دوره تخصصی DBA چیست؟ | مدرک dba معادل چیست؟

دوره DBA

دانش و مهارت یکی از مهم‌ترین نیازهای مدیران امروزی است. بنابراین لازم است بدانید که دوره DBA چیست و آیا برای شما کاربرد دارد یا خیر. دوره‌های مختلفی برای آموزش مدیریت در حوزه‌های گوناگون وجود دارد. به همین دلیل مدیران برای پیدا کردن بهترین دوره باید درباره موضوعات آموزشی، اهداف هر دوره و تفاوت‌های آن با سایر دوره‌ها تحقیق کنند تا بتوانند تشخیص دهند کدام یک از دوره‌ها آنچه که آن‌ها نیاز دارند را آموزش می‌دهد.

در این مقاله قصد داریم به صورت کامل بررسی کنیم دوره DBA چیست. با مطالعه این مقاله هر اطلاعاتی که درباره این دوره نیاز دارید را به دست خواهید آورد.

 

دوره DBA چیست؟

DBA مخفف Doctorate of Business Administration و به معنی «دکترای مدیریت کسب و کار» است. در همین نقطه بسیاری از افراد تصور می‌کنند که این دوره سطح پیشرفته‌تر دوره MBA است. می‌توان گفت این موضوع تاحدودی صحت دارد؛ اما ارتباط بین این دو دوره مثل سایر رشته‌های کارشناسی ارشد و دکترا نیست. در قسمت‌های بعدی تفاوت‌های DBA و MBA را بررسی خواهیم کرد.

دوره DBA چیست

بهترین پاسخ برای سوال دوره DBA چیست، را در ادامه بیان کرده‌ایم:

 

DBA دوره‌ای است که دانش کاربردی مدیریت را در شما افزایش می‌دهد و کمک می‌کند با استفاده از متدهای مدرن مدیریتی سازمان خود را هدایت کنید.

 

مهم‌ترین ویژگی دوره DBA کاربردی بودن آن است؛ یعنی شما با گذراندن این دوره ابزار لازم برای مدیریت شرایط مختلف را به دست می‌آورید و می‌دانید از هر نکته‌ای که می‌دانید، چگونه باید استفاده کنید. در دوره DBA شما فقط یک دانشجو نیستید؛ بلکه به یک محقق تبدیل می‌شوید و پا را از چارچوب‌ها فراتر می‌گذارید، شیوه‌های مدیریتی مختلف را امتحان می‌کنید و حتی ممکن است متدهای جدیدی ابداع کنید. تا اینجای کار به صورت کلی می‌دانید که دوره DBA چیست. با مطالعه ادامه مقاله، پاسخ این سوال شفاف‌تر خواهد شد.

 

حتما بخوانید: نمونه بوم کسب و کار

 

گرایش‌های رشته DBA

گرایش‌های DBA تا حدودی شبیه به MBA است. اگر می‌دانید قصد دارید در کدام حوزه مشغول به کار شوید یا به کدام حوزه بیشتر علاقه دارید، می‌توانید این دوره را با یک گرایش خاص بگذرانید. اما اگر قصد ندارید در حوزه خاصی متخصص شوید، می‌توانید گرایش مدیریت راهبردی که به عنوان گرایش جامع این رشته شناخته می‌شود را انتخاب کنید.

مدیرانی که در زمینه خاصی تخصص دارند، می‌توانند جایگاه‌های شغلی را به دست آورند که هرکسی نمی‌تواند در آن‌ها کار کند.

 

گرایش‌های دوره DBA چیست؟

 • تجارت الکترونیک
 • مدیریت راهبردی
 • فناوری اطلاعات (IT)
 • بازاریابی
 • مالی
 • بازرگانی

 

 

 

سرفصل‌های آموزشی دوره DBA چیست؟

آنچه در دوره DBA آموزش داده می‌شود به گرایشی که انتخاب کرده‌اید و مرکزی که در آن آموزش می‌بینید، بستگی دارد. ممکن است سرفصل‌های آموزشی در مراکز مختلف باهم تفاوت داشته باشد.

