قدردانی از کارمندان در سال جدید با ۱۰ پیشنهاد عالی

Appreciate the staff

شاید قدردانی از کارمندان برای مدیران کار ساده‌ای باشد؛ اما همین کار ساده ممکن است تمام زندگی شغلی آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهد! پس از این کار ساده دریغ نکنید. البته همین که مشغول خواندن این مقاله هستید نشان می‌دهد تا چه اندازه به اشتیاق سازمانی اهمیت می‌دهید. منظور از اشتیاق سازمانی چیست؟

اشتیاق سازمانی چیزی است که فراتر از حقوق ماهیانه و پاداش‌ها قرار دارد و باعث می‌شود کارمندان به شما و سازمانتان متعهد و وفادار باشند. این موضوع همچنین باعث ایجاد انگیزه و عملکرد بهتر در آن‌ها خواهد شد. ایجاد اشتیاق در سازمان راه‌های مختلفی دارد. یکی از بهترین و مهم‌ترین راه‌های آن قدردانی از کارکنان سازمان است. شما پیش از هر چیز باید بدانید که چرا باید از کارمندان مجموعه خود قدردانی کنید و بعد از آن باید راه‌هایی برای انجام این کار پیدا کنید. در این مقاله همه این موارد به شما آموزش داده می‌شود.

 

دلیل اهمیت قدردانی از کارمندان

قدردانی باید در تمام جنبه‌های زندگی ما وجود داشته باشد. تأثیر تحسین و قدرانی به حدی است که تاکنون کتاب‌های بسیاری درباره آن نوشته شده است. ما در این مقاله به طور دقیق درباره تأثیر قدردانی از کارمندان در یک سازمان صحبت خواهیم کرد.

Appreciate the staff

مطالعات و تحقیقات مختلفی که در این باره انجام شده‌اند، نشان می‌دهند که قدردانی از کارمندان منافع شخصی و سازمانی بسیاری به دنبال دارد. در ادامه به مهم‌ترین دلایل اهمیت قدردانی و سپاسگزاری از کارمندان اشاره کرده‌ایم.

  • آن‌ها عملکرد بهتری خواهند داشت و سعی می‌کنند وظایفشان را به بهترین شکل انجام دهند.
  • میزان تعهد آن‌ها نسبت به سازمان و کارهایشان افزایش پیدا می‌کند. و نسبت به سازمان وفادارتر خواهند بود.
  • کارمندان با میل و رغبت در سازمان کار می‌کنند و تمایلی به ترک کار خود نخواهند داشت.
  • انسان‌ها به طور ذاتی دیده شدن و مورد تحسین واقع شدن را دوست دارند. به همین دلیل کارمندان سعی می‌کنند وظایفشان را به گونه‌ای انجام دهند که مورد تحسین قرار بگیرند.
  • قدردانی باعث ترغیب کارمندان به انجام خودکار کارها می‌شود.

 

جمله خانه خراب کن مدیران درباره قدردانی!

مزیت‌های بسیار زیاد قدردانی از کارمندان باعث شده است که بهترین اساتید مدیریت نیز این کار را توصیه کنند. اما در برخی از سازمان‌ها هنوز خبری از قدردانی نیست و زمانی که علت را از مدیران جویا می‌شویم، جمله‌ای می‌گویند که ریشه‌های سازمانشان را می‌لرزاند! آن‌ها می‌گویند: چرا باید برای وظایفی که بابتشان پول پرداخت می‌شود، قدردانی کنم؟ این افراد همان‌هایی هستند که به محض انجام یک اشتباه به شدت کارمندان را توبیخ می‌کنند. این موضوع به مرور زمان باعث دلزدگی کارمندان می‌شود و ممکن است تنها به خاطر حقوق در سازمان کار کنند. این افراد یک نکته مهم را فراموش می‌کنند.


در بازار کار امروز پرداخت حقوق، مزایا و بیمه به تنهایی موجب تعهد کارمندان به سازمان نمی‌شود. اشتیاق سازمانی مهم‌ترین اصل در ایجاد تعهد شغلی در کارمندان است.

 

شاید مهم‌ترین دلیل این افراد برای قدردانی نکردن از کارمندان، عزت نفس پایین آن‌ها باشد. آن‌ها تصور می‌کنند اگر کارمندانشان مورد قدردانی قرار بگیرند، سوء استفاده خواهند کرد و دیگر خوب کار نمی‌کنند! این یک اشتباه رایج در فرهنگ سازمانی و کسب و کار کشور ماست.

