مدیریت کاربردی

مدیریت  کاربردی چیست؟

من این صفحه را حدود ۷ سال پیش (سوم مرداد ۱۳۹۰ ) ایجاد کردم. و البته حدود ۳ سال پیش (۱۳۹۴) هم کانال مدیریت کاربردی را بنا نهادم که هم اکنون به یکی از کانال های مرجع در مدیریت تبدیل شده است.

ایده ی مدیریت کاربردی از آنجایی آغاز شد که من متوجه شدم دنیای مدیریت واقعی ، بسیار متفاوت تر از دنیای مدیریتی است که در مطالب تئوری ، کتابها و تئوری های مدیریت دیده می شود. برای همین منظور اصطلاح ” مدیریت کاربردی ” را ارائه و رواج دادم و البته سعی کردم در این راستا اقداماتی اساسی را انجام دهم که در ادامه خواهم گفت. هم اکنون بسیار خوشحالم که اصطلاح ” مدیریت کاربردی ” اصطلاحی کاملا مرسوم در بین اهل فن و علاقمندان مدیریت شده است و علاقمندان زیادی به سمت آموزش های مدیریت کاربردی کشیده می شوند.

 

تکامل مدیریت کاربردی

من در این مدت هفت سال و البته خیلی قبل تر از آن (حدود ده سال) روی موضوع مدیریت کاربردی کار کردم. در تمام طول این مدت هم در سازمانهای بزرگی مثل پلی اکریل ایران ، آب معدنی دماوند ، پاپکو (PAPCO) و نوین گدازه (تولید قطعات پژو)، مدیریت می کردم و با دنیای واقعی مدیریت دست و پنجه نرم می کردم.

در تمام طول مدیریتم بحران های زیادی را مدیریت کردم از جمله بحران یک شبه سه برابر شدن نرخ دلار ، تحریم های مواد اولیه ، کمپین ها و تعدیل نیرو های ناخواسته ، پرداخت نکردن حقوق به دلیل نبودن منابع مالی ، مشکلات قشرهای مختلف کارگری و کارمندی و … تمامی این بحران ها برای من تجارب عمیقی در مدیریت بودند که تا زمانی که در شرایطش قرار نگیری هرگز درک نخواهی کرد چه مشکلاتی برای خودت ، سازمانت ، کارمندانت و مشتریانت به بار خواهد آورد و تا زمانی که در این موقعیت قرار نگیری هرگز متوجه نخواهی شد حل کردن این مشکلات خودش دنیایی از تجربه می طلبد.

در تمامی این مدت همزمان ، تحقیقات گسترده ای را در زمینه مدیریت کاربردی انجام دادم ، مطالعات زیادی داشتم و روشهای علمی زیادی را آزمایش کردم ، متدهای مختلفی را بر اساس فرهنگ ایرانی بهینه کرده و بکار بردم. دوره های آموزشی بسیاری را شرکت کردم. روشهای بسیاری را ابداع کردم و بکار بردم، برخی از این روشها پاسخ های خوبی داشتند برخی دیگر وضعیت را بدتر می کردند و نتایج عکس می دادند.

مدیریت کاربردی

 

نتیجه این تلاشها و تحقیقات در زمینه مدیریت کاربردی چی شد؟

در نهایت نتیجه تمامی این بررسی ها ، تحقیقات ، آزمایشات مختلف تولد دوره های آموزش مدیریت کاربردی در ایران شد. حاصل آنها ۲۳ مهارت اساسی مدیریت شد که برای هر مدیر ایرانی از ضروریات مدیریت است. که از سال ۹۵ در حال آموزش آنها هستیم. خوشبختانه استقبال از این دوره ها بسیار عالی بود. به طوری که برخی دوره ها تا ۸ بار تکرار شدند.

مدیران زیادی در این دوره ها شرکت کردند متدها را مورد استفاده قرار دادند و نتایج عالی بدست آوردند.

 طیف دانش پذیران ما از دکتری مدیریت بوده اند تا دیپلم و بعضا زیر دیپلم. از آنجایی که این آموزش ها به زبان بسیار ساده و کاربردی گفته می شوند. حضور در این کلاسها نیاز به تحصیلات خاصی نداشته و محدودیت سنی هم ندارد، بلکه فقط کافی است در حال مدیریت باشید و یا علاقمند به مدیریت. و البته از همه مهم تر باید اهل عمل باشید ، همین.

 

لیست دوره های مدیریت کاربردی و همچنین دوره های برگزار شده قبلی را در زیر می توانید ببینید.

“در این دوره ها اصول و روشهای مدیریت اجرایی متناسب و منطبق بر فرهنگ ایرانی ارائه می شود اعتقاد بنده بر این است که روشها و سیستمهای مدیریتی که در دنیا اجرا شده اند به تنهایی قابل استفاده در ایران نیستند و باید حتما بر اساس فرهنگ جامعه ما بهینه شوند. عدم توجه به این نکته به وسیله وارد کنندگان این روشها و سیستمها آنها را در صنعت ما بدون کاربرد کرده است. بحث های مفصل تر در مقالات بیشتر در این سایت و طی این دوره ها ارائه می شود.”

لیست دوره های آموزش مدیریت کاربردی

 

 

گزارش کارگاه های قبلی

 

 

سازمانهای علاقمند می توانند برای برگزاری این دوره ها در سازمان خود از فرم تماس با ما استفاده نمایند.

اشتراک فید برای مدیریت کاربردی

صفحه مدیریت کاربردی در فیسبوک

 

نوشته شده : ۱۲ مرداد۱۳۹۰  توسط ارشیا دکامی

ویرایش : ۲۵ تیر ۱۳۹۷ توسط ارشیا دکامی