راهنمای جامع جذب نیرو از طریق لینکدین برای مدیران

Recruit through LinkedIn

آمارهای رسمی نشان می‌دهد لینکدین یک شبکه اجتماعی با ۶۷۵ میلیون کاربر است که بخش عمده‌ای از آنان را جوانان ۱۸ تا ۲۴ ساله تشکیل می‌دهند. ۲.۷ میلیون ایرانی نیز عضو این شبکه اجتماعی هستند. جذب نیرو از طریق لینکدین می‌تواند هزاران متخصص را به کارفرمایان متصل کند. اگر روش درست کار با این شبکه اجتماعی را بدانید، می‌توانید به کمک آن بهترین نیروها را به مجموعه خود اضافه کنید.

امروزه مردم جوامع مختلف (از جمله ایران) همه کارهای خود به کمک موبایل‌ها و رایانه‌ها انجام می‌دهند. بنابراین پیدا کردن نیرو از طریق فضای واقعی دیگر کاربرد ندارد. در میان متدهای مختلفی که برای استخدام اینترنتی وجود دارد، لینکدین یکی از بهترین گزینه‌هاست. چرا که هدف از ایجاد آن، شبکه سازی و پیدا کردن نیروهای کار مناسب و شرکای تجاری در کسب و کارهای مختلف بود.

خدمات پایه لینکدین رایگان است، اما حساب‌های کاربر پرمیوم قابلیت‌های بیشتری به کاربران ارائه می‌دهد که درباره آن صحبت خواهیم کرد. برای این کار در این مقاله قصد داریم صفر تا صد روش‌های استخدام از طریق لینکدین و مزیت‌های استفاده از آن را به شما ارائه دهیم.

 

جذب نیرو از طریق لینکدین تنها کاربرد این شبکه اجتماعی نیست!

لینکدین می‌تواند مزایای بسیاری برای کسب و کار شما داشته باشد. فرایند مارکتینگ، شبکه سازی، پیدا کردن بهترین نیروهای کار و شرکای تجاری از جمله قابلیت‌هایی است که این برنامه می‌تواند در اختیار شما قرار دهد. برای فعالیت در این شبکه اجتماعی به منظور توسعه کسب و کار به حساب شرکتی نیاز دارید. انجام فعالیت‌های کاری مانند جذب نیرو از طریق لینکدین یا مارکتینگ به کمک حساب شرکتی مزایای بیشتری دارد. چرا که کاربران با کسب و کار شما آشنا می‌شوند و به شما می‌پیوندند.

اما ساخت یک حساب شرکتی به تنهایی برای جذب نیرو کافی نیست. شما باید بتوانید به درستی از این شبکه استفاده کنید. مهم‌ترین بخش‌های فعالیت در لینکدین را در ادامه بیان کرده‌ایم.

 • جذب نیرو و سایر فعالیت‌های مرتبط با کسب و کار را از طریق پروفایل شرکتی انجام دهید.
 • محتوای مناسب برای کاربران تولید کنید تا در لینکدین اعتبار به دست آورید. محتواسازهای حرفه‌ای می‌توانند شبکه‌های خوبی بسازند.
 • در گروه‌ها و دایره‌های شغلی مرتبط با حوزه کاری خود حضور داشته باشید.
 • پروفایل شخصی و شرکتی خود را تکمیل کنید و تمام اطلاعات درخواستی را در لینکدین درج نمایید.
 • سعی کنید در این شبکه اجتماعی هم فعالیت منظم داشته باشید.

رعایت این نکات ساده و کلیدی در جذب نیرو از طریق لینکدین به شما کمک خواهد کرد.

 

مزیت‌های استفاده از سایت استخدامی در لینکدین

جذب نیرو از طریق ساخت استخدامی لینکدین، مزیت‌های بسیاری به دنبال دارد که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

