد. به عنوان مثال اگر بنری در سایت ناشر منتشر شده باشد، زمانی ناشر پورسانت می‌گیرد که کاربر روی لینک کلیک کند، وارد سایت فروشنده شود و لید بدهد. لید می‌تواند با توجه استراتژی مارکتینگ متفاوت باشد، ایمیل و شماره تماس جزء متداول‌ترین لیدها هستند.

 

پرداخت در ازای کلیک

بسیاری از سایت‌های تبلیغاتی مانند گوگل ادز و… بر اساس این مدل و مدل بعدی درآمد از همکاری در فروش کار می‌کنند. این مدل را با نام تبلیغات کلیکی نیز می‌شناسیم و هزینه به ازای تعداد کلیک‌هایی که روی بنر می‌شود، پرداخت خواهد شد.

پرداخت در ازای کلیک

در این روش برای ناشر اهمیتی ندارد که کاربر بلافاصله بعد از ورود به سایت از آن خارج شده یا در سایت باقی مانده و از آن خرید کرده است. تنها نکته مهم این است که کاربر روی بنر مورد نظر کلیک کرده باشد و به سایت فروشنده برود.

 

پرداخت بر اساس نشان دادن آگهی

در این روش تنها نکته مهم نرخ impression است و زمانی که تعداد کاربران تعیین شده، بنر فروشنده را دیدند، هزینه باید پرداخت شود. در روش پرداخت بر اساس نمایش، اینکه چه تعداد از کاربران روی بنر کلیک کرده‌اند، چه تعداد از آن‌ها لید داده‌اند و چه تعداد خرید کرده‌اند، اهمیتی ندارد. استاندارد این مدل درآمدی، هزار بازدید است و در ازای هر هزار بازدید، باید هزینه پرداخت شود.

 

افیلیت مارکتینگ با تعرفه ثابت

این روش نیز شیو‌ه‌ای دیگر از همکاری در فروش است که بیشتر برای تبلیغات دیجیتال مارکتینگ کاربرد دارد و از میان تمام پلتفرم‌ها در اینستاگرام بیشتر دیده می‌شود. پیج‌هایی که تعداد فالوور بالا دارند و تبلیغات انجام می‌دهند، در ازای قرار دادن پست در مدت مشخص و استوری به مدت ۲۴ ساعت، هزینه ثابت دریافت می‌کنند. در این روش ناشر تبلیغات مسئولیتی در قبال تعداد فالوورهایی که به پیج سفارش‌‌دهنده اضافه می‌شود یا تعداد بازدیدهای محتوای تبلیغاتی، نخواهد داشت.

 

 

کدام یک از برنامه‌های affiliate marketing برای کسب و کار شما مناسب‌تر است؟

در نگاه اول اکثر مدیران به این فکر می‌کنند که اولین مدل درآمد از همکاری در فروش بیشترین سود را برایشان دارد، اما این مدل برای همه کسب و کارها کاربردی نیست. مثلا تصور کنید یک مجموعه فروش جواهرات قصد داشته باشد از مدل اول استفاده کند. مشتریانی که برای اولین بار وارد سایت می‌شوند، باید در قیف فروش حرکت کنند و مراحل اعتمادسازی را طی کنند تا در نهایت تصمیم به خرید بگیرند. این فرایند برای یک کسب و کار با محصولات گرانی چون جواهر، ممکن است از چند روز تا چند ماه طول بکشد. بنابراین مدل پرداخت در ازای فروش نمی‌تواند برای چنین مجموعه‌ای مناسب باشد و بهتر است از مدل پرداخت به ازای دریافت سرنخ استفاده شود.

برنامه‌های affiliate marketing

برخی از کسب و کارها در مرحله آگاه‌سازی هستند و شاید برندسازی بیشتر از فروش برایشان اهمیت داشته باشد. بنابراین به جای مدل‌های درآمدی اول از مدل پرداخت به ازای نمایش یا پرداخت به ازای کلیک استفاده می‌کنند تا مشتریان وارد فرایند آگاه‌سازی و خرید شوند.

 

برای انتخاب مدل درآمد از همکاری در فروش ابتدا باید استراتژی و اهداف مارکتینگ کسب و کارتان را تعیین کنید.

 

مزایا و معایب افیلیت مارکتینگ چیست؟

هرکدام از روش‌های بازاریابی مزایا و معایب خاص خود را دارند و مدیران باید با بررسی نقاط ضعف و قوت هر روش مدل بازاریابی مناسب را انتخاب کنند.