 

در ادامه به برخی از مباحث عمومی که تقریبا در تمام دوره‌های DBA آموزش داده‌ می‌شوند، اشاره کرده‌ایم.

اگر قصد دارید دقیقا بدانید سرفصل‌های دوره DBA چیست، به سایت موسسات ارائه دهنده این دوره‌ها مراجعه کنید و سرفصل‌های آموزش dba آن‌ها را بخوانید.

 

دوره جامع آموزش مدیریت کاربردی

 

مدرک DBA معادل چیست؟

اگر بخواهیم به صورت آکادمیک بررسی کنیم که مدرک dba چیست باید بگوییم، مدرک DBA معادل دکترا در سایر رشته‌هاست. اما نکته جالب این است که DBA با دکترای مدیریت بازرگانی کاملا متفاوت است و روی مدرک پایانی این دوره عنوان PHD یا دکترا ثبت نمی‌شود.

مدرک DBA معادل چیست

زمانی که شما در مقطع دکترای مدیریت بازرگانی تحصیل می‌کنید، برای تبدیل شدن به یک استاد دانشگاه و فردی که دانش آکادمیک در این زمینه دارد، تبدیل خواهید شد و بهترین سمت شغلی برای شما تدریس مدیریت بازرگانی است. اما با تحصیل در DBA، به مدیری تبدیل می‌شوید که دانش کاربردی دارد و می‌تواند برای هدایت کسب و کار از آن استفاده کند. همین موضوع باعث می‌شود برخی از سازمان‌ها (بخصوص سازمان‌های دولتی) DBA را به عنوان یک مدرک دکترای آکادمیک قبول نداشته باشند. پس اکنون می‌دانید که تفاوت دکترای مدیریت بازرگانی و دوره DBA چیست.

 

اعتبار مدرک دوره

یکی از مهم‌ترین نکاتی که افراد پیش از ثبت نام در دوره‌های آموزشی به آن توجه می‌کنند، اعتبار مدرک و مشاغلی است که به کمک این مدرک می‌توانند پیدا کنند. اگر موسسه آموزشی معتبری را برای این دوره انتخاب کنید، می‌توانید مدرک مورد تایید وزارت علوم بگیرید.

برخی از کشورهای خارجی نیز در ایران دوره DBA را برگزار می‌کنند و مسئول نظارت بر کیفیت این دوره‌ها در سطح استانداردهای جهانی هستند. اگر در چنین موسساتی ثبت نام کنید، مدرک شما در سطح بین المللی اعتبار خواهد داشت و دولت و وزارت دادگستری کشور برگزارکننده دوره نیز آن را تایید می‌کنند. پس اینکه بدانید در کدام مرکز DBA را بگذرانید، به اندازه اینکه بدانید دوره DBA چیست، اهمیت دارد.

 

حتما بخوانید: انواع سبک های مدیریتی 

 

 

دوره post DBA چیست؟

دوره پست DBA با عنوان «دکترای عالی مدیریت کسب و کار» شناخته می‌شود و یک سطح بالاتر از DBA است. فارغ التحصیلان دوره‌های DBA و دکترای مدیریت بازرگانی می‌توانند در این دوره شرکت کنند و مهارت‌های مدیریت و رهبری خود را بیش از پیش ارتقا دهند.

به طور کلی می‌توان گفت در دوره پست DBA، آنچه در MBA و DBA ارائه نشده است، بیان می‌شود و نیاز آموزشی دانشجویان در بحث مدیریت داخلی و مدیریت بین المللی برآورده می‌شود. دانشجویان بعد از گذراندن این دوره مدیران خبره‌ای می‌شوند که حتی می‌توانند در علم مدیریت صاحب نظر باشند. در این قسمت شما را با اینکه post dba چیست آشنا کردیم.

 

مشاغل مناسب برای دانشجویان دوره تخصصی DBA

دانشجویان این دوره یاد می‌گیرند چگونه با چالش‌های یک کسب و کار روبرو شوند و آن‌ها را مدیریت کنند و در عین حال برای توسعه و پیشرفت بلند مدت بیزینس برنامه بریزند و استراتژی بچینند.