Employment site on LinkedIn

 • اولین و مهم‌ترین مزیت استفاده از لینکدین، ایجاد شبکه توسعه یافته است. یعنی زمانی که شما فردی را برای استخدام پیدا می‌کنید، امکان برقراری ارتباط با افرادی که با این فرد مرتبط هستند را هم خواهید داشت.
 • در این شبکه اجتماعی امکان راه‌اندازی گروه‌های شغلی وجود دارد. با ایجاد یک گروه شغلی، اعلان درخواست‌های شغلی مورد نیاز به شما ارسال خواهد شد.
 • این شبکه اجتماعی یک بستر ایده آل برای ارتباط و شبکه سازی ایجاد کرده است. شما حتی می‌توانید ارتباطات درجه دوم و سوم هم ایجاد کنید. یعنی با دوستان خود و افرادی که می‌شناسید، ارتباط بگیرد (ارتباط درجه اول). سپس با دوستان و دنبال کنندگان آن‌ها ارتباط برقرار کنید (ارتباط درجه دوم). حتی می‌توانید جلوتر بروید و با دوستان اعضای ارتباطات درجه دوم خود نیز ارتباط بگیرید (ارتباط درجه سوم).
 • مزیت‌های استفاده از سایت استخدامی لینکدین به جذب نیرو محدود نمی‌شود. شما می‌توانید با کسب و کارهای دیگر نیز ارتباط برقرار کنید. بنابراین فرصت همکاری با آن‌ها برایتان فراهم خواهد شد.
 

نقاط ضعف Hiring در لینکدین

جذب نیرو از طریق لینکدین محدودیت‌هایی دارد. به همین دلیل ممکن است در روند جذب نیرو از طریق لینکدین مشکلاتی ایجاد شود. بعضی از نقاط ضعف را ادامه بیان می کنیم:

 • هنوز همه کارجویان ایرانی حساب کاربری لینکدین ندارند. به همین دلیل بهتر است علاوه بر Hiring در لینکدین، از راه‌های دیگر نیز استفاده کنید.
 • برای جذب نیرو از طریق لینکدین باید بررسی‌های کافی را درباره نیروی کار انجام دهید. اینکه شخصی صرفا اکانت لینکدین دارد، دلیلی بر اعتبار او نیست. برخی از کارفرمایان هنگام Hiring در لینکدین تصور می‌کنند تنها افراد حرفه‌ای می‌توانند عضو این شبکه شوند. اما لازم است بدانید که عضویت در آن برای تمام افراد آزاد است.
 • برای استفاده اصولی از این شبکه اجتماعی باید به صورت منظم محتوا تولید کنید. این موضوع ممکن است برای افرادی که خودشان حساب شرکتشان را مدیریت می‌کنند، زمانبر باشد.

 

اصول استخدام از طریق لینکدین

در شبکه‌های اجتماعی چارچوب‌هایی وجود دارد که باید رعایت شود. جذب نیرو از طریق لینکدین نیز خارج از این چارچوب‌ها نیست. سالم بودن محیط برای یک شبکه اجتماعی مخصوص کسب و کار اهمیت بسیاری دارد. البته نظارت جدی بر رعایت این چارچوب‌ها وجود ندارد. کاربران باید خودشان در جهت ایجاد فضای امن و قابل اعتماد تلاش کنند. در ادامه به اصول رفتار حرفه‌ای در استخدام از طریق لینکدین اشاره کرده‌ایم.

 • تنها اعضایی را به دیگران معرفی کنید که از میزان مهارت و تخصص آن‌ها اطلاع دارید. این موضوع باعث پیدا کردن بهترین افراد در استخدام از طریق لینکدین می‌شود.
 • همیشه حقیقت را بگویید. همانطور که نیاز دارید کارجوها با شما صادق باشند و از توانایی‌هایشان صادقانه سخن بگویند، شما نیز هنگام معرفی شرکتتان برای استخدام از طریق لینکدین صداقت داشته باشید. سعی کنید اطلاعات کاربردی در پروفایل حساب کاربری شرکتی خود قرار دهید.
 • به حاشیه نروید. لینکدین مخصوص کسب و کار است. بنابراین در این شبکه اجتماعی جایی برای حاشیه و سرگرمی وجود ندارد. بهتر است چنین محتواهایی در صفحه خود منتشر نکنید. این محتواهای سرگرم کننده برای فضایی مانند اینستاگرام کاربرد دارند.
 • رفتار حرفه‌ای داشته باشید. سبک کار با لینکدین با شبکه‌های اجتماعی دیگر متفاوت است. به یاد داشته باشید که شبکه سازی و جذب نیرو از طریق لینکدین نیازی به بحث‌های حاشیه‌ای و صحبت‌های شخصی ندارد.

 

نحوه استخدام از طریق لینکدین

همانطور که در ابتدا قول دادیم، در این مقاله راهنمای جامع نحوه استخدام از طریق لینکدین را به شما ارائه خواهیم داد. شما ابتدا باید یک حساب کاربری بسازید و سپس از این طریق آگهی‌های رایگان یا پولی منتشر کنید.

۱- عضویت در لینکدین و ایجاد پروفایل شرکتی

برای ساخت حساب شرکتی ابتدا باید یک صفحه شخصی داشته باشید. برای این کار وارد سایت استخدامی لینکدین شوید. همچنین می‌توانید از برنامه اندروید یا IOS آن استفاده کنید. زمانی که وارد سایت می‌شوید در بالای سمت راست صفحه ابتدایی، دو گزینه sign in و join us وجود دارد.

اگر قبلا حساب کاربری داشته‌اید روی sign in کلیک کنید و اگر قصد ایجاد حساب کاربری را دارید، روی join us کلیک کنید و وارد صفحه زیر شوید.

Hiring through LinkedIn

در این مرحله باید آدرس ایمیل و رمز عبور خود را وارد کنید. اگر سیستم شما به حساب گوگلتان متصل شده باشد، با کلیک روی join with google می‌توانید به راحتی عضو شوید. در مراحل بعدی اطلاعات اولیه برای ساخت پروفایل کاربری از شما درخواست می‌شود. این اطلاعات شامل موارد زیر است.

 • نام و نام خانوادگی
 • شهر و کشور شما
 • عنوان شغلی اخیر
 • نوع شرایط کاری کنونی (تمام وقت، پاره وقت، آزاد یا دورکار)
 • Industry در لینکدین
 • شماره تماس و… است.

بعد از آن باید ایمیل تاییدیه که شامل یک کد است را دریافت کنید. اگر ایمیل روی تلفن همراهتان نیز کار می‌کند، احراز هویت از طریق آن انجام می‌شود. در نهایت شما وارد حساب کاربری جدید خود می‌شوید:

Hiring through LinkedIn

روش ساخت پروفایل شرکتی

برای استخدام از طریق لینکدین باید پروفایل شرکتی هم داشته باشید. به کمک پروفایل شخصی، می‌توانید حساب بیزنسی نیز ایجاد کنید. در بالای سمت راست پنل شما گزینه‌ای با نام work وجود دارد که نماد آن یک مربع شطرنجی است. روی آن کلیک کنید. آخرین گزینه پنجره‌ای که برایتان باز می‌شود، «create a Company Page» است. روی آن کلیک کنید.

Hiring through LinkedIn

در این قسمت نوع کسب و کار خود را مشخص می‌کنید. یعنی باید تعیین شود که کسب و کار شما کوچک، متوسط، بزرگ یا زیر مجموعه‌ای از شرکت دیگر یا حتی موسسه آموزشی است.

Hiring through LinkedIn

بعد از آن صفحه‌ای باز می‌شود که در آن باید اطلاعات کسب و کار خود مانند نام شرکت یا Industry در لینکدین را را وارد کنید (مطابق با تصویر بالا). بعد از وارد کردن اطلاعات و تایید ایمیل صفحه شرکتی شما ایجاد می‌شود و می‌توانید فرایند جذب نیرو از طریق لینکدین را آغاز کنید.

Hiring through LinkedIn

 

۲- محتوا تولید کنید

در صفحه‌های شرکتی می‌توان محتوا قرار داد و برای پیشرفت لازم است که محتواهای مناسب برای صفحه لینکدین تولید شود. زمانی که در پیج شما محتواهای خوبی وجود داشته باشد، احتمال موفقیت در جذب نیرو از طریق لینکدین بیشتر می‌شود. چرا که متقاضیان به خوبی با شرکت و اعتبار و حوزه کاری شما آشنا خواهند شد و می‌توانند به شما برای استخدام از طریق لینکدین درخواست دهند.

۳- روش‌های درج آگهی در لینکدین

برای جذب نیرو از طریق لینکدین به دو روش رایگان و پولی می‌توانید آگهی درج کنید. جذب نیرو از طریق لینکدین با آگهی‌های پولی راحت‌تر است. چرا که متقاضیان فعال را به کارفرمایان متصل می‌کند. اما آگهی‌های رایگان صرفا محتواهایی هستند که در این شبکه اجتماعی وجود دارند و متقاضیان آن‌ها را می‌بینند.

درج آگهی پولی در لینکدین

برای درج آگهی در لینکدین تنها کافی است از بالای پنل کاربری خود وارد گزینه Jobs شوید. در این بخش باید اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید. بعد از پایان وارد صفحه پرداخت می‌شوید و می‌توانید پرداخت خود را انجام دهید. پرداخت لینکدین در ایران باید از طریق شرکت‌های واسطه یا با حساب ارزی انجام شود.
برای اینکه آگهی خوبی در لینکدین منتشر کنید، توصیه می‌کنیم مقاله « چگونه متن آگهی استخدام را عالی بنویسیم » را بخوانید.

درج آگهی در لینکدین بدون پرداخت هزینه

اگر قصد ندارید برای جذب نیرو از طریق لینکدین، هزینه‌ای بپردازید، راه‌های دیگری نیز برای این کار وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • زمانی که در پیج شرکتی خود شروع به تولید محتوا می‌کنید، کم کم دنبال کنندگان شما زیاد می‌شوند. بنابراین می‌توانید درج آگهی در لینکدین را در صفحه خود انجام دهید.
 • همانطور که گفته شد، در لینکدین گروه‌های مختلف یا دایره‌های شغلی وجود دارد. در آن‌ها عضو شوید و فعالیت کنید تا شناخته شوید. بعد از آن گروه‌ها تبدیل به فضای مناسب برای درج آگهی در لینکدین خواهند شد.
 • زمانی که به عنوان یک کارفرما یا مدیر مجموعه در لینکدین شناخته شوید و افراد شما را دنبال کنند، می‌توانید در پیج شخصی خود نیز آگهی جذب نیرو از طریق لینکدین را منتشر کنید.

 

حتما بخوانید: تاریخچه استارتاپ 

 

روش دانلود رزومه در لینکدین

بعد از اینکه به هر طریقی خود را به کارجوها معرفی کردید، نوبت بررسی رزومه‌های دریافتی و جذب نیرو از طریق لینکدین می‌رسد. برای این کار لازم است افراد پروفایلشان را تکمیل کرده باشند.

Download resume from LinkedIn

در این صورت شما با ورود به پنل کاربرانی که به شما درخواست استخدام داده‌اند، می‌توانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.
زمانی که وارد پروفایل هر شخصی می‌شوید، در سمت راست آن سه نقطه مشاهده می‌کنید. با کلیک روی گزینه save PDF می‌توانید دانلود رزومه در لینکدین را انجام دهید. این کار به کارفرمایانی که نیاز به بررسی تعداد زیادی کارجو دارند، کمک می‌کند. طرز نوشتن رزومه کاری بسیار مهم است که باید به آن توجه کنید.

 

جمع بندی

در این مقاله مزیت‌های جذب نیرو از طریق لینکدین را بیان کردیم و آموزش آن را گام به گام ارائه دادیم. پس به یاد داشته باشید که ساخت حساب شرکتی و تولید محتوای متناسب با کسب و کار برای این شبکه اجتماعی دو رکن مهم در شناسایی مجموعه شما برای کارجویان حرفه‌ای است.

شاید در ابتدا کار با لینکدین برای شما سخت باشد و در محیطی ناآشنا کار کنید، اما بعد از مدتی به راحتی می‌توانید شبکه سازی انجام دهید و نیرو بگیرید. نکته قابل توجه این است که لینکدین هنوز یک شبکه اجتماعی بکر در ایران به شمار می‌رود. بنابراین تولید محتوا در آن می‌تواند به برند شدن کسب و کار شما کمک بزرگی کند.

آیا شما هم تجربه کار و جذب نیرو از طریق لینکدین را داشته‌اید؟ چه ترفندهایی برای درج آگهی در لینکدین به کار برده‌اید تا بتوانید افراد حرفه‌ای جذب کنید؟ تجربیات خود را در قسمت کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید. همچنین اگر سوالی در این زمینه دارید، می‌توانید از ما بپرسید.

 

اگر می خواهید شرح شغل و آگهی استخدام حرفه ای  بنویسید، رزومه های مشکوک را شناسایی کنید، به راحتی در مورد حقوق مناسب با متقاضی توافق کنید و کارمندان حرفه ای را در سازمان خود حفظ کنید و… می‌توانید در دوره «آموزش جذب و استخدام بهترین ها» ثبت نام کنید.

کارگاه آموزشی جذب و استخدام بهترین ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link