مزایای همکاری در فروش عبارت است از:

 • نتیجه‌گراست و تا پیش از اینکه به نتیجه نرسیده باشید، نیازی نیست هزینه‌ای بپردازید.
 • جزو روش‌های بازاریابی کم‌ریسک است.
 • می‌توان این روش را بدون سرمایه‌ اولیه استفاده کرد و در ازای هر فروش، درصدی از سود را به ناشر داد.
 • ناشران فروش معمولا در حوزه‌های تخصصی فعالیت می‌کنند و مخاطبان آن‌ها گروه‌های خاص هستند، بنابراین می‌توان اطمینان داشت که اکثر بازدیدکنندگان اعضای بازار هدف هستند. به عنوان مثال یک فروشگاه موبایل برای افیلیت مارکتینگ می‌تواند به سراغ سایت‌های آموزش تکنولوژی یا نقد و بررسی موبایل و تجهیزات تکنولوژی برود و کاربرانی که به این حوزه علاقه دارند را جذب کند.

 

دوره جامع آموزش مدیریت کاربردی

 

معایب همکاری در فروش

معایب افیلیت مارکتینگ باعث شکست استراتژی بازاریابی بعضی از کسب و کارها می‌شوند. البته این معایب قابل کنترل هستند و در صورتی که با فردی متخصص در زمینه تبلیغات و همکاری در فروش کار کنید، می‌‌توانید از موانع موجود در این مسیر عبور کنید.

معایب همکاری در فروش

معایب افیلیت مارکتینگ عبارت است از:

 • تضمینی برای رسیدن به نتیجه مورد نظر وجود ندارد؛ مثلا در تبلیغات کلیکی ممکن است هیچکدام از کاربرانی که وارد سایت می‌شوند، خرید نکنند.
 • احتمال تقلب وجود دارد و ممکن است کلیک‌های فیک و بازدیدهای فیک ایجاد شود.
 • اگر سفر مشتری از سایت افیلیت تا صفحه خرید به درستی برنامه‌ریزی نشده باشد، نرخ پرش بسیار زیاد خواهد بود.
 • برای موفقیت در افیلیت مارکتینگ باید تمام قسمت‌های دیجیتال مارکتینگ یک سایت یا پیج به درستی کار کنند و برای این کار به تیم حرفه‌ای نیاز است. به عنوان مثال اگر رابط کاربری سایت فروشگاهی حرفه‌ای نباشد، هرچقدر هم که تعداد کلیک‌های ورودی زیاد باشد و ناشر کارش را خوب انجام دهد، کاربران مدت زیادی در سایت باقی نمی‌مانند.

 

حتما بخوانید: اسم برای شرکت

 

چه سایت هایی همکاری در فروش دارند؟

در سطح بین‌الملل سایت‌های بزرگی چون آمازون، eBay، کلیک ‌بانک و… به صورت حرفه‌ای در زمینه افیلیت مارکتینگ کار می‌کنند. در ایران نیز این متد بازاریابی در سه الی چهار سال اخیر بسیار متداول شده است و سایت‌های قدرتمندی در این زمینه شروع به فعالیت کرده‌اند.

سایت هایی که همکاری در فروش دارند

بهترین سایت های همکاری در فروش ایرانی را در ادامه نام برده‌ایم.

 • سایت درجه محصولات حوزه‌های مختلف از جمله تکنولوژی، پوشاک و… را تحلیل می‌کند و از طریق ارائه محتوا درباره راهنمای خرید و… همکاری در فروش دارد.
 • سایت اتاق یکی از همکاران فروش دیجی‌کالاست که به صورت تخصصی در حوزه ارائه محتوا درباره دکوراسیون فعالیت می‌کند. در نگاه اول کاربران متوجه نمی‌شوند که این سایت برنامه‌‌های درآمد از همکاری در فروش را اجرا می‌کند، اما در محتواهای این سایت توصیه‌هایی مبتنی بر خرید محصولات از دیجی‌کالا می‌بینید.
 • سایت به‌ نظر (beh nazar) مدل فعالیتی شبیه به درجه دارد و با تحلیل محصولات در حوزه‌های مختلف و ارائه محتوای راهنمای خرید، در فروش با کسب و کارها همکاری می‌کند.
 • سایت آی باند به صورت تخصصی در حوزه لوازم آرایشی و زیبایی کار می‌کند و با برندهای فعال در این زمینه پلن‌های افیلیت مارکتینگ را اجرا می‌کند. این سایت هم محتواهای راهنمای خرید و معرفی تولید می‌کند و هم بخش فروشگاهی دارد که مشتریان را به دیجی‌کالا ارجاع می‌دهد.
 • سایت تاپ‌ترین رقیب دیگری برای سایت‌های به نظر و درجه است. این سایت هم با تولید محتوای آموزشی در حوزه‌های مختلف و پیشنهاد خرید، درآمد کسب می‌کند.

