چگونه مصاحبه کنیم

چگونه مصاحبه کنیم ؟ و در جلسات استخدام چه سوالاتی بپرسیم ؟ که بتوانیم زوایای پنهان و مورد نیاز شغل را در فرد کشف کنیم؟

چند روز پیش مصاحبه ای داشتم برای استخدام پرسنل که در طی مصاحبه ، مصاحبه شونده کنترل خود را از دست داد و دست به اعتراض زد ، من سعی کردم ایشان را آرام کنم که اتفاقات جالبی افتاد.

این بود که تصمیم گرفتم چند نکته مهم برای مدیران عزیزی که قصد استخدام دارند را در این مطلب بیان کنم.

همانطور که می دانیم مقالات مختلفی درباره مصاحبه شغلی و رموز موفقیت در آن منتشر شده است. که همه آنها در مورد عملکرد شغلی مصاحبه شونده در جلسه مصاحبه شغلی می باشند. و کمتر مقاله ای را می توان یافت که تکنینک های مصاحبه کردن برای مصاحبه کننده را بیان کرده باشند بنابراین در اینجا برای شروع چند تکنیک مهم که بسیار کاربردی هستند و خصلت های مهمی از مصاحبه شونده را می توانید کشف کنید بررسی می کنیم.

شما باید برای استخدام نیروی انسانی کارآمد تمام تلاش خود را در همان ابتدای پذیرش بنمایید چرا که بعد از استخدام اگر نیروی استخدامی کارآمد نباشد به سختی می توان قطع همکاری نمود و در صورتی که شما در انتخابتان اشتباه کرده باشید و بعد از چند ماه متوجه اشتباه خود شده و قصد قطع همکاری با فرد را داشته باشید در واقع به خود فرد هم، شما اجحاف کرده اید و فرصت چند ماه را از او تلف کرده اید. به دلیل اینکه ممکن است فرد توانمند بوده ولی با شرایط کاری شما سازگار نیست. لذا توصیه اکید می کنم که در استخدامها دقت و توجه وافری به کار ببرید.

معمولا مصاحبه هایی که من انجام می دهم حدود ۲ الی ۳ ساعت بسته به شغل مورد نیاز، زمان می برند ولی همه شما می دانید که مصاحبه های شغلی معمولا بیشتر از نیم ساعت نیستند و به نظر من این زمان ، زمان بسیار کوتاهی برای کشف توانمندی فرد و تست روانی او است.

چگونه مصاحبه کنیم

چگونه مصاحبه کنیم

سه پرسش بسیار مهم در مصاحبه شغلی

۱٫قدرت گفتگو و توانایی حل مسایل با آرامش

اولین مورد تست قدرت گفتگو و توانایی حل مسایل با آرامش است. همانطور که می دانیم عصبی نبودن و حفظ خونسردی در زمان مشکلات و رفع مسایل با قدرت گفتگو یکی از نکات بسیار مهم برای یک پرسنل خوب است. نبود این توانمندی در پرسنل مشکلات عدیده ای را در زمان کار برای سیستم کاری شما به وجود می آورد.

برای کشف این موضوع در فرد، شما باید در طی مصاحبه چندین و چند بار سعی کنید تمرکز و اعصاب فرد را مختل کنید به قول معروف (روی اعصاب طرف با کفشهای میخی راه بروید) با این کار می توانید قدرت تحمل طرف را تست کنید. از هر کلام او سوال بسازید (سوال پشت سوال ) استفاده از تکنیک سوال های چالشی ، یکی از تکنیک های مهم برای این کار است روشهای مختلفی را بسته به خلاقیت خودتان می توانید بکار ببرید فقط باید اینکار را با مهارت تمام انجام دهید که تصور بر توهین برای فرد ایجاد نشود. این مورد واقعا مهم است چرا که واکنش در برابر توهین برای همه واکنشی طبیعی است. (ما در کارگاه مهارت استخدام بهترین ها این مورد را به صورت کارگاهی انجام می دهیم.)

