شبکه سازی در مدیریت چیست؟

شبکه سازی یکی از حیاتی ترین مهارت هایی است که هر مدیری و در کل هر فردی که کسب و کاری دارد، باید به آن مسلط باشد.  برای شبکه سازی در مدیریت باید مهارت های ارتباطی را بلد باشید و به خوبی بدانید که چگونه باید با دیگران ارتباط موثر برقرار کنید.

شبکه سازی در مدیریت چیست؟

هنر ساخت روابط موثر و سازنده، با افرادی که می توانند برای کسب و کار ما تاثیر گذار باشند شبکه سازی گفته می شود

شبکه سازی در مدیریت با ارتباط دوستی متفاوت است. هرچند نقاط مشترک زیادی دارند اما ارتباط دوستی چیزی فراتر از شبکه سازی است و با اهداف همدلی ، همدردی و دریافت حس خوب برقرار می شود. اما در شبکه سازی، شما با افرادی ارتباط برقرار می کنید که قصد دارید با آن ها اطلاعاتی را تبادل کنید، از تجربیات آنان استفاده کنید و با کمک این کار افراد توانایی های خود را گسترش و کسب و کار خود را رشد دهید

به عنوان یک مدیر، باید فردی تاثیر گذار و دارای شبکه ارتباطات قدرتمند باشید

 

مزایای شبکه سازی در مدیریت

شبکه سازی در مدیریت، مزایای زیادی را برای شما و کسب و کارتان دارد. شما با شبکه سازی موفق ، انرژی و زمان مورد نیاز برای دستیابی به اهداف را تا حد زیادی کاهش می دهد. مثلا افراد دارای شبکه ارتباطی خوب می توانند بهترین پیشنهاد های شغلی را دریافت کنند چون به راحتی توانسته اند در شبکه ارتباطی خود به خوبی خودشان را پرزنت و توانایی های خود را به نمایش بگذارند.

و یا صاحبان کسب و کار توانسته اند بهترین پیشنهاد های رشد را از شبکه های ارتباطی خود دریافت کنند. چون افراد تجارب ارزشمند خود را در شبکه ارتباطی خود به راحتی در اختیار دیگران قرار می دهند.

افراد دارای شبکه ارتباطی خوب می توانند فرصت های رشد و موقعیت های بسیار بیشتری نسبت به بقیه افراد به دست بیاورند.

شبکه سازی در مدیریت

 

اقدامات مناسب جهت شبکه سازی در مدیریت

همان طور که گفته شد یکی از لازمه های مدیر این است که دارای شبکه ارتباطات قدرتمند باشد. در این قسمت اقداماتی را که جهت شبکه سازی در مدیریت موردنیاز است را بیان می کنیم.

 1. در بیرون از سازمان، در فعالیتهایی مشارکت کنید که تصویری مناسب از شما در ذهن دیگران ایجاد کند

  در گروه هایی که ارتباط بیشتری با نوع تخصص شما دارد عضویت و در گردهماییهای آنها شرکت کنید. همیاریهای داوطلبانه بسیاری با آنان داشته باشید. تجربه اندوزی و آشنایی با روشهای کارآمد مکالمه، و برقراری ارتباط در این مجامع، منجر به تقویت توانایی های شما در محل کار می شود. بنابراین مهارت ارتباطی در مدیریت را به خوبی بیاموزید.

 2. اطرافیان خود را از افرادی انتخاب کنید که برای موفقیت در کسب وکارتان و در شغلتان، به آنها نیاز دارید

  بر روی روابط خود با آنها سرمایه گذاری کنید و ارزشهای خود را با آنها به اشتراک بگذارید، تا بتوانید روابطی قدرتمند به وجود بیاورید. زیرا افراد قبل از انکه دانش و اطلاعات خود را با شما به اشتراک بگذارند، باید از ارزشهای مشترک با شما اطمینان حاصل کنند. بنابراین داشتن ارزشهای مشترک با اطرافیانتان از اهمیت بالایی در شبکه سازی مدیریتی برخوردار است.

 3. با افرادی ارتباط برقرار کنید که در برخی حوزه ها از شما قویتر باشند

  ما شبکه سازی می کنیم که خودمان و کسب و کارمان را رشد بدهیم. اینکه با هرفردی آشنا شدیم سریعا شروع به شبکه سازی و برقراری ارتباط کنیم کار زیاد جالبی نیست و اغلب هم منافعی برای ما ندارد. بنابراین باید کسانی را در دایره شبکه ارتباطی خود جای دهیم که از ما در برخی حوزه ها قویتر باشند که ما بتوانیم در آن حوزه ها خودمان را با کمک تجارب این افراد رشد دهیم.

 4. درخواست زود هنگام نداشته باشید

  ممکن است بعد از آشنایی با یک فرد قدرتمند وسوسه شوید که درخواستی را از ایشان داشته باشید. اما باید بگویم اینکار به نابودی ارتباط شما با او منجر می شود. همیشه یادتان باشد اول باید شما ببخشید و سخاوتمندانه کمکی را به او بدهید سپس از او درخواست کنید. به بیانی دیگر شما باید اول در حساب خود پس انداز کنید سپس بر پایه آن یک وام خوب دریافت کنید. شبکه سازی در مدیریت یک فرآیند بده بستان است.

 5. شبکه ارتباطی خود را پیگیری کنید

  بسیار از افراد ارتباط خود را می سازند و بعد از آن را رها می کنند. اینکار در واقع هیچ کمکی به غنی شدن شبکه شما نمی کند. شبکه ارتباطی خوب نیاز به عمق دارد. بنابراین بعد از ساخت شبکه شروع کنید به عمیق تر کردن آن. به بهانه های مختلف می توانید تماس بگیرید و گپی با فرد مورد نظر خود بزنید. و کارهایی از این قبیل که می توانند ارتباط شما را عمیقتر کنند و آنان شما را فراموش نکنند.

 6. زمینه های مشترک بیابید

  برای برقراری ارتباط بهتر است کاری کنید که طرف مقابل از خودش صحبت کند. یکی از مسیرهایی که باعث صحبت در مورد آن می شود پیدا کردن زمینه های مشترک است. چون افراد دوست دارند با افرادی که مثل خودشان هستند ارتباط برقرار کنند. مثلا یکی از تکنیک هایی که من استفاده میکنم این است که سعی میکنم بفهمم که طرق مقابلم اهل کجاست مثلا اگر هم استانی باشیم هم شهری باشیم و یا هم زبان ، موقعیت خیلی خوبی برای پشبرد ارتباط پیدا کرده ام. اگر در اینها مشترک نبودیم به دنبال هم رشته ای بودن می روم و … به همین ترتیب می توانید به دنبال زمینه های مشترک بگردید که بتوانید در موردش صحبت کنید.

1 دیدگاه برای “شبکه سازی در مدیریت چیست؟

 1. اشتراک‌ها: راهنمای جذب نیرو از طریق لینکدین برای مدیران | آموزش از 0 تا 100 | ارشیا دکامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link