کارمند بد قلق : مدیریت افراد بد قلق و نحوه ی رفتار با آنان

کارمند بد قلق

در گستره ی وسیع اخلاق ها و رفتارهای انسانی، همیشه افرادی هستند که کنار آمدن با آنان مشکل تر از دیگران است. افراد بد قلق بیشتر وقتها با بیشتر مردم مشکل دارند. و اغلب افراد هم دوست ندارند با این افراد بدقلق روبرو شوند و معمولا از آنها دوری می کنند.

این موضوع در مورد کارمندان نیز صادق است. و به هر ترتیب در بین کارمندان ما ممکن است کارمندان بد قلق و نا سازگار وجود داشته باشد. لذا به عنوان مدیر باید مدیریت کارمندان بدقلق ، مدیریت کارمندان ناسازگار و مدیریت کارمندان دشوار را به عنوان بخشی از مهارتهای مدیریتی بیاموزید.

از آنجایی که مدیریت افراد بدقلق تقریبا نیاز به مهارت بالایی دارد. برخی مدیران به جای یادگیری این مهارت ترجیح می دهند کارمند بدقلق را حذف کنند. اینجور صورت مسئله را برای خودشان پاک می کنند و تمام. اگر شما از این دست مدیران هستید که این مطلب خیلی مناسب شما نیست. اما اگر شما از آن دسته مدیرانی هستید که می دانید بدقلقی کارمند یک نوع رفتار است و باید مهارت برخورد با کارمند ناسازگار و بدقلق  و کنترل آنان را داشته باشید به ادامه مطلب توجه کنید.

شما می توانید به گونه ای موثر با استفاده از بازخورد با افراد بدقلق رفتار کنید. اگرچه، از آنجا که خطر نتیجه ی عکس دادن کوشش شما زیاد است، باید قبل از هر گونه اقدام نهایت دقت در انتخاب نوع رفتار با کارمندان بد قلق را به خرج دهید.

هنگامی که با افرادی بدقلق روبه رو می شوید که در مسند قدرت هم هستند، مثل مدیر، پدر و مادر یا فردی مسن تر از خودتان، آمادگی کامل قبلی بسیار سودمند است.

کارمند دشوار

چطور با افراد بدقلق و کارمندان ناسازگار برخورد کنیم؟

پیشنهادات زیر می تواند در مدیریت افراد بدقلق و رفتار با کارمند بدقلق به شما کمک کند. لذا به نکاتی که در ادامه می آید خوب دقت کنید و سعی کنید بر اساس آنها عمل کنید و نتایج را بررسی نمایید.

 1. مشکل پیش آمده توسط کارمند بد قلق را تشریح کنید

قبل از هر اقدامی، رفتار خاصی از فرد بد قلق را که پذیرفتنی نیست مشخص کنید، این که چه کسی از آن اسیب دیده است، و در چه فواصلی رخ می دهد. اینها میتوانند نکاتی باشد که باید از قبل در مورد آنها اطلاعات کافی جمع آوری کنید. سپس بر کاری که فرد بد قلق و دشوار می تواند برای رفع مشکل انجام دهد تمرکز کنید.

یادتان باشد اگر رفتار نادرست کارمند بدقلق و یا فرد بدقلق، فقط در مورد یک نفر روی می دهد، ممکن است قضیه به جای مشکل رفتاری فرد بیشتر شبیه یک دعوای شخصی باشد. بنابراین نباید این موضوع را به کل رفتار فرد تعمیم دهید. لذا ضروری است حتما این موضوع را هم از قبل بررسی کنید و مطمئن شوید این موضوع جزو خصلت های رفتار فرد بد قلق است و نه فقط یک رفتار خاص آنهم با یک یا چند فرد مشخص.

 1. دلیل رفتار کارمند بد قلق یا را مشخص کنید

به دنبال سرنخ های این نوع رفتار باشید و ببینید چرا این رفتارها از کارمند بدقلق سر می زنند. آیا ذات شغل اینگونه است و یا رفتارهای مدیر و دیگران کارمند را بدقلق کرده است. با بررسی چگونگی رفتارهای فرد بد قلق و دیگران و تعاملات آنها، سرنخ هایی از  رفتارهای منفی پیدا شود که نیاز به کنترل و محدود کردن آن وجود داشته باشد.

مشخص کردن دلیل رخ دادن رفتارها از سوی افراد بدقلق و ناسازگار، همچنین دلیل آزردگی خودتان و یا دیگران می توانند به شما در یافتن راه حل ها بسیار کمک کند. این اطلاعات شما را در مدیریت افراد بدقلق بسیار کمک و هدایت می کند. درک چگونگی و چرایی این رفتارها می تواند در انتخاب نوع برخورد شما با افراد بدقلق بسیار موثر باشند.

 1. زیان های مادی مشکل را مشخص کنید

رفتار مشکل آفرین همیشه ضررهای مادی به دنبال خواهد داشت. خواه به قیمت کاهش بهره وری، یا به بهای نارضایتی کارمندان دیگر و اعضای تیم باشد به هر حال زیان های مادی به دنبال دارد. لذا ضروری است که این آسیب ها و ضررهای مادی را مشخص کنید. اگر میزان ضرر مادی بسیار ناچیز باشد و یا نتوانستید این میزان ضرر را به دلیل اندک بودن محاسبه کنید بهتر است از آن نوع رفتار افراد بد قلق چشم پوشی کنید. یادتان باشد نارضایتی های اعضای دیگر تیم و کاهش بهره وری ها هم ضرر مادی دارند و شاید شما نتوانید عدد ان را بدست بیاورید ولی قطعا زیان مادی خواهد داشت.

 1. برای برخورد آماده باشید

بسیار خوب حالا که اطلاعات کافی بدست آورده اید اکنون باید با استفاده از این اطلاعات آمادگی لازم برای برخورد با کارمند ناسازگار و بدقلق را بدست بیاورید. لذا سوالات زیر را از خودتان بپرسید و به آنها پاسخ دهید.

چه نگرانی خاصی درباره ی آن مشکل دارید؟

در این گفتگو با کدام دشواری های احتمالی روبه رو خواهید شد؟

چگونه با آن برخورد می کنید؟

در مواجهه با افراد مشکل ساز باید برای هر وضعیتی که ممکن است با آن روبه رو شوید آمادگی داشته باشید بنابراین مشخص کنید که می خواهید چه کاری انجام دهید، سپس در جایی که آرامش و زمان کافی برای شرح دادن اوضاع داشته باشید، جلسه ای ترتیب دهید، سپس اقدام کنید و موضوع را بررسی و اقدامات لازم را انجام دهید.

 1. شبیه سازی کنید

در صورت حاد بودن موضوع، حتما از قبل، با یک نفر دیگر آن وضع آزاردهنده را مطرح کنید و با شبیه سازی موقعیت واکنشهای احتمالی را از قبل بررسی و راه حل هایی برای آن بیابید. اینگونه با آمادگی بیشتری اقدام خواهید کرد. به یاد داشته باشید که شخصی که قصد برخورد با او را دارید فرصتی برای تمرین نداشته است. و این شبیه سازی ها بیشتر برای افراد بسیار مشکل ساز و غیر قابل پیش بینی بسیار حیاتی است چرا که ممکن است شما را در شرایط بدی قرار دهد.

 1. راه حل پیدا کنید

با لحنی عاری از سرزنش، به فرد بدقلق و ناسازگار توضیح بدهید که چرا آن موضوع شما را نگران می کند. مستندات مشخصی ارائه بدهید. سعی نکنید به عنوان راه حل نظر خودتان را تحمیل کنید. با طرح چند پرسش برداشت خود را بیازمایید. روشن کنید که خواهان تغییر آن رفتار هستید. اگر راه حل نامناسب بود در تغییر آن انعطاف پذیر باشید. به نظر دیگران درباره ی این که او چگونه می تواند مشکل را حل کند، گوش کنید اعتمادتان به توانایی آن شخص برای تغییر کردن را ابراز کنید. در جهت دست یافتن به راه حلی قابل قبول برای هر دو طرف تلاش کنید.

 1. ضرب الاجل تعیین کنید.

بعد از توافق بر سر راه حل با کارمند بدقلق و دشوار، حتما تعهداتی را مشخص و برای عمل به آن  مهلت معین کنید. از شخص بخواهید پایبندی به قولش را اعلام کند. و در ضرب الاجل های زمانی پیگیر موضوع باشید و به اقدامات وی بازخوردهای موثری بدهید. مرحله به مرحله مشاهدات خود را  تشریح کنید و در موردش نظر بدهید. دوباره نحوه ی پیشرفت کار را ارزیابی و اگر لازم بود تجدید نظر کنید. اگر تغییری ایجاد نشده بود، مراحل را تکرار کنید. و کارملا جدی باشید و قاطع. پرخاشگری وتوهین نکنید بلکه با صبوری قاطعیت خودتان را نشان دهید.

فراموش نکنید مدیریت افراد بدقلق . ناسازگار نیاز به حوصله جدی و انرژی دارد لذا سعس نکنید از زیر انجام اینکار در بروید و با حذف فرد خودتان را راحت کنید چرا که در هر زمانی ممکن است این افراد مشکل ساز، کارمندان دشوار، کارمندان بدقلق و ناسازگار در تیم شما ظاهر شوند. از طرفی ممکن است شما به مهارتهای آنان نیاز داشته باشید بنابراین نمی توانید انها را حذف کنید لذا در صورتی که مدیریت افراد بد قلق ، مدیریت افراد دشوار و مدیریت افراد ناسازگار را یاد نگیرید در ازای آن بهره وری تیم و کارمندان تان را باید فدا کنید.

میانگین امتیازات / 5. تعداد آرا:

4 دیدگاه برای “کارمند بد قلق : مدیریت افراد بد قلق و نحوه ی رفتار با آنان

 1. بهروز صداقت گفته:

  در بخش “هدیه خود را دریافت کنید” کتاب بازخورد موثر مدیریتی با امکان دانلود رایگان گذاشته شده است ولی با کلیک بر روی کلید دانلود، کتاب دیگری در پنجره بعدی نمایش داده میشود.
  متشکرم از زحماتی که برای طراحی سایت خوب و محتوای کاربردی آن کشیده اید.

 2. محسن گفته:

  سلام در بند ” دلیل رفتار کارمند بد قلق یا را مشخص کنید

  در پاراگراف “مشخص کردن دلیل رخ دادن رفتارها از سوی افراد بدقلق و ناسازگارریال همچنین دلیل آزردگی خودتان و یا دیگران می توانند به شما در یافتن راه حل ها بسیار کمک کند. این اطلاعات شما را در مدیریت افراد بدقلق بسیار کمک و هدایت می کند. درک چگونگی و چرایی این رفتارها می تواند در انتخاب نوع برخورد شما با افراد بدقلق بسیار موثر باشند.”
  غلط املایی “ناسازگارریال” وجود دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب

بزرگترین اشتباه مدیران
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
کتاب
close-link

دانلود رایگان کتاب

بازخورد موثر مدیریتی
کتاب تا 5 دقیقه دیگر در ایمیل شما خواهد بود
کتاب را برایم ارسال کن
feedback
close-link