چگونه مصاحبه شغلی انجام دهیم + نحوه مصاحبه با افراد به عنوان مصاحبه گر

چگونه مصاحبه کنیم

چگونه مصاحبه کنیم ؟ در جلسات استخدام چه سوالاتی بپرسیم که بتوانیم زوایای پنهان و مورد نیاز شغل را در فرد کشف کنیم؟ آیا می دانید هزینه های یک استخدام اشتباه ۳ تا ۶ برابر حقوق دریافتی کارمند است؟ مصاحبه کردن اصولی چگونه است؟

چند روز پیش مصاحبه ای داشتم برای استخدام پرسنل که در طی مصاحبه، مصاحبه شونده کنترل خود را از دست داد و دست به اعتراض زد. من سعی کردم ایشان را آرام کنم که اتفاقات جالبی افتاد. این بود که تصمیم گرفتم چند نکته مهم درباره اینکه چگونه مصاحبه کنیم، برای مدیران عزیزی که قصد استخدام دارند بیان کنم.

همانطور که می دانیم مقالات مختلفی درباره مصاحبه و رموز موفقیت در آن منتشر شده است. همه آنها در مورد عملکرد شغلی مصاحبه شونده در جلسه مصاحبه شغلی می باشند و کمتر مقاله ای را می توان یافت که تکنیک های مصاحبه کردن برای ۴ (کارفرما یا مدیر واحد) بیان کرده باشند. بنابراین در اینجا برای شروع چند تکنیک مهم و کاربردی برای پاسخ به سوال چگونه مصاحبه کنیم را مطرح می کنیم تا بتوانید خصلت های مهمی از مصاحبه شونده را کشف کنید.

 

چگونه مصاحبه را شروع کنیم ؟

همه ی افرادی که وظیفه ی مصاحبه را در سازمان دارند قطعا این سوال برایشان ایجاد شده که چگونه مصاحبه را شروع کنیم ؟ برای شروع مصاحبه توجه داشته باشید که در ابتدای مصاحبه ضمن خوشامدگویی گرم به متقاضی، خودتان را معرفی کنید و اطلاعاتی راجع به خودتان، پوزیشن و جایگاه شغلی تان به فرد مصاحبه شونده بدهید. مدت زمان حدودی مصاحبه را به متقاضی اعلام کرده و اگر افراد دیگری نیز جهت مصاحبه حضور خواهند داشت، در همین ابتدا به متقاضی اطلاع دهید. اجازه بدهید پاسخ به سوال چگونه مصاحبه را شروع کنیم را با یک مثال  توضیح بدهم:

چگونه مصاحبه را شروع کنیم“من مریم نیلی، مدیر منابع انسانی سازمان هستم. مصاحبه امروز ما حدود ۲ ساعت می باشد که در ابتدا به مدت یک ساعت، بنده سوالات کلی تری را با شما مطرح می کنم. بعد از اتمام مصاحبه ی بنده، همکارم آقای رضایی تعدادی سوالات فنی و تخصصی از شما می پرسند. در صورتی که شما در این پست سازمانی همکار ما شوید، آقای رضایی مدیر مستقیم شماست. قطعا در انتهای مصاحبه، زمانی را در اختیار شما قرار می دهیم تا سوالات خود را بپرسید.”

مطمئن شوید مصاحبه شونده صحبت های شما را کاملا درک کرده و راحت است. توجه داشته باشید که حین مصاحبه کردن، رعایت نکاتی که در ادامه بیان می شود ضروری است.

 

۵ نکته در ارتباط با نحوه برخورد در مصاحبه استخدام

رعایت اصول نحوه برخورد در مصاحبه استخدام از موارد مهمی است که مصاحبه گر باید در نظر داشته باشد. چرا با رعایت این اصول می توان کارمندان بهتر و حرفه ای تری را در سازمان جذب کرد و به کارجو نشان داد که با یک تیم و سازمان حرفه ای مواجه است. در ادامه ۵ نکته ی مهم در ارتباط با نحوره برخورد در مصاحبه استخدام را بیان می کنیم.

۱٫تلفظ صحیح نام متقاضی حین مصاحبه کردن

اگر شکی در مورد نحوه ی تلفظ نام متقاضی دارید، در همان ابتدا از خود او تلفظ صحیح را بپرسید. در این صورت هم از حواس پرتی و عدم تمرکز متقاضی جلوگیری می شود و هم باعث ناراحتی وی نمی شوید.

۲٫ ایجاد محیطی آرام برای مصاحبه

حتما یک اتاق آرام را برای مصاحبه قرار دهید تا شلوغی محیط باعث حواس پرتی شما نشود. به هیچ عنوان به تماس های تلفنی پاسخ ندهید و در مدت زمان مصاحبه، از منشی خود بخواهید تا پاسخ گوی تماس های تلفنی باشد.

۳٫برقراری رابطه دوستانه با متقاضی از طریق سوالات خاکستری

برای برقراری رابطه دوستانه با متقاضی می توانید در ابتدا در مورد موضوعات خنثی و خاکستری نظیر مسافرت متقاضی، وضع هوا، نظر او در مورد دفتر و ساختمان شما و مانند آن سوالاتی از او کنید.

یک روش هوشمندانه نیز پیدا کردن زمینه مشترک گفتگو می باشد. برای این کار می توانید از رزومه متقاضی کمک بگیرید! به عنوان مثال به متقاضی بگویید:

نحوه مصاحبه با افراد“دانشگاه امیرکبیر درس خوانده اید؟ من هم در مقطع لیسانس در امیرکبیر درس خوانده ام.”

“از رزومه تان متوجه شدم نقاشی می کنید. من هم دو سال دوره ی نقاشی با مدادرنگی رفته ام. آیا همچنان به نقاشی می پردازید؟”

نکته قابل توجه این است که اینگونه سوالات را زیاد نپرسید. چرا که صرفا برای برقراری رابطه دوستانه است و باید مواظب باشید که روند و زمان مصاحبه کنترل شود و از مسیر صحیح خارج نشود.

۴٫مراقب اثر هاله ای باشید!

مراقب باشید تا ویژگی های خاصی در متقاضی که هیچ ربطی با شغل ایشان ندارد، باعث قضاوت زودهنگام شما نشود. به این رفتار در اصطلاح، اثر هاله ای می گویند.

اصول مصاحبه کاریبه عنوان مثال چون متقاضی در دانشگاه صنعتی شریف درس خوانده، دید مثبت تری به ایشان داشته باشیم و سوالات ساده تری از وی بپرسیم! مصاحبه شونده باید مواظب باشد صرف نظر از تاثیر اولیه ای که متقاضی در ذهنش ایجا می کند، نسبت به همه رفتاری یکسان و عادلانه داشته باشد و هیچ تفاوتی میان آنها نگذارد.

۵٫توجه به لحن صدای خود حین مصاحبه شغلی

زمانی که شما سوالی را با لحنی آرام و چهره ای خندان می پرسید، قطعا لحن شما با حالتی که عصبانی هستید متفاوت است. بنابراین توجه داشته باشید رعایت لحن صدا در مصاحبه بسیار مهم است. 


حتما  سعی کنید که حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد وقت مصاحبه، صرف صحبت کردن متقاضی شود.

 

چگونه مصاحبه شغلی کنیم؟

برای پاسخ به این سوال که چگونه مصاحبه شغلی کنیم، توجه داشته باشید شما باید برای استخدام نیروی انسانی کارآمد تمام تلاش خود را در همان ابتدای پذیرش بنمایید! چرا که بعد از استخدام اگر نیروی استخدامی کارآمد نباشد به سختی می توان قطع همکاری نمود و در صورتی که شما در انتخابتان اشتباه کرده باشید و بعد از چند ماه متوجه اشتباه خود شده و قصد قطع همکاری با فرد را داشته باشید در واقع به خود فرد هم، شما اجحاف کرده اید و فرصت چند ماه را از او تلف کرده اید.

به دلیل اینکه ممکن است فرد توانمند بوده ولی با شرایط کاری شما سازگار نیست. لذا توصیه اکید می‌کنم که در استخدام ها و مصاحبه کاری دقت و توجه وافری به کار ببرید.

پاسخ به سوال چگونه مصاحبه شغلی کنیم اهمیت بالایی دارد. معمولا مصاحبه های شغلی که من انجام می دهم حدود ۲ الی ۳ ساعت بسته به شغل مورد نیاز، زمان می برند ولی همه شما می دانید که مصاحبه های شغلی معمولا بیشتر از نیم ساعت نیستند و به نظر من این زمان ، زمان بسیار کوتاهی برای کشف توانمندی فرد و تست روانی او است.

 

چگونه مصاحبه کنیم۳  پرسش بسیار مهم در مصاحبه کاری

۱٫ مصاحبه شغلی : قدرت گفتگو و توانایی حل مسایل با آرامش

اولین مورد در مصاحبه کردن ، تست قدرت گفتگو و توانایی حل مسایل با آرامش است. همانطور که می دانیم آرامش، حفظ خونسردی در زمان مشکلات و رفع مسایل با قدرت گفتگو یکی از نکات بسیار مهم برای یک کارمند خوب است. نبود این توانمندی در پرسنل، مشکلات عدیده ای را در زمان کار برای سازمان شما به وجود می آورد.

برای کشف این موضوع در فرد، شما باید در طی مصاحبه شغلی چندین و چند بار سعی کنید تمرکز و اعصاب فرد را مختل کنید. به قول معروف (روی اعصاب طرف با کفشهای میخی راه بروید) تا با این روش بتوانید قدرت تحمل متقاضی را تست کنید.

از هر کلام او سوال بسازید و پشت سر هم سوال بپرسید. استفاده از تکنیک سوال های چالشی، یکی از تکنیک های مصاحبه شغلی مهم برای این کار است. روشهای مختلفی را بسته به خلاقیت خودتان می توانید بکار ببرید، فقط باید اینکار را با مهارت تمام انجام دهید که تصور بر توهین برای فرد ایجاد نشود. این مورد واقعا مهم است چرا که واکنش در برابر توهین برای همه واکنشی طبیعی است.

ما در کارگاه آموزشی جذب و استخدام بهترین ها، به شما آموزش می دهیم که بهترین و حرفه ای ترین سوالات چالشی را از طریق تکنیک زنانت از متقاضی بپرسید تا بتوانید کارمندی را متناسب با پست شغلی سازمان تان پیدا کنید.

۲٫ مصاحبه شغلی : اجرای دستورات مدیریت ارشد 

همه خوب می دانیم که اجرای بدون چون و چرای دستورات مدیریت یکی از اصول روابط کاری است. برخی پرسنل متاسفانه در حین کار در برابر سرپرست و مدیر خود نافرمانی می کنند و باعث مشکلات بسیاری می شوند لذا برای تست این موضوع نیز یک سوال کلیدی بپرسید و آن سوال این است :

اگر مدیرتان به شما دستوری بدهد و شما بدانید که اجرای این دستور خسارت سنگینی به سازمان وارد می سازد، چه اقدامی می کنید؟

معمولا همه ابتدا می گویند “ما سعی می کنیم که مدیرمان را قانع کنیم که انجام اینکار اشتباه است” ولی اگر مدیر تحت هیچ شرایطی قانع نشود و اصرار داشته باشد که حتما باید این کار انجام شود چه؟ برای جدیت بیشتر موضوع می توانید رقم خسارت را بسیار بالا عنوان کنید مثلا ۳۰۰ میلیون ۴۰۰ میلیون و…

جواب این سوال را به عهده خودتان می گذارم خود شما در این وضعیت چکار می کنید؟ اگر مدیر شما به شما دستوری بدهد و شما بدانید که اجرای این دستور خسارت سنگینی به سازمان وارد می سازد چه اقدامی می کنید؟

خیلی از دوستان می گویند که دستور مدیر را  انجام نمی دهیم و برخی دوستان هم جواب آری انجام می دهیم می دهند. رفتار صحیح و درست این است که باید دستور مدیر را انجام داد.

چرا که اجرای دستورات مدیر ارشد یکی از ارکان مهم روابط و ساختار سازمانی است. اگر قرار باشد که من خودم شخصا تصمیم بگیرم که کدام کار صحیح و کدام کار ناصحیح است و خودم تصمیم به اجرا و عدم اجرا بگیرم، پس نقش مدیر اینجا چیست؟ ممکن است تصور شما بر این باشد که من دارم از خسارت به سازمان جلوگیری می کنم اما آیا فقط شما به فکر سازمان هستید؟ و مدیر نیست؟

دوستان عزیز، اطلاعات در سازمان ها بر اساس سلسله مراتب سازمانی توزیع می شود و بسیاری از اطلاعات که بین مدیران ارشد و میانی سازمان ردو بدل می شود به شما منتقل نمی شود و قرار هم نیست منتقل شود، شاید بسیاری از انها اسرار سازمان باشند.

نحوه مصاحبه کاریاینکه مدیری تصمیم به کاری می گیرد و شما را مامور انجام آن قرار می دهد مطمئن باشید که همه جوانب را سنجیده و مسائلی در میان است که قرار نیست شما از آن مطلع باشید. پس تنها کاری که شما انجام می دهید مشاوره به مدیر و آگاه نمودن مدیر از تمام عواقب کار می باشد. ممکن است مدیر یکی از مواردی که شما مطرح می کنید را در نظر نیاورده باشد و با گفته شما از کار صرف نظر کند. در غیر اینصورت اگر امر به اجرا داد باید انجام داد، طبیعتا اجرای آن کار بیشتر به صرف سازمان است تا عدم اجرای آن.

البته ما در اینجا مورد را بزرگنمایی کردیم تا عمق اهمیت موضوع را نشان دهیم و نشان دهیم که اجرای دستورات مدیر ارشد تا چه حدی مهم است. برخی از دوستان گفته بودند که ممکن است مدیر از از عواقب کار شانه خالی کند. باید گفت تمامی اتفاقاتی که در یک واحد و بخش تحت سرپرستی مدیر رخ می دهد، مسئولیت آن مستقیما متوجه مدیر واحد است.

اینکه مدیر از موضوع شانه خالی کند ضعف مدیریت ارشد سازمان است که این اجازه را می دهد نه ضعف مدیر واحد، برای شفاف تر شدن موضوع بگذارید یک مثال ساده و عمومی بزنیم:

مثلا وقتی که سوانح هوایی در یک کشور زیاد و خارج از حد می شود چه اتفاق رخ می دهد؟ افکار عمومی متوجه چه ضعفی می شوند؟ آیا سراغ سرویس کارهای هواپیماها می روند و از آنها توضیح می خواهند؟ و یا ارشدترین فرد سازمانی مثل وزیر ترابری را مورد مواخذه و استیضاح قرار می دهند؟ طبیعی است که وزیر مورد مواخذه قرار می گیرد. اینکه مدیر شما از اقداماتی که شما در سازمان انجام می دهید بیخبر باشد اصلا پذیرفته نیست باز هم ضعف او را می رساند.

 

اما در هر حال اگر اینقدر مطمئن هستید که سازمان شما بیمار است و مدیریت ارشد هم این مشکل را دارد، ساده ترین و کاربردی ترین راه ارائه گزارش مکتوب در مورد عواقب کار بوده و در نهایت اجرای کار است. البته فراموش نکنید فقط در مواردی مانند سوال ما که خسارت ها بسیار سنگین هستند این کار را انجام دهید. در بقیه موارد به صورت شفاهی گزارش داده و سپس کار را انجام دهید.

قرار نیست برای هر مخالفتی که با دستور مدیر دارید گزارشی بلند بالا تنظیم و ارائه دهید. در هر صورت اجرای دستورات مدیریت ارشد از ارکان مهم روابط سازمانی است و باید حتما دستورات اجرا شوند.

۳٫ مصاحبه شغلی : توانایی تحلیل مسائل و نحوه برخورد با آنها

سوال بعدی در مصاحبه شغلی که توانایی تحلیل مسائل و نحوه برخورد با آنها را در فرد آشکار می سازد چیدمان سه کلمه سرعت ، صحت و دقت به ترتیب اولویت است. اینکه فرد در برخود با مشکلات به ترتیب به کدام موارد توجه بیشتری می کند نیز مهم است.

جواب این سوال را هم خودتان بدهید و ببینید خود شما در جواب این سوال چه عکس العملی دارید شما چطور آنرا می چینید؟

نحوه مصاحبهچیدمان سه کلمه سرعت ، صحت و دقت به ترتیب اولویت است.

ترتیب صحیح این کلمات به ترتیب اولویت صحت ، دقت و سرعت است. چرا که ابتدا باید از صحت و درستی کاری که انجام می دهیم مطمئن شده سپس آن کار را با دقت انجام داد و در نهایت سرعت را به آن اضافه کرد کاری که با سرعت و بدون دقت انجام پذیرد خساراتی را به بار می آورد و  ممکن است مدت زمان واقعی انجام کار و هزینه آنرا چندین برابر نماید. همچنین در صورتی که اجرای کاری صحیح نباشد هر چقدر با دقت و سرعت انجام پذیرد ارزشی ندارد.

نحوه اتمام مصاحبه شغلی

پس از اتمام مصاحبه شغلی حتما از متقاضی عذرخواهی کنید و به وی بگویید که اگر جایی صحبت او را قطع و موضوع بحث را عوض کرده اید، ناراحت نشود. قطع کردن صحبت هنگام مصاحبه کردن فقط به معنای این است که در آن مورد خاص به اندازه کافی اطلاعات به دست آورده‌اید. اگر متقاضی فرد احتمالی برای استخدام باشد حتما در مورد شرح وظایف شغلی و… اطلاعاتی به وی بدهید.

تکنیک های مصاحبه شغلیدر نظر داشته باشید حتما به متقاضی زمانی بدهید تا در انتهای مصاحبه سوال هایش را بپرسد. در نهایت حتما از متقاضی تشکر کنید و به وی اعلام کنید که پس از بررسی رزومه ها و جمع بندی نظرات مصاحبه کنندگان، نتیجه را به ایشان اعلام می کنید.

 

اگر می خواهید رزومه های مشکوک را شناسایی کنید، به راحتی در مورد حقوق مناسب با متقاضی توافق کنید و کارمندان حرفه ای را در سازمان خود حفظ کنید و… می‌توانید در دوره «آموزش جذب و استخدام بهترین ها» ثبت نام کنید.

کارگاه آموزشی جذب و استخدام بهترین ها

31 دیدگاه برای “چگونه مصاحبه شغلی انجام دهیم + نحوه مصاحبه با افراد به عنوان مصاحبه گر

 1. ali گفته:

  سلام
  آقا به نظر من اگه همینطور ادامه بدی و ترشی هم صرف نفرمایید بزنم به تخته یه چیزی میشی
  حالا من یه سوال بپرسم؟
  به نظرت من با این جمله مسخرت کردم، تشویق کردم، سر کارت گذاشتم، هرسه یا هیچکدام؟؟؟؟؟؟؟؟
  خیلی مخلصیم

 2. جعفر گفته:

  سلام.
  در مورد سوال اول :
  دستور مدیر را انجام نمیدم ومنافع سازمان را ترجیح میدهم یعنی نمیخوام خسارت خیلی سنگین به سازمان وارد کنم و با این کار امنیت شغلی دیگران و یا موقعیت اقتصادی سازمان را تهدید کنم واگر مجبور بشم از مدیر میخام کتبآ دستور دهد و اگر کتبآ دستور داد این کار را انجام میدهم.
  ۲-در برخورد با مشکلات اول پارامتر دقت را در اولویت میذارم اگر با دقت کاری انجام گردد قطعآ صحت آن نیز در بر خواهد گرفت اگر چه با سرعت کمتری انجام گیرد در نهایت نتیجه کار رضایت بخش تر خواهد بود.

 3. زیبا گفته:

  ممنون از اینکه این تجارب قشنگتون رو با ما در میان میگذارید
  من هم با اقای جعفر موافقم و حرف مدیر رو گوش نمیدم همچنین به نظر من هم دقت صحت وسرعت ترتیب مناسب تری است

 4. لیدا ...... گفته:

  باتشکر
  به نظر من باید حرف مدیر را گوش کرد اگر قرار باشد که هرکس برای خودش به فکر سازمان باشد و به تشخیص خودش تصمیم بگیرد که در سازمان ها سنگ رو سنگ بند نمی شود و اون سه کلمه هم به نظرم صحت دقت سرعت ترتیب مناسبتری باشد

 5. جعفر گفته:

  خانم لیدا با تشکر از نظرخوبتون اما باید این مسایل را در نظر گرفت.اولا سازمان به شخص خاصی تعلق ندارد منافع آن همگانی میباشد پس تصمیم گیری شخصی نمیباشد.
  دوما من شخصآ در موارد زیادی تجربه کرده ام مدیر پس از رویت نتایج دستوراتش و در صورت وارد شدن خسارت به سازمان به صراحت اعلام نموده که با استناد به چه دستور کتبی مورد را انجام داد ه ای و در بعضی جاها اعلام مینماید که شما کارشناس بوده اید چرا براحتی و بدون کارشناسی اقدام به انجام امور مینمایی یعنی منظورم این است که مدیر از دستورکار شانه خالی مینماید و تمام مشکلات را به گردن کارشناس مربوطه می اندازد پس بهتر است در صورت دستور کتبی مدیرکار انجام گردد تا دیگر راه گریزی نداشته باشد.

 6. نازنین گفته:

  به نظر من یک مدیر توانمند باید همه موارد را در نظر بگیرد بعد دستور آن را صادر کند .وقتی همه جوانب را نسنجیده که این راه باعث خسارت به شرکت می باشد .باید گفت ایشان اصلا مدیر نیستن
  ومن با آقا جعفر موافقم
  در مورد سوال دوم ابتدا دقت بعد صحت وبعد سرعت مهم است

 7. یزدان گفته:

  با سپاس از نوشته های شما
  در پاسخ به این پرسش من چنین خواهم گفت:
  گزارشی مستند از تبعات اجرای تصمیم در کوتاهترین زمان ممکن تهیه خواهم کرد و به ایشان ارائه خواهم داد. درصورتی که بر فرمان خود پافشاری کنند (گمان خواهم کرد مسائلی در بین است که من از آن آگاهی ندارم) چاره ای جز تبعیت نمی بینم.

 8. نازنین گفته:

  البته گفته آقا یزدان هم منطقی می باشد ، همانطور که قبلا گفتم یک مدیر خوب باید همه موارد را در نظر بگیرد بعد دستور آن را صادر کند بنابراین وقتی ما هم برایش توضیح بدهیم که با انجام این کاربه شرکت خسارت وارد می شود وایشان بگوید خودم می دانم وهمه موارد را سنجیدم ولی دلیلی برای انجام این کار دارم و می خواهم انجامش بدین من این کار را انجام میدهم .

 9. جبارزاده گفته:

  واییی چه سوالای سخت سختی شانس آوردیم واسه استخدام پیش شما نیومدیم حالا زودتر پست بعدی رو بزنید ببینیم چکار باید کرد من که گیج شدم

 10. امیر گفته:

  به نظر من هم نباید انجام داد به هر حال وقتی من اینقدر مطمئن باشم که اینچنین آسیبی به سیستم وارد می کند برای چی انجام بدم و ترتیب کلمات هم فکر کنم دقت اول باشه

 11. رستگار گفته:

  به نظر من باید دستور مدیر رو انجام داد مگه میشه مدیر به اندازه من به فکر منافع شرکت نباشد به هر حال ایشان مدیر هستند و طبیعتا تشخیص ایشان به من اولویت دارد حالا بگذریم که در بعضی سازمانها مدیران الکی هم داریم اما به هر حا ما وظیفمونو انجام میدیم

 12. حسن زاده گفته:

  استاد عزیز لطف کنید پست بعدی همین مطلب رو که مدتهاست قولشو دادین بنویسید فکر نمی کنم دیگه بحثش ادامه پیدا کنه ما بی صبرانه منتظر نتایج این نظر سنجی هستیم

  • ارشیا گفته:

   چشم دوست عزیز به زودی
   مدتی است که چیزی ننوشتم درگیر کار مهمی شدم که حتما باید تمومش کنم بعد از اون به سرعت مقالات مفیدی را خواهم نوشت

 13. لیدا گفته:

  جناب دکامی عزیز کم می نویسید حیفه کسی مثل شما با این تواناییها که می تونه فرد تاثیر گذاری در آینده شغلی افراد زیادی باشه و می تونه در هدایت افرادی مثل ما کمک شایانی انجام بده تجربیاتشو کم به اشتراک بگذاره

  • ارشیا گفته:

   سرکارخانم لیدا
   با تشکر از اظهار لطفتون و تشکر از انتقادتون
   من قصد به اشتراک نگذاشتن یا ننوشتن را ندارم اما باور کنید که این روزها درگیر کار بسیار مهمی شدم که باید حتما تمومش کنم و فعلا اولویتم به خوبی به پایان رسوندن اون کاره، دوستان زیادی با ایمیل و پیام و کامنتهاشون پیگیر بودند من از همه دوستان همینجا برای تاخیر پیش اومده عذرخواهی می کنم قول می دم تا دو هفته آینده کار رو مجدد با انرژی وافرتری شروع کنم

 14. طاعون گفته:

  سلام
  مدیر هرچی میگه باید بگی چشم حتی اگر اشتباه کنه. به این دلیل که مدیر هیچوقت اشتباه نمیکنه.
  این یک قانونه مملکتیه که مدیر هیچوقت اشتباه نمی‌کند، حتی اگر اشتباه کند.

 15. سعید گفته:

  باسلام و تشکر از آقا ارشیا و سایر دوستان
  درمورد اول بنظر من موضوع یک مقدار پیچیده س,من اگه بجای مصاحبه شونده باشم یخورده محافضه کارانه با این قضیه برخورد می کنم. چون در هرمصاحبه ای هدف استخدام شدنه.
  در درجه دوم بستگی داره که شخص صاحب شرکت باشه یا مدیر ارشد.بنظرمن درصورتی که مصاحبه گر مالک شرکت باشه بی چون و چرا باید ازش اطاعت کرد.ضمنا جواب این سوال به شخصیت مصاحبه گر هم بستگی داره.ولی من اگر واقعا بااین شرایط مواجه بشم اول معایب و خسارات این تصمیم رو می شمرم ترجیحا حضوری درصورتی که مدیر قانع نشددرصورتی که من هم دراین زمینه مسئولیت داشته باشم با دستور کتبی این کارو انجام خواهم داد و درصورتیکه خسارات جبران ناپذیری به شرکت وارد بشه شفاها دراین مورد بامدیر بالاتر مذاکرده و در این مورد نظرایشونو جویا خواهم شد.
  در مورد سوال دوم هم من صحت دقت و شرعت رو انتخاب می کنم البته درصورتی که قضیه فورس ماژور باشه بالطبع سرعت در اولویت خواهد بود و علت اینکه صحت رو اول انتخاب کردم به این دلیله که اگر اطلاعاتی صحیح نباشه هرچند بادقت استخراج بشه بی ارزشه باسپاس و عذرخواهی بخاطرطولانی بودن مطلب. ممنون

 16. مرتضی دادخواه گفته:

  اقای مهندس دکامی سلام و عرض ادب واحترام
  مطالب شما را با دقت مطالعه کردم والبته بنده که قبلا افتخار همکاری با شما را داشتم ودقیقا تمام نکاتی را که قید کردید هم اموزنده بوده و هم اینکه شخص حضرتعالی به تمام ان نکات پایبند بوده و انها را اجرا میکردید.به نظر من اول صحت دوم دقت وسوم سرعت میباشد چون اول باید از صحت ودرستی ان کار اگاه بود وبدانیم دقیقا کاری که میخواهیم انجام بدهیم درست است یا خیرودر مرحله دوم باید دقت کرد تا کار انجام شده به نحو احسنت انجام شود و سوم سرعت عمل میباشد
  در مورد سوال دوم که فرموده بودید که اگه مدیر کاری را بگوید که انجام بدهید هرچند اشتباه باشد اگر بنده در ان موقعیت قرار بگیرم و مدیر من به من بگوید انجام بده بنده نظر شخصی خودم را درباره ان اشتباه ابراز میکنم واگر مدیرمتقاعد نشد انجام میدهم هرچند اشتباه باشد چون سلسله مراتب را باید اجرا کرد و شخص مدیر جوابگوی مافوق خواهد بود

 17. سریرا روشنبخت گفته:

  سلام بر شما و همکاران. من هم دذ یک جلسه کارگاه شرکت کردم. درباره سوال اول به نظر من باید دستور مقام بالا را انجام دهیم. اما اولا محترمانه دیدگاه و نتایج کار از دیدگاه خود را بگوییم. دوم اینکه محترمانه و بدون ایجاد حساسیت تقاضای صدور دستور کتبی را بخواهیم. درباره سوال دوم اول صحت، بعد دقت و بعد سرعت را انتخاب می کنم

 18. رامین گفته:

  سلام
  من یک سوال مهم دارم
  بعد از اینکه فرد مورد نظر برای مصاحبه رو از بین رزومه ها انتخاب کردیم، چگونه باهاش ارتباط بگیریم و تایم مصاحبه رو اطلاع بدیم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link