 

حتما بخوانید: فریلنسر در ایران

 

چگونه همکاری در فروش داشته باشیم؟

روش‌‌های مختلفی برای همکاری در فروش وجود دارد؛ به عنوان مثال بلاگرهای غذا افرادی هستند که به رستوران‌گردی و خوردن غذاهای مختلف علاقه دارند. بنابراین در اینستاگرام یا سایر شبکه‌های اجتماعی درباره غذا محتوا تولید می‌کنند، به مرور زمان تعداد دنبال‌کننده‌‌هایشان افزایش پیدا می‌کند و می‌توانند با رستوران‌ها در زمینه افیلیت مارکتینگ همکاری کنند.

چگونه همکاری در فروش داشته باشیم

بهترین راه برای کسب درآمد از همکاری در فروش این است که سایتی در زمینه مورد علاقه خود راه‌اندازی کنید و با تولید محتوا و سئو آن را به ترافیک مناسب برسانید. بعد از آن می‌توانید با کسب و کارهایی که محصولی در زمینه کاری شما تولید می‌کند، همکاری در فروش داشته باشید. البته این فرایند زمانبر است و احتمال دارد تا چند ماه بدون نتیجه باشد.

راه دیگر برای کسب درآمد بررسی شرکت‌های مختلف ایرانی مانند دیجی‌کالا، همیارآکادمی، بلوبانک و… است که سیستم همکاری در فروش دارند. با بررسی سیستم کاری این برندها می‌توانید یک یا چند مورد از آن‌ها را انتخاب کنید و با آن‌ها همکاری در فروش داشته باشید.

 

۵ نکته برای همکاری در فروش موفقیت‌آمیز

 • پرسونای مخاطب داشته باشید و با ناشرانی همکاری کنید که در حوزه کاری شما فعالیت دارند.
 • محصولی باکیفیت بفروشید تا کاربران نسبت به آنچه در افیلیت مارکتینگ فروخته می‌شود، بی اعتماد نشوند.
 • سایت و پیج خود را برای ورود کاربرانی که از طریق ناشر با شما آشنا شده‌اند، آماده کنید.
 • محتوای ویدیویی معمولا بازخورد بهتری نسبت به نمونه‌های متنی دارد. البته باید به فضایی که در آن محتوا تولید می‌کنید هم توجه داشته باشید.
 • به صورت مداوم بازخورد بگیرید و آمارها را بررسی کنید.

 

حتما بخوانید: سایت فریلنسر ایرانی 

 

کلام آخر؛ معنی افیلیت مارکتینگ با شیوه‌های نادرست بازاریابی یکسان نیست

افیلیت مارکتینگ در ذهن برخی از مشتریان و مدیران کسب و کارها به مفهومی نادرست جا افتاده و تصور می‌کنند این روش نوعی بازاریابی زرد است که تنها برای افزایش فروش محصولات بی‌کیفیت به کار می‌رود. برنامه‌های افیلیت مارکتینگ توسط برندهای معتبر بسیاری در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و سود خوبی برای کسب و کارها و ناشران دارد. مشتریان هم از اینکه می‌توانند به کمک محتواهای تخصصی محصول مورد نظرشان را خریداری کنند، راضی هستند.

برای موفقیت در affiliate marketing ابتدا باید بررسی کنید که آیا این روش بازاریابی برای محصولات و مدل کسب و کار شما مناسب است یا خیر. بعد از آن استراتژی هدفمندی برای بازاریابی از این طریق بچینید که در آن مشتریان درست از طریق ناشران درست هدف قرار بگیرند و با شروع سفر حرفه‌ای مشتری به خریدار تبدیل شوند.

در دوره جامع مدیریت کاربردی، ۲۳ قانون و قاعده حرفه ای مدیریت در ایران ارائه می شود که به تنهایی می توانند از شما مدیری برجسته بسازند

دوره جامع مدیریت کاربردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link