مشاغل مناسب برای دانشجویان دوره تخصصی DBA

اگر در گرایش خاصی از DBA تحصیل کنید، می‌توانید در مشاغل مدیریتی مرتبط با همان گرایش مشغول به کار شوید. اما در صورتی که گرایش‌های عمومی را انتخاب کرده‌اید، موقعیت‌های شغلی مختلفی برای شما وجود دارد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

 • ارائه خدمات مشاوره به کسب و کارها
 • آموزش مدیریت
 • مدیرعامل در شرکت‌های خصوصی و دولتی

البته یکی از مهم‌ترین مزیت‌های دانشجویان DBA این است که اطلاعات زیادی درباره کسب و کارها دارند و به همین دلیل می‌توانند یک کارآفرین موفق باشند. زمانی که بررسی می‌کنید مشاغل مناسب برای دانشجویان دوره DBA چیست، حتما به این موضوع هم توجه داشته باشید.

پیج اینستاگرام دکامی

 

تفاوت DBA و MBA چیست؟

ساده‌ترین پاسخ به این سوال که تفاوت mba و dba چیست را در ادامه بیان کرد‌ه‌ایم.
در دوره MBA شما یاد می‌گیرید شیوه‌های مختلف مدیریت که با استاندادرهای جهان مطابقت دارند، چیست. اما دانشجویان DBA روش‌های مدیریتی را توسعه می‌دهند و خودشان هم ممکن است متدهای جدیدی ایجاد کنند. به عبارتی دانشجویان DBA سعی می‌کنند متدهای تئوری که در MBA آموزش داده می‌شود را به شیوه‌ای عملیاتی برای مدیریت یک کسب و کار استفاده کنند.

تفاوت DBA و MBA چیست

DBA شما را به یک رهبر برای کسب و کارتان تبدیل می‌کند و از فضای مدیریت سنتی که به شیوه دستور توسط مدیر و اجرا توسط کارکنان پیاده می‌شود، خارج خواهید شد.
بهترین راه برای اینکه بدانید تفاوت دوره MBA و دوره DBA چیست، بررسی آن‌ها به صورت مجزاست. در این مقاله با دوره DBA آشنا شدید. برای کسب اطلاعات درباره اینکه رشته MBA چیست می‌توانید مقاله مرتبط با آن را بخوانید.

 

حتما بخوانید: هوش مالی چیست 

 

کلام آخر؛ یک دوره برای آموزش کافی نیست

آموزش و توسعه مهارت‌ها برای مدیریت ضروری است. اما منظور این نیست که با یکبار طی کردن دوره MBA و DBA می‌توانید همه چیز را یاد بگیرید. مدیران حرفه‌ای روند آموزشی مستمر دارند. برخی از آن‌ها در دوره‌های مختلف آموزشی شرکت می‌کنند و برخی دیگر با طی کردن یک دوره و پیاده کردن دانسته‌هایشان در کسب و کار، تجربه کسب می‌کنند و بیشتر یاد می‌گیرند. به یاد داشته باشید حتی مطالعه مقالات به‌روز در حوزه مدیریت هم بخشی از روند آموزش است؛ زیرا ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که استانداردها به صورت مداوم ارتقا پیدا می‌کند و به‌روز بودن در حوزه‌ای، به خصوص مدیریت، اهمیت بسیاری دارد.

ما در آکادمی دکامی اطلاعات بروز درباره مدیریت را منتشر می‌کنیم. با مطالعه مقالات و شرکت در دوره‌های آموزشی مدیریت، مدیری باشید که از به‌روزترین اطلاعات و استانداردهای دنیای مدیریت آگاه است.

در دوره جامع مدیریت کاربردی، ۲۳ قانون و قاعده حرفه ای مدیریت در ایران ارائه می شود که به تنهایی می توانند از شما مدیری برجسته بسازند

دوره جامع مدیریت کاربردی

4 دیدگاه برای “دوره تخصصی DBA چیست؟ | مدرک dba معادل چیست؟

  • Admin گفته:

   این کلمه مخفف Doctorate of Business Administration می باشد که در این مقاله کامل شرح داده شده است
   البته در آینده مقاله های بیشتری در این خصوص منتشر خواهد شد
   سپاس از توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link