 

۵ پیشنهاد عالی برای قدردانی از کارکنان

سازمان‌های مختلف و مدیران روش‌های گوناگونی برای قدردانی از کارکنان در پیش می‌گیرند. یکی از متداول‌ترین روش‌ها اهدای لوح تقدیر به همراه هدیه‌ (معمولا هدایای نقدی) است. شما می‌توانید یک متن قدردانی از کارمندان را بنویسید و آن‌ها را روی لوح چاپ کنید. این روش بسیار متداول است و به همین دلیل از آن می‌گذریم و به روش‌های دیگر می‌پردازیم.

Appreciate the staff

۱- در هر ملاقات به یک نکته مثبت در طرف مقابل اشاره کنید.

معمولا تمام افراد دوست دارند هنگام ملاقات به طرف مقابل نشان دهند که خودشان چه نقاط مثبتی دارند. به همین دلیل شروع به تعریف از خود می‌کنند. آن‌ها ممکن است این کار را تا زمانی که مخاطب کاملا دلزده شود، ادامه دهند! بیایید از این عادت به عنوان روشی برای قدردانی از کارمندان استفاده کنیم.

برای قدردانی از کارکنان شما همچنان باید نکات مثبت را ببینید. اما تفاوت این است که انگشت اشاره از سمت خودتان باید به سمت مخاطبتان برگردد! یعنی زمانی که کارمندان خود را ملاقات کردید، به یک نکته مثبت درباره آن‌ها اشاره کنید. این نکته می‌تواند درباره کار آن‌ها باشد و یا لباسی که امروز پوشیده‌اند.

تصور کنید روز قبل مدیر فروش شما یک قرارداد موفق با یکی از بهترین مشتری‌هایتان بسته است. می‌توانید ابتدای صبح با دیدن او بگویید: “من هنوز بابت قراردادی که بستی خیلی خوشحالم. تو یک مدیر فروش فوق العاده‌ای.” جمله‌ای که برای قدردانی از کارکنان استفاده می‌کنید، باید با توجه به سطح ارتباطی که با او دارید، مشخص شود.

۲- به روش کاملا ساده بگویید: متشکرم!

تشکر کلامی ساده‌ترین راه برای قدردانی از کارکنان است. تشکر کلامی تنها برای این به کار می‌رود که به کارمندان نشان دهد کارهای خوبی که انجام می‌دهند را می‌بینید. البته در صورتی که با سایر روش‌های قدردانی ترکیب شود، تأثیر بیشتری خواهد داشت.

۳- موفقیت‌ها را باهم جشن بگیرید.

زمانی که در سازمان موفقیت و دستاوردی حاصل می‌شود، دو نوع برخورد از سوی مدیران وجود دارد. دسته اول برخورد اشتباهی انجام می‌دهند و بدون اینکه کوچک‌ترین واکنشی نسبت به این موفقیت نشان دهند، به کارشان ادامه خواهند داد. اما مدیران حرفه‌ای از موفقیت‌ها نهایت استفاده را می‌برند و در جهت ایجاد اشتیاق سازمانی از آن استفاده می‌کنند. آن‌ها با اعضای مجموعه خود جشن می‌گیرند و از تمام افرادی که در این موفقیت نقش داشته‌اند، قدردانی می‌کنند.

Appreciate the staff
به یاد داشته باشید که نیازی نیست حتما جشن بزرگی در یک سالن برپا کنید. می‌توانید یک کیک یا شیرینی بخرید، چند ساعتی کار را متوقف کنید و یک دورهمی دوستانه در محل کار داشته باشید. این کار هم قدردانی از کارمندان به شمار می‌رود و هم باعث صمیمیت بیشتر کارمندان مجموعه شما خواهد شد.

۴- پاداش و تشویق سازمانی

پاداش دادن یکی از بهترین متدهای قدردانی از کارمندان است. این پاداش‌ها می‌توانند مادی یا غیر مادی باشند. یک مدیر برای ارائه پاداش، باید انواع آن‌ها را بشناسد و بداند که هر نوع پاداش برای چه موقعیتی مناسب است. در مقاله « ۵ نکته مهم درباره انواع پاداش در سازمان » توضیحات کاملی درباره پاداش و تشویق سازمانی ارائه داده‌ایم.

۵- بنویسید که تا چه اندازه از آن‌ها قدردان هستید.

یکی از شیوه‌های متداول نوشتن، پیدا کردن جملات رسمی و نوشتن آن‌ها در لوح‌های تقدیر است. این کار شاید سالانه یک بار انجام شود. اما قدردانی از کارکنان باید در دفعات بیشتری صورت گیرد.

Appreciate the staff

برای این منظور می‌توانید از کاغذهای برچسب دار استفاده کنید. یک جمله کوتاه دوستانه روی آن بنویسید و روی میز یا سیستم کارمند خود بچسبانید. سعی کنید این کار را زمانی که شخص در محل کار حضور ندارد، انجام دهید. با این کار او به راحتی سوپرایز خواهد شد. حتی اگر قصد دارید با پاداش دادن قدردانی از کارمندان را انجام دهید، یک نامه کوتاه نیز به همراه پاداش مورد نظر ارائه دهید. این موضوع به کارمند نشان می‌دهد که شما برای کار او ارزش قائل شده‌اید و برای نوشتن نامه منحصر به او زمان گذاشته‌اید.

این متدها در سازمان‌ها متداول هستند و مدیران به راحتی می‌توانند آن‌ها را اجرا کنند. اما ایده‌های خلاقانه‌تری نیز وجود دارد که در قسمت بعدی به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

 

۵ روش خلاقانه برای قدردانی از کارگران

روش‌های قبلی کارهای ساده‌ای بودند که می‌توانستید در محل کارتان آن‌ها را انجام دهید. در این بخش قصد داریم ۵ پیشنهاد خلاقانه‌ برای قدردانی از کارگران ارائه دهیم.

۱- آن‌ها را مهمان کنید.

برای قدردانی از کارگران می‌توانید آن‌ها را دعوت کنید. دعوت به ناهار، کنسرت یا تفریحاتی مانند مرکز بازی می‌تواند برای کارگران (به خصوص افراد جوان) بسیار جذاب باشد.

Appreciation of workers

حتی می‌توانید این ناهار را در محل کار سرو کنید. به جای اینکه ناهار غذاهای سازمانی همیشگی باشد، به کارمندان خود اختیار دهید از رستوران مورد علاقه‌شان هر غذایی که دوست دارند، سفارش دهند. فقط توجه بفرمایید این موارد باید به صورت دسته جمعی باشد یعنی کل تیم تان با هم.

۲- قدردانی از کارگران حتی با یک هدیه کوچک!

اگر به یاد داشته باشید، استفاده از کاغذهای برچسبی و نوشتن یادداشت روی آن‌ها یکی از شیوه‌های قدردانی از کارکنان بود. می‌توانید این کاغذ را روی یک هدیه کوچک بچسبانید و به آن‌ها هدیه دهید. یک گلدان کاکتوس، یک مجسمه نمادین یا هر چیز کوچک دیگری می‌تواند یک هدیه جذاب برای قدردانی از کارگران باشند. مخصوصا در روزهای خاص سال مثل پایان سال، روز کارگر، روز تاسیس سازمان و موارد اینچنینی می توانند بهانه های خوبی برای دادن این هدایا باشند.

این هدیه‌های کوچک برای بسیاری از افراد جذاب‌تر از هدیه‌های رسمی هستند. چرا که احساس می‌کنند مدیر یک دوست برای آن‌هاست. بنابراین روابط سازمانی شما نیز تقویت خواهد شد.

۳- جام سازمان شما

برای سازمان خود یک جام ایجاد کنید. یک مجسمه یا هر شیء نمادین دیگری می‌تواند برای این کار مناسب باشد. سپس روی یک کاغذ بنویسید که این جام به چه کسی تعلق دارد. شرایطی را تعیین کنید و مطابق با آن هر ماه جام را به یکی از کارمندان بدهید.

Appreciation of workers

این فرد تا یک ماه کارگر نمونه شرکت شما خواهد شد. می‌توانید برای تأثیر بیشتر این روش قدردانی از کارگران، امتیازات ویژه‌ای به فرد برگزیده ارائه دهید. مثلا این فرد تا آخر ماه هر هفته یک روز می‌تواند مرخصی تشویقی داشته باشد. برخی از مدیران ایده‌های جالب‌تری دارند. شما می‌توانید با توجه به شرایط سازمان خود، چنین ایده‌هایی برای قدردانی از کارمندان بیابید و استفاده کنید.

۴-در فضای مجازی از کارمند یا کارگر مورد نظر قدردانی کنید

ارسال ایمیل قدردانی یا قرار دادن یک استوری اینستاگرام برای سپاسگزاری از کارمندان و کارگران تأثیر بسزایی بر آن‌ها دارد. به یاد داشته باشید که شما به عنوان یک الگو و شخص محترم در سازمانتان شناخته می‌شوید. بنابراین هر توجه مثبتی از سوی شما می‌تواند باعث تشویق و ایجاد احساس خوب در آن‌ها شود.

شما حتی می‌توانید دستاوردهای فردی کارگران و کارمندان را نیز جشن بگیرید. به آن‌ها نشان دهید که از هر پیشرفتی چه در محیط کار باشد و چه در زندگی شخصی آن‌ها، بسیار خوشحال خواهید شد.

۵- هدیه‌های کاربردی روزمره بدهید.

نیازی نیست هدیه شما حتما پول نقد یا کارت خرید باشد. می‌توانید کارت تخفیف فروشگاه‌های مختلف را برای آن‌ها دریافت کنید و یا ویلاهایی در مناطق خوش آب و هوا اجاره و در اختیار کارمندان قرار دهید.

یکی از ایده‌های مدیران برای قدردانی از کارمندان توجه به سلامتی آن‌هاست. این دسته از مدیران، تخفیف عضویت باشگاه‌های مختلف را برای کارمندان خود خریداری می‌کنند یا اقدامی برای سلامتی آن‌ها انجام می‌دهند.

 

 

آیا روز خاصی به عنوان روز قدردانی از کارمندان در تقویم وجود دارد؟

در تقویم ما روزهای مختلفی به نام موقعیت‌های شغلی گوناگون وجود دارد. شما می‌توانید در این مناسبت‌ها از کارمندهای مرتبط قدردانی کنید. مثلا در یک بیمارستان، روز پرستار گرامی داشته می‌شود و برای قدردانی از آن‌ها، هدیه‌هایی اهدا می‌شود و یا روز کارمند و روز کارگر را میتوانید در نظر بگیرید

Employee Appreciation Day

اما شما می‌توانید تقویم سازمانی خود را داشته باشید. یعنی یک روز در ماه را به عنوان روز قدردانی از کارمندان در نظر بگیرید. در این روز می‌توانید از روش‌هایی که در قسمت‌های قبل پیشنهاد دادیم استفاده کنید.

 

حتما بخوانید: تحقیقات بازار

 

بهترین جملات برای قدردانی از کارمندان

ادبیات به حدی گسترده‌ است که می‌توان هزاران جمله عالی برای قدردانی از کارمندان مثال زد. به همین دلیل به جای اینکه چند جمله نمونه در این زمینه بنویسیم، فاکتورهایی که هنگام نوشتن متن قدردانی از کارکنان باید به آن توجه داشته باشید را بیان کرده‌ایم.

Appreciate the staff

  • دلیل قدردانی را بنویسید. مطمئن شوید کارمند مورد نظر می‌داند به چه دلیل مورد تشویق قرار گرفته است. و درک می‌کند که کارش چقدر ارزشمند بوده است.
  • روی تأثیر مثبتی که کار او ایجاد کرده است، تأکید کنید.
  • یادداشت را منحصر به فرد بنویسید. حتی اگر قصد دارید به صورت همزمان از چند کارمند قدردانی کنید، برای هر کدام از آن‌ها یک یادداشت مجزا بنویسید. البته در برخی موارد مدیران زمان نوشتن یادداشت منحصر به فرد برای قدردانی از کارمندان مختلف را ندارند. در این صورت حداقل سعی کنید نامه‌های از پیش نوشته شده را خودتان امضا کنید و با آوردن نام کارمند در یک عبارت کوتاه از او تشکر کنید.
  • به لحن پیام توجه داشته باشید. اگر در یک یادداشت روزانه قدردانی می‌کنید، می‌توانید لحن صمیمانه‌تری استفاده کنید. اما در یک لوح تقدیر باید لحن رسمی داشته باشد.

 

کلام آخر

در این مقاله هر آنچه درباره قدردانی از کارمندان نیاز بود را بیان کردیم. از پیشنهاداتی که برای قدردانی از کارکنان ارائه شد، می‌توانید به عنوان راهنما برای پیدا کردن بهترین روش استفاده کنید. برخی از این روش‌ها رسمی هستند و برخی دیگر صمیمیت بیشتری بین مدیران و کارمندان ایجاد می‌کنند. پس انتخاب بهترین روش باید با توجه به شیوه مدیریت، شرایط سازمان و سطح ارتباط شما با کارمندان مجموعه انجام شود.

شما برای قدردانی از کارمندان تان چه اقداماتی انجام می دهید؟ تجربیات جذاب خود درباره قدردانی از کارمندان در بخش کامنت‌ها بنویسید. معمولا روزهای قدردانی از کارمندان جزو جذاب‌ترین خاطرات دوران کاری افراد مختلف است.

 

اگر می خواهید مدیریت پاداش را به درستی انجام دهید، جابه جایی و ترک کارمندان بسیار کم باشد، همکاری بین کارمندان در سطح عالی باشد و … می‌توانید در دوره « انگیزه بخشی به کارکنان سازمان » ثبت نام کنید.

کارگاه آموزشی انگیزه بخشی به کارکنان سازمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link