۲٫اجرای دستورات مدیریت ارشد 

همه خوب می دانیم که اجرای بدون چون و چرای دستورات مدیریت یکی از اصول روابط کاری است. برخی پرسنل متاسفانه در حین کار در برابر سرپرست و مدیر خود نافرمانی می کنند و باعث مشکلات بسیاری می شوند لذا برای تست این موضوع نیز یک سوال کلیدی بپرسید و آن سوال این است :

اگر مدیر شما به شما دستوری بدهد و شما بدانید که اجرای این دستور خسارت سنگینی به سازمان وارد می سازد چه اقدامی می کنید؟

معمولا همه ابتدا می گویند “ما سعی می کنیم که مدیرمان را قانع کنیم که انجام اینکار اشتباه است” ولی شما بگویید که مدیر تحت هیچ شرایطی قانع نمی شود و فقط می گوید که باید این کار انجام پذیرد برای جدیت بیشتر موضوع می توانید رقم خسارت را بسیار بالا عنوان کنید مثلا ۳۰۰ میلیون ۴۰۰ میلیون و…

تحلیل جواب این سوال را به عهده خودتان می گذارم خود شما در این وضعیت چکار می کنید؟

۳٫توانایی تحلیل مسائل و نحوه برخورد با مسائل

سوال بعدی که توانایی تحلیل مسائل و نحوه برخود با مسائل را در فرد آشکار می سازد چیدمان سه کلمه سرعت ، صحت و دقت به ترتیب اولویت است اینکه فرد در برخود با مشکلات به ترتیب به کدام موارد توجه بیشتری می کند نیز مهم است.

جواب این سوال را هم خودتان بدهید و ببینید خود شما در جواب این سوال چه عکس العملی دارید شما چطور آنرا می چینید؟

قلم و کاغذ بردارید و نظرات خودتان را در مورد این دو پرسش بنویسید. سپس ادامه مقاله چگونه مصاحبه کنیم ؟ را در پست بعدی مطالعه بفرمایید.

جواب دو سوال آخر را در پست های بعدی مرتبط با چگونه مصاحبه کنیم ؟ با دلیل خواهم گفت. و شما هم سعی کنید جوابهایتان را در برابر این پرسشها تحلیل کنید. همچنین نظرات خود را در قسمت نظرات ثبت فرمایید.

قسمت دوم مقاله چگونه مصاحبه کنیم

علاقمندان به آموزش مهارت پرسشگری و استخدام می توانند به لینک زیر مراجعه کنند؟

کارگاه مهارت استخدام بهترین ها

29 پاسخ
 1. ali
  ali گفته:

  سلام
  آقا به نظر من اگه همینطور ادامه بدی و ترشی هم صرف نفرمایید بزنم به تخته یه چیزی میشی
  حالا من یه سوال بپرسم؟
  به نظرت من با این جمله مسخرت کردم، تشویق کردم، سر کارت گذاشتم، هرسه یا هیچکدام؟؟؟؟؟؟؟؟
  خیلی مخلصیم

  پاسخ
 2. جعفر
  جعفر گفته:

  سلام.
  در مورد سوال اول :
  دستور مدیر را انجام نمیدم ومنافع سازمان را ترجیح میدهم یعنی نمیخوام خسارت خیلی سنگین به سازمان وارد کنم و با این کار امنیت شغلی دیگران و یا موقعیت اقتصادی سازمان را تهدید کنم واگر مجبور بشم از مدیر میخام کتبآ دستور دهد و اگر کتبآ دستور داد این کار را انجام میدهم.
  ۲-در برخورد با مشکلات اول پارامتر دقت را در اولویت میذارم اگر با دقت کاری انجام گردد قطعآ صحت آن نیز در بر خواهد گرفت اگر چه با سرعت کمتری انجام گیرد در نهایت نتیجه کار رضایت بخش تر خواهد بود.

  پاسخ
 3. زیبا
  زیبا گفته:

  ممنون از اینکه این تجارب قشنگتون رو با ما در میان میگذارید
  من هم با اقای جعفر موافقم و حرف مدیر رو گوش نمیدم همچنین به نظر من هم دقت صحت وسرعت ترتیب مناسب تری است

  پاسخ
 4. لیدا ......
  لیدا ...... گفته:

  باتشکر
  به نظر من باید حرف مدیر را گوش کرد اگر قرار باشد که هرکس برای خودش به فکر سازمان باشد و به تشخیص خودش تصمیم بگیرد که در سازمان ها سنگ رو سنگ بند نمی شود و اون سه کلمه هم به نظرم صحت دقت سرعت ترتیب مناسبتری باشد

  پاسخ
 5. جعفر
  جعفر گفته:

  خانم لیدا با تشکر از نظرخوبتون اما باید این مسایل را در نظر گرفت.اولا سازمان به شخص خاصی تعلق ندارد منافع آن همگانی میباشد پس تصمیم گیری شخصی نمیباشد.
  دوما من شخصآ در موارد زیادی تجربه کرده ام مدیر پس از رویت نتایج دستوراتش و در صورت وارد شدن خسارت به سازمان به صراحت اعلام نموده که با استناد به چه دستور کتبی مورد را انجام داد ه ای و در بعضی جاها اعلام مینماید که شما کارشناس بوده اید چرا براحتی و بدون کارشناسی اقدام به انجام امور مینمایی یعنی منظورم این است که مدیر از دستورکار شانه خالی مینماید و تمام مشکلات را به گردن کارشناس مربوطه می اندازد پس بهتر است در صورت دستور کتبی مدیرکار انجام گردد تا دیگر راه گریزی نداشته باشد.

  پاسخ
 6. نازنین
  نازنین گفته:

  به نظر من یک مدیر توانمند باید همه موارد را در نظر بگیرد بعد دستور آن را صادر کند .وقتی همه جوانب را نسنجیده که این راه باعث خسارت به شرکت می باشد .باید گفت ایشان اصلا مدیر نیستن
  ومن با آقا جعفر موافقم
  در مورد سوال دوم ابتدا دقت بعد صحت وبعد سرعت مهم است

  پاسخ
 7. یزدان
  یزدان گفته:

  با سپاس از نوشته های شما
  در پاسخ به این پرسش من چنین خواهم گفت:
  گزارشی مستند از تبعات اجرای تصمیم در کوتاهترین زمان ممکن تهیه خواهم کرد و به ایشان ارائه خواهم داد. درصورتی که بر فرمان خود پافشاری کنند (گمان خواهم کرد مسائلی در بین است که من از آن آگاهی ندارم) چاره ای جز تبعیت نمی بینم.

  پاسخ
 8. نازنین
  نازنین گفته:

  البته گفته آقا یزدان هم منطقی می باشد ، همانطور که قبلا گفتم یک مدیر خوب باید همه موارد را در نظر بگیرد بعد دستور آن را صادر کند بنابراین وقتی ما هم برایش توضیح بدهیم که با انجام این کاربه شرکت خسارت وارد می شود وایشان بگوید خودم می دانم وهمه موارد را سنجیدم ولی دلیلی برای انجام این کار دارم و می خواهم انجامش بدین من این کار را انجام میدهم .

  پاسخ
 9. جبارزاده
  جبارزاده گفته:

  واییی چه سوالای سخت سختی شانس آوردیم واسه استخدام پیش شما نیومدیم حالا زودتر پست بعدی رو بزنید ببینیم چکار باید کرد من که گیج شدم

  پاسخ
 10. امیر
  امیر گفته:

  به نظر من هم نباید انجام داد به هر حال وقتی من اینقدر مطمئن باشم که اینچنین آسیبی به سیستم وارد می کند برای چی انجام بدم و ترتیب کلمات هم فکر کنم دقت اول باشه

  پاسخ
 11. رستگار
  رستگار گفته:

  به نظر من باید دستور مدیر رو انجام داد مگه میشه مدیر به اندازه من به فکر منافع شرکت نباشد به هر حال ایشان مدیر هستند و طبیعتا تشخیص ایشان به من اولویت دارد حالا بگذریم که در بعضی سازمانها مدیران الکی هم داریم اما به هر حا ما وظیفمونو انجام میدیم

  پاسخ
 12. حسن زاده
  حسن زاده گفته:

  استاد عزیز لطف کنید پست بعدی همین مطلب رو که مدتهاست قولشو دادین بنویسید فکر نمی کنم دیگه بحثش ادامه پیدا کنه ما بی صبرانه منتظر نتایج این نظر سنجی هستیم

  پاسخ
  • ارشیا دکامی
   ارشیا گفته:

   چشم دوست عزیز به زودی
   مدتی است که چیزی ننوشتم درگیر کار مهمی شدم که حتما باید تمومش کنم بعد از اون به سرعت مقالات مفیدی را خواهم نوشت

   پاسخ
 13. لیدا
  لیدا گفته:

  جناب دکامی عزیز کم می نویسید حیفه کسی مثل شما با این تواناییها که می تونه فرد تاثیر گذاری در آینده شغلی افراد زیادی باشه و می تونه در هدایت افرادی مثل ما کمک شایانی انجام بده تجربیاتشو کم به اشتراک بگذاره

  پاسخ
  • ارشیا دکامی
   ارشیا گفته:

   سرکارخانم لیدا
   با تشکر از اظهار لطفتون و تشکر از انتقادتون
   من قصد به اشتراک نگذاشتن یا ننوشتن را ندارم اما باور کنید که این روزها درگیر کار بسیار مهمی شدم که باید حتما تمومش کنم و فعلا اولویتم به خوبی به پایان رسوندن اون کاره، دوستان زیادی با ایمیل و پیام و کامنتهاشون پیگیر بودند من از همه دوستان همینجا برای تاخیر پیش اومده عذرخواهی می کنم قول می دم تا دو هفته آینده کار رو مجدد با انرژی وافرتری شروع کنم

   پاسخ
 14. طاعون
  طاعون گفته:

  سلام
  مدیر هرچی میگه باید بگی چشم حتی اگر اشتباه کنه. به این دلیل که مدیر هیچوقت اشتباه نمیکنه.
  این یک قانونه مملکتیه که مدیر هیچوقت اشتباه نمی‌کند، حتی اگر اشتباه کند.

  پاسخ
 15. سعید
  سعید گفته:

  باسلام و تشکر از آقا ارشیا و سایر دوستان
  درمورد اول بنظر من موضوع یک مقدار پیچیده س,من اگه بجای مصاحبه شونده باشم یخورده محافضه کارانه با این قضیه برخورد می کنم. چون در هرمصاحبه ای هدف استخدام شدنه.
  در درجه دوم بستگی داره که شخص صاحب شرکت باشه یا مدیر ارشد.بنظرمن درصورتی که مصاحبه گر مالک شرکت باشه بی چون و چرا باید ازش اطاعت کرد.ضمنا جواب این سوال به شخصیت مصاحبه گر هم بستگی داره.ولی من اگر واقعا بااین شرایط مواجه بشم اول معایب و خسارات این تصمیم رو می شمرم ترجیحا حضوری درصورتی که مدیر قانع نشددرصورتی که من هم دراین زمینه مسئولیت داشته باشم با دستور کتبی این کارو انجام خواهم داد و درصورتیکه خسارات جبران ناپذیری به شرکت وارد بشه شفاها دراین مورد بامدیر بالاتر مذاکرده و در این مورد نظرایشونو جویا خواهم شد.
  در مورد سوال دوم هم من صحت دقت و شرعت رو انتخاب می کنم البته درصورتی که قضیه فورس ماژور باشه بالطبع سرعت در اولویت خواهد بود و علت اینکه صحت رو اول انتخاب کردم به این دلیله که اگر اطلاعاتی صحیح نباشه هرچند بادقت استخراج بشه بی ارزشه باسپاس و عذرخواهی بخاطرطولانی بودن مطلب. ممنون

  پاسخ
 16. مرتضی دادخواه
  مرتضی دادخواه گفته:

  اقای مهندس دکامی سلام و عرض ادب واحترام
  مطالب شما را با دقت مطالعه کردم والبته بنده که قبلا افتخار همکاری با شما را داشتم ودقیقا تمام نکاتی را که قید کردید هم اموزنده بوده و هم اینکه شخص حضرتعالی به تمام ان نکات پایبند بوده و انها را اجرا میکردید.به نظر من اول صحت دوم دقت وسوم سرعت میباشد چون اول باید از صحت ودرستی ان کار اگاه بود وبدانیم دقیقا کاری که میخواهیم انجام بدهیم درست است یا خیرودر مرحله دوم باید دقت کرد تا کار انجام شده به نحو احسنت انجام شود و سوم سرعت عمل میباشد
  در مورد سوال دوم که فرموده بودید که اگه مدیر کاری را بگوید که انجام بدهید هرچند اشتباه باشد اگر بنده در ان موقعیت قرار بگیرم و مدیر من به من بگوید انجام بده بنده نظر شخصی خودم را درباره ان اشتباه ابراز میکنم واگر مدیرمتقاعد نشد انجام میدهم هرچند اشتباه باشد چون سلسله مراتب را باید اجرا کرد و شخص مدیر جوابگوی مافوق خواهد بود

  پاسخ
 17. سریرا روشنبخت
  سریرا روشنبخت گفته:

  سلام بر شما و همکاران. من هم دذ یک جلسه کارگاه شرکت کردم. درباره سوال اول به نظر من باید دستور مقام بالا را انجام دهیم. اما اولا محترمانه دیدگاه و نتایج کار از دیدگاه خود را بگوییم. دوم اینکه محترمانه و بدون ایجاد حساسیت تقاضای صدور دستور کتبی را بخواهیم. درباره سوال دوم اول صحت، بعد دقت و بعد سرعت را انتخاب می کنم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *