۱۵ نکته‌ی ضروری جهت استخدام نیرو از طریق شبکه‌های اجتماعی

15 نکته‌ی ضروری جهت استخدام نیرو از طریق شبکه‌های اجتماعی

امروزه استخدام بیشتر از طریق شبکه‌های اجتماعی صورت می‌گیرد. مدیران منابع انسانی با استفاده از ابزار آنلاین سعی می‌کنند به استخدام بهترین و مناسب‌ترین نیرو بپردازند. این مدیران معمولا از شبکه‌هایی چون فیس‌بوک، اینستاگرام، تلگرام و لینکدین استفاده می‌کنند. این شبکه ها با بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر، امر استعدادیابی را ممکن می‌سازند و روند استخدام را ساده می‌کنند.
اما استخدام از این طریق نیز راه و رسم خاصی دارد که باید رعایت شود. یعنی به آن سادگی که شما فکر می‌کنید، نیست. اگر روش خاص آن را بلد نباشید، مطمئنا در یافتن نیروی مناسب با شکست رو‌به‌رو می‌شوید. در ادامه راجع به ۱۵ نکته جهت استخدام نیرو از طریق شبکه‌های اجتماعی صحبت خواهیم کرد:

از کارمندان خود جهت پیدا کردن نیرو استفاده کنید

کارمندان فعلی شما می‌توانند بزرگترین سرمایه در پیدا کردن کارمندان جدید باشند. از آن‌ها بخواهید که از طریق پروفایل کاربری خود، راجع به موقعیت شغلی جدید در شرکت اطلاع رسانی کنند. به این ترتیب آن‌ها می‌توانند افرادی فوق‌العاده مثل خودشان را برای شرکت پیدا کنند.

به یاد داشته باشید که کارکنانی که شغل خود را دوست دارند، احتمالاً از اینکه بگویند در مکانی شگفت‌انگیز کار می‌کنند؛ خوشحال خواهند شد.

 

Text job advertisement social networks

 

پس قطعا به شما در استخدام نیروهای جدید کمک می‌کنند و نمونه آگهی استخدام را از طریق پروفایل شخصی خود، منتشر خواهند کرد. به این ترتیب شما بهتر و راحت‌تر می‌توانید نیروهای خوبی برای شرکت پیدا کنید. البته این به شرطی صورت می‌گیرد که کار را به نیروهای بهتر خود بسپارید و از هر کسی کمک نگیرید.

در ادامه توصیه‌هایی از نیکول میرسن ذکر شده است. این توصیه‌ها به شما کمک می‌کند تا بهترین نیرو را برای موقعیت شغلی مورد نظر، پیدا کنید.

 

حتما بخوانید: بوم مدل کسب و کار

 

 

توصیه های نیکول میرسن برای استخدام بهترین ها

۱) پیج شرکت را به روز رسانی کنید

اگر به پیج شرکت اهمیت دهید و آن را مرتبا به روز رسانی کنید؛ نشان می‌دهید که برای کارمندان و کمپانی نیز ارزش زیادی قائل هستید. طبق گزارشات لینکدین، ۷۵ درصد کارمندان قبل از درخواست شغلی در مورد اعتبار شرکت شما تحقیق می‌کنند.

این به این معنی است که آن‌ها پیج شرکت را از طریق اینستاگرام، لینکدین و یا تلگرام بررسی می‌کنند و سپس، به قضاوت کیفیت آن می‌پردازند. اگر آخرین مطلبی که در اینستاگرام یا کانال تلگرام آپلود شده مربوط به یک سال پیش باشد؛ مطمئنا مخاطب را دل چرکین خواهد کرد.

Recruitment from LinkedInمعمولا یک شرکت با فعالیت بالای خودش می‌تواند کیفیت موجود را نشان دهد. وگرنه چگونه می‌خواهید ثابت کنید که با وجود چنین تبلیغات ضعیف و پیج خاک خورده‌ای، به کارمندانتان اهمیت می‌دهید؟ اگر در شبکه‌های اجتماعی پیجی دارید، مطمئن باشید که تصاویر و ویدیوهای پیج با محتوای وب سایت شرکت مطابقت داشته باشد.

۲) به سایت شرکت لینک دهید

در بخش «درباره‌ی ما» به صورت مختصر راجع به شرکت و عملکرد آن صحبت کنید. اگر از طریق وب سایت و پیج شرکت، برند سازی خوبی انجام دهید؛ بهترین تاثیر ممکن را روی متقاضیان شغلی خواهید گذاشت. با اینکار می‌توانید اعتماد مخاطب را در تبلیغات آنلاین نیز کسب نمایید. منظور از برند سازی، فعالیت‌هایی است که در راستای معرفی شرکت به عنوان یک کمپانی خاص، صورت می‌گیرد.
حتما از خودتان می پرسید چه نیازی هست که متقاضیان ما را انتخاب کنند؟ ما صرفا می خواهیم استخدام کنیم! واقعیت این است بهترین کارمندان به دنبال بهترین شرکت ها هستند و حاضر نیستند با هر شرکتی کار کنند. اگر شما قصد دارید بهترین کارمندان را جذب کنید پس باید بهترین هم باشید.

۳) اهرم به اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی به شما کمک می‌کنند تا محبوب‌تر شوید و اعتبار کلی شرکتتان را بالاتر ببرید چرا که تعداد زیادی از افراد، به محتوای پیج‌ها اهمیت می‌دهند. علاوه بر این می‌توانید روابط خود را با سایر شرکت‌ها بهبود ببخشید و با پیج‌های آن‌ها نیز ارتباط برقرار کنید.

Text job advertisement social networksشما این کار را می‌توانید از طریق کامنت گذاشتن یا به اشتراک گذاشتن پست‌ها انجام دهید. حتی می‌توانید با پیج‌هایی که فالوئرهای بالایی دارند نیز ارتباط برقرار کنید تا برایتان تبلیغ کنند. به این ترتیب به راحتی می‌توانید فالوئرهای زیادی به دست بیاورید.

۴) از پیج‌ بیزینس اینستاگرام استفاده کنید

شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام یک ابزار قدرتمند ارتباطی است که شما را قادر می‌سازد تا محصولات خود را با کاربران به اشتراک بگذارید. شرکت‌هایی که صفحه اینستاگرام دارند، می‌توانند از این بستر به عنوان ابزاری برای جذب نیرو یا مشتری استفاده کنند. اگر نمی‌خواهید جهت تبلیغات زیاد هزینه کنید و از آگهی‌های استخدام استفاده نکنید، می‌توانید از اینستاگرام کمک بگیرید.

بعضی مواقع، متقاضیان شغلی اطلاعات خود را در پروفایل کاربری نشان می‌دهند. بنابراین به کمک این اطلاعات متوجه می‌شوید که آیا برای سمت شغلی مورد نظر واجد شرایط هستند یا خیر.

Text job advertisement instagramحتما پروفایل و صفحه‌ی اینستاگرام شرکت را به روز رسانی کنید. منظور از به روز رسانی، درج اطلاعات تماس شرکت و محتویات آن است. چون اگر اطلاعات تماس قدیمی باشد، به نتیجه نمی‌رسید. شما می‌توانید از طریق صفحه‌ی ایستاگرام، موقعیت شغلی مورد نظر را نیز توضیح دهید و به این ترتیب، متقاضی را راجع به تمام جزئیات آگاه سازید.

۵) در شبکه‌های اجتماعی از قانون ۸۰/۲۰ استفاده کنید

در درجه اول مردم از شبکه‌های اجتماعی برای آگاهی و سرگرمی استفاده می‌کنند. این بدان معنا است که مخاطبان شما ممکن است زیاد به پیام‌های تبلیغاتی یا جذب نیرو توجه نکنند. بنابراین، بهتر است از صفحه‌ی اجتماعی خود فقط برای ارتقاء خدمات شرکت استفاده کنید و پست‌های مربوط به جذب نیرو را محدود نمایید.

۸۰ درصد مواقع مقالات و مطالب آموزشی پست کنید و ۲۰ درصد اوقات به پست آگهی‌های استخدامی بپردازید. در این حالت، پرستیژ شرکت و صفحه‌ی شما نیز حفظ می‌شود و بالاتر می‌رود.

 

اگر دائما از پیجتان برای آگهی جذب استخدام استفاده کنید، مخاطب گمان می‌کند که شرکت شما حتی بودجه‌ی کافی ندارد که از سایت‌های رسمی کاریابی جهت استخدام نیرو استفاده کند.

علاوه بر این، مشتری‌های عادی پیج را نیز از دست می‌دهید. چون شما هدف اصلی پیج زدن را گم کرده‌اید و یادتان رفته که شبکه‌ی اجتماعی، سایت کاریابی نیست.

۶) مکالمات آنلاین را افزایش دهید

در استخدام از طریق شبکه‌های اجتماعی، یک استراتژی جالب وجود دارد. شما می توانید به کمک مکالمه با متقاضی‌ها، اطلاعات کاملی نسبت به آنها کسب نمایید و بعد از پیدا کردن نیروهای موردنظر، با آن‌ها به مکالمه‌ی اینترنتی بپردازید.

Online hiring interviews through social mediaشما می‌توانید از تکنیک‌های خاصی جهت برقراری ارتباط با متقاضی استفاده کنید. داوطلبانی که به دنبال کار به صورت آنلاین هستند، طبیعتاً به پست‌های جالب واکنش خوبی می‌دهند. به طور مثال پست‌هایی که با کپشن‌های قانع کننده و جذاب همراه هستند.

همچنین می توانید با ارسال پیام‌های انگیزشی و جذاب در آگهی شغلی نیروهای مستعد را به سمت خودتان جذب کنید. برای مثال می‌توان به جملات زیر اشاره کرد:
«وارد این لینک شوید تا اطلاعات بیشتری راجع به سمت شغلی موردنظر به دست بیاورید» یا «برای به روزرسانی و آگاهی از موقعیت‌های شغلی جدید، پیج را فالو کنید».

 

۷) پروفایل کارمندان شرکت را به روز رسانی کنید

اگر در سایت شما پروفایل کارمندان نیز وجود دارد، آن‌ها را به روز رسانی کنید. چون متقاضیان ممکن است علاوه بر مطالعه‌ی بخش «درباره‌ی ما»، پروفایل کارمندان را نیز بررسی کنند.

به این ترتیب آن‌ها می‌توانند با نیروهای شرکت و فرهنگ سازمانی آن‌ها آشنا شوند. آن‌ها قطعا شرکت شما را بر اساس کارمندی که استخدام می‌کنید، قضاوت خواهند کرد. چه بسا اگر نیروهای فوق العاده‌ای در شرکتتان کار می‌کنند، از آن‌ها برای برندسازی استفاده کنید.

بنابراین، به عنوان یک کارفرما باید به به‌روزرسانی پروفایل کارمندان خود نیز توجه داشته باشید. بازخورد مثبت کارمندان شما در مورد شغلشان نیز می‌تواند تأثیر خوبی روی متقاضیان بگذارد و در عین حال کنجکاوی آن‌ها را برای کار در سازمان شما ترغیب کند.

۸) با اینفلوئنسرهای اینستاگرامی در تماس باشید

برای اینکه تقاضای شغلی شما دیده شود، با اینفلوئنسرهای اینستاگرامی تماس بگیرید. البته این کار را به کمک اینفلوئنسرهای مناسبی انجام دهید. برای مثال، هیچ‌وقت برای استخدام نیرو در موقعیت‌های شغلی رسمی، از اینفلوئنسرهای کمدی کمک نگیرید. چون بدتر ممکن است کل ساز و کار شرکت زیر سوال برود (تصور کنید شخصی با هرهر خنده و جوک سازی، به اطلاع مردم برساند که شرکت شما به یک مدیر داخلی نیاز دارد!).

Hiring employee Instagram influencer

اما اگر بتوانید با اینفلوئنسر خوبی قرار داد ببندید، قطعا در پیدا کردن متقاضی بااستعداد موفق خواهید بود. اینفلوئنسرهای اینستاگرامی فالوئرهای زیادی دارند که با آن‌ها هم نظر و هم سلیقه هستند. بنابراین بازخورد مثبت آن‌ها در مورد شغل شما می‌تواند جای خالی آن سمت شغلی را در کانون توجه قرار دهد.

۹) متقاضیان با استعداد را به صورت آنلاین پیدا کنید

هنگام استفاده از شبکه‌های اجتماعی جهت استخدام نیرو، باید به میزان متقاضیانی که رزومه‌ی خود را ارسال می‌کنند نیز توجه داشته باشید. این به شما کمک می‌کند تا از دیده شدن و در دسترس بودن آگهی استخدام در شبکه‌های اجتماعی، مطمئن شوید.

در واقع شبکه‌های اجتماعی را می‌توان بزرگترین تابلوی شغلی آنلاین در نظر گرفت که بیش از ۲۵۰ میلیون کاربر و ۱۰۰ میلیون متقاضی شغلی دارد. در شبکه‌های اجتماعی شما می‌توانید متقاضیانی را پیدا کنید که رزومه‌ی خود را در قالب پیج شخصی به نمایش گذاشته‌اند و جویای کار هستند، رزومه‌هایی که بر اساس حرفه، محل زندگی، دانش، عنوان، مهارت‌ها و … دسته بندی شده اند.

شما حتی می‌توانید در بیوگرافی پیج خود راجع به جذب نیرو صحبت کنید تا داوطلبان بتوانند تبلیغات شما را به راحتی پیدا کنند.

 

۱۰) به برند سازی و فرهنگ سازمانی شرکتتان بپردازید

اعتبار یک شرکت را نیروها و کارمندان با استعداد آن مشخص می‌کنند. امروزه به کمک ابزاری چون گوگل به راحتی می‌توانید بهترین و با استعدادترین نیروها را جهت استخدام پیدا کنید. اما نیروهای برتر در هر شرکتی کار نمی‌کنند. شما با یک استراتژی ساده می‌توانید به برندسازی شرکتتان بپردازید و نظر مخاطب را جذب کنید.
برای مثال می‌توانید محل کار خود و مزایایی که ارائه می‌دهید را در پیجتان به اشتراک بگذارید. به این ترتیب می‌توانید متقاضی را قانع کنید که شرکت شما محلی مناسب برای فعالیت است. سعی کنید راجع به فرهنگ سازمانی و فضای کاری شرکت مطالب مختلفی پست کنید. حتی می‌توانید راجع به ویژگی‌های کارمندان خاص و دستاوردهای آن‌ها صحبت کنید تا از رسانه‌های اجتماعی نهایت استفاده را ببرید.

۱۱) هشتگ‌های اینستاگرامی را مدیریت کنید

هشتگ‌ها به شما کمک می‌کنند تا به همراه پست‌های موضوعی مشترک، مطلب مورد نظر را پست نمایید. اگر کسی به دنبال سمت شغلی شرکت شما باشد؛ با جستجو در میان هشتگ‌ها راحت‌تر می‌تواند پیجتان را پیدا کند. این نیز روشی دیگر برای دیده شدن پست‌های شما خواهد بود. چون مخاطب شما را به راحتی پیدا می‌کند و شما نیز متقاضی را سریع‌تر جذب خواهید کرد.

Hiring employee Instagram influencerمبتدی‌ها برای اینکه مخاطب بیشتری جذب کنند، از انواع و اقسام هشتگ‌ها استفاده می‌کنند. اما این می‌تواند برعکس عمل کند. بهتر است هشتگ‌های مناسبی استفاده کنید و از استفاده از هشتگ‌های بی‌ریط بپرهیزید. در ادامه قوانینی که به شما در استفاده از هشتگ‌ها کمک می‌کند را بیان می کنیم:

  1. اولین هشتگ باید مربوط به استخدام باشد. این هشتگ باید به یاد ماندنی و مربوط به برند شما باشد.
  2. هشتگ دوم باید خاص‌تر باشد. برای مثال، #مترجمی‌زبان‌انگلیسی، پست شما را در پست‌های مرتبط با این شغل قرار می‌دهد.
  3. هشتگ سوم باید توسط مخاطبان بیشتری دیده شود. برای مثال می‌توان به #کار، #استخدام‌نیرو و … اشاره کرد.
  4. هشتگ‌ها در درجه اول در توییتر و اینستاگرام مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  5. در فیس بوک و لینکدین نیز امکان استفاده از هشتگ وجود دارد. از هر شبکه‌ی اجتماعی استفاده می‌کنید، باید هشتگ مناسبی را زیر پست بنویسید. به این ترتیب پست شما توسط مخاطبان بیشتری دیده خواهد شد.

بنابراین هنگام ارسال فرصت‌های شغلی از هشتگ استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که شخص فنی مورد نظر برای استخدام، فرصت‌های شغلی شما را ببیند.

۱۲) از اپلیکیشن هایی مانند دیوار استفاده کنید

اگرچه بیشتر افراد در فیس بوک، اینستاگرام، توییتر و لینکدین هستند اما شما می‌توانید متقاضیان خیلی خوبی را هم از طریق اپلیکیشن دیوار پیدا کنید. اپلیکیشن دیوار بخشی به نام استخدام دارد که متقاضیان شغلی زیادی هر روزه در آنجا به جستجوی شغل می پردازد.

من تجربه خوبی در استفاده از این اپلیکیشن دارم. البته توجه بفرمایید شاید برای استخدام یک مدیر سطح بالا استفاده از دیوار جای مناسبی نباشد و بهتر باشد که از سایتی مثل ایران تلنت استفاده کنید. به هر ترتیب شما باید خودتان این تناسب ها را بیابید و رعایت کنید.

۱۳) از ابزار لینکدین استفاده کنید

صاحبان شرکت‌های کوچک می‌توانند با لینکدین افراد جالبی را برای استخدام پیدا کنند. این اصلا سخت نیست. فقط کافی است به کسانی لینک شوید که از قبل می‌شناسید. منظورمان همکاران، مشتریان، تولیدکنندگان و کارمندان سابق و فعلی است. همچنین می‌توانید در گروه‌های LinkedIn عضو شوید و با نیروهای بااستعداد ارتباط برقرار کنید.

Recruitment text job advertisement LinkedIn

اگر می‌خواهید با روشی رایگان در لینکدین تبلیغ کنید، به جای ارسال آگهی استخدامی از پروفایل خود استفاده کنید. در پروفایل خود بنویسید که به دنبال نیروی مناسبی برای سمت شغلی مورد نظر می‌گردید. همچنین می‌توانید از ابزار خاص آگهی لینکدین جهت استخدام نیرو استفاده کنید.

 

۱۴) محتوای شغلی را در زمان مناسبی پست کنید

زمان بندی صحیح یک مزیت اساسی است که به شما در به حداکثر رساندن تعامل در شبکه‌های اجتماعی کمک می‌کند. رعایت زمان بندی به شما کمک می‌کند تا در شبکه‌های اجتماعی بهتر و بیشتر دیده شوید. به این ترتیب می‌توانید متقاضیان مناسب را به موقع پیدا کنید و قبل از شرکت‌های رقیب، به استخدام آن‌ها بپردازید.

مخاطبان مورد نظر خود را بهتر بشناسید و در نظر داشته باشید که به احتمال زیاد، چه زمانی آن‌ها آنلاین خواهند شد. به این ترتیب می‌توانید طبق زمان‌بندی مخاطبانتان و تایمی که آنها آنلاین هستند، به پست کردن آگهی‌های شغلی بپردازید تا آگهی شما بازدید بهتری توسط مخاطبان هدف شما داشته باشد.

برای مثال اگر قصد جذب وکیل‌هایی را دارید که همیشه مشغول به کار هستند و در دادگاه حضور دارند؛ پس باید آگهی استخدامی خود را صبح زود، از ساعت ۶ تا ۹ صبح یا عصر، بین ۶ تا ۸ بعد از ظهر پست کنید.

۱۵) از منابع انسانی جهت مدیریت رزومه‌ها استفاده کنید

هنگامی که متقاضیان مختلف را از طریق شبکه‌های اجتماعی جذب کردید، باید رزومه‌های مختلف را به صورت کارآمدی مدیریت کنید. این امر به شما کمک می‌کند تا سریعاً تمام متقاضیان را بررسی و بهترین گزینه را استخدام کنید.

 

حتما بخوانید: تفاوت mba و dba 

 
 
سخن آخر

به عنوان یک کارفرما، شما باید در شبکه‌های اجتماعی حضور بالقوه‌ای داشته باشید تا توسط با استعدادترین و بزرگترین متقاضیان دیده شوید. شما به کمک شبکه‌های اجتماعی می‌توانید کسانی را استخدام کنید که با فرهنگ محل کار شما مطابقت زیادی دارند. با راهنمایی‌ها و تمرین‌های مناسب در استفاده از شبکه‌های اجتماعی، می‌توانید متقاضیان شغل مورد نظر را پیدا کنید.

 

اگر می خواهید رزومه های مشکوک را شناسایی کنید، به راحتی در مورد حقوق مناسب با متقاضی توافق کنید و کارمندان حرفه ای را در سازمان خود حفظ کنید و… می‌توانید در دوره «آموزش جذب و استخدام بهترین ها» ثبت نام کنید.

کارگاه آموزشی جذب و استخدام بهترین ها

2 دیدگاه برای “۱۵ نکته‌ی ضروری جهت استخدام نیرو از طریق شبکه‌های اجتماعی

  1. اشتراک‌ها: اصول و وظایف مدیریت | 5 وظیفه اصلی مدیر چیست؟ | ارشیا دکامی

  2. اشتراک‌ها: وظایف مدیریت | 5 وظیفه اصلی مدیر چیست؟ | ارشیا دکامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link