اخراج کارمند

بادرایت اخراج کنید

یکی از دردناکترین و در عین حال مهمترین کاری که شما در دوران مدیریت خود باید انجامش دهید اخراج افراد ناکارآمد است. برای من همیشه دردناکترین بخش کاری ام اخراج افراد بوده است و همیشه سعی کرده ام تا جایی که ممکن است این کار را انجام ندهم. اما چه باید کرد گاهی مجبور به اینکار بوده ام.
هیچ جنبه ای از کارم تا این حد برایم سخت و غم انگیز نبوده است اما به عنوان یک مدیر باید بدانید که عملکرد ضعیف افراد نا کارآمد مسئولیت شما را کاهش نمی دهد در هر صورت شما مسئول هستید و عملکردهای ضعیف خسارتهای زیادی به سازمانتان وارد می سازد و مسئول این خسارتها خود شما هستید. از طرفی عملکرد ضعیف کارکنان شما از شما مدیری ضعیف و ناکارآمد می سازد. بنابراین ضروری است هنگامیکه با یک فرد ناکارآمد در تیم خود مواجه می شوید تمام سعی خود را در ارتقا آن فرد بکار ببرید که بتوانید او را با خود همراه سازید ولی اگر در نهایت موفق به اینکار نشدید چاره ای جز اخراج نمی ماند. لذا اینکار را انجام دهید اینطور آن فرد هم می تواند شانس خود را در جایی دیگر و شاید در شغلی دیگر امتحان کند.

این مطلب را از دست ندهید-->  فرافکنی در مدیریت

در فرآیند اخراج فشار روحی بسیار سنگینی به فرد وارد می شود و این فشار روحی و احساسی یک سری رفتارها به دنبال خود خواهد داشت. فرد در طی دوره اخراج ۵ مرحله را پشت سر می گذارد.

۱⃣ شوک (ناشی از دریافت خبر اخراج)
۲⃣ مقاومت (عصبانیت فرد ناشی از این مقاومت است)
۳⃣ پذیرش (اخراج را به عنوان یک رخداد خارج از کنترل آنها می پذیرند)
۴⃣ اکتشاف ( بعد از پذیرش به دنبال فرصت های جدید می روند)
۵⃣ تعهد ( به آینده و موقعیت های جدید خود امیدوار و متعهد می شوند)

شما به عنوان یک مدیر باید این مراحل را به خوبی درک کرده و از آنها آگاهی پیدا کنید سپس درطی این فرایند باید به فرد کمک کنید که سریعتر از مرحله یک و دو گذشته و به مرحله پذیرش برسد. مدت زمان این مراحل در افراد مختلف، متفاوت است. ولی در هر صورت شما باید برای کوتاه کردن این مراحل نهایت تلاش خود را بکنید.
توصیه میکنم که حتما خبر اخراج را شخصا و در یک جلسه حضوری به فرد بگویید. نیازی به مقدمه چینی و گفتن جملات همدردی و غیره نیست. اگر شما مدیر خوبی بوده باشید و قبلا تلاش خود را برای همراه کردن و آموزش فرد انجام داده باشید او به خوبی دلیل اخراج خود را می داند و نیازی به مقدمه چینی و دلیل و برهان آوردن نیست. در غیر اینصورت من توصیه ای ندارم چون روی صحبتم با مدیران است…
به هیچ وجه وارد بحث و جدل با کارمند اخراج شده نشوید و دلیل و برهان های بیخودی نیاورید و سعی کنید تا حال فرد را به خوبی درک کنید چرا که در غیر اینصورت او نمی تواند از مراحل  یک و دو عبور کند. بنابراین با رک و رو راست صحبت کردن به فرد کمک کنید تا موقعیت را به خوبی درک کند.

این مطلب را از دست ندهید-->  مهارتهای کارکنان را افزایش